مقالات نرم افزار آموزش مجازی

5 مزیت سامانه آزمون آنلاین چیست؟ چگونه کار می کند؟ هدف آن چیست؟

آزمون آنلاین چیست

یک سامانه آزمون آنلاین به دنبال این است که به طور موثر با استفاده از یک سیستم تمام خودکار عمل ارزیابی را انجام دهند تا نه تنها در زمان ارزیابی صرفه جویی شود بلکه نتایج سریع تری نیز ارائه شود. سامانه آزمون آنلاین کمک می کند تا انجام امتحانات به صورت خودکار انجام شود.

فهرست

سامانه آزمون آنلاین چیست؟

سامانه آزمون آنلاین چگونه کار می کند؟

مزایا و محدودیت های یک سامانه آزمون انلاین چیست؟

5 مزیت یک سیستم آزمون آنلاین عبارتست از:

معایب و محدویت های یک سامانه آزمون آنلاین موارد زیر هستند:

اهداف سامانه آزمون آنلاین

ویژگی های معمول یک سیستم آزمون آنلاین چیست؟


سامانه آزمون آنلاین چیست؟

آزمون آنلاین یا آزمون الکترونیکی یک امتحان است که به صورت اینترنتی برای سنجش دانش شرکت کننده ها در یک موضوع برگزار می شود. پیش از این افراد برای شرکت در یک آزمون مجبور بودند به طور هم زمان در یک کلاس جمع شوند. با سامانه آزمون آنلاین، دانش آموزان می توانند امتحان را به صورت آنلاین، در زمانی که خود می خواهند و با دستگاه خود، صرف نظر از جایی که آنها زندگی می کنند، انجام دهند. کافیست به اینترنت و یک مرورگر دسترسی داشته باشند. انواع نرم افزارهای کلاس مجازی از جمله نرم افزار آموزش مجازی LMS نیز ، قابلیت برگزاری ازمون انلاین دارد که به به شرکت کننده های دوره های آموزش از راه دور این امکان را می دهد که بتوانند از طریق اینترنت در امتحان های آزمایشی شرکت کنند. در واقع سیستم آموزش آنلاین و نرم افزار آزمون آنلاین دو نمونه از پرکاربردترین مفاهیم در تعریف مفهومی آموزش الکترونیکی هستند. سامانه مدیریت آموزش الکترونیکی و نرم افزار برگزاری کلاس آنلاین می توانند در عرصه رقابت صنعت آموزش نقشی غیرقابل انکار داشته باشند به همین دلیل است که تقاضا برای خرید lms و پیاده سازی یک سامانه مدیریت آموزش الکترونیکی، هر روز رو به افزایش است.

نرم افزار ویدیو کنفرانس تحت وب، نرم افزار ویدئو کنفرانس تحت شبکه داخلی و سامانه ویدیو کنفرانس همگی کلماتی است که توسط اکثر افراد دارای سایت آموزشی و متقاضیان  استفاده از مزایای آموزش آنلاین و برگزاری کلاس مجازی آنلاین به کار بره می شود. بهترین نرم افزار ویدئو کنفرانس می تواند جدا از بحث قیمت تا حدودی انتظارات آموزشی یک سازمان یا یک مشاور حرفه ای را برآورده کند. با توجه به هزینه های سنگین برگزاری کلاس های حضوری و جلسات مشاوره ای ای، برگزاری کنفرانس مجازی و راه اندازی کلاس مجازی آنلاین می تواند بهره وری نیروی انسانی را بیشتر کرده و انعطاف پذیری را در زمان و مکان برگزاری مشاوره افزایش دهد.

سامانه آزمون آنلاین
سامانه آزمون آنلاین


سامانه آزمون آنلاین چگونه کار می کند؟

سیستم مدیریت آموزشlms ، نرم افزار برگزاری وبینار و نرم افزار برگزار آزمون آنلاین چندنمونه از عناصر مهم در تعریف مفهومی آموزش الکترونیکی می باشند. معلم یا سازنده دوره آموزش الکترونیکی ، یک حساب کاربری در سازنده آزمون درست می کند. در چنین سیستم امتحانی می توانید سوالات را ایجاد کنید و آن ها را به امتحان اضافه کنید. می توانید بین سوالات چند گزینه ای یا سوالات تشریحی انتخاب کنید. آزمون آنلاین با یک لینک به دانش آموزان ارائه می شود، آن ها ثبت نام می کنند و می توانند امتحان را بگیرند. آن ها می توانند نتایج امتحان خود را بلافاصه پس از آن ببینند.

مراحل زیر، روندی را که برای کار با یک سامانه آزمون آنلاین باید طی کنید را نشان می دهد.

 • یک نرم افزار آزمون انلاین پیدا کنید

گام اول برای شما پیدا کردن یک نرم افزار آزمون آنلاین است. برای این کار می توانید در اینترنت جست و جو کنید و انواع مختلف نرم افزارهای آزمون آنلاین را ببینید. شما می توانید با نرم افزار ما شروع به ایجاد ازمون انلاین کنید.

 • آزمون را تنظیم کنید
 • آزمون را به اشتراک بگذارید
 • پیشرفت را ردگیری و ارزیابی کنید

بعد از انجام آزمون توسط شرکت کننده ها، برگزار کننده قادر به دیدن پیشرفت شرکت کننده ها می باشد. شما قادر به مشاهده آمار هر کاربر هستید و با یک دید کلی نیز می توانید عملکرد کلی گروه را مشاهده کنید.


مزایا و محدودیت های یک سامانه آزمون انلاین چیست؟

مزیت بزرگ آزمون آنلاین  برای هر دو فرد دانش آموز و معلم، کاهش هزینه ها و زمانیست که باید صرف آن شود، و بزرگترین محدودیت آن این است که شما برای استفاده از یک سامانه آزمون آنلاین باید آنلاین باشید، برای همین هم نام آن "آنلاین" است.


5 مزیت یک سیستم آزمون آنلاین عبارتست از:

1. در مصرف کاغذ صرفه جویی می کند: شما مجبور نیستید امتحان را برای دانش آموزان خود چاپ کنید. و این موجب صرفه جویی در مصرف کاغذ و در نتیجه زنده ماندن درختان می شود که همه را خوشحال می کند.

2. در زمان صرفه جویی می کند: اگر در آزمون خود تنها از سوالات چند گزینه ای استفاده می کنید، مجبور نیستید آن را خودتان تصحیح کنید. سامانه آزمون آنلاین خود آن را به طور خودکار تصحیح می کند. همچنین توزیع امتحان به هیچ وجه وقت شما را نخواهد گرفت. کافیست آدرس ایمیل دانشجویان خود را وارد کنید و آن ها را به آزمون دعوت کنید. آنها پس از امتحان فوراً نتیجه را دریافت خواهند کرد.

3. هزینه های شما را کاهش می دهد: لازم نیست کاغذ بخرید. ارسال ایمیل رایگان است. همچنین بالاتر از همه این ها شما در تدارکات صرفه جویی می کنید: دانش آموزان شما مجبور نیستند در کلاس درس برای امتحان شرکت کنند. آنها می توانند آن را در یک زمان مشخص از دستگاه خود انجام دهند. شما مجبور نیستید کلاس درس اجاره کنید، همچنین لازم نیست یک نفر را به عنوان مراقب امتحان استخدام کنید.

4. هزینه های دانش آموزان را کاهش می دهد: دانش آموزان مجبور نیستند برای انجام امتحان به یک مکان خاص بروند یا سفر کنند. بنابراین حتی گرفتن امتحان از دانش آموزان مناطق دور افتاده نیز با کمترین هزینه امکان پذیر خواهد بود.

5. امنیت بیشتری دارد: شما می توانید یک بانک سوال بزرگ با تعداد زیادی سوال ایجاد کنید. برای هر دانش آموز یک مجموعه سوال گزینشی تصادفی از بانک سوال ارائه می شود. بنابراین احتمال اینکه شرکت کننده ها بخواهند جواب ها را باهم به اشتراک بگذارند خیلی کم خواهد شد.


معایب و محدویت های یک سامانه آزمون آنلاین موارد زیر هستند:

 1. باید در نظر داشته باشید که دانش آموزان آزمون را در دستگاه خود و در زمان خودشان، بدون آنکه کسی مراقب آن ها باشد انجام خواهند داد، بنابراین شما باید سوالات خود را متناسب با این وضعیت طرح کنید. باید سوالاتی را مطرح کنید که نتوان پاسخ آن ها را به راحتی از کتاب ها یا اینترنت پیدا کرد. یا اینکه می توانید برای هر سوال یک تایمر قرار دهید که شرکت کننده زمان برای جست و جو و تقلب نداشته باشد.
 2. بررسی و تصحیح سوالات تشریحی به صورت خودکار امکان پذیر نیست، بنابراین باید آن ها را خودتان تصحیح کنید.
 3. کلاً آزمون آنلاین در بحث تقلب کمی مستعد تر است. بنابراین در راه اندازی سیستم آزمون آنلاین خود باید آن را در نظر داشته باشید. آیا می خواهید نتایج را بلافاصله بعد از نتیجه به اشتراک بگذارید؟ در این صورت می توانید یک بانک سوال برای حل مشکل تقلب تنظیم کنید.


اهداف سامانه آزمون آنلاین

اهداف سامانه آزمون آنلاین
اهداف سامانه آزمون آنلاین


آزمون آنلاین در قرن دیجیتال محبوب شده است. اهدافی که یک سیستم آزمون آنلاین دنبال می کند چیست؟


کاربرپسند بودن

سیستم های کاربر پسند نه تنها برای تولید کننده آن، بلکه برای شرکت کنندگان نیز لازم است. "بصری بودن" کلید این قضیه است. یکی از بهترین نمونه ها برای کاربرپسندی رابط کاربری آیفون است. در عین حال که امکانات و گزینه های زیادی دارد اما هنوز چیزی است که شما بدون نیاز به یک کتاب می توانید از آن استفاده کنید. البته یک سامانه آزمون انلاین و یا به عبارتی سیستم آزمون آنلاین متفاوت است، اما شباهت هایی هم دارد. هنگامی که یک سیستم آزمون آنلاین کاربر پسند نیست، مربی ها و شرکت کنندگان به سمت یک سیستم دیگر خواهند  رفت و این چیزی است که شما نمی خواهید اتفاق بیافتد.


طراحی ریسپانسیو

طراحی ریسپانسیو رویکردی است که طراح وب می خواهد با آن به یک تجربه وب مطلوب برای طیف وسیعی از دستگاه ها دست یابد. یک سایت ریسپانسیو خود را با اندازه صفحه نمایش بدون آسیب رساندن به خوانایی متن یا قابلیت استفاده رابط کاربری تنظیم می کند.


ارائه انواع سوالات متعدد

چند گزینه ای ها، پر کردن جاهای خالی و سوالات تشریحی. این ها گزینه هایی هستند که می توانید با سیستم آزمون آنلاین ما استفاده کنید. داشتن چند گزینه برای بررسی انواع مختلف دانش ضروری است. همه ارزیابی ها نمی توانند با سوالات چند گزینه ای بررسی شوند.


انتشار امتحان خودکار

آیا می خواهید امتحان شما برای همه کاربران باشد یا برای گروهی از کاربرانی که از قبل مشخص کرده اید؟ آزمون آنلاین می تواند تنها برای افرادی که به آزمون دعوت شده اند و دارای نام کاربری و رمز عبور هستند باشد. اگر آزمون شما برای همگان رایگان است، می توانید یک لینک برای شرکت در آزمون بسازید.

بررسی خودکار پاسخ های آزمون

بررسی تمام پاسخ ها بسیار وقت گیر است. بنابراین، داشتن پاسخ ها به صورت خودکار و بررسی فوری پاسخ ها مقدار زیادی در وقت صرفه جویی خواهد کرد. علاوه بر مربی و سازنده دوره، شرکت کننده ها نیز مجبور نیستند برای نتایج امتحانات خود صبر کنند. در واقع آزمون انلاین یعنی یک تیر با دو نشان!


گزارش آنالیز عملکرد

گرفتن نتایج و آمار خوب برای داشتن یک دید کلی از عملکرد خوب است. کدام کاربران بهترین امتیاز را دارند؟ در چه سؤالاتی کاربران کمترین امتیاز را داشتند؟ این همه با ابزار آزمون انلاین که ما در اختیار شما می گذاریم امکان پذیر است. حتی بهتر از آن؟ مدیران می توانند نتایج و آمار را در یک فایل اکسل استخراج کنند.


چه کسی از یک سیستم آزمون آنلاین استفاده می کند؟

سامانه آزمون آنلاین برای چه کسانی است
سامانه آزمون آنلاین برای چه کسانی است


همه کسانی که نیاز دارند از گروهی از دانش آموزان امتحان بگیرند به یک سیستم آزمون آنلاین نیاز دارند. محدوده مشتریان ما شامل مدارس، معلم ها و شرکت ها می باشد.


ویژگی های معمول یک سیستم آزمون آنلاین چیست؟

بدیهی است که یک سامانه آزمون آنلاین باید بتواند ازمون انلاین ایجاد کند و سوال بسازد. ترجیحا بتوانید یک بانک سوال داشته باشید. و شما قادر باشید که زمانی را که شرکت کننده اجازه مشاهده یا انجام آزمون را دارد تنظیم کنید. این ویژگی ها تنها اصول اولیه هستند. ویژگی هایی که یک سامانه آزمون آنلاین می تواند داشته باشد تیتروار در ادامه آورده شده است.

 • ساخت آزمون ها
 • آسان برای استفاده
 • داشتن انواع مختلف سوالات
 • داشتن بانک سوالات
 • استفاده از برچسب سوالات : سوالات را برای آنالیز بانک سوال خود برچسب زنی کنید. برچسب ها را ایجاد کنید، برچسب های مناسب برای هر سوال اختصاص دهید. از این برای تجزیه و تحلیل پیشرفته بانک سوالات خود استفاده کنید.
 • تنظیم قوانین : قوانین امتحان خود را تنظیم کنید. قوانین مربوط به پاس شده در دوره یا افتادن در آن. اینکه شرکت کننده ها می توانند پاسخ های خود را قبل از ثبت نهایی مرور کنند یا نه. آیا بعد از هر سوال بازخورد دریافت کنند یا نه. یا اینکه برای آزمون تایمر قرار دهید یا نه. امکانات زیادی وجود دارد که می توانید آن ها را امتحان کنید. 

سیستم مدیریت یادگیری (LMS) مودل دارای امکانات مختلف برگزاری آزمون آنلاین می باشد و کار شما را برای برگزاری آزمون آنلاین بسیار راحت می کند. شرکت پافکو ارائه دهنده نرم افزار مودل در ایران است و تیم تخصصی آن در خدمت فعالین صنعت آموزش می باشد. در صورت داشتن هر گونه سوالی در این حوزه کافیست فرم دریافت مشاوره رایگان را پر کنید تا کارشناس های پافکو با شما تماس بگیرند.

دریافت مشاوره رایگان
نظرات کاربران
جهان

جهان

        سلام
دبیر ما یه تست تو سایت پورسال ازمون گرفت
بعد تست اومد و گفت که با استفاده از امکان موقعیت یابی که فعال کرده،فهمیده که یک دانش آموز دوبار وارد شده با دو دستگاه مختلف و فهمیده
آیا همچین امکانی وجود داره؟
یعنی اون سایت و معلم بدون اینکه من بفهمم لوکیشن من رو فهمیده؟؟؟؟
اینطور که نمیشه🤨
لطفا پاسخ کامل بدهید ممنون
      
پاسخ دادن 0 0

Maral

Maral

        من امتهان دادم و دکمه پایان رو زدم یادم رفت اسکرین بگیرم یعنی معلمم میفهمه من امتهانمو دادم
      
پاسخ دادن 0 0

Maral

Maral

        من امتهان دادم و دکمه پایان رو زدم یادم رفت اسکرین بگیرم یعنی معلمم میفهمه من امتهانمو دادم
      
پاسخ دادن 0 0

رها

رها

        سلام .آیا معلم میتونه افراد رو ببینه موقع ازمون?
      
پاسخ دادن 0 0

علی

علی

        استاد ما میگه وقتی شما آزمون میدید شماره هاتون میوفته و من میفهم اگه چند بار آزمون داده باشید .

این درسته واقعا شماره میوفته؟؟ 
      
پاسخ دادن 3 2

مریم

مریم

        ایا یک دانش آموز با دو نام می توتند امتحان دهد؟

      
پاسخ دادن 0 0

استقلالی

استقلالی

        شاید میخان بترسوننمون که تقلب نکنیم
      
پاسخ دادن 0 0

رضا

رضا

        سلام آیا تو سایت گوگل امکان مشاهده نمرات است
معلم ما میگه اسکرین بگیرید بفرستید؟!
      
پاسخ دادن 0 0

فایزه

فایزه

        ایا این امکان داره هنگام ورود و ازمون دانشجو بفهمیم که درون سایت های دیگر نیز میرود؟
      
پاسخ دادن 0 0

فعال

فعال

        سلام 
دانشپذیران نمی توانند درون سایت های دیگر بروند.
      
پاسخ دادن 0 0

مهد

مهد

        میشه بزنیم بیرون از آزمون دوباره بیایم داخلش
      
پاسخ دادن 3 9

☺☺

☺☺

        اگ چندبار امتحان بدیم میفهمه؟
      
پاسخ دادن 2 0

نسيم

نسيم

        ايا امكان داره سوالاي تشريحي داشته باشع ك خودمون جواب رو تايپ كنيم!
      
پاسخ دادن 1 3

مسیح

مسیح

        ممکنه سوالهای هرکس فرق کنه چندبار ک امتحان دادم فقط جاب جا شده بودند.؟ اما میترسم بازم فرق کنه کسی تاحالا امتحان داده ک با بقیع همکلاسیاتون فرق کنه؟
      
پاسخ دادن 2 3

فافا

فافا

        سلام
ایا معلم میتونه منو کنتل کنه
یعنی فهرست شرکت کننده ها رو داشته باشه و اونا رو نگاه کنه که ببینه آنلاین هست یا نه
      
پاسخ دادن 17 9

شرکت پافکو

شرکت پافکو

        سلام 
بله در نرم افزار ال ام اس معلم می تواند حضور دانش پذیران را کنترل کند
      
پاسخ دادن 0 0

هاوژین ستوده

هاوژین ستوده

        کسی می‌تونه مرا راهنمایی کنه که چگونه با سایت مورد آزمون تماس بگیرم لطفاً
      
پاسخ دادن 1 1

امیر

امیر

        ، چطوری باید بفهمیم که آزمون داریم
آیا برنامه داره
      
پاسخ دادن 3 1

فعال

فعال

        برگزار کننده آزمون می تواند نوتیفیکشن را فعال کند تا قبل از زمان آزمون مجازی اطلاعیه اش برای شما ارسال شود
      
پاسخ دادن 0 0

پویا

پویا

        سلام خسته نباشید
یک سوال داشتم
اگر در آزمون آنلاین دو نفر همزمان با دو دستگاه متفاوت وارد سایت آزمون بشن
و شروع به جواب دادن سوالات کنن.......اون هم با جواب های متفاوت
چه اتفاقی میفته؟؟؟؟
      
پاسخ دادن 20 12

رضا

رضا

        درود
در سامانه آزمون آنلاین تدابیری برای جلوگیری از تقلب در نظر گرفته شده؟
      
پاسخ دادن 18 17

دانیال

دانیال

        نه داداش تقلب کن عشق کن رباته چطوری میخواد بفهمه
      
پاسخ دادن 17 7

Zahra

Zahra

        چجوری میشه تو سایت مدرسه تقلب کردم
ب جز کتاب باز کردن ک اصلا وقت نمیشه
      
پاسخ دادن 3 2

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید