مقالات نرم افزار آموزش مجازی

6 روش برای استفاده از ِDrag And Drop در تولید دوره آموزش مجازی

تولید دوره آموزش مجازی

Drag And Drop چیست؟ اگر به دنبال روش های جدید برای یادگیری تعاملی تر در دوره های آموزش الکترونیکی خود هستید، در این مقاله، چند ایده برای استفاده خلاقانه از Drag And Drop در طراحی دوره آموزشی و تولید محتوای الکترونیکی را معرفی می کنیم تا با استفاده از آن ها، آموزش آنلاین تبدیل به فعالیتی همه جانبه، جذاب و فوق العاده مهیج برای همه دانش پذیران سازید.

برای برگزاری کلاس مجازی در ادوبی کانکت، کلیک کن!

همراه با تست رایگان


فهرست مطالب

چگونه از تعاملات Drag And Drop در دوره های آموزش مجازی خود استفاده کنید؟

یک – یادگیری را به یک فرآیند سرگرم کننده و موثر بدل سازید.

دو –دوره های آموزشی ضمن خدمت، که اساسا خسته کننده هستند، را جذابتر سازید.

سه – میزان درک دانش مخاطبان دوره را با ادغام بازی های ظاهر کردنی، امتحان کنبد.

چهار – درک آن ها از مفاهیم یا اصطلاحات اصلی را بسنجید.

پنج – تعاملات drag and drop را با شخصیت های دوره eLearning خود ترکیب کنید.

شش – از drag and drop برای تقوی اثربخشی سناریو ها و شبیه سازی ها استفاده کنید.


چگونه از تعاملات Drag And Drop در دوره های آموزش مجازی خود استفاده کنید؟

Drag and Drop، این قدرت را دارد که حتی کسل کننده ترین دوره های آموزش مجازی را سرگرم کننده و مفرح جلوه دهد، بدون آنکه از اثربخشی آن ذره ای کاسته شود. اما چگونه می توانید از همه مزایای این تعامل، به نحو احسن استفاده کنید؟ در این مقاله، به چند روش خلاقانه برای استفاده از Drag and Drop برای اجرای هرچه بهتر یک یادگیری تعاملی و تولید محتوای الکترونیکی آموزشی خواهیم پرداخت.


یک – یادگیری را به یک فرآیند سرگرم کننده و موثر بدل سازید.

با اضاف کردن drag and drop و استفاده از آن، یه راحتی می توانید دوره آموزش انلاین خود را به یک تجربه سرگرم کننده و جذاب تبدیل کنید. یکی از موثرترین روش ها برای این کار، طراحی drag and drop در آن دسته از آموزش هایی است که لازم است فراگیران، اجزایی را که مراحل مختلف یک فرآیند را نشان می دهد را در یک جدول زمانی یا نمودار وارد کنند. به عنوان مثال، اگر شخصی با شغل خدمات مشتری، در حال یادگیری چگونگی تکمیل فرم بازپرداخت است، می توانید مراحل لازم برای این کار را در سمت راست صفحه قرار دهید و از آن ها بخواهید حباب هایی را که در آن ها متن نوشته شده است و در سمت چپ صفحه قرار دارند را با ماوس بگیرند و در قسمت صحیح و منطبق در سمت راست رها کنند. با این کار آن ها فرصت دارند که کار را با شیوه ای سرگرم کننده انجام دهند. همچنین احتمالا مراحل موجود در خدمات مشتری واقعی را نیز به خاطر خواهند سپرد. پس در راه اندازی آموزش مجازی خود استفاده از ِDrag And Drop را فراموش نکنید.


دو –دوره های آموزشی ضمن خدمت، که اساسا خسته کننده هستند، را جذابتر سازید.

اگر بخواهیم روراست باشیم، فراگیران معمولا هنگام توصیف آموزش های ضمن خدمت از اصطلاحاتی چون "هیجان انگیز" یا "سرگرم کننده" استفاده نمی کنند. با این حال، با استفاده از کشیدن و رها کردن، شما توانایی تغییر این آموزش های خسته کننده را دارید. شما می توانید مطالب آموزش های ضمن خدمتی را ایجاد کنید که در عین حال که به فراگیران قوانین، مقررات و فرآیندهای لازم می آموزد باعث سر رفتن حوصله و آزار خاطر آن ها نمی شود.

به عنوان مثال، می توانید از طراحی کشیدن و رها کردن برای آن دسته از دسته از دانش پذیرانی استفاده کنید که نیاز دارند  مواد خطرناکی را درون ظرفهایی بریزند یا از آن ها بخواهید که وسایل ایمنی صحیح را روی کاراکتری که در طرف دیگر صفحه قرار دارد بکشند و رها کنند. این روش می تواند به سازمان ها کمک کند تا با هزینه ها یا جریمه هایی که ممکن است متحمل شوند، جلوگیری کنند. و همچنین، یک تجربه سرگرم کننده و آموزنده برای مخاطبان این اموزش الکترونیکی فراهم می کند.

Drag and Drop، این قدرت را دارد که حتی کسل کننده ترین دوره های آموزش مجازی را سرگرم کننده و مفرح جلوه دهد، بدون آنکه از اثربخشی آن ذره ای کاسته شود.


سه – میزان درک دانش مخاطبان دوره را با ادغام بازی های ظاهر کردنی، امتحان کنبد.

چه کسی گفته است که ارزیابی ها باید کسل کننده باشند؟ به لطف روش هایی مانند drag and drop، می توانید ارزیابی های جذاب و هیجان انگیزی ایجاد کنید که قدرت ارزیابی دانش پذیر را نیز به طور موثری دارد. یک آزمون الکترونیکی با روش کشیدن و رها کردن ایجاد کنید که در آن از دانشپذیران خواسته می شود، نشان گر ماوس خود را روی پاسخی که فکر می کنند صحیح است حرکت دهند تا درست یا نادرست بودن انتخابشان نشان داده شود. همچنین اگر مشخص شد که پاسخ نادرست است، می توانید از بازخورد های سازنده و مختصر نیز استفاده کنید، تا دانش پذیران بلافاصله از اشتباهات خود بیاموزند. یک دیگر از مزایای روش drag and drop، می توانید به تمام فرمت های یادگیری متوسل شوید. چگونه؟ برخی از دانش آموزان ممکن است از مطالب یادگیری بصری یا تعاملی بیشتر بتوانند بهره مند شوند، در حالی که برخی دیگر با تمرین ها و تکالیف مبتنی بر متن راحت تر هستند. در روش کشیدن و رها کردن از هر دو فرمت می توان برای آزمون دانش آن ها استفاده کرد و به تقویت و پیشرفت آن ها در زمینه مباحث آزمون کمک کرد.


چهار – درک آن ها از مفاهیم یا اصطلاحات اصلی را بسنجید.

اگر نیاز دارید که یک دوره اموزش مجازی بسازید که شامل اصطلاحات کلیدی، مفاهیم یا ایده های خاصی است که باید جذب شوند، استفاده از روش کشیدن و رها کردن به بهبود درک دانش پذیران کمک می کند. به عنوان مثال، می توانید یک تکلیف drag and drop طراحی کنید که در آن از دانش پذیران خواسته می شود که با انتقال کلمه به کادر مربوطه، این اصطلاح را با تعریف صحیح آن مطابقت دهند. این باعث می شود که تجربه آموزش آنلاین شما، تعاملی و هیجان انگیزتر باشد، زیرا دانش پذیران شما این فرصت را خواهند داشت که به جای خواندن یک بلوک متنی، به صورت فیزیکی با مفاهیم درگیر شوند و سعی مهم ترن ایده ها یا تعاریف را به ذهن بسپارند.


پنج – تعاملات drag and drop را با شخصیت های دوره eLearning خود ترکیب کنید.

ترتیب شخصیت ها با تعامل drag and drop، می تواند تعامل را در دوره آموزش الکترونیکی شما به سطح جدیدی برساند. به جای اینکه فقط یک شخصیت داشته باشید که به ارائه و نطق سخن در مورد نکات آموزنده یا نکات بینشی در مورد مبحث بپردازد، می توانید دانش پذیران خود را به تعامل به صفحه و کشیدن یک شی روی شخصیت ترغیب کنید تا پاسخ آن ها را بر انگیزد. همچنین فعالیتی را طراحی کنید که مهارت های تفکر انتقادی آن ها را تقویت کند. به عنوان مثال، مجموعه ای از اشیاء را در یک سمت صفحه قرار دهید و از دانش پذیر بخواهید که بر اساس دانشی که از خواندن یک مبحث داستانی در صفحه قبل دارد، موارد صحیح را روی هر شخصیت بکشد و رها کند. با این کار نه تنها می توانید میزان جذب دانش آن ها را آزمایش کنید بلکه آن ها را تشویق می کنید که بلافاصله از دانش آموخته شده استفاده کنند، که این امر، حفظ دانش را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد.


شش – از drag and drop برای تقوی اثربخشی سناریو ها و شبیه سازی ها استفاده کنید.

شما می توانید با اضافه کردن تعاملی مانند drag and drop، می توانید هر سناریو یا شبیه سازی را به یک تجربه یادگیری الکترونیکی فراگیر و موثر تبدیل کنید. برای مثال، اگر می خواهید یک دوره آموزش آنلاین را برای نیرو های فروش در نظر بگیرید، می توانید سناریویی طراحی کنید که در هر مرحله از آن ها بخواهد فرآِیند فروش را ترسیم کند. یا می توانید به آن ها یک مطالعه یا مشخصات موردی مشتری ارائه دهید، سپس از آن ها بخواهید مواردی را که معتقد هستند مشتری ممکن است بخرد، بکشید و رها کنند. این روش به آن ها اجازه می دهد تا فرضیات خود را آزامایش کرده و فرآیندهای خاصی را بدون هیچ گونه خطر از دست دادنی تجربه کنند. به این معنا که آن ها می توانند با ورود به بخش فروش در دنیای واقعی، مطمئن باشند که آن ها می دانند چگونه می توانند کار را به بهترین شکل ممکن به انجام و مهمتر از آن به سرانجام برسانند.

روش های مختلفی برای استفاده از روش کشیدن و رها کردن یادگیری آنلاین و الکترونیکی وجود دارد. بنابراین، بهتر است انواع مختلف آن را امتحان کنید و ببینید کدام یک از آن ها روی موضوع و مخاطبان شما بهتر کار می کند، تا فراگیران بتوانند از یک یادگیری اینترنتی تعاملی شگفت زده شوند و لذت ببرند.

شرکت پافکو ارائه دهنده انواع نرم افزارها و سرویس آموزش مجازی و خدمات حوزه صنعت آموزش مجازی، آماده جوابگویی به سوالات و ابهامات فعالین این حوزه می باشد. کافیست روی دکمه دریافت مشاوره رایگان کلیک کرده و در فرم مربوط سوال خود را بپرسید.

دریافت مشاوره رایگان
نظرات کاربران
لطفی

با درگ و دراپ راحت هر بخشی رو بخواهییم میتونیم بندازیم و استفاده کنیم

0 0

lavasani

نکات و ایده های خلاقانه ای از Drag And Drop در طراحی دوره های آموزشی در این مقاله ذکر شده بود.

0 0

نیما جعفری

هر روز برای راحتی تکنولوزی داره پیشرفت میکنه و نمیدونیم تا کجا میرویم

0 0

رها

حتی زبان های دیگه رو هم امتحان کردم! الان دارم تو نرم افزار دولینگو زبان آلمانی می خونم، خیلی خوبه ها ولی یه ایرادی داره که آلمانی رو با انگلیسی یاد میده، به نظرم بهتر بود که بتونم آلمانی رو با زبان فارسی بخونم. کاش این امکان فراهم بشه ^_^ تولید کننده های نرم افزارهای آموزش آنلاین بجنبن دیگه

3 0

رها

اونجور که متوجه شدم اپلیکیشن های موبایلی که جنبه های آموزشی دارن هم میکرو آموزش محسوب میشن. این نوع یاد گرفتن برای من یکی خیلی مفید بوده، مثلا زمانی که تو راهم و تو مترو از اپلیکیشن های آموزش زبان استفاده می کنم و تا الان مهارت های زبان انگلیسیم خیلی بهتر شدن.

3 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید