آموزش مجازی پافکو

به راحتی وبینار برگزار کنید! به راحتی وب کنفرانس برگزار کنید! به راحتی آزمون آنلاین برگزار کنید!

همین حالا دمو ببینید!
آموزش مجازی

عوامل موثر بر موفقیت یادگیری الکترونیک در آموزشگاه ها

یادگیری الکترونیک

در زمانی که  ما در آن زندگی میکنیم٬ رایانه ها و دیگر اشکال تکنولوژی تبدیل به بخش بسیار مهمی از زندگی ما شده است. آنها نه تنها میتوانند برای سرگرمی استفاده شوند بلکه بخش مهمی از یادگیری و تدریس نیز هستند. یادگیری الکترونیک مدتی است که روند سیستم آموزشی را تغییر داده است و بخش مهمی از نظام آموزشی فعلی محسوب میشود. امروزه٬ در تمام سیستم های آموزشی استفاده  میشود و گسترده تر شده است و یک ابزار محبوب برای آموزش است.

به غیر از فرصتی که برای آموزشگاه ها و دانش آموختگان قرار می دهد٬ دوره های آموزش مجازی به کارمندان در مشاغل مختلف نیز فرصت یادگیری مهارت های جدید و یا ارتقا آنها را می دهد.

ماهیت انعطاف پذیر و تعاملی یادگیری الکترونیک باعث میشود تا در رشد کسب و کار موثر باشد و همچنین باعث جذب فراگیران به محتوای آموزشی میشود و به کارمندان آموزشی در دوره ی دیجیتال در تسهیل وظایف کمک میکند در نتیجه از مقایسه آموزش مجازی و حضوری مشخص است که یادگیری الکترونیک از یادگیری سنتی بهتر است. حال پرسشی که در این مقاله مطرح میشود این است که چگونه یادگیری الکترونیک می تواند عملکرد تحصیلی را بهبود ببخشد؟

 

۹ مزیت یادگیری الکترونیک

هر سطح سیستم آموزشی می تواند از طریق دوره های آنلاین بهبود یابد٬ زیرا دانش آموزان میتوانند با سرعت خود٬ مطالعه کنند و با ابزارهای آموزشی که با نیازهای آنها و توانایی های یادگیری سازگار هستند٬کار کنند. محبوبیت این روش یادگیری منجر به رونق فوق العاده ای شده است. مطالعات نشان میدهد که سالانه ۵٪ و یا بیشتر ٬رشد در عرصه یادگیری الکترونیک داریم. با این نرخ رشد٬در ۵ سال آینده بازار یادگیری الکترونیک حدود ۲۴۰ میلیارد دلار ارزش خواهدداشت.

۱- فراگیران را در سطح عمیق تری قرار می دهد

در دوره های مبتنی بر آموزش سنتی٬مشکلات مداومی در رابطه با حفظ فراگیران و علاقه مند کردن آنها به یادگیری وجود دارد. گاهی اوقات فراگیران با ابزارهای آموزشی ارتباط برقرار نمی کنند. ممکن است متوجه شده باشید که رقابت به شدت زیاد است و برخی فراگیران به سرعت از هم کلاسی هایشان عقب می افتند. درنتیجه دلایل مختلفی برای ترک کردن دوره های آموزشی وجود دارد که به دوره های آموزشی به روش سنتی آسیب می زند.

ویدئو کنفرانس
ویدئو کنفرانس

تحقیقات نشان میدهد که یادگیری الکترونیک میتواند بیشتر ٬فراگیران را جذب کند. برخی از ابزارها میتواند باعث افزایش ۶۰ درصدی حفظ کاربران میشود این درحالی است که ویدئو کنفرانس تا سال ۲۰۱۹ ٬ ۸۰٪ از فعالیت جهانی وب را تشکیل می دهد. یادگیری الکترونیک سطح بالاتری از انعطاف پذیری را فراهم میکند و مدیریت دوره های آموزشی آسان تر میشود.علاوه برآن٬ فشار کمتری برای جذب فراگیران بر روی شما وجود دارد٬زیرا شما با کمک ابزار هاو برنامه هایی مانند سیستم وب کنفرانس ٬ویدئو کنفرانس و.. میتوانید آموزشی لذت بخش تر را ارائه دهید. این ابزارها٬ فرصت های جدیدی را برای تولید محتوا برای موسسات آموزشی فراهم می آورد که فراگیران میتوانند با آن ارتباط برقرار کنند.

۲- سواد دیجیتالی را بهبود می بخشد

افرادی که میتوانند از ابزارهای یادگیری الکترونیک استفاده کنند٬ به طور موثری میتوانند از این ابزار برای کسب درآمد در محل کار استفاده کنند. در حالی که برخی از مشاغل نیاز به مهارت های دیجیتالی دارند مانند بازاریابان و مدیران IT . یادگیری الکترونیک سواد دیجیتال را افزایش می دهد که به فراگیران کمک میکند تا به طور موثر بتوانند از نرم افزارهای e-learning  استفاده کنند و با دیگران ارتباط برقرار کنند.

به همین صورت٬ یادگیری الکترونیک به مدرسین نیز کمک میکند تا از طریق رسانه های دیجیتالی مختلف راحتتر ارتباط برقرار کنند و همچنین استادان میتوانند از ابزارهای یادگیری الکترونیک همچون ویدئو های آموزشی و .. در آموزش خود بهره ببرند.تعامل منظم با کارکنان و دانشجویان از طریق ایمیل و پیام٬ مهارت های رایانه ای شما را بهبود میبخشد و شما را در مدیریت فناوری و دستگاه های عصر تکنولوژی بیشتر متمرکز می کند. همانطور که سواد دیجیتالی به سرعت در حال تبدیل شدن به ابزاری ارزشمند برای یادگیری مادام العمر میشود٬ افزایش مهارت دانش آموزان و استادان یک سرمایه گذاری ارزشمند محسوب میشود.

۳- انعطاف پذیری

دیگر آن دورانی که دانشجویان می بایست به شهری ناشناخته برای مطالعه یک دوره آموزشی میرفتند٬گذشته است.مهم نیست که دانش آموزان در کجا زندگی می کنند یا اینکه آنها نمی توانند خود را به کلاس صبح زود خود برسانند٬یادگیری الکترونیک این امکان را میدهد تا مربیان بتوانند دوره آموزشی را در هر مکانی ارائه دهند و متقابلا دانش آموزان در هر جایی میتوانند این دوره ها را بگذرانند.

در اینگونه دوره ها دیگر نیازی به حضور داشتن مدرسین و دانش آموزان نیست. با یادگیری الکترونیک فراگیران میتوانند دوره ها را در شب ها٬ تعطیلات آخر هفته و یا هر زمان که میتوانند بگذارنند. نرم افزار e-learning انعطاف پذیر است به این معنا که سخنرانان می توانند به راحتی در خانه خود و خارج از کلاس درس تدریس کنند و در نتیجه زمان بیشتری را دارند که به کارهای دیگر خود بپردازند و در واقع در زمان صرفه جویی میشود.

۴- نیاز به کلاس های واقعی نیست

کلاس آنلاین ٬ کلاسی است که فراگیران میتوانند در هر مکانی دوره های آموزشی را تا زمانی که اینترنت دارند٬ بگذارند. یادگیری الکترونیک به طور بالقوه باعث افزایش راحتی میشود اما دانشکده می بایست فراگیران را برای مطالعه تشویق کنند برای اینکار نیاز به محیطی جذاب دارند تا فراگیران بتوانند یاد بگیرند و از حواس پرتی دور شوند.

کلاس آنلاین
کلاس آنلاین

با توجه به نیاز ها و خواسته های دانش آموزان٬ این نرم افزار آموزش آنلاین ایجاد شده در نتیجه انگیزه یادگیری آنها افزایش خواهد یافت٬زیرا بیشتر دانش آموزان از این فضا بیشتر نسبت به کلاس های سنتی لذت خواهند برد. این نیز باعث میشود که برای مدرسین هم فضای مناسبی ایجاد شود.

۵- دانش آموزان را بهتر میشناسید

برخی از دانش آموزان ذاتا خجالتی هستند و مشارکت در بحث های کلاس درس برای آنها آسان نیست. با یادگیری الکترونیک ممکن است چنین فراگیرانی احساس راحتی بیشتری داشته باشند و راحتتر در بحث ها و فعالیت های گروهی مشارکت داشته باشند. در نتیجه مربیان میتوانند با تعداد بیشتری از دانش آموزان ارتباط برقرار کنند و نظرات مختلف بسیاری را در مورد مسائل مختلف بدهند.

۶- فرصت های شغلی را برای دانشجویان افزایش میدهد

آمارها نشان داده اند که یادگیری الکترونیک ٬تاثیر مثبت قابل توجهی را در استخدام افرادی که موفق به کسب مدارک آنلاین شده اند٬ دارد.مطالعات دانشگاه ایلینوی تایید کرده که ۴۴٪ از فراگیران دوره های سامانه آموزش مجازی ٬ادعا کرده اند که وضعیت شغلی بهبود یافته است زیرا ۱ سال پس از فارغ التحصیلی ٬شغل تمام وقت پیدا میکنند.علاوه بر این٬ ۴۵٪ افراد اعلام کرده اند که به افزایش حقوق رسیده اند.

کاربران نرم افزار یادگیری الکترونیک٬ مهارت های کارمپیوتری جدیدی را ٬بدون در نظر گرفتن محتوای دوره٬از طریق کار کردن با اسناد مبتنی بر cloud و ابزارهای ویدئو و صوت فرامیگرند و این مهارت ها را توسعه می دهند. این مهارت های اصلی تبدیل به حرفه بسیاری در عرصه تکنولوژی میشود و به فراگیران اعتماد به نفس بیشتری برای وارد شدن به حرفه دیگر میدهد. آنها آماده میشوند تا وظایف بیشتری در زمینه آموزش الکترونیکی بر عهده بگیرند و به آنها کمک میکند تا در دنیای کاری آینده پیشرفت کنند.

۷-ارائه راه های متعدد برای یادگیری

روش های سنتی آموزش محدود به کلاس درس و یک جدول زمانی که فقط کمی انعطاف پذیری داشته باشد٬ نمیشود. به وسیله کلاس های آنلاین٬ استادان انتخاب های بیشتری را در نحوه تدریس و شیوه های نوآورانه و جالبی را برای ارائه مطالب دارند.تجربه روش های مختلف یادگیری الکترونیک به شما این امکان را میدهد تا فعالیت های متعددی را امتحان کنید. روش هایی مانند:

 • بازی ها و gamification
 • سخنرانی های از قبل ضبط شده
 • پروژه های طراحی شده
 • ارائه power point با صدا
 • وب کنفرانس

مدرسین همچنین میتوانند فرهنگ جامعه را در گروه های مطالعه و کتابخوانی مجازی پرورش دهند. از طریق برنامه هایی مانند Google Hangouts دانش آموزان میتوانند با یکدیگر به صورت آنلاین ارتباط برقرار کنند و درباره تکالیف٬امتحان و محتوای درسی صحبت کنند.با به اشتراک گذاری صفحه نمایش ٬ آنها میتوانند از طریق تخته سفید مجازی و برنامه های سازمانی مانند Asana به عنوان یک تیم از راه دور با یکدیگر کار کنند.

۸- ارائه دروس از طریق ویدئو

آموزش مجازی
یادگیری الکترونیک

به عنوان مثال یک معلم زبان را در نظر بگیرید که زبان خاصی را تدریس میکند. معلمان میتوانند به جای صرفا توضیح معانی کلمات مختلف٬ یک بخشی را از فیلم را پخش کنند که شخصیت ها به آن زبان صحبت میکنند وبدین شکل دانش آموزان نحوه استفاده از کلمات را فرامیگیرند. در واقع از ابزار ویدئو نرم افزار یادگیری الکترونیک استفاده میشود. این نه تنها کمک میکند تا کلاس سرگرم کننده تر از روش های سنتی آموزش شود بلکه باعث میشود که فراگیران توجه بیشتری را به کلاس معطوف کنند و فکرشان پراکنده نشود.

۹- دسترسی به اطلاعات

در گذشته اگر شما میخواستید به اطلاعات خاصی دسترسی پیدا کنید٬ باید چندین کتاب را اسکن کنید تا بتوانید به آنچه که میخواهید برسید. در حال حاضر٬ با استفاده از اینترنت٬ هم دانش آموز و هم معلم به کلیه اطلاعات شناخته شده در جهان با فشار دادن چند کلید دسترسی دارید و به شما اجازه میدهد در عرض چند دقیق به اطلاعات مورد نظر خود برسید و این اطلاعات را به طور طبقه بندی شده میتوانید در نرم افزار یادگیری الکترونیک بگذارید.

 

سخن آخر

روش های سنتی آموزش بر مبنای این بوده اند که یادگیری جمعی برای به حداکثر رساندن یادگیری مهم است اما با توجه به محبوبیت ۷۵٪ یادگیری الکترونیک٬ این استدلال کاملا درست نمی باشد. هیچ نشانه ای از کاهش محبوبیت یادگیری الکترونیکی وجود ندارد و نرخ کاربران آن روز به روز افزایش پیدا میکند.تحقیقات در جدیدترین برنامه یادگیری الکترونیک نشان داده است که آنها تعاملی تر شده اند و به فراگیران فرصت بیشتری را برای بحث حول مباحث آموزشی با معلمان و دیگر دانش آموزان می دهند. ارائه دهندگان می دانند که رابطه خوب بین دانش آموختگان و مشاوران و معلمان ٬ یک جنبه اساسی از عملکرد و موفقیت دانش آموز است.

 • نویسنده : نیلوفر خادمی کلانتری
  • امتیاز :
  • 2
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1397/06/29
 • تعداد مشاهده : 374 بار
نظرات کاربران
امید

امید

        سلام
آموزش الکترونیک یک راه کار جذاب و کم هزینه برای یاددهی و یادگیری الکترونیکی است ولی من نمیدونم دولت تا کی میخواد سرعت اینترنت رو درست کنه
ما تو شرکتمون برای استاندارد ایزو ۹۰۰۱ از نرم افزار یادگیری الکترونیک مودل بهره می بریم و واقعا راه کشا است اینطور مدیریت دانش و اطلاعات بصورت مجازی به اسانی میسر شده است
      
پاسخ دادن 1 0

زهرا سادات

زهرا سادات

        آموزش از راه دور روز به روز داره رایج تر میشه ، چه از طریق کالج هایی که با استفاده از نرم افزارهایی مثل ال ام اس دوره های آموزش الکترونیکی هم ارائه می دهند و چه به صورت اپلیکیشن های آموزشی تلفن همراه که بعضیاشون واقعا کاربردی هستن و بین همه مردم دنیا محبوب شدند
      
پاسخ دادن 2 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

لطفا از گذاشتن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید