آموزش مجازی پافکو

به راحتی وبینار برگزار کنید! به راحتی وب کنفرانس برگزار کنید! به راحتی آزمون آنلاین برگزار کنید!

همین حالا دمو ببینید!
آموزش مجازی

میکرو آموزش چیست و چه کاربردی در آموزش الکترونیکی دارد؟

همانگونه که میکرو آموزش در حال رشد است و در حال حاضر به طور گسترده ای مورد استفاده قرار میگیرد. برخی شیوه هایی در حال ظهور هستند که میتوانند تجارب بهتری را برای توسعه دهندگان و دانش آموزان به رقم بزنند.

علاوه بر آن ، چون میکرو آموزش بر ارائه اطلاعات و یا مهارت های خاص تمرکز دارد ،به همین دلیل میزان انتقال دانش تئوری و مهارت های کاربردی از طریق میکرو آموزش بالاست.

هفته گذشته مقاله ای با عنوان ۱۰ شیوه برای آموزش الکترونیک در سال ۲۰۱۸ منتشر کردیم و طبق آن مقاله یکی از شیوه های استفاده از آموزش الکترونیکی٬ میکرو آموزش است و حال میخواهیم بیشتر به بحث در مورد آن بپردازیم.

میکرو آموزش چیست؟

میکرو آموزش به طرز شگفت آوری بین متخصصان آموزش الکترونیکی محبوب شده است. نظرات مختلفی در مورد میکرو آموزش وجود دارد اما کارشناسان موافقند که میکرو آموزش تنها تقسیم کردن یک فیلم ۶۰ دقیقه ای به فیلمهای ۵ یا ده دقیقه ای نیست.در گزارش آموزش الکترونیکی در سال ۲۰۱۸ در مورد میکرو آموزش ویژگی های زیر را بیان کرده اند:

 • نیاز به تلاش زیادی برای ایجاد آن نیست و طراحی و توسعه آن سریع انجام میشود.
 • پرکاربرد است و به صورت آنلاین به درخواستها پاسخ داده میشود.
 • میکرو آموزش بر یک هدف یا ایده ی خاصی تمرکز دارد.
 • میکرو آموزش میتواند به هر فرمتی باشد و ساخت آن هزینه زیادی در بر ندارد.
 • میکرو آموزش باید همیشه در دسترس باشد.
 • میکرو‌‌ آموزش باید قابل جستجو باشد.
میکرو آموزش microLearning
میکرو آموزش microLearning


چرا میکرو آموزش با اهمیت است؟

به طور فزاینده ای همه ما در این بازه از زمان نیاز به میکرو آموزش داریم. همواره سازمانها٬ پروژه های متعدد را طراحی میکنند که با وجود حواس پرتی های مداوم و وقفه های مکرر نمی توان همواره  پاسخگو بود. حتی اگر بدون وقفه کار انجام شود٬ باید چند کار همزمان انجام شود که در این حالت بیشتر از چند دقیقه نمیتوان تمرکز کرد. همچنین وجود اطلاعات اضافی نیز مانع از یادگیری درست میشود بنابراین نیاز است تا مطالب آموزشی به بخش های کوچک مجزایی تقسیم شوند.


مزایای میکرو آموزش

 • راحتی استفاده از میکرو آموزش

کارمندان میتوانند به بخشهایی از آموزش که نیاز دارند٬ هر زمان که نیاز داشتند دسترسی پیدا کنند. برای کارمندانی که زمانشان بسیار محدود است و بسیار پر مشغله هستند٬ آموزش های ۸ دقیقه ای که از طریق گوشی های همراه قابل دسترسی هستند ٬ بهترین گزینه هستند.

 • ارتباط

آموزش های کوتاه جذاب مرتبط٬ فقط بر اساس اولیت های فراگیر به صورت آنلاین نمایش داده می شود بدین معنا که موارد مرتبط با دوره آموزشی هم در دسترس خواهد بود این شیوه به نوع خود باعث ماندگاری این دوره آموزشی میشود و فرد به یاد خواهد داشت . یادگیری در محل کار باعث تقویت ماندگاری میشود و آن را ارزشمند تر میکند.

 • جلوگیری از وقفه ها و حواس پرتی ها

۷۱ درصد از مردم از وقفه هایی در کارشان گزارش میدهند.ما تقریبا عادت کرده ایم که هر ۱۱ دقیقه یا بیشتر باید انتظار حواس پرتی را داشته باشیم. میکرو آموزش میتواند این روند را تغییر دهد و هر زمان که کارمندی خسته شود میتواند یک دوره آموزشی کوتاه جذاب را ببیند و چیز جدیدی را یاد بگیرد و هنگامی که دوره آموزش آنلاین تمام شد٬ میتواند به کار خود ادامه دهد.

 • خستگی کمتر

آیا تا به حال شده است که بعد از یک کارگاه یک روزه یا یک سمینار٬ احساس خستگی زیادی بکنید؟این یک واقعیت است که راه حل این مشکل میکرو آموزش است. یادگیری به صورت قطعه قطعه میتواند به جای خسته کننده بودن٬ انرژی بخش و لذت بخش باشد٬  حتی میتواند کنجکاوی کارمندان را برای بخش بعدی آموزش تحریک کند.

 • با ابزارهای تلفن همراه به راحتی کار میکند
کاربرد میکروآموزش در آموزش الکترونیکی
روش های میکروآموزش


اگر ویدئوی آموزشی قرار باشد که نمایش داده شود٬ تقسیم آن به بخش های کوتاه در تلفن های همراه راحتتر است.

 • شخصی سازی شده است

کارمندان میتوانند بخش هایی را که میخواهند یاد بگیرند را انتخاب کنند و فقط همان بخش را ببینند و دیگر نیازی نیست کل ویدئوی مثلا یک سمینار را دید. این ویژگی کمک میکند تا کارمندان حس کنند که برای زمان آنها احترام قائل شده اند و زمان آنها به هدر نرفته است و آنها به بخشی که میبینند علاقه مند خواهند شد.

 • میکرو آموزش ما را از حلقه فراموشی دور میکند

تقریبا ۸۰ درصد از آنچه در ۳۰ روز فرامیگریم را اگر دوره نکنیم٬ فراموش میکنیم. میکرو آموزش میتواند به ما کمک کند تا مطالب آموخته شده را فراموش نکنیم. این کمک ها میتواند به شکل کمک ها و یادآوری ها و یا آزمون هایی که دانشی را که فراگیران آموخته اند را مورد آزمایش قرار میدهد ٬ باشد. بدین شکل میتوانند اطمینان داشته باشند که مطالب آموخته شده را فراموش نخواهند کرد.

 • نرخ تکمیل دوره های آموزشی افزایش می یابد

جلسات کوتاه آموزشی به معنای کاهش احتمال وقوع وقفه است و زمان  کمتری را از افراد میگیرد و بیشتر از مشاهده کل دوره آموزشی فرامیگیرند.

 • فراگیران این روش را ترجیح میدهند

مطالعه ای از موسسه یادگیری سریع نشان داده است که ۹۴ درصد از فراگیران ماژول های کمتر از ۱۰ دقیقه را ترجیح میدهند.

 • از نظر هزینه بهینه است

تولید محتوا در میکرو آموزش به راحتی صورت میگیرد و میتواند به راحتی توسعه داده شود و نیازی به مواردی که در روش آموزش سنتی نیاز است مانند کلاس٬ مربیان یا ابزارها نیست.

 • توسعه و به روز رسانی ساده

بخش های کوچکتر از محتوای آموزشی نیاز به توسعه کمتر دارند و وقتی که آنها نیاز به بروز رسانی دارند٬ آنها میتوانند جایگزین مطالب جدید شوند و آنها نیاز به منابع بسیار متنوع و زیادی به نسبت محتواهای طولانی ندارند. همچنین خیلی ساده تر میتوان یک دوره آموزشی کوتاه را حذف کرد تا دوره آموزشی مفید تری را جایگزین آن کنیم در حالیکه در دوره های آموزشی طولانی نیاز به اجازه سازمان داریم زیرا ممکن است سرمایه گذاری های بزرگی بر آن موضوع شده باشد و حذف آن هزینه گزافی را برای شرکت داشته باشد.

 • برای دوره های طولانی مدت مناسب است

میکرو آموزش میتواند یک بخش کوچک از برنامه های e-learning بزرگتر مانند بازی ها٬ یادآورنده ها و ... باشد.


چه مواردی را متخصصان  L&D (یادگیری و توسعه) در مورد میکرو آموزش باید به خاطر داشته باشند؟

 • بسیاری از کارشناسان معتقدند که آموزش ها تا ده دقیقه ایده آل هستند٬ با این حال قانونی در این مورد وجود ندارد.
 • یادگیرنده باید احساس کامل کردن چیزی را داشته باشد و احساس موفقیت را داشته باشد.
 • میکرو آموزش فقط باید یک هدف٬مسئله یا وضعیت را دنبال کند.
 • مطالب آموزشی باید معنادار باشند.
 • نرم افزار یادگیری الکترونیکی باید از نظر بصری جذاب باشد.
 • استفاده و کار کردن با نرم افزارهای آموزش مجازی باید ساده باشد ( بدون زمان بردن طولانی برای بارگزاری دروس)باعث احترام گذاشتن به کاربر میشود.
 • اگر مجموعه ای از میکرو آموزش ها طراحی شده است٬ هرکدام از بخش ها باید به ترتیب شماره گذاری شوند تا یادگیرنده گیج نشود و به راحتی بتواند به دوره ی آموزشی مورد نظر خود دسترسی پیدا کند.
 • فراگیر باید بتواند در دوره های آموزشی بگردد و در صورت لزوم اطلاعات مورد نظر را پیدا کند٬ بنابراین باید قابلیت جستجو را داشته باشد.
 • طراحی میکرو آموزش در تلفن همراه به این دلیل صورت گرفته تا یادگیرنده از گوشی های همراه خود برای دسترسی به مطالب آموزشی در هر زمان و مکان استفاده کند.


برترین روش های میکرو آموزش در سال 2018

میکرو آموزش یک روند رو به رشد در آموزش است که در آن آموزش های حرفه ای در بخش های کوتاه در تمام دستگاه های مختلف تحویل داده میشود.

میکرو آموزش مزایای زیادی را برای کارمندان سازمان ، آموزگاران و همچنین فراگیران دارد.میکرو آموزش به نظر میرسد که برای آموزش بسیار مفید است زیرا:

 • ایجاد و ساخت آن آسان است.
 • ساخت و ارائه آن گران و پرهزینه نیست.
 • به محیط های در حال تغییر به سرعت میتواند پاسخ دهد.
 • توسعه یافته با تکنولوژی هاست.

همانطور که گفته شد، میکرو آموزش نزد فراگیران نیز محبوب است. دلیل اصلی محبوبیت این شیوه از آموزش مجازی این است که امروزه، فراگیران با مشکل کاهش توجه و تمرکز به دلیل وجود تنوعی از دستگاه ها و تکنولوژی ها رو به رو هستند که حواسشان را پرت میکند بنابراین فراگیران نیاز به مطالب در قالب های  کوچک، قابل هضم و کاربردی دارند.

میکرو آموزش به نیاز های موقتی کارمندان توجه میکند تا بتواند بیشترین حجم محتوا را در حداقل 90 ثانیه تا حداکثر 10 دقیقه ارائه دهد. همچنین از تکنیک های خاصی برای افزایش تعامل استفاده میکند و در هر زمانی میتواند مورد استفاده قرار گیرد.اکنون میخواهیم برترین روش های میکرو آموزش را بررسی کنیم:


1-ایفوگرافیک ها و ایفوگرافیک های تعاملی

اینفوگرافیک یک روش بصری جذاب است و یک روش عالی برای تقسیم یک موضوع پیچیده به بخش های مختصر و قابل فهم است. ایفوگرافیک ها میتوانند با سایر انواع روش های تولید محتوای الکترونیکی نیز همراه شوند. یک بخش ویدئویی میتواند شامل اینفوگرافیک نیز برای تفهیم بهتر مطلب باشد. اینفوگرافیک ها برای میکرو آموزش زمانی استفاده میشود که مدرس نیاز به مقایسه داده ها برای توضیح یک فرایند پیچیده دارد.


۲- PDF های تعاملی

PDF تعاملی توسعه یافته اسناد قابل حمل پیشین است .PDF های تعاملی شامل عناصر تعاملی برای تعامل با زبان آموزان، حفظ توجه و تقویت مهارت و دانش فرد است.از آنجاییکه اسناد به فرمت آشنایی هستند فرایند تقسیم کردن یک آموزش طولانی به قسمت های معنادار که هر کدام جداگانه به مفهومی میپردازند، آسان است. با این حال، PDF های تعاملی باعث افزایش مشارکت کارمندان میشود زیرا عناصری مانند پاپ آپ ها(pop up) ، زبانه ها و انیمیشن ها در آن وجود دارد.


3-eBooks

ebook ها به راحتی قابل ارسال هستند، راحتند و یادگیرندگان با آنها آشنا هستند. ebookها در کنار سایر وظایف میتواند گنجانده شود و محتوا را به مطالب قابل هضم تبدیل کند. موارد جذاب و تعاملی نیز میتواند در یک کتاب قرار داده شود. فیلم ها، آزمون های پایان فصل ، مرور های پایان فصل ،اینفوگرافیک های تعاملی و حتی انیمیشن میتواند تعامل یادگیرنده با محتوای کتاب را افزایش دهد.


4-انیمیشن

استفاده از انیمیشن، از جمله فیلم های متحرک و انیمیشن مبتنی بر متن در حال افزایش در زمینه آموزش الکترونیک است. انیمیشن ها برای اضافه کردن سرگرمی و طنز به محتوا برای جذب یادگیرندگان استفاده میشود.انیمیشن ها به  طور خاص در ساده سازی ایده های پیچیده یک روش قابل قبولی هستند. محتوای متحرک علاوه بر جذاب بودن، باعث میشود تا مطالب بهتر در ذهن ماندگار شود.


5-برنامه های موبایل

میکرو آموزش یک روش چابک(agile) است که به راحتی ایجاد میشود ،مختصر است و این ویژگی ها، میکرو آموزش را برای یادگیری از طریق تلفن همراه (mlearning)ایده آل میسازد. mlearningیک توسعه طبیعی از آموزش الکترونیک است و ابزارهای آموزشی بدین شکل به راحتی در اختیار کاربران قرار میگیرد. mlearningبر  حرکت یادگیرنده تمرکز دارد و زمینه ای را برای تعاملات سریع تر به نسبت روش سنتی فراهم میکند. به اشتراک گذاری محتوا،گرفتن بازخورد و بحث به صورت آنلاین و آزمون آنلاین مواردی هستند که از طریق  mlearningامکان پذیر است.

روش های میکروآموزش
روش های میکروآموزش


6-گیمیفیکیشن

بر خلاف نام این شیوه، گیمیفیکیشن به معنای اضافه کردن بازی به یادگیری الکترونیکی نیست. در عوض٬ در آن از تفکر بازی در مواردی که غیر بازی هستند، مانند آموزش و توسعه آن ، استفاده میشود.تمریناتی که به صورت سنتی انجام میشده در این روش به این شکل میتواند انجام شود که در صورت تکمیل کردن تمرینات سکه یا مدال دریافت میکنند و فراگیران باید سعی کنند مدال یا سکه بیشتری را دریافت کنند.گیمیفیکیشن میتواند تجربه یادگیری بهتر و نتایج بهتری را به ارمغان بیاورد و منبع مهمی برای ارزیابی به صورت دائمی است تا فراگیر بتواند به سرعت اثربخشی این روش را اندازه گیری کند.


سخن آخر

میکرو آموزش یک فرصت جدید را برای آموزش های تخصصی هر نوع سازمانی فراهم میکند. این یک روش مقرون به صرفه است که به راحتی ایجاد میشود و یادگیرندگان و آموزگاران آن را راحت و جذاب می یابند.مطالعات همچنین نشان داده است که یادگیری بر اساس میکرو آموزش ، یادگیری فراگیران را 20% افزایش داده است.

این 6 روند طی سالیان متمادی برای برنامه های میکرو آموزش ایجاد شده اند و احتمالا افزایش خواهند یافت. پیاده سازی این عناصر میتواند کارایی برنامه های یادگیری سازمان شما را افزایش دهد.

 • نویسنده : نیلوفر خادمی کلانتری
  • امتیاز :
  • 2
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1397/07/18
 • تعداد مشاهده : 309 بار
نظرات کاربران
رها

رها

        حتی زبان های دیگه رو هم امتحان کردم! الان دارم تو نرم افزار دولینگو زبان آلمانی می خونم، خیلی خوبه ها ولی یه ایرادی داره که آلمانی رو با انگلیسی یاد میده، به نظرم بهتر بود که بتونم آلمانی رو با زبان فارسی بخونم. کاش این امکان فراهم بشه ^_^ تولید کننده های نرم افزارهای آموزش آنلاین بجنبن دیگه 
      
پاسخ دادن 1 0

رها

رها

        اونجور که متوجه شدم اپلیکیشن های موبایلی که جنبه های آموزشی دارن هم میکرو آموزش محسوب میشن. این نوع یاد گرفتن برای من یکی خیلی مفید بوده، مثلا زمانی که تو راهم و تو مترو از اپلیکیشن های آموزش زبان استفاده می کنم و تا الان مهارت های زبان انگلیسیم خیلی بهتر شدن.
      
پاسخ دادن 1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

لطفا از گذاشتن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید