آموزش مجازی پافکو

به راحتی وبینار برگزار کنید! به راحتی وب کنفرانس برگزار کنید! به راحتی آزمون آنلاین برگزار کنید!

همین حالا دمو ببینید!
آموزش مجازی

۱۰شیوه برای آموزش الکترونیک در سال۲۰۱۸

آموزش الکترونیک در ۲۰۱۸

آموزش الکترونیکی امروزه با سرعت بالایی در حال گسترش و افزایش محبوبیت بین جهانیان است. با استفاده از تکنولوژی ها و ابزارهای جدید ٬شیوه های استفاده از آموزش الکترونیک به سرعت در حال تغییر هستند. در این مقاله سعی در این است که بهترین شیوه های آموزش الکترونیک در ۲۰۱۸ را به شما معرفی کنیم. برخی از این روش ها از ابتدا وجود داشته است و برخی شیوه های دیگر نوین و جدید هستند.

۱- VR و AR

تکنولوژی های واقعیت مجازی(Virtual Reality ) و واقعیت افزوده( Augmented Reality) در حال حاضر محبوب ترین شیوه آموزش الکترونیک در ۲۰۱۸ می باشد. واقعیت مجازی مدت زمان زیادی است که وجود دارد اما با آمدن واقعیت افزوده و ترکیبی ٬فرصت های جدیدی برای آموزش الکترونیکی به وجود آورده است. البته AR و VR معمولا برای بازی ها و فیلم ها استفاده میشوند ولی از آنها برای آموزش الکترونیک در ۲۰۱۸ استفاده میشود.

واقعیت مجازی(VR) برای دروس آزمایشگاه و کارگاه ها میتواند استفاده شود همچنین برای شرایطی که خطرناک هستند و یا اینکه کار پیچیده ای باید انجام شود٬ کاربرد دارد. واقعیت افزوده AR)) برای آموزش آنلاین استفاده میشود.در واقع معمولا فراگیران از AR برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد یک مکان٬ابزار یا تکنولوژی استفاده میکنند. با استفاده از یک کد QR فراگیر میتواند شی را اسکن کند و اطلاعات بیشتری را در مورد آن کسب کند.

ARو VR
کاربرد AR و VR در آموزش الکترونیک

با کاهش قیمت عینک ها و هدست های این تکنولوژی ها٬ سازمان هایی که مایل به بکار گیری این فناوری ها هستند از AR و VR برای آموزش میتوانند استفاده کنند.این فناوری ها در آموزش الکترونیک در ۲۰۱۸ بیشتر استفاده میشوند.

 

۲- دستیار هوشمند(chatbots)

محبوبیت siri در iPhone نشان میدهد که مردم اکنون به دنبال دستیار های هوشمند صوتی هستند. در این مقاله نمیخواهیم در مورد نحوه ای که سیستم های هوشمند صوتی و یا chatbots برنامه ریزی میشوند و یا در مورد هوش مصنوعی آنها صحبت کنیم. بیشتر سازمان ها به دنبال توسعه سیستم های هوشمند صوتی برای موضوعات خاصی مانند امنیت اطلاعات و یا حفاظت از داده ها و غیره هستند و از آنها به عنوان یک برنامه جستجو هوشمند استفاده میکنند. این برنامه های هوشمند به یادگیرندگان کمک میکند تا همانطور که در حال حرکت هستند ٬ یاد بگیرند و هر زمان که کاربر بخواهد میتوانند آموزش ببینند. این یک روند کلیدی برای آموزش الکترونیک در ۲۰۱۸ و بعداز آن است.

 

۳- گیمیفیکیشن و یادگیری مبتنی بر بازی

گیمیفیکیشن همچنان یک عامل مهم برای آموزش الکترونیک در ۲۰۱۸ است. امروزه به خوبی شناخته شده است که یادگیری مبتنی بر بازی و گیمیفیکیشن تاثیر به سزایی در انتشار اطلاعات مهم و محتوای آموزشی دارد. سازمانها همچنین به سرمایه گذاری در گیفیمیکیشن و استفاده از بازی سازی در دوره های آموزشی می پردازند زیرا تعداد بیشتری از فراگیران را جذب میکند تا دوره های آموزشی را دنبال کنند.

 به نظر پارادوکس است ولی بازی٬ جدی بودن را در زبان آموزان افزایش می دهد٬زیرا رقابت را بین فراگیران بیشتر میکند ٬ آنها را درگیر بازی میکند و در نتیجه زمان و انرژی بیشتری را صرف آموزش و یادگیری میکنند در حالیکه در روش سنتی از دوره های آموزشی لذت نمیبردند و تمرکزی بر محتوای آموزشی نداشتند.

 

۴- شخصی سازی یادگیری با توجه به نیاز های فراگیران

آموزش شخصی سازی شده بدین شکل ایجاد میشود که ماژول های موجود در کتابخانه ها سفارشی میشوند.این روش سود بزرگی را برای سازمان ها به همراه دارد زیرا که تمام ماژول ها را نیاز نیست برای تمام فراگیران ارائه دهند. حال از کجا بفهمیم کدام ماژول ها برای کاربر ارائه شود؟ آزمون الکترونیکی میتواند میزان درک مخاطب از مفاهیم گفته شده را  مشخص کند.بر اساس عملکرد کاربران٬ ماژول ها به آنها ارائه میشود تا به آنها کمک کند تا در مواردی که ضعیف هستند پیشرفت کنند.

فراگیران ٬ مجموعه ای از ابزارهای کمکی را به منظور بهبود وضعیت تحصیلی خود در اختیار خواهند داشت.بدین شکل دیگر آموزشگاه ها نیازی ندارند که سرمایه گذاری بیشتری بکنند. فقط یک بار آزمون آنلاین را برگزار میکنند و آن را ارزیابی میکنند و کتابخانه ای از ماژول ها را برای کاربران می سازند و دیگر نیازی به هزینه دیگری ندارند.هر زبان آموز تنها مواردی که نیاز دارند بیاموزند را فرا میگیرند که سیستم آموزش الکترونیکی lms ٬این فرایند را پیاده سازی میکند. بنابراین آموزش شخصی سازی شده یک روش مناسب برای آموزش الکترونیک در ۲۰۱۸ می باشد.

 

۵- میکرو آموزش

میکرو آموزش(Micro-learning) در حال حاضر یک شیوه بسیار موثر می باشد و مزایای بسیاری را برای سازمان ها و آموزشگاه ها به همراه دارد. مزایای خاصی همچون آموزش سریع٬ افزایش بهره وری و ردیابی آسان را از طریق به روز رسانی های مداوم به همراه دارد.میکرو آموزش به عنوان فیلم های کوتاه یا کلیپ های کوتاه شناخته شده است٬ اما تجربه نشان داده که میکروآموزش میتواند یک بازی کوتاه٬آزمون و ویدئو تعاملی باشد. میکروآموزش زمانی موثر و کاربردی است که سازمانها ماژولهایی را برای اهداف مشخصی نیاز دارند.

میکرو آموزش
میکرو آموزش

در واقع میکرو آموزش٬ آموزش از طریق فعالیت های کوتاه مدت در قالب های کوچک است.

میکرو آموزش میتواند در هر دستگاهی ارائه شود. با این حال با گسترش استفاده از گوشی های هوشمند٬ بیشتر این نوع از آموزش مجازی از طریق گوشی های همراه ارائه میشود و در نتیجه به دلیل قابل دسترس بودن دوره های آموزشی٬ تقاضا برای یادگیری افزایش خواهد یافت.تاثیر این نوع از آموزش الکترونیک در ۲۰۱۸ بیشتر دیده می شود.

 

۶- گزینش محتوا

تولید محتوا مورد دیگری است که باعث جذب مخاطب میشود و گزینش محتوای مناسب بخش بسیار حساسی است.در زمینه آموزش الکترونیک در ۲۰۱۸ ٬ سازمانهای زیادی در تولید محتوای الکترونیکی سرمایه گذاری میکنند. ابزارهای منبع باز(open source) وجود دارند که میتوانند به فراگیران به صورت آنلاین اطلاعات را ارائه دهند. کتابخانه های محتوا میتوانند گسترش داده شوند تا به دانش آموزان مفاهیم درست و کامل ٬ آموزش داده شود. سازمان ها اصولا بر روش های رایج یادگیری الکترونیکی یا e-leaerning و یادگیری از طریق گوشی همراه(m-learning) تمرکز میکنند.

 

۷- یادگیری تعاملی مبتنی بر ویدئو

محبوبیت آموزش های ویدئویی در یوتیوب و سایر سرویس های مشاهده آنلاین ویدئو٬ روز به روز بیشتر میشود و فیلم و ویدئو یکی از محبوب ترین ابزارهای آموزش الکترونیک در ۲۰۱۸ می باشد. با توجه به سهولت یادگیری بصری٬ ویدئو یک رسانه عالی برای انتقال اطلاعات است زیرا هم جذاب است و هم مطالب به راحتی قابل فهم خواهند بود .سازمانها میتوانند فیلم ها را خودشان تولید کنند که البته تفاوتی که با سایر فیلم ها دارد این است که در این روش فیلم ها بیشتر تعاملی هستند.

 سازمان ها میتوانند محبوبیت فیلم های آموزشی را از طریق ایجاد امکانی برای گفتگو کاربران و تعامل کاربران یا ارسال ویدئو ها به سایت های داخلی بیشتر کنند .کارکنان سازمان ها در این روش بیشتر درگیر یادگیری میشوند و زمان بیشتری را صرف یادگیری با استفاده از نرم افزارهای e-learning میکنند. این روش٬یک مرحله بالاتر از تماشای آموزش های یوتیوب هست٬ویدئو های آموزش الکترونیک در ۲۰۱۸ شامل سئوالات٬خلاصه ها و آزمون ها هست تا کارمندان را جذب کند و به آنها کمک کند تا آنچه را که فراگرفته اند٬فراموش نکنند.به طور خلاصه٬یک موقعیت برد-برد برای همه است.ویدئو تعاملی ٬یک روند کاربردی برای آموزش الکترونیک در ۲۰۱۸ خواهد بود.

 

۸- یادگیری اجتماعی

هنگامی که مباحث فراگرفته شده با دیگران به اشتراک گذاشته میشود٬آموزش به نحو بهتری انجام میشود. بخش های مربوط به گفتگو بین کاربران به آنها کمک میکند تا ایده های خود را در این محیط به اشتراک بگذارند. آموزشگاه ها و سازمانها مایل به استفاده از سیستم های یادگیری اجتماعی(social learning) هستند که به طور خاص برای ایجاد یک فضای تعاملی ساخته شده اند.

یادگیری اجتماعی
یادگیری اجتماعی

یادگیری اجتماعی همانند شبکه های اجتماعی نیست٬ گرچه مردم اغلب این دو را یکسان فرض میکنند.ابزارهایی مانند فیسبوک یا توییتر برای محیط های حرفه ای و بحث های تخصصی نیست.محیط های حرفه ای نیاز به ابزار قوی تری دارند که برای یادگیری است نه برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی فرد. با استفاده از سیستم آموزش مجازی lms که ویژگی های مورد نظر یادگیری اجتماعی را فراهم میکند٬سازمان ها میتوانند از یادگیری اجتماعی استفاده کنند و این روش برای آموزش الکترونیک در ۲۰۱۸ بسیار کارآمد است.

 

۹- انگیزه بخشی نیروی کار

سازمان هایی که به دنبال فرایند اتوماتیک سازی هستند تا بهره وری کارکنان را افزایش دهند٬تمرکز مستمر بر انگیزه بخشی نیروی کار دارند.مطالعات نشان دهنده این واقعیت است که فراگیران تنها ۱۰ درصد از مفاهیمی را در طی ۴ هفته از آموزش مجازی خود گذرانده اند را در خاطر دارند.

بنابراین بسیار مهم است که انگیزه کارکنان را از طریق تالار های گفتگو٬انجمن های یادگیری و غیره حفظ کنیم.سازمانها به دنبال ابزارهایی فراتر از ابزارهای یادگیری استاندارد هستند تا بهره وری کارمندان افزایش یابد.انگیزه بخشی نیروی کار از طریق ابزارهایی قدرتمند روشی موثر برای آموزش الکترونیک در ۲۰۱۸ خواهد بود.

 

۱۰- یادگیری از طریق گوشی همراه

همه ی ما روزانه از برنامه های تلفن همراه استفاده میکنیم. جای تعجب ندارد که از گوشی های همراه برای یادگیری و آموزش استفاده شود. با افزایش تعداد شرکت هایی که به کارمندان این امکان را میدهد تا با استفاده از تلفن های همراه خود٬ آموزش ببینند. یادگیری از طریق تلفن همراه(mlearning) در حال رشد است و هر فردی در هر زمان و مکانی از این طریق میتواند آموزش ببیند. تلفن های همراه یک پلتفرم ایده آل برای یادگیری های از طریق ویدئو و گیمیفیکیشن است که سرگرمی را نیز به یادگیری اضافه میکند و توجه را جلب میکند. در واقع از طریق گوشی های هوشمند یادگیری شخصی سازی میشود. شیوه های یادگیری از طریق تلفن همراه همواره برای جایگزینی شیوه های سنتی آموزش است تا به عنوان مثال بتوانید به دوره های آموزشی از طریق یک برنامه در گوشی تان دسترسی داشته باشید. این شیوه ای بسیار مفید برای آموزش الکترونیک در ۲۰۱۸ می باشد.

۱۰ شیوه برای آموزش الکترونیک در ۲۰۱۸
شیوه های آموزش الکترونیک در ۲۰۱۸

در این مقاله توضیحات مختصری در مورد هر کدام از روش های آموزش الکترونیک در ۲۰۱۸ داده شد اما هر کدام از این روش ها٬ نیاز به توضیحات مفصل تری هست که در مورد هرکدام مقالاتی را در لیست مقالات شرکت پافکو خواهید یافت.

 • نویسنده : نیلوفر خادمی کلانتری
  • امتیاز :
  • 3
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1397/07/07
 • تعداد مشاهده : 390 بار
نظرات کاربران
شهربانو

شهربانو

        ممنون از مطلب جامع و به روزتون. فقط می تونم خواهش کنم در مورد هر کدوم از شیوه های آموزش جداگانه مطلب مفصل تری منتشر کنید؟ مثلا در مورد میکروآموزش در کلاس مجازی یا گیمیفیکیشن و یادگیری مبتنی بر بازی و همین طور استفاده از واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در آموزش الکترونیک
      
پاسخ دادن 0 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

        ممنون، نظر لطف شماست. اخیرا در زمینه میکروآموزش و کاربرد آن در زمینه آموزش الکترونیکی ، مطلبی منتشر کرده ایم. با لینک زیر می توانید آن را ببینید:
https://goo.gl/rdpJZj
در مورد استفاده از واقعیت افزوده و واقعیت مجازی هم قبلا مقاله ای منتشر کرده ایم:
https://goo.gl/JLVJnn
انشاالله در آینده در مورد همه ترند ها و روش های به روز آموزش الکترونیک به طور مفصل مطلب خواهیم گذاشت. 
      
پاسخ دادن 0 0

زهرا

زهرا

        سلام
از مقاله دست اول شما در خصوص روشهای نوین در یادگیری الکترونیکی لذت بردم موفق باشید
      
پاسخ دادن 0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

لطفا از گذاشتن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید