مقالات نرم افزار آموزش مجازی

13 گام برای تحصیل موفق در کلاس الکترونیکی

تحصیل موفق در کلاس الکترونیکی
کلاس های الکترونیکی می توانند وسیله ای برای یادگیری راحت تر و گاه ارزان تر باشند. اگر شما برای یک کلاس آنلاین ثبت نام کرده اید، ممکن است گاهی تمرکز بر مطالعه در آن دشوار باشد. خوبی شرکت در کلاس مجازی این است که در تنظیم و مدیریت زمان دستتان بازتر است اما بدی آن نیز این است که برای حفظ تمرکز در حین مطالعه و یادگیری باید تلاش بیشتری بکنید. برای شروع، به دنبال ایجاد یک برنامه دقیق مطالعه بروید. مطمئن شوید روش هایی را پیدا می کنید که روی کلاس الکترونیکی کار کند.

کلاستو آنلاین برگزار کن!


به عنوان مثال، ممکن است شما یادداشت های یک سخنرانی را که در آموزش الکترونیکی برگزار می شود را چاپ کنید، بنابراین می توانید دور از کامپیوتر به مطالعه بپردازید. اطمینان حاصل کنید که از مهارت های مطالعه موثر استفاده می کنید. مهارت های تحصیلی که در هر دوره ای کار می کنند، در کلاس آنلاین قابل اجرا می باشند.

کلاس الکترونیکی یا سامانه آموزش مجازی یک محیط آموزشی است که در آن آموزش از راه دور از طریق نرم افزارهایی چون نرم افزار آموزش مجازی LMS برای افراد ارائه می شود. 


13 گام برای تحصیل موفق در کلاس الکترونیکی

قسمت اول : ایجاد یک برنامه مطالعه

یک محل مطالعه با دسترسی به اینترنت قابل اعتماد را انتخاب کنید. احتمال زیاد در حین مطالعه نیاز خواهید شد که به سخنرانی ها و یادداشت های آنلاین کلاس الکترونیکی مراجعه کنید. بنابراین، به یک فضای مطالعه که در آن دسترسی به اینترنت قطع نشود نیاز دارید. دسترسی به اینترنت در مواردی از جمله جلسات آموزش اهمیت ویژه ای دارد.

 • می توانید در خانه مطالعه کنید البته به شرط آن که مطئن باشید ذهنتان منحرف نخواهد شد. بسیاری از افراد زمانی که سعی می کنند در خانه تحصیل کنند برای تمرکز دچار مشکل می شوند. عدم تمرکز یکی از چالش های دوره های آنلاین است.
 • مکان هایی مانند کافه اینترنت معمولاً به اینترنت قابل اعتمادی دسترسی دارند، برخی از کافی شاپ ها و رستوران ها نیز همین طور هستند. مطمئن شوید که در طول ساعت هایی که در کلاس الکترونیکی مشغول به مطالعه هستید، کارکنان این مکان ها ذهن شما را مشغول نکنند.
 • هم چنین می توانید یک کتابخانه را امتحان کنید.

کلاس الکترونیکی
ایجاد یک برنامه مطالعه در کلاس الکترونیکی


روزانه یک زمان برای ورود به کلاس خود تنظیم کنید.

حفظ یک برنامه دقیق برای موفقیت در یک دوره کلاس الکترونیکی ضروری است. حتی اگر از نظر زمانی اجباری برای حضور در کلاس ها یا سخنرانی ها نداشته باشید و حضور در کلاس مجازی مختص زمان های خاصی نباشد، هنوز هم باید در مطالعه مطالب دوره خودتان در زمان های منظم استمرار ورزید. بنابراین، هنگامی که در یک کلاس الکترونیکی شرکت می کنید، خود-انضباطی بسیار مهم است. پس یک زمان هفتگی برای وارد شدن به کلاس الکترونیکی و مطالعه مواد آن تعیین کنید و طبق آن عمل کنید. 

 • ممکن است تعدادی زمان مشخص برای سخنرانی هایی که نیاز است در آن ها حضور داشته باشید، وجود داشته باشد. با این حال، شما خودتان باید زمان هایی را برای مرور تعیین کنید. این موضوع است، به خصوص اگر احساس کنید که لازم است برخی از مواد آموزشی را مرور کنید.
 • اگر می خواهید یک کلاس الکترونیکی آنلاین به اندازه یک کلاس حضوری قوی و شدید و موثر باشد، زمان ها و روزهای مشابهی از هر هفته را به آن اختصاص دهید. چارچوب زمانی مشخصی را برای چگونگی خواندن و بررسی مواد آموزشی دوره تنظیم کنید. برای مثال، می توانید از ساعت 2 تا 4 بعد از ظهر دوشنبه ها، چهارشنبه ها و جمعه ها برای مطالعه در کلاس الکترونیکی وارد شوید.

تنظیم تقویم در کلاس الکترونیکی
تنظیم تقویم در کلاس الکترونیکی


یک تقویم برای دنبال کردن ایجاد کنید.

اغلب، مهلت های تکالیف و فعالیت های مختلف در یک دوره کلاس الکترونیکی مشخص و واضح نیستند. شما هر روز در کلاس ها و سخنرانی ها شرکت نخواهید کرد، ایجاد یک تقویم برای خودتان جهت یادآوری تاریخ های کلاس ها و ... مهم است. می توانید در آن اطلاعاتی را اضافه کنید، اطلاعاتی مانند ایمیل هایی که از مربی دریافت می کنید و یا اطلاعیه دوره ها.

 • اگر در خانه مطالعه کنید می توانید یک تقویم فیزیکی داشته باشید. در آن چیزهایی نظیر تاریخ مقالات و تاریخ آزمون ها و کوئیزها . این به شما کمک خواهد کرد تا زمان هایی که لازم است شروع به مرور مباحث کنید را بدانید.
 • شما همچنین می توانید تقویم را بر روی گوشی یا لپ تاپ خود داشته باشید. اگر شما در خانه مطالعه نکنید، این احتمالا بیشتر مفید خواهد بود، زیرا شما در حالی که در بیرون در حال مطالعه هستید می توانید به آن مراجعه کنید.

داشتن انضباط در کلاس الکترونیکی
داشتن انضباط در کلاس الکترونیکی


سعی کنید به برنامه خود برسید

استفاده از یک برنامه زمان بندی برای یک کلاس الکترونیکی آنلاین می تواند سخت باشد. این به خصوص زمان هایی درست است که شما کارهایی مثل تماشا کردن سخنرانی های کلاس را طبق زمان بندی خودتان انجام می دهید. با این حال، در مورد رسیدن به برنامه خودتان سخت گیر باشید. تکرار می کنم که خود-انضباطی برای موفقیت شما در یک دوره کلاس الکترونیکی حیاتی است.

 • به یاد داشته باشید فقط به این دلیل که شما به صورت حضوری به این کلاس نمی روید دلیل بر آن نیست که هزینه ای برای آن نمی شود یا اینکه تاثیری در رزومه شما نخواهد داشت. دوره های آنلاین را همانند دوره های حضوری جدی بگیرید و به آن توجه کنید.

قسمت دوم: کار با مواد آموزشی آنلاین

یادداشت برداری در کلاس الکترونیکی
شیوه های مطالعه در آموزش مجازی


هر ماده آموزشی را که امکانش است، چاپ کنید.

گاهی اوقات یک کامپیوتر می تواند حواس پرتی ایجاد کند. این که در حین مطالعه لپ تاپ خود را خاموش کنید، می تواند مفید باشد. چاپ کردن علاوه بر این که کمک می کند که دور از کامپیوتر مطالعه کنید همچنین می توانید برخی از نکات را برجسته کنید و در حاشیه صفحات یادداشت های خودتان را به صورت دستی بنویسید.

 • اگر ترجیح می دهید که مواد آموزشی متنی را در صفحه نمایش بخوانید، پیشنهاد می کنیم که از یک نرم افزار کتاب خوان استفاده کنید. استفاده از این نرم افزار ها فشار چشم را در مقایسه با خواندن از صفه نمایش کاهش می دهند.
 • همچنین لازم است مواردی مانند طرح و سیلابس دوره را چاپ کنید.  خوب است که یک کپی فیزیکی از این مواد برای رجوع دوباره در طول دوره داشته باشید.

کار با مواد آموزش الکترونیکی
کار با مواد آموزشی آنلاین


در کلاس الکترونیکی یادداشت برداری کنید

همان طور که در یک کلاس فیزیکی یادداشت برداری می کنید، لازم است در یک کلاس مجازی نیز به صورت دقیق یادداشت برداری کنید. با یک قلم و کاغذ رو به روی سیستم کامپیوتر خود و سر کلاس آنلاین بنشینید و یادداشت های دقیق و قابل خواندن بردارید. یادداشت های دست نوشته باعث می شود مطالب را بهتر از حالت یادداشت های تایپی به خاطر بسپارید.

 • از سرفصل ها و تاریخ ها استفاده کنید تا مطالب مربوط به هر قسمت را در یادداشت ها  در بخش مربوط به خودش بنویسید. بعدا در هنگام مطالعه می توانید به این موارد مراجعه کنید.
 • سعی نکنید هر نکته جزئی را که مربی بیان می کند را خط به خط بنویسید. در عوض، ایده کلی و نگرشی را که به شما در درک بهتر مطالب کمک می کند در یادداشت های خود اضافه کنید. بعد ها، هنگام مطالعه، می توانید به یادداشت های خود مراجعه کنید تا ایده ها و نکات اصلی درس را به خاطر بیاورید.
 • حتی اگر ویدیو ها و سخنرانی های مربی درس را دوباره تماشا می کنید، یادداشت برداری هنوز هم می تواند مفید باشد. این کمک می کند تا بعدا مواد آموزشی را به یاد داشته باشید. می توانید نکات کلید مباحث را بنویسید. اگر لازم دارد به مطلب خاصی از آموزش دوباره رجوع کنید، می توانید به جای جست و جوی ویدئو برای لحظه خاصی از درس که نیاز دارید، می توانید به یادداشت های خود در آن تاریخ مراجعه کنید.

یادداشت برداری در کلاس الکترونیکی
یادداشت برداری در کلاس الکترونیکی


مباحث سخت را بنویسید

اگر درک و فهمیدن موضوعی از آموزش واقعا سخت است، سعی کنید آن را بنویسید. هم چنین هر چیزی که لازم است آن را به خاطر بسپارید را بنویسید و بازنویسی کنید. این می تواند یک روش مفید برای مطالعه در هر دوره یادگیری با آموزش الکترونیکی ، از جمله دوره به صورت کلاس الکترونیکی باشد.

 • می توانید یادداشت های خود را بر روی یک ورق کاغذ جدید کپی کنید.
 • همچنین می توانید کلمات، تاریخ، اسامی شخصیت های مهم و سایر اطلاعاتی را که لازم است به خاطر بسپارید را چندین بار بنویسید.

یادداشت برداری در کلاس الکترونیکی
شیوه های مطالعه در آموزش مجازی


اطلاعات و مباحث دشوار را با صدای بلند بخوانید

اگر واقعا تلاش می کنید که چیزی را درک کنید، با صدای بلند خواندن ان می تواند کمک کند. دیدن و شنیدن یک مبحث به صورت همزمان به شما کمک می کند تا آن مبحث را به حافظه بسپارید. اگر بیشتر مطالب آموزشی کلاس الکترونیکی شما متن است، روش بلند خوانی می تواند بسیار مفید باشد.

 • شما همچنین می توانید مواد آموزش را با صدای بلند برای خود خلاصه کنید. مثلا می توانید وانمود کنید که یک مفهوم را برای دانش آموز دیگری توضیح می دهید.

قسمت سوم: از تکنیک های موثر مطالعه استفاده کنید

از حواس پرتی های آنلاین اجتناب کنید.

در صورتی که یک حساب رسانه های اجتماعی خودتان را در برگه دیگری باز کنید یا در کامپیوتر خود نوتیفیکیشن های رسانه های اجتماعی را دریافت کنید، ممکن اس تمرکز کردن روی درس آنلاین برایتان دشوار باشد. هنگامی که در حال انجام کارهای کلاس الکترونیکی هستید، از نت گردی خودداری کنید، ایمیل چک نکنید و حواس خود را پرت این مسائل نکنید.

 • در صورت لزوم، می توانید برنامه ای را تنظیم کنید که دسترسی شما به وبسایت های خاص را در مدت زمان مشخصی محدود کند، در این صورت می توانید بر مطالعات خود تمرکز کنید.

تاثیر بلند خواندن در کلاس الکترونیکی
تاثیر خواندن با صدای بلند در یادگیری در کلاس مجازی


برای هر جلسه مطالعه، هدف گذاری کنید

هرگز بدون جهت و هدف یک دوره آموزشی را شروع نکنید. برای هر زمانی که به تحصیل صرف می کنید اهداف خاصی را در نظر بگیرید. می توانید مباحث را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید. بر اساس موضوع یک برنامه با جلسات مطالعه شخصی برای خودتان ایجاد کنید.

 • همچنین، باید اهداف کلی علمی خود را در هنگام مطالعه به یاد داشته باشید. این می تواند به شما انگیزه دهد. درباره این که گذارندن این دوره بعدا به شما چه کمک هایی خواهد کرد فکر کنید.

هدف گذاری در کلاس الکترونیکی
هدف گذاری در کلاس الکترونیکی


خودتان را امتحان و ارزیابی کنید

یکی از موثرترین ابزار برای حفظ مباحثس که یاد گرفته اید، آزمون گرفتن از خودتان است. امتحان می تواند به خاطر یک فرآیند به نام "بازیابی" حافظه، به خاطر سپاری شما را بهبود دهد. هر بار که حافظه بازیابی می شود، در آینده بیشتر قابل دسترس خواهد بود. اگر آزمون های تمرینی و آزمون های آنلاین در دسترستان وجود دارد، هر چه زودتر از آن ها استفاده کنید. همچنین می توانید خودتان آزمون هایی برای خودتان آماده کنید.

 • فلش کارت ها می تواند یک راه عالی برای سنجیدن خودتان در زمینه هایی مانند لغت نامه و تاریخ باشد.
 • شما همچنین می توانید سوالات آزمون بالقوه را در هنگامی که درس را مطالعه می کنید یادداشت کنید.

برقراری ارتباط موثر با مربی آنلاین
ارتباط موثر با مربی در کلاس الکترونیکی


وقت استراحت در نظر بگیرید

مطالعه برای ساعت های طولانی به راحتی می تواند به فرسودگی منجر شود. هنگام مطالعه در نظر گرفتن وقت های استراحت مناسب خیلی مهم است. هر ساعت یک بار بلند شوید و کاری کنید که سرگرم کننده باشد، مانند تماشای تلویزیون برای چند دقیقه یا پیاده روی کوتاه، سپس به سر درس برگردید. پس از این استراحت احساس شارژ شدن خواهید کرد.


با سوالاتی که در کلاس الکترونیکی می پرسید با مربی ارتباط برقرار کنید

به یاد داشته باشید، مربی های شما در یک کلاس الکترونیکی آنلاین، منبع ارزشمندی است. فقط به این دلیل که هر روز آن ها را نمی بینید به این معنا نیست که نمی توانید از آن ها استفاده کنید. اگر در حین یادگیری به چیزی برخوردید که شما را گیج کرد، به مربی ایمیل بزنید و سوال خود را مطرح کنید.

 • اگر وب کم یا دوربین وب دارید، سعی کنید یک مکالمه ویدئویی برای گرفتن بازخورد چهره به چهره با مربی خود داشته باشید.

مشاوره رایگان بگیرید
نظرات کاربران
شجاعی

ته همه اموزش ها نوت برداری خیلی مهمه که داشته باشین

2 1

سمیه

سلام
من دانشجوی موسسه یادگیری الکترونیکی فاران هستم و از مقاله مفیدتان در زمینه کلاس الکترونیکی و روش تمرکز در کلاس مجازی تشکر می کنم

9 7

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید