آموزش مجازی پافکو

به راحتی وبینار برگزار کنید! به راحتی وب کنفرانس برگزار کنید! به راحتی آزمون آنلاین برگزار کنید!

همین حالا دمو ببینید!
آموزش مجازی

9 نکته در استفاده از مودل (moodle)

مودل چیست
امروزه٬ مودل moodle توسط سازمانهایی به شکلهای مختلف و در بخش های فراتر از آموزش استفاده میشود. مودل به طور معمول٬ توسط کسب و کارها٬ شرکتها و بیمارستانها برای یادگیری آنلاین٬ آموزش و در برخی موارد برای فرایندهای توسعه یافته کسب و کارها مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که مودل فارسی نیز موجود می باشد. 

 مودل (moodle)چیست؟

moodle نرم افزار آموزش آنلاین چیست؟

وبینار، ویدئوکنفرانس تحت وب، نرم افزار تدریس آنلاین، ازمون انلاین همگی از سوالات پرتکرار در صنعت آموزش و مشاوره بوده است و این سوالات هر روز پیرامون آموزش غیرحضوری بیشتر می شود.  با  به بازار آمدن نرم افزار moodle و مودل فارسی، نرم افزار تدریس آنلاین و ازمون انلاین، سایت lm و سایر ابزارهای آموزش مجازی مخاطبان آموزش از راه دور هر روز افزایش می یابندمودل یا moodle LMS محبوب ترین و مورد استفاده ترین نرم افزار آموزش مجازی LMS است٬ زیرا سیستم مدیریت یادگیری مودل یک نرم افزار ال ام اس انعطاف پذیر٬ (منبع باز) open source و رایگان است. با ۶۸ میلیون کاربر و ۵۵۰۰۰ سایت مودل در سراسر جهان٬ مودل فارسی یک پلتفرم آموزشی کاربر پسند برای کاربردهای آموزش الکترونیکی است که به نیازهای یادگیری افراد در همه سازمانها کمک میکند.

امروزه آموزش کار با مودل و مودل فارسی از پرکاربردتریت لغات بین افراد شاغل در صنعت آموزش به شمار می آید. مودل در سال ۲۰۰۲ توسط مارتین دوگیزهام طراحی شد. مودل به عنوان یک پلتفرم برای آموزش آنلاین در هر مکانی طراحی شده بود که باعث تعامل٬ بحث و همکاری میشود. در سایت های عمومی یا خصوصی مودل٬ مربیان و کارمندان میتوانند دوره های آنلاین را ایجاد کنند و آنها را ارائه دهند به طوریکه فراگیران به اهداف آموزشی مورد نظر خود برسند.

امروزه٬ نرم افزار آموزش الکترونیکی LMS مودل moodle توسط سازمان هایی مختلف و در بخش هایی غیر از آموزش استفاده میشود. به طور معمول٬ مودل توسط کسب و کارها٬ شرکتها و بیمارستانها برای یادگیری الکترونیکی ، آموزش از راه دور و در برخی موارد برای فرایندهای توسعه یافته کسب و کارها مورد استفاده قرار میگیرد. حال میخواهیم به برخی از مواردی که مودل در آنها استفاده شده است بپردازیم:

 • آموزش ایمنی در محل کار
 • روند استخدام و مصاحبه
 • توسعه دوره آنلاین
 • راه اندازی محصول و خدمات
 • آموزش و مدیریت بر اساس شایستگی
مودل (moodle)
مودل (Moodle)
 

چرا lms moodle بهترین lms جهان است؟

با ۶۸ میلیون کاربر در سراسر جهان٬ مودل توسط سازمانهایی در هر حوزه ای استفاده میشود. به دلیل کاربر پسند بودن٬ قابل تنظیم بودن و انعطاف پذیر بودن٬ مودل بهترین سیستم مدیریت یادگیری LMS جهان است نه به دلیل به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفتند.

 

مزایای استفاده از مودل

۱- مودل open source  و رایگان است

lms moodle رایگان است زیرا یک نرم افزار open source است که تحت مجوز GNU General Public License توزیع شده است. کاربران و سازمانها دارای آزادی برای اجرا٬مطالعه٬ به اشتراک گذاری و تغییر نرم افزار برای پاسخگویی به نیازهای منحصر به فرد سازمانشان هستند. در حالیکه برخی از صاحبان سایت مودل تصمیم به پشتیبانی از مودل به طور کامل دارند٬ برخی دیگر وظیفه خاص خود را به ارائه دهندگان سرویس مودل میسپارند زیرا مقرون به صرفه تر است. نه تنها باعث صرفه جویی در هزینه برای ارائه دهندگان خدمات مودل میشود بلکه همچنین به این معناست که شما مودل تخصصی را برای کسری از هزینه انجام آن در خانه خواهید داشت. در اینجا لیستی از خدماتی را که مودل ارائه میدهد را داریم:

 • مدیریت سرویس cloud hosting
 • پیاده سازی و راه اندازی مودل
 • یکپارچه سازی مودل و توسعه سفارشی
 • نصب پلاگین مودل
 • تم های مودل
 • مشاوره مودل
 • گزارش دهی سفارشی مودل

۲- مودل توسط یک جامعه جهانی پشتیبانی میشود

یکی از دلایلی که moodle بهترین lms در جهان است. این است که توسط یک جامعه جهانی توسعه دهندگان پشتیبانی میشود. مزیت بزرگی از نرم افزار منبع باز این است که کد برای بازرسی باز است به این معنی که توسعه دهندگان از سراسر جهان میتوانند به کد دسترسی پیدا کنند و آن را تغییر دهند تا امنیت بیشتری داشته باشد.همچنین به این معنی است که کد توسط کاربران واقعی مودل مورد بررسی قرار میگیرد. مزیت آن این است که مودل به طور مداوم توسط افرادی که از آنچه کاربران برای تجربه بهتر نیاز دارند٬ درک دارند و به این شکل به روز رسانی  میشود.

مزیت نهایی استفاده از یک lms که توسط یکی از بزرگترین تیم های منبع باز در جهان مدیریت میشود این است که تعداد پایان ناپذیری از منابع یادگیری وجود دارد .

۳- مودل قابل تنظیم و انعطاف پذیر است

دلیل اصلی که سازمان ها lms moodle را ترجیح میدهند در قابل تنظیم بودن و انعطاف پذیری آن است.باتوجه به open source بودن مودل ٬صدها پلاگین مودل وجود دارد که به شما امکان پیکربندی مودل را می دهد به نحوی که آن دقیقا به نحوی عمل میکند که شما می خواهید. لازم به ذکر است که moodle فارسی نیز این امکان را دارد.

با بیش از ۵۰۰ پلاگین توسعه یافته توسط جامعه جهانی ٬فراگیران و مدیران این فرصت را دارند تا در محیط آموزشی جذاب و سرگرم کننده رشد کنند.

معرفی مودل
معرفی مودل
 

۹ نکته در استفاده مودل برای کسب و کار

هنگامی که سیستم مدیریت یادگیری مودل در سال ۲۰۰۲ برای موسسات آموزش عالی راه اندازی شد٬ بسیاری پیش بینی نکردند که مودل در دنیای شرکت ها محبوبیت پیدا میکنند.

مودل در سازمانها برای بدست آوردن نتایج قابل ملاحظه ای در کسب و کارشان استفاده میشود. مثال های بی شماری وجود دارد٬ اما هفت نمونه از استفاده از مودل (همینطور moodle فارسی) در کسب و کار را ادامه ببینید:

۱- استخدام توسط مودل

مودل توسط بسیاری از سازمانها برای استخدام کارمندان جدید استفاده می شود. اگر شما برای یک سازمان متوسط یا بزرگ کار کرده اید٬ روند استخدام شما احتمالا شامل حجم عظیمی از برگه ها و فرم هاست که باید پر شوند. با استفاده از مودل٬فرایند استخدام میتواند برای مدیران ٬کارآمد و برای استخدامی های جدید٬جذاب باشد. مدیران منابع انسانی به ویژه توانایی استخدام از طریق ماژول های مودل را کارآمدو موثر میدانند زیرا نتایج آزمون الکترونیکی را به طور جداگانه و فرد به فرد جدول بندی و تجزیه و تحلیل میشود.علاوه بر آن میتوان بر اساس نوع شغل درخواستی آنها را طبقه بندی و در دپارتمان های مختلف قرار داد.

۲- آموزش سازگار در نرم افزار مودل moodle

مشابه دلیلی که مدیران منابع انسانی٬ مودل را کارآمد میدانند، مدرسینی که به فراگیران آموزش میدهند هم از توانایی های آموزش آنلاین مودل سپاسگزارند زیرا آنها به راحتی میتوانند ثابت کنند که چه کسی آموزش را تکمیل کرده است و چه کسی آن را تکمیل نکرده است همچنین ماژول های مودل به افرادی که دوره های آموزشی  موفقیت آمیز خود را به پایان رسانده اند٬ پاداشی را میدهد.

۳- آموزش مبتنی بر صلاحیت در مودل

با استفاده از ماژول های مودل٬ مدیران آموزشی فرایندی را برای تعیین سطح یادگیرنده و تعیین میزان صلاحیت تعریف کرده اند. به این ترتیب٬ وقتی یک یادگیرنده ٬دوره آموزشی را در مودل به پایان برساند٬ هم یادگیرنده و هم مدیر آموزش میتوانند مهارت های بدست آمده را پس از پایان آموزش ببینند و میزان صلاحیت کسب شده به وضوح مشخص میشود.

۴- آموزش ایمنی در محل کار توسط مودل

همانند آموزش برای یکپارچگی در سازمان٬آموزش ایمنی در محل کار در مودل به شما اجازه می دهد تا بدانید که چه کسی دوره آمادگی اجباری را کامل کرده است و چه کسی آن را کامل نکرده است. با قابلیت اضافه کردن ویدئو٬ بحث کردن٬ آزمون آنلاین و منابع خارجی به دوره های آنلاین مودل خود٬ آموزش ایمنی را یادگیرنده میتواند در زمان و مکان مناسب تکمیل کند.

۵- توسعه دوره آنلاین، ازمون انلاین و تدریس آنلاین در مودل

مودل ابزارهای زیادی برای ایجاد دوره های آنلاین و تدریس مجازی، تعاملی و جذاب دارد. با استفاده از چندین ماژول برای آموزش های آنلاین و غیر آنلاین٬ فراگیران ابزارهای فراوانی برای یادگیری به صورت آنلاین و غیر آن دارند. با استفاده از ابزارهای ایجاد دوره در مودل٬ می توانید برنامه های eLearning  را با سرعت دلخواه خودتان یا با سرعت تعیین شده بیاموزید ویا استراتژی یادگیری ترکیبی داشته باشید.

۶- محصولات و خدمات در مودل ارائه میشوند

در دنیای تجارت امروز٬ محصولات و خدمات به سرعت در حال به اصلاح و تغییر است٬ بنابراین مهم است که درک کنیم آموزش مربوط به محصول و خدمات٬ فرایند یکباره نیست. بلکه٬ دوره آموزش محصول٬ یک طرح آموزشی مداوم است که با تغییر مشتریان٬ ایجاد ویژگی های جدید یا دانش جدید تغییر می کند. مودل فارسی٬ آموزش کارمندان در تمام دپارتمان ها را آسان می سازد.

۷- انجمن های تخصصی (COE) و انجمن های عملکردی (COP) در مودل

مشاوره رایگان بگیرید
 • نویسنده : نیلوفر خادمی کلانتری
  • امتیاز :
  • 17
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1397/05/30
 • تعداد مشاهده : 4295 بار
نظرات کاربران
علی

علی

        سلام
نرم افزار مودل moodle بهترین نرم افزار جهت آموزش مجازی یا آموزش الکترونیکیLMS است من خودم از نر افزار بلک برد هم استفاده کردم ولی بازم ال ام اس مودل رو بیشتر پسندیدم
      
پاسخ دادن 0 0

جنتی

جنتی

        سلام
آیا مودل فارسی (moodel LMS) هم میتونه باشه ?
 چون ما دانشجویان و اساتیدی داریم که از کشورهای مختلف با زبانهای مختلف از جمله فارسی ، انگیلسی و.. با مودل (LMS moode) میخواهند کار کنند آیا سیستم ال ام اس مودل این همه تنوع زبان در یادگیری الکترونیکی را پشتیبانی می کند؟
      
پاسخ دادن 1 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

        سلام
بله همان طور که در متن مقاله هم اشاره شده است، مودل فارسی موجود است. فرمایش ما کاملا صحیح است. یکی از مزیت های نرم افزار ال ام اس مودل، پشتیبانی از زبان های مختلف می باشد. 
      
پاسخ دادن 0 0

نایبی

نایبی

        سلام
با عرض خسته نباشید و خدا قوت 
مطالب سایت بسیار عالی است 
لطفا آموزش کار با مودل را هم در مطالب سایت بگنجانید. ممنون
      
پاسخ دادن 1 0

قاسمی

قاسمی

        نسخه موبایل مودل را ارائه می دهید؟
      
پاسخ دادن 1 0

خیری

خیری

        لطفا برای کار با مودل آموزش های بیشتری منتشر کنید. ممنون
      
پاسخ دادن 2 0

سیاوش

سیاوش

        چرا نرم افزار مودل اینقدر محبوبتر از سایر نرم افزارهای یادگیری مجازی است؟
      
پاسخ دادن 3 0

ljkj

ljkj

        نرم افزار مودل یه نرم افزار آموزش مجازی متن بازه، تعداد زیادی پلاگین توسط هزاران توسعه دهنده در سرتاسر دنیا برای آن نوشته شده و همچنان هم پلاگین های جدید بنابر نیازهای روز برای ان ساخته میشه. با نرم افزار برگزاری وب کنفرانس و وبینار ادوبی کانکت به راحتی کوپل میشه و این امکان برگزاری جلسات آنلاین در داخل نرم افزار ال ام اس مودل را به شما می دهد. این ال ام اس رایگانه و فقط برای پشتیبانی و خدمات دیگر آن هزینه می کنید و مزیت های فراوان دیگر 
      
پاسخ دادن 1 0

ناجی

ناجی

        شما در خصوص آموزش مودل چه خدماتی ارائه می کنید و محصول شما مودل فارسی شده است یا نه؟
      
پاسخ دادن 3 0

نرگس

نرگس

        سلام
من تا کنون با ال ام اس های متعددی کار کرده ام ولی lms moodel مودل از همشون کاربردی تر بود و پیشنهاد می کنم از این نرم افزار اپن سورس برای یادگیری الکترونیکی استفاده کنید
      
پاسخ دادن 4 0

نادر

نادر

        سلام
نرم افزار مودل Moodel یک شاهکار بزرگ است از فیلم های آموزشی سایت شما در زمینه مودل بهره بردم ممنون
      
پاسخ دادن 3 1

ژیلا

ژیلا

        سلام
من خیلی دنبال فیلم های آموزشی نرم افزار مودل گشتم خوشبختانه در سایت شما یافتم واقعا از سایت خوبتان بابت اطلاعات کافی در حوزه نرم افزار یادگیری الکترونیکی lms مودل سپاسگزارم
      
پاسخ دادن 7 1

نصیری

نصیری

        فیلم های آموزش moodle فارسی شما عالین
تشکر میکنم
      
پاسخ دادن 1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

لطفا از گذاشتن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید