مقالات نرم افزار آموزش مجازی

10 راه برای استفاده از نرم افزار moodle در کسب و کار

نرم افزار moodle

وقتی نرم افزار moodle در سال 2002 برای موسسات K12 و موسسات آموزش عالی راه اندازی شد، کمتر کسی پیش بینی می کرد که این محبوبیت را در دنیای شرکت ها به دست آورد. از ان جایی که نرم افزار moodle برای کمک به آموزش الکترونیکی افراد در محیط های آنلاین شخصی و یا گروهی سازماندهی شده است، سازمان ها در سراسر جهان به سرعت متوجه کاربردهای تجاری این ابزار منبع باز شدند.

هرچند کلمات moodle فارسی و lms مودل امروزه بیش از گذشته مورد بحث و بررسی قرار گرفته اند ولی سامانه آموزش مجازی می تواند نرم افزارهای دیگری را نیز برای آموزش از راه دور در بر گیرد.  یک سیستم مدیریت یادگیری موثر، صرف نظر از نوع نرم افزار کلاس مجازی که استفاده می کند باید در برگیرنده یک سرویس آموزش مجازی و یا سرویس آموزش الکترونیکی کامل برای برگزاری کلاس زنده مجازی و تدریس آنلاین باشد.

با توجه به گسترش استفاده از نرم افزار moodle، ال ام اس مودل بیش از پیش مور بحث و بررسی توسط کارشناسان این عرصه قرار گرفته است. خرید moodle نسبت به گذشته رشد چند برابری داشته است و  نرم افزار moodle فارسی نیز طرفداران بسیاری پیدا کرده است

lms moodle چیست؟ lms moodle محبوب ترین و مورد استفاده ترین سیستم مدیریت یادگیری یا نرم افزار آموزش مجازی LMS است. چرا؟ از آنجا که سامانه آموزش مجازی مودل یک منبع انعطاف پذیر ، منبع باز  و رایگان  است که همه می توانند به عنوان راه حلی برای مدیریت یادگیری از آن استفاده کنند. با 68 میلیون کاربر و 55000 سایت  مبتنی بر مودل در سراسر جهان، Moodle یک پلتفرم آموزش الکترونیکی آسان برای کاربردهای آموزشی است که به نیازهای یادگیری و آموزش افراد در انواع مختلف سازمان ها کمک می کند.

وبینار، ویدئوکنفرانس تحت وب، ویدیو کنفرانس، نرم افزار تدریس آنلاین، ازمون انلاین همگی از سوالات پرتکرار در صنعت آموزش و مشاوره بوده است و این سوالات هر روز پیرامون آموزش غیرحضوری بیشتر می شود. با به بازار آمدن نرم افزار moodle و مودل فارسی، نرم افزار تدریس آنلاین و ازمون انلاین، سایت lm و سایر ابزارهای آموزش مجازی مخاطبان آموزش از راه دور هر روز افزایش می یابند

نرم افزار moodle در دنیای کسب و کار
نرم افزار moodle در دنیای کسب و کار

تاکنون سوالات زیادی شبیه به سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (lms) چیست؟ و یا یادگیری مجازی چیست، در فروم ها و سایر گفتمان های اینترنتی شنیده ایم. جملاتی که در پاسخ به این سوالات مطرح می شود عموما تمام ویژگی های سیستم آموزش الکترونیکی lms و سیستم آموزش مجازی را در بر نمی گیرد. بسیاری از افراد سیستم مدیریت آموزش lms و مدیریت آموزش الکترونیکی را با آموزش وبینار و نرم افزار ویدئو کنفرانس تحت شبکه داخلی یکسان دانسته اند. برخی نیز بدون در نظر گرفتن درخواست های مخاطبان ویدیو کنفرانس با متقاضیان نرم افزارآموزش مجازی، تفاوتی بین این دو قائل نشده و نظرات متفاوت و نادرستی در این زمینه مطرح کره اند.
سیستم پیاده سازی یادگیری مجازی می تواند مجموعه از از نرم افزار آموزش مجازی lms که برای برگزاری کلاس زنده مجازی به کار می رود، نرم افزار کنفرانس تصویری و نرم افزار آموزش مجازی adobe connect که برای برگزاری جلسات آنلاین مشاوره ای و آموزشی به کار می رود، سامانه مدیریت آموزشگاه که بنا به اهداف مدیریت آموزشی در آموزشگاه های حضوری پیاده سازی می شود و سایر ابزارهای مدیریت آموزش الکترونیکی می باشد و بنا به نوع درخواست مخاطبان،  به صورت جداگانه و یا همگی با هم می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

چگونه می توان از نرم افزار moodle در دنیای کسب و کار  استفاده کرد؟

اساساً، در سازمان ها از مودل برای دستیابی به نتایج قابل توجهی در کسب و کار استفاده شده است. نمونه های بی شماری وجود دارد، اما ما در ادامه به عنوان مثال و  برای چارچوب دادن به بحث ، 10 تا از رایج ترین شیوه های استفاده از نرم افزار moodle در کسب و کار را بیان می کنیم.  


 1. پذیرش سازمانی با نرم افزار moodle

بسیاری از شرکت ها برای پذیرش سازمانی نیروهای استخدامی جدید از مودل استفاده کرده اند. اگر تا به حال برای یک سازمان با اندازه متوسط تا بزرگ کار کرده باشید، حتما تجربه کرده اید که فرآیند پذیرش سازمانی شما حجم ضخیمی از کاغذ ها را که بهم صحافی شده اند شامل می شود. حال، چه راه حلی برای این شرکت می تواند خوش آیند و کارگشا باشد؟ با استفاده از Moodle، فرایند درون سازمانی می تواند برای مدیران و جذب استخدام های جدید کارآمد شود.


 1. آموزش تطبیق با مقررات با نرم افزار moodle

مشابه به همان دلیلی که مدیران منابع انسانی دوست دارند از نرم افزار moodle استفاده کند، مربی های تطبیق نیز از امکانات و قابلیت های آموزش آنلاینآزمون آنلاین نرم افزار مودل استقبال می کنند. زیرا با آن می توانند به راحتی بسنجند که چه کسی یادگری تطبیق را با موفقیت تکمیل کرده است و چه کسی این کار را نکرده است. پلاگین  Moodle Badges  این امکان را می دهد که به افرادی که آموزش تطبیق را با موفقیت کامل کرده اند، پاداش دهید.


 1. آموزش شایستگی محور با نرم افزار moodle

با استفاده از ماژول خروجی های نرم افزار moodle ، مدیران آموزش برای تعیین سطح یادگیرنده با فرآیند تعریف صلاحیت های یادگیرنده ها مجهز می شوند، که مجموعه ای اعداد یا حروف برای درک صلاحیت ذکر شده است. به این ترتیب، وقتی یک یادگیرنده آموزش شغلی را در Moodle به پایان برساند، هر دو یادگیرنده و مدیر آموزش می توانند مهارت های به دست آمده را پس از پایان آموزش ببینند.


 1. آموزش ایمنی در محل کار با نرم افزار moodle

شبیه به آموزش تطبیق، آموزش ایمنی در محل کار با نرم افزار مودل به شما اجازه می دهد تا بدانید که چه کسی آمادگی اجباری را کامل کرده است و چه کسی نه. با قابلیت اضافه کردن ویدیو، سوالات، آزمون ها و منابع بیرونی به کلاس مجازی Moodle شما و تدریس مجازی، یادگیرنده می تواند آموزش ایمنی و خطر را در یک زمان و مکان مناسب کامل کند.


 1. توسعه دوره آنلاین در نرم افزار moodle

نرم افزار مودل ابزارهای زیادی برای ایجاد دوره های آموزش از راه دور آنلاین، تعاملی و جذاب دارد. با مدول های چندگانه برای فعالیت های آموزشی همزمان و غیر همزمان، دانش پذیر ها تعداد زیادی ابزار برای یادگیری بلادرنگ و  غیر بلادرنگ دارند. با ابزار سازنده نرم افزار moodle شما به راحتی می توانید برنامه های eLearning را به صورت استراتژی های خودگام، استراتژی های غیر خودگام و استراتژی های یادگیری ترکیبی ایجاد کنید.


 1. روند استخدام و مصاحبه در نرم افزار moodle

استخدام و مصاحبه با نرم افزار moodle
استخدام و مصاحبه با نرم افزار moodle


مودل به منظور یک سیستم مدیریت منابع انسانی طراحی نشده است، اما سازمان ها از آن برای استخدام و انجام مصاحبه های خود استفاده کرده اند. به عنوان مثال یک شرکت حقوقی بدون ملاحظه جزئیات فنی، از نرم افزار moodle استفاده کرد تا نامزد ها بتوانند برای خود حساب نرم افزار مودل بسازند و رزومه های خود را از طریق آن ارسال کنند و ارزیابی های صلاحیت را کامل کنند. تصمیم گیرنده های استخدام می توانند برای بررسی در خواست ها به راحتی به پروفایل های افرادی که رزومه بارگزاری کرده اند دسترسی پیدا کنند.


 1. راه اندازی محصول یا خدمات با نرم افزار moodle

در دنیای کسب و کار امروز که محصولات و خدمات به سرعت در حال به روز رسانی، اصلاح و یا تغییر هستند، درک این موضوع که آموزش اطلاعات محصول اتفاقی نیست که فقط یک بار بیفتد، مهم است. در عوض، دانش محصول، یک طرح آموزشی مداوم است که با ایجاد مشتری جدید، ویژگی های جدید یا دانش جدید به روز می شود. نرم افزار moodle آموزش افراد همه بخش ها را آسان می کند و حتی دانش محصول مورد نیاز برای تیم های عملکردی خود را در دسترس آن ها قرار می دهد.


 1. کمیته های تخصصی ( COE) و کمیته های اجرایی (COP) در نرم افزار moodle

COE ها و COP ها گروه های غیر رسمی از افراد درون جامعه کسب و کار هستند که اهداف و منافع مشترک دارند و با یکدیگر همکاری می کنند تا از یکدیگر یاد بگیرند و بهم یاد بدهند. نرم افزار moodle به طور معمول در سازمان ها برای کمک به اتصال کارکنان با متخصصان در موضوعات خاص پیش آمده مورد استفاده قرار می گیرد. در این  COEها و COPها، کاربران می توانند سؤالاتی را مطرح کنند یا انجمن های گفتگو را جستجو کنند تا اطلاعات مورد نظر را پیدا کنند.

استفاده از نرم افزار moodle در کسب و کار
استفاده از نرم افزار moodle در کسب و کار

 1. ادامه تحصیل مداوم در نرم افزار moodle

با توجه به این که lms moodle برای آموزش عالی طراحی شده است، بسیاری از سازمان ها از مودل استفاده می کنند تا فرصت های آموزشی در اختیار افرادشان قرار دهند و این  به آنها کمک کند کارآیی خود در شغلشان را بهبود دهند. دیده ایم که بسیاری از مشتریان ما آموزش رهبری، آموزش مدیریت، و ... برای افراد خود برگزار کرده اند.


 1. آموزش مشتری، کانال و شریک با نرم افزار moodle

یکی از مزیت های بزرگ در مورد lms moodle این است که برای کاربران ایجاد اکانت برای شرکت در دوره (هایی) که شما می خواهید برای آنها در دسترس باشند، آسان است. این باعث می شود که مشتریان، شرکای کانال و شرکای تجاری با کمترین هزینه آموزش ببینند.


4 روش استفاده از نرم افزار moodle در سازمان های غیر انتفاعی

همه ما می دانیم که نرم افزار moodle یک نرم افزار ال ام اس مناسب برای بخش های آموزش و پرورش، مراقبت های بهداشتی، دولتی و شرکت های تجاری است، اما این را همه نمی دانند که moodle یک ابزار عالی برای سازمان های غیر انتفاعی نیز است. در اینجا 4 روش برای استفاده از مودل برای سازمان های غیر انتفاعی خواهیم گفت.

 • منبع باز بودن و تحوبل مبتنی بر ابر بودن نرم افزار moodle ، آن را به طور خاص برای سازمان های غیر انتفاعی مناسب می کند. از آن جایی که انجمن های غیر انتفاعی اغلب دارای مشتریان و کارکنانی هستند که در منطقه وسیعی پخش هستند، و از هر وسیله ای که به اینترنت متصل می شود می توانند به نرم افزار moodle دسترسی داشته باشند.

 • نرم افزار مودل می تواند توسط سازمان های غیر انتفاعی برای میزبانی وب سایت آن ها، و ایجاد کلاس های آنلاین، که اجازه یادگیری در هر نقطه و در هر زمانی را می دهد، استفاده شود. در نرم افزار moodle، کاربران می توانند  با هم تعامل داشته باشند، در بحث ها مشارکت کنند و حتی در کارها همکاری کنند. Moodle امکان مدیریت دوره و کاربر، از جمله اطلاعات دوره و فعالیت های دانش آموزان را می دهد.

 • مودل اجازه برنامه های درسی و آموزش استاندارد را می دهد. سازگاری در هر سازمانی ضروری است، زیرا به این معنی است که همه اعضا در یک صفحه قرار دارند و شکاف در دانش بین اعضا وجود ندارد.

 • کارکردهای ایجاد آسان دوره Moodle به سازمان غیر انتفاعی اجازه می دهد که طریق برنامه های eLearning خود کسب درآمد کنند. برنامه های eLearning ایجاد شده توسط موسسات غیر انتفاعی اغلب، مبتنی بر جامعه و تمرکز بر پیش بردن تغییرات اجتماعی، توانایی بالاتری برای مخاطبان جهانی دارد.

 نرم افزار moodle  برای سازمان های غیرانتفاعی نیز مفید است.

به طور کلی مودل به شما ابزارهایی می دهد که شما برای داشتن کارآیی بیشتر و برای تمرکز روی اهداف خود به آن ها نیاز دارید.


هفت نکته برای موفقیت نرم افزار moodle شما!

یک- شخصی سازی

دوره های نرم افزار moodle خود را با استفاده از مقیاس بندی و شخصی سازی آن، با نیازهای منحصر به فرد یادگیرنده خود سازگار کنید.

از آن جایی که نرم افزار Moodle از بلوک های مدولار و پلاگین ها ساخته شده است، می توان در آن یک تجربه یادگیری شخصی ایجاد کرد.


دو- مودل رایگان است

یکی از ارزش هایی که نرم افزار moodle دارد متن باز بودن آن است. این بدان معنی است که هر کسی می تواند آن را به صورت رایگان از moodle.org دانلود کند.

منبع باز بودن به معنای همه چیز است، بله! هر کسی که دید کاملی از کد دارد، می داند که متن باز بودن به این معناست که جامعه مودل، هر لحظه هزاران جفت چشم با تجربه دارد که به آن نگاه می کنند.

از این گفته دو نتیجه مهم میشه گرفت: اول این که از آن جایی که نرم افزار مودل یک نرم افزار متن باز است ، می توانید آن را بسته به نیازهای خاص خود سفارشی کنید و دوم این که، نرم افزار moodle توسط یک جامعه جهانی از کارشناسان پشتیبانی می شود که در همکاری برای ساخت و توسعه پلتفرم حتی قدرتمندتر هستند.


سه- از نرم افزار Moodle برای کسب و کار و دانشگاه استفاده کنید

انعطاف پذیری مودل به این معنی است که می توان آن را در انواع سازمان های مختلف استفاده کرد، نه فقط در مدارس و در دانشگاه ها.

از آن جایی که پلت فرم Moodle به صورت مدولار توسعه داده شده است، تقریبا هر چیزی را می توانید از قابلیت های برنامه در نظر بگیرید، چون می توان آن را به عنوان یک افزونه به مودل اضافه کرد - از جمله پایگاه داده پلاگین Moodle!

به علاوه، درست مثل همه سیستم های بزرگ کسب و کار، Moodle کاملا مقیاس پذیر است، به این معنی که سازمان شما هرگز بزرگ تر از آن نخواهد شد.

می توانید جست و جو کنید و ببینید که چند سازمان –از موسسات خیریه جهانی گرفته تا شرکت های بزرگ- و موسسات آموزشی از نرم افزار moodle استفاده می کنند.


چهار- نرم افزار moodle چیزی بیشتر از یک میزبان یادگیری است

به سادگی، مودل هر آن چه که برای مدیریت آموزش آنلاین و تدریس انلاین  به آن نیاز دارید را انجام می دهد. از راه حل های سازمانی گرفته تا مدیریت فایل، منابع آنلاین، یادگیری مبتنی بر شایستگی، تدریس مجازی و موارد خیلی بیشتر... خیلی بیشتر.


پنج- دسترسی به تمام اطلاعاتی که نیاز دارید

مودل  به مدرس ها و دانش پذیرها، گزینه های مختلفی برای ارزیابی و دادن بازخورد می دهد.

برای مثال، مدرس ها می توانند چگونگی دسترسی دانش پذیر ها، شخصی سازی برای آن ها و دسترسی به گزارش ها و اطلاعات را با کلیک روی یک دکمه انتخاب کنند!

نمرات به طور مرکزی ذخیره می شوند، دانش پذیران خودشان یک داشبورد شخصی برای پیگیری پیشرفت خود دریافت می کنند، به علاوه آنها می توانند دستاوردهای خود را از طریق وبلاگ یا CV آنلاین منتشر کنند، و وقتی که دوره آموزش انلاین را تمام می کنند ، یک گواهی پایان دوره در فرمت پی دی اف دریافت می کنند.


شش- همکاری

صدها میلیون نفر کاربر مودل در سراسر جهان وجود دارد (که به آن ها مودلر می گویند) و این تعداد در حال رشد است!

همکاری با جامعه جهانی بزرگ ما یک جنبه اساسی از مودل است؛ توسعه دهندگان پلاگین های جدیدی ایجاد می کنند، مربیان محتوای جدیدی را ایجاد می کنند و آموزگاران از یکدیگر پشتیبانی می کنند. حتی در زمینه محتوا نیز می توان همکاری کرد، از انجمن ها به ویکی و در نظر سنجی ها!

همکاری در نرم افزار moodle به جامعه جهانی ما اجازه می دهد مهارت های خود را به اشتراک بگذارد و موارد جدید را یاد بگیرد، این پروژه منبع باز ما را قوی نگه می دارد.


هفت- یادگیری با تلفن همراه را مد نظر قرار دهید

حدود 70 درصد از ترافیک جهانی از طریق دستگاه های تلفن همراه است. همه ما هر روز بیشتر و بیشتر از دستگاه های تلفن همراه برای دسترسی به اینترنت و انجام انواع کارهای مختلف استفاده می کنیم - از جمله یادگیری الکترونیکی.

اگر دانش آموزان شما یک حساب کاربری در یک سایت Moodle داشته باشند، می توانند با تمام برنامه های Moodle Mobile خود به تمام دوره های خود و مطالعات به طور مستقیم در دستگاه های تلفن همراه خود دسترسی داشته باشند. این اجازه می دهد تا دانش آموزان در هر کجا و هر زمان به حساب مودل خود دسترسی داشته باشند- حتی اگر آنلاین نباشند!

در ادامه 10 تا از پلاگین های محبوب نرم افزار مودل را بر اساس لایک ها و ترجیحات کاربران به شما معرفی می کنیم.


10 تا از پلاگین های محبوب نرم افزار مودل


یک – OAUTH2 : تأیید هویت تک

پلاگین OAUTH2 نرم افزار مودل به کاربران کمک می کند تنها با یک کلیک و با استفاده از گوگل، فیس بوک، LinkedIn و دیگر حساب های رسانه های اجتماعی خود ثبت نام کنند. این سریع ترین راه برای ورود به نرم افزار MOODLE است و دیگر نیازی نیست کاربران یک شناسه کاربری و رمز عبور دیگری را به خاطر بسپارند. این باعث می شود که این افزونه مورد علاقه بسیاری از کاربران باشد. اضافه کردن این افزونه MOODLE را سفارشی می کند و از تکمیل فرم های ثبت نام طولانی  جلوگیری می کند و ثبت نام به یک فرآیند بی زحمت تبدیل می شود.


دو - Level up! : یادگیری بازی وار

Level up! کارکنان خود را با ایجاد تجربه یادگیری درگیر می کند. به آن ها اجازه می دهد که با تکمیل یک دوره پس از دوره دیگر به سطوح بالاتر بروند. این پلاگین به طور خودکار اهداف را به فعالیت های یادگیرندگان اختصاص می دهد. این واحدها و ماژول ها را در یک دوره به عنوان سطوح نمایش می دهد و به مربیان یک مروری از سطح یادگیرنده ارائه می دهد. Level up! همچنین اعلان هایی برای تبریک به کارکنانی که هر سطحی از دوره های اختصاص داده شده را می گذرانند، ارسال می کند. آیا این روش خوبی برای جذب دانش آموزان شما نیست؟


سه – Aardvark : تم ها

Aardvark به شما کمک می کند از تم های مختلف برای نرم افزار moodle استفاده کنید. ویژگی های منحصر به فرد آن به خوی با مودل هماهنگ می شود، هرچند این یک افزونه شخص ثالث است. منوی سفارشی و منوی کاربر جزء ویژگی های محبوب Aardvark است. این با یک ظاهر ساده و UI تخت در دسترس است که از طراحی مواد Google الهام گرفته شده است.


چهار – Adaptable یا قابل تنظیم : تم ریسپانسیو

Adaptable یک تم دو ستون قابل تنظیم و ریسپانسیو است که برای استفاده از نرم افزارهای کاربری بزرگ و هم شرکت های آموزشی کوچک طراحی شده است. این پلاگین مودل طرح بندی هایی با بلوک های مختلف دارد. سفارشی سازی های مختلف مانند فونت ها، رنگ ها، سبک های بلوک، دکمه ها، داشبورد ها، منوهای سفارشی گسترده، آیکون های اجتماعی، جعبه های جستجو و غیره را ممکن می کند.


پنج – Attendance : ثبت نام غیرکاغذی

Attendance برای پیگیری حضور کاربران مفید هستند. این کمک می کند تا مربیان بدون استفاده از یک ثبت نام مبتنی بر کاغذ سوابق مورد نیاز را حفظ کنند. آن ها می توانند از این برای یک محیط یادگیری ترکیبی همراه با آموزش آنلاین استفاده کنند. مربیان می توانند فقط با یک کلیک روی دکمه «به روز رسانی» به سوابق حضور دسترسی داشته باشند. این فهرست لیست های موجود، حاضر، غایب، و معاف را نمایش می دهد، و مربیان می توانند گزارش حضور و غیاب را به صوت فایل اکسل یا فرمت متنی دانلود کنند.


شش – Questionnaire یا پرسش نامه : ایجاد نظرسنجی

Questionnaire یک افزونه سفارشی ایجاد نظرسنجی برای نرم افزار moodle است. این به مربیان کمک می کند تا بازخورد کاربران را جمع آوری کنند. شما می توانید نظرسنجی های مورد نظر خود را با استفاده از این ابزار ایجاد کنید. به آسانی پرسشنامه ایجاد کنید، سوالات را ویرایش کنید و پاسخ ها را مشاهده کنید. شما حتی می توانید پاسخ ها را به صورت یک فایل (.CSV) دانلود کنید. در مورد اضافه کردن یک پرسشنامه در نرم افزار مودل بیشتر بدانید.


هفت – Grid Format : آیکون های جذاب بصری

پلاگین Fortitle Grid یک شبکه از آیکون های با عناوین کوتاه ایجاد می کند و برای راحتی فراگیران همه را در یک صفحه تنظیم می کند. این یک دید کلی از سیستم مدیریت یادگیری شما ارائه می دهد. شما می توانید در یک دوره آنلاین با کلیک بر روی آیکون، موضوع مربوط به آن را چک کنید.


هشت – Checklist : هیچ چیزی را فراموش نکنید!

با استفاده از این پلاگین، مربیان می توانند یک چک لیست فعالیت ها را در یک دوره آموزش انلاین ایجاد کنند و کارمندان می توانند هر مورد را پس از تکمیل آن ها چک کنند. این در نسخه های پیشین نرم افزار moodle به عنوان لیست کارها یا لیست کار شناخته شده بود. این پلاگین اجازه نظارت مربیان بر پیشرفت کارکنان در رابطه با فعالیت های مرتبط با دوره های مختلف را می دهد. مربیان می توانند برخی از آیتم ها ی لیست را اختیاری بکنند؛ این انعطاف پذیری بیشتری برای یادگیرندگان فراهم می کند. آنها می توانند نوار پیشرفت را در لیست کامل آیتم های لازم و اختیارات یا وظایف خود مشاهده کنند.


نه – MOODLE Mobile

این پلاگین محلی به اضافه کردن ویژگی های جدید به برنامه فعلی MOODLE موبایل کمک می کند.

وقتی این پلاگین را نصب می کنید، سرویس جدیدی به نام «ویژگی های اضافی Moodle Mobile» ایجاد می شود. اگر این سرویس فعال باشد، برنامه موبایل بررسی می کند. اگر نه، به سرویس استاندارد برنامه تلفن همراه می رود.


ده – Atto : ایمپورت فایل ورد مایکروسافت

این پلاگین امکان وارد کردن فایل های مایکروسافت ورد 2010 از جمله جداول، تصاویر جاسازی شده و معادلات معادله مایکروسافت را به صورت یکپارچه با moodle را ممکن می کند. شما همچنین می توانید فایل های LibreOffice و Google Docs را به صورت فرمت .docx ذخیره کنید.


کاربردی ترین پلاگین ها برای استفاده از نرم افزار moodle در کسب و کار

نرم افزار moodle، برای یک محیط دانشگاهی و برای کاربران در موسسات آموزشی نسبت به یک بخش آموزشی شرکتی به طور گسترده تری بهینه شده است. با این حال این بدان معنا نیست که شما به عنوان یک مربی شرکتی نمی توانید نیاز های خود را توسط ان برطرف کنید.

مودل فهرست گسترده ای از پلاگین ها، ماژول ها و افزونه های رایگان است که امکان یک ادغام با سیستم عامل ها و ابزارهای خاص را می دهد تا تجربه کاربری بهتری بسازد. آن ها حتی می توانند به گونه مورد استفاده قرار گیرند که نرم افزار Moodle را به یک ماشین آموزش کسب و کار تبدیل کنند.

در ادامه چند تا از پلاگین های کاربردی نرم افزار مودل را که مربی ها و مسئول های آموزش شرکتی می توانند در سیستم lms خود استفاده کنند را خواهیم گفت:

کارشناسان پافکو مفتخر خواهند بود تا چنانچه سئوالاتی نظیر موارد ذیل برای شما مطرح باشد به شما مشاوره رایگان (Free Consultation) ارائه دهند. در صورتیکه در هر یک از موارد ذیل نیاز به مشاوره دارید با ما در ارتباط باشید:


یازده - ادغام با Microsoft OneDrive برای کسب و کار

مایکروسافت یک مجموعه کامل از پلاگین ها برای Moodle، از جمله ادغام Office 365 و OneNote ارائه می دهد. این ماژول خاص اجازه دسترسی به تمام فایل های OneDrive Business خود از داخل  را Moodle به شما می دهد، آن را به یک مخزن برای آموزش الکترونیک تبدیل می کند، و همچنین برای دوره های شخصی به سایت های شیرپوینت دسترسی می دهد.


دوازده – تم بهینه سازی شرکتی نرم افزار moodle

وقتی از مودل برای اهداف آموزش شرکتی استفاده می کنید، طبعا شما می پسندید که نرم افزار مودل شما، خب کمتر "مودلی" به نظر بیاید. سه تم خاص وجود دارند که کمک می کنند که آموزش های شما در مودل، حرفه ای تر، با برچسب سفید و سفارشی به نظر بیاید:


سیزده – وارد شدن با لینکدین

با این پلاگین به فراگیران سازمانی اجازه می دهیدکه برای ورود به سیستم مودل از حساب های موجود خود در لینکدین استفاده کنند. در این صورت به احتمال بیشتری به سیستم وارد می شوند و با مواد آموزشی درگیر می شوند. برای استفاده از این پلاگین شما باید دو افزونه مختلف را دانلود کنید،  back-end authentication module و سپس front-end user interface “block.”.


چهارده – گزارش جلسات آموزشی

این پلاگین برای افرادی که از محیط Moodle در محیط های توسعه حرفه ای استفاده می کنند، کاربرد دارد، بنابراین برای ردیابی و ارزیابی یادگیرندگان شرکتی ایده آل است. این گزارش می تواند به صورت مبتنی بر کاربر یا گروه های خاص اجرا شود و می تواند به اکسل استخراج شود.

پانزده – گزارش های قابل تنظیم

در زمان صحبت در مورد گزارش ها، این ماژول یکی از محبوب ترین ها در سایت است. مربیان و مدیران می توانند انواع گزارش های سفارشی را با استفاده از این ابزار، به وسیله دسته ها، کاربران یا جدول زمانی تقسیم کنند. همچنین اجازه کوئری های SQL سفارشی را می دهد.


شانزده – گزینه های گیمیفیکیشن

بازی وار کردن آموزش الکترونیک، موضوع پر اهمیت بعدی است. چندین پلاگین نرم افزار مودل وجود دارد که به شما در انجام این کار کمک می کنند.

 • Level up! : ابزاری برای ردیابی مراحل تجربه برای فراگیران و ارائه یک نمایش بصری از پیشرفت آن ها است.
 • Ranking block : یک ماژول که به طور عمومی رتبه های کارآموزان را بر اساس تعداد امتیازات آنها نشان می دهد.
 • Badge Awarder : در هر دوره، به یادگیرنده ها مدال های سفارشی می دهد.

در ادامه این پست پلاگین های بیشتری در مورد گیمیفیکیشن در مودل برای اموزش انلاین معرفی خواهد شد. 


هفده – یکپارچگی آموزش زنده

وب کنفرانس و جلسات زنده می تواند برای برنامه های آموزشی با کیفیت بسیار مهم باشد. این دو پلاگین نرم افزار Moodle امکان ادغام با بعضی از ابزارهای رایج کسب و کار را برای جلسات آنلاین فراهم می کند:

 • Webinar یا وبینار : اجازه یکپارچگی بین مودل و ادوبی کانکت را می دهد.
 • WebEx Training Center Connector : به مربیان اجازه می دهد که جلسات WebEx را به دوره های نرم افزار moodle پیوند دهند.


هیجده - ادغام API Tin Can

همه فعالیت های آموزشی و توسعه حرفه ای را نمی توان در داخل کلاس درس اندازه گیری کرد. Tin Can API می تواند یادگیری هایی را که از طریق یادگیری غیر رسمی یا تجربه ای انجام می شود را نیز ردیابی کند. این پلاگین به شما اجازه می دهد فعالیت Tin Can را در دوره های آموزش Moodle راه اندازی کنید، بنابراین می توانید به راحتی آموزش تلفنی و آموزش در محل کار را پیگیری کنید.

بهترین پلاگین های مودل برای گیمیفیکیشن – یک لیست منتخب

حداقل چیزی که ما از کاربرد گیمیفیکیشن در آموزش الکترونیکی انتظار داریم، افزایش تعامل با دانش آموزان و درگیر کردن آن ها نسبت به موضوعات درس است. علاوه بر افزایش تعامل، gamification به یادگیرنده ها اجازه می دهد تا اطلاعات را بهتر در ذهن خود نگهداری کنند و آن ها را بهتر به یاد آورند.

در ادامه این پست 8 پلاگین نرم افزار مودل موجود برای گیمیفیکیشن که در اختیار داریم را معرفی می کنیم.

بهترین پلاگین های نرم افزار مودل برای گیمیفیکیشن – یک لیست منتخب

حداقل چیزی که ما از کاربرد گیمیفیکیشن در آموزش الکترونیکی انتظار داریم، افزایش تعامل با دانش آموزان و درگیر کردن آن ها نسبت به موضوعات درس است. علاوه بر افزایش تعامل، gamification به یادگیرنده ها اجازه می دهد تا اطلاعات را بهتر در ذهن خود نگهداری کنند و آن ها را بهتر به یاد آورند.

پلاگین های مودل برای گیمیفیکیشن

یک – PLUGINS FOR ADDING BADGES

این افزونه به شما امکان می دهد در نرم افزار Moodle، مدال اضافه کنید. اهدای نشان یا مدال راه خوبی برای جشن گرفتن دستاوردهای کوچک و نشان دادن پیشرفت نهایی هستند. این نشان ها را می توان در ازای دریافت امتیاز بر اساس معیارها به دانش آموزان اهدا کرد. نشان هایی که توسط دانش آموزها در نرم افزار Moodle کسب شده است می توانند در پروفایل کاربر نمایش داده شوند. در نهایت، تمام نشان ها در داشبورد Moodle قابل مشاهده خواهند بود.

دو –ADDING BADGES

با نصب این افزونه مودل، شما یک کتابخانه از نشان های گیمیفیکیشن را خواهید داشت که می توانید در نرم افزار Moodle و یا برای هر نرم افزار مدیریت یادگیری دیگری استفاده کنید. این نشان ها به شما کمک می کند تا جوایز، مهارت ها و دستاوردها را در یک شکل بصری سرگرم کننده نشان دهید! استفاده از MoodleBadges مزایای گوناگونی دارد و از آن به شکل یک زبان مستقل استفاده می شود و به راحتی قابل انطباق با هر طراحی می باشد.

سه – TRACKING LEARNING PROCESS

پیگیری فرآیند یادگیری

این پلاگین به طور خودکار سطوح و امتیاز های تجربه را به فعالیت های دانش آموزان اعمال می کند. به عبارت دیگر، سطح فعلی یاد گیرنده و پیشرفت او به سطح بعدی را نشان می دهد. این پلاگین در تولید گزارش هایی کمک می کند که با آن ها معلم ها و مدیران می توانند از سطح دانش آموزان خود آگاهی داشته باشند. بهترین بخش افزونه این است که به دانش آموزان اعلان ارسال می کند، وقتی آن ها به سطح بعدی پیشرفت می کنند برایشان پیام تبریک ارسال می کند.

چهار – GAMIFICATION IN MOODLE

گیمیفیکیشن در مودل

این پلاگین خاص شامل پلاگین های سبک گیمیفیکیشن است که در امتیاز تجربه که به دانش آموزان داده می شود، کاربرد دارد. این همچنین امکان محدود کردن دسترسی به هر فعالیت را با توجه به سطح تجربه کاربر فراهم می کند. اگر می خواهید امتیازهای تجربه را به یادگیرنده ها اختصاص دهید، این افزونه را استفاده کنید.

پنج – ADDING POINTS FOR GAMIFIED LEARNING

این پلاگین خصوصیات گیمیفیکیشن را در پلتفرم Moodle بهبود می دهد. این افزونه مودل، ساده است و استفاده از آن راحت و بیشتر بصری است. به اضافه کردن امتیاز به صورت بلادرنگ کمک می کند. برای کار کردن موثر این پلاگین مودل، لازم است که معیارهای تکمیل شدن را برای تمام فعالیت هایی که می خواهید بر آن ها نظارت داشته باشید، تنظیم کنید.

شش – ADDING GAMES TO E-LEARNING

این پلاگین نرم افزار moodle کمک می کند که دانش آموزان شما کوئیزها و سوالات را حل کنند، فهرست لغات آماده کنند و به آن ها اجازه می دهد که بازی های مانند جدول کلمات متقاطع، سودوکو، Snakes، میلیونر، CRYPTEX،  HANGMAN،  SNAKES AND LADDERSو عکس پنهان و غیره را بازی کنند. این پلاگین برای استفاده کاربران مودل رایگان است.

پلاگین مودل - گیمیفیکیشن
پلاگین مودل - گیمیفیکیشن

هفت – FOR GAMIFYING E-LEARNING

برای گیمیفای اموزش الکترونیک

آیا دانش آموزان آموختن درس های خود را بیش از حد لفت می دهند؟ آیا آن ها به بازی کردن بیشتر از ذوق و علاقه نشان می دهند؟ خوب، حالا شما می توانید به بهترین نحو از این مسئله استفاده کنید! در این افزونه مودل، سوالات درس می تواند در قالب کوئیز اضافه شود و گزینه های پاسخ های احتمالی در قالب سفینه های فضایی پایین می آیند، و فراگیران باید به سفینه  با پاسخ درست شلیک کنند.

هشت -  ADDING QUIZZES

این پلاگین مودل امکان اضافه کردن آزمون ها را فراهم می کند که فراگیران می توانند در یک دوره مودل آن ها را بگیرند. از چند انیمیشن سرگرم کننده و HTML5 برای جذاب تر کردن آن استفاده می کند. این افزونه یک روش عالی برای کسب دانش همراه است، در عین حال که ویژگی سرگرم کنندگی را به عنوان یک جنبه "پیشرفت" در آزمون ها دارد.

این افزونه های مودل برای گیمیفیکیشن را نصب کنید و اگر می خواهید در مورد سایر پلاگین ها بیشتر بدانید، به ما رجوع کنید.

از پلاگین های معرفی شده نرم افزار مودل استفاده کنید و تجربیات یادگیری خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

 • در صورتی که "نرم افزار مودل خرید" کنید "آموزش نصب مودل" و "آموزش برگزاری وبینار"
 • تعرفه "فروش سیستم های ویدئو کنفرانس" و "میتینگ تحت وب"
 • کاربردهای "یادگیری مجازی" و "بازاریابی محتوا چیست"
 • اجاره "سامانه ویدیو کنفرانس" و نرم افزار "اپلیکیشن وبینار"
 • مشاوره در خصوص اینکه "موک چیست" و "وبینار چیست" و "اموزش چیست"
 • آشنایی با "انواع چالش مجازی" و "مدیریت محتوای آموزشی"
 • مزایای ارتقاء در گوگل بواسطه "تولید محتوا" و " تولید کانتنت" سئو بیس

مشاوره رایگان بگیرید

نظرات کاربران
نائینی

نائینی

         lms مودل از همه ال ام اس ها کاربردی تره، پیشنهاد می کنم از این نرم افزار آزاد و ارزون برای اموزش های الکترونیکی خود استفاده کنید

      
پاسخ دادن 0 0

کاظمی

کاظمی

        برای برگزاری دوره مجازی نیاز به سیستم مودل دارم. لطفاً بفرمایید هزینه نصب و راه اندازی و آموزش و اجرای آن برای یک دوره 6 ماهه چقدر است؟
      
پاسخ دادن 4 0

محمد

محمد

        سلام
من با نرم افزار مودل Moodle بیش از 10 سال ست که کار کرده ام و به جرات میتونم بگم کاملترین نرم افزار آموزش یادگیری الکترونیکی در جهان است من چندین نرم افزار lms دیگه را با نرم افزار MOODEL(مودل) مقایسه کرده ام که تفاوت بسیار زیاد بوده است
      
پاسخ دادن 2 0

محمدخانی

محمدخانی

        سلام اقای عیسی زاده
ببین اگر مودل را می خواهی راه بندازی باید به سایت moodel.org سری بزنی و انو دانلود کنی ولی ما خودمون از شرکت پافکو رایگان مودل رو گرفتیم و فقط پول پشتیبانی میدیم خیلی بصرفه است چون قیمت سرویس مودل خیلی پایین در میاد
      
پاسخ دادن 2 0

عیسی زاده

عیسی زاده

        ساده ترین روش برای راه اندازی نرم افزار مودل moodle چیست؟
      
پاسخ دادن 2 0

سولماز

سولماز

        خیلی راحت از سایت اصلی خودش دانلود میکنین نصب میکنین و هر جا به مشکل خوردین تو اینترنت سرچ میکنین و هزینه اضافی بابت پشتیبانی نمیدین
      
پاسخ دادن 1 0

مجید

مجید

        سلام
بهترین راه برای استفاده از شرکت های داخلی است چون خیلی نکات ریز و درشت در نصب و تنظیمات نرم افزار مودل moodel داره و نیاز به آموزش حرفه ای داره
راستش ما اول یکبار خودمان در شرکت نرم افزار مودل را نصب کردیم و به یک شخص کلی پول دادیم ولی کارمان ابتر ماند ولی اکنون با پافکو کار می کنیم و خیلی از خدماتشان راضی هستیم. پیروز باشید
      
پاسخ دادن 2 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید