مقالات نرم افزار آموزش مجازی

راهنمای کامل برای ساخت یک پلتفرم آموزش الکترونیکی سفارشی

 پلتفرم آموزش الکترونیکی سفارشی
یادگیری یک فرآیند ثابت است که بخش بزرگی از زندگی ما را تشکیل می دهد. مهم تر از همه، هر کشور توسعه یافته ای آموزش و پرورش را آینده خود می داند و تلاش قابل توجهی برای هر چه بهتر کردن آن دارد. طبق گفته کارشناسان، تا سال 2019، پنجاه درصد کل آموزش، آموزش آنلاین خواهد شد. این گفته ظهور شمار زیاد پلتفرم آموزش الکترونیکی را توجیه می کند. در این زمینه شرکت پافکو نیز محصول سیستم آموزش مجازی lms  را ارائه می دهد. نرم افزار آموزش مجازی LMS ، نرم افزاری برای تسهیل در امر آموزش است.

با ادبی کانکت، کلاس مجازی برگزار کن!


فهرست

فناوری آموزش الکترونیکی، مسیر آینده را چگونه تغییر می دهد؟

انتخاب پلتفرم مناسب از بین انواع مختلف سیستم های یادگیری الکترونیکی

توسعه یک پلتفرم آموزش الکترونیکی فراگیر

 • ویژگی های اساسی برای ادغام با پلتفرم آموزش الکترونیکی شما
 • طراحی یک نقشه ذهنی برای ساخت یک پلتفرم آموزش الکترونیکی به صورت شهودی
 • ایجاد قاب های سیمی برای یک دید بهتر
 • طراحی بصری
 • آزمایش روی کاربران واقعی برای بازخورد سازنده
 • ساختن پلتفرم سفارشی یا سفارشی کردن یک پلتفرم منبع باز
 • توسعه یک پلتفرم آموزش الکترونیکی چقدر هزینه خواهد داشت؟


فناوری آموزش الکترونیکی، مسیر آینده را چگونه تغییر می دهد؟

بر خلاف شیوه های یادگیری متعارف، آموزش الکترونیکی نیازی به فضای خاص، زمان یا هر معیار دیگری ندارد. نرم افزار آموزش الکترونیکی یک برنامه کاربردی نرم افزاری است که به شما اجازه می دهد همه محتوای الکترونیکی خود را در یک مکان ذخیره کنید. و شامل چندین ابزار مدیریت، ارتباط، ارزیابی و نظارت برای تسهیل روند یادگیری است.

شیوه های ترویج یادگیری آنلاین پایدار تر و راحت تر است و شکاف ارتباطی بین مربیان و دانش آموزان را از بین می برد.


برای درک نقش آموزش الکترونیکی در یادگیری، کافیست نگاه دقیقی به آینده بکنید، این واقعیت را تشخیص خواهید داد که نسل آینده ما را شیوه های کارآمدتر، هیجان انگیزتر و ارزشمندتر یادگیری ترغیب می کند. علاوه بر این، آن ها از هر چیزی راحت تر و منعطف تر آن را انتخاب می کنند. شیوه های ترویج یادگیری آنلاین پایدار تر و راحت تر است و شکاف ارتباطی بین مربیان و دانش آموزان را از بین می برد. علاوه بر همه این ها، آموزش آنلاین و آموزش از راه دور می تواند افراد موفق از سراسر جهان را برای آموزش، و به اشتراک گذاشتن تجربه های خود دور هم جمع کند. در نتیجه یک نسل با اعتماد به نفس و استقامت تربیت کند.


انتخاب پلتفرم مناسب از بین انواع مختلف سیستم هاییادگیری الکترونیکی

با وجودی که آموزش الکترونیکی قابلیت و مزایای تجاری فراوانی دارد، انتخاب پلتفرم اشتباه می تواند نتیجه مورد انتظار را تغییر دهد. اگر کسی تصمیم بگیرد وارد حوزه کسب و کار آموزش انلاین شود، نخستین چیزی که باید در نظر بگیرد، بررسی پلتفرمی است که می خواهند توسعه دهند.

 پلتفرم آموزش الکترونیکی سفارشی
انواع پلتفرم های آموزش الکترونیکی


پورتال های آموزش منبع-باز

مزایای متعددی برای انتخاب یک پلتفرم منبع باز به عنوان پلتفرم آموزش الکترونیکی خود وجود دارد. مهم ترین آن ها این است که به شما آزادی عمل می دهد که با توجه به الزامات و خواسته های سازمانی خود آن را سفارشی سازی کنید. به عنوان یک پورتال رایگان و منبع باز، با گذشت زمان رشد می کند. به دلیل مشارکت مکرر از افراد مختلف به صورت مداوم رشد می کند، به گونه ای که تا به امروز هیچ سیستم منبع بازی وجود نداشته که خارج از رده شود.


دوره های آنلاین گسترده باز

همانطور که از نام آن پیداست، دوره های گسترده آنلاین باز برای گروه بزرگتری از مخاطبان طراحی شده اند و می توانند توسط هرکسی که با دسترسی به اینترنت در دسترس است، استفاده شوند. دوره گسترده آنلاین باز می تواند یا بر روی حوزه خاصی تمرکز کند یا زمینه های مختلف تحصیلی را ارائه دهد. دوره های گسترده معمولا توسط دانشگاه های معتبر ارائه می شود تا تعداد زیادی از شرکت کننده ها را جذب کنند. آن ها ازمون انلاین برگزار می کنند و گواهینامه های آنلاین نیز ارائه می دهند.


سیستم های مدیریت محتوا

سیستم های مدیریت محتوا یا CMS برای تولید محتوا درون سیستم استفاده می شود. سیستم های مدیریت محتوا به شما اجازه می دهد که با وجود پیچیدگی آن ها به ساخت وب سایت و برنامه های وب بپردازید. PHPNuke، دروپال و CoreMedia CMS مثال هایی از سیستم مدیریت محتوا هستند. به طور خلاصه، شما با CMS می توانید یک اموزش انلاین را در زمان کوتاهی تنظیم کنید.


نرم افزار وب کنفرانس

سیستم وب کنفرانس برای کمک به کاربران برای برقراری تماس ها کنفرانس آنلاین یا کلاس انلاین، ویدئو کنفرانس ها، تلفن ها و چت های آنلاین طراحی می شود. از وب کنفرانس می توان برای آموزش تک به تک استفاده کرد.


توسعه یک پلتفرم آموزش الکترونیکی فراگیر

ساخت یک پلتفرم آموزش الکترونیکی آسان نیست. اولین و مهمترین مرحله این است که نیازهای خود را شناسایی کنید. به طور کلی توصیه نمی شود که خودتان یک پلتفرم آموزش الکترونیکی معمولی بسازید. چرا که هرگز نخواهد توانست نیازهای کسب و کار شما را به طور جامع و کامل برآورده کند. ادغام ویژگی های ضروری و ایجاد یک پلتفرم آموزش الکترونیکی شخصی سازی شده است که می تواند راه کسب وکار شما را تسهیل کند.

پافکو می تواند برای شما یک راهبرد آموزش انلاین فراهم کند که می توانید بدون نیاز به توسعه یک پلتفرم جامع و بدون نیاز به تیم توسعه در کسب و کار خود به کار گیرید.


ویژگی های اساسی برای ادغام با پلتفرم آموزش الکترونیکی شما

تعداد ویژگی های اساسی که لازم است با پلتفرم آموزش الکترونیکی آینده خود ادغام کنید، انگشت شمار هستند. برای حفظ نوآوری، وجود تعدادی از ویژگی های منحصر به فرد حیاتی است.

 • روش های تایید هویت منعطف، امکان ورود از طریق  رسانه های اجتماعی یا رسانه های دیگر
 • امکان گشت و گذار در دوره های مختلف
 • نمایش دوره های محبوب و ساخت پروفایل دانش آموز
 • اعلان کلاس های نزدیک برگزاری
 • ارتباط موثر بین مربیان و دانش آموزان
 • درس های ویدئویی برای مشارکت بیشتر
 • نمایش گزارش در مورد فعالیت ها
 • ارائه گواهینامه های معتبر برای شرکت کننده های موفق
 • روشی کارآمد برای مدیریت کاربران و دوره ها


طراحی یک نقشه ذهنی برای ساخت یک پلتفرم آموزش الکترونیکی به صورت شهودی

نگرانی اصلی در هر توسعه آموزش الکترونیکی، تجربه کاربری است. شما همیشه باید برنامه ای را ایجاد کنید که بتواند با مشتری ها و هم چنین کسب و کارها بجوشد. نقشه ذهنی یک نمایش گرافیکی است که اجازه می دهد به افکار خود خلاقیت آغشته کنید، و از  رویکردهای آموزش الکترونیکی متعارف پیشی بگیرید. این نقشه دسته بندی ها، توابع و ویژگی هایی را که در پلتفرم گنجانده شده اند را نمایش می دهد. خود را جای کاربر تصور کنید و در مورد کارهایی که می خواهید انجام دهید و اینکه چه ویژگی هایی برای شما ضروری است فکر کنید.


ایجاد قاب های سیمی برای یک دید بهتر

مشابه با نقشه مغز، قاب های سیمی نمودارهایی گرافیکی هستند. با این تفاوت که طرح بندی وب سایت شما را نشان می دهد.

 پلتفرم آموزش الکترونیکی سفارشی
تفاوت طراحی قاب سیمی با طراحی بصری در طراحی آموزش الکترونیکی


طراحی بصری

رابط کاربری کاربرپسند و راحت یک فاکتور حیاتی برای هر پلتفرم نرم افزاری است چرا که اولین چیزی است که کاربر با آن تعامل برقرار می کند. عناصر رابط باید بتواند بازدید کننده ها را وادار کند که فعالیت های بیشتری انجام دهند.


آزمایش روی کاربران واقعی برای بازخورد سازنده

پیشنهادات و بازخوردهای سازنده بهترین راه برای بهبود کارایی پلتفرم شما و شناخته شدن آن است. پلتفرم خود را تنها با آماده کردن طرح کلی آن تست کنید. از حداقل سه کاربر بخواهید که از آن استفاده کنند و با توجه به بازخوردهای ارزشمند آنها تغییرات لازم را اعمال کنید. از کاربران بپرسید که : کدام ویژگی ها را دوست دارند اضافه شود؟ دوست دارند کدام عناصر حذف شوند؟ آیا کار با پلتفرم منعطف است؟ اگر نه، چه فاکتوری باید جایگزین یا اضافه شود؟ این روش آزمایش کمک می کند پلتفرم خود را بهبود دهید، همچنین به فرآیند توسعه شتاب می دهند.


ساختن پلتفرم سفارشی یا سفارشی کردن یک پلتفرم منبع باز

پیش از این درباره انواع مختلف پلتفرم آموزش الکترونیکی بحث کرده ایم اما به طور کلی  بین دو روش کلی انتخاب کنید. این دو روش عبارتند از ادغام یک پلتفرم آماده سفارشی یا برای سفارشی سازی یک پورتال منبع-باز. و اگر تصمیم گرفتید پلتفرم منبع باز را انتخاب کنید، موارد زیر در نظر داشته باشید.

 • روی ویژگی های آن دقیق شوید و مطمئن شوید که می تواند نیازهای کسب وکار شما را برآورده کند.
 • بررسی کنید که به صورت مرتب به روز رسانی می شود یا نه؟
 • تصویر واضحی از پشتیبانی سیستم lms مورد نظر بگیرید.


توسعه یک پلتفرم آموزش الکترونیکی چقدر هزینه خواهد داشت؟

 پلتفرم آموزش الکترونیکی سفارشی
هزینه ساخت پلتفرم آموزش الکترونیکی

راه اندازی یک پلتفرم آموزش الکترونیکی کامل از صفر هزینه مالی و زمانی سنگینی بر دوش شما خواهد گذاشت. اما راه موثر و آسان برای ایجاد یک پلتفرم آموزش الکترونیکی، انتخاب راه حل سفارشی سازی می باشد. این به صورت قابل توجهی زمان و پول کمتری نیاز دارد. علاوه بر این، میزان انرژی را  که باید صرف کنید را با حذف استخدام و دور هم جمع کردن تیم توسعه دهنده، به حداقل می رساند. با در نظر گرفتن تمامی مراحل ضروری توسعه، متوسط زمان کلی مورد نیاز برای ایجاد یک پلتفرم آموزش الکترونیکی بین 526 تا 1374 ساعت است. با این حال، هزینه دقیق توسعه یک پلتفرم آموزش الکترونیکی صرفا به نیازهای شما و ویژگی هایی که می خواهید با آموزش الکترونیکی شما ادغام شود بستگی دارد.


حرف آخر

آموزش الکترونیکی چیزی بیشتر از یک فرصت آموزش و یادگیری انعطاف پذیر است. آموزش مجازی، آینده آموزش و یادگیری را تحقق خواهد داد و نوید ظهور یک تجارت قدرتمند را نیز می دهد. برای ساخت یک پلتفرم آموزش الکترونیکی از صفر تلاش عظیمی نیاز است و قطعاً باید مقدار زیادی وقت، پول، و تلاش روی آن سرمایه گذاری شود. همان طور که در متن این مقاله نیز اشاره شد سفارشی سازی پلتفرم های آماده و برون سپاری آن ها به شرکت های ارائه دهنده خدمات آموزش مجازی بار زیادی از کار را از روی دوش شما بر می دارد و مزایای زیادی دارد. برای مشاوره و آشنایی با محصولات پافکو در زمینه آموزش الکترونیکی کافیست روی دکمه زیر کلیک کنید، کارشناش های ما با شما تماس خواهند گرفت.

مشاوره رایگان بگیرید
نظرات کاربران
علی

من دانشجوی دوره دکتری مدیریت هستم و برای رساله ام نیاز. به تحقیقات در زمینه همش مصنوعی و تسهیل یادگیری دارم برای تحقیق تخصصی تر چجوری میتونم با کارشناسان شما ارتباط برقرار کنم
ممنون میشم راهنناییم کنید

1 0

reza

از اینکه با جمعی از یکی یا چند تایـــی مثل شماها میشم یک ایرانی باورکنید شرمنده و سرافکنده میشم
اومدید بقول خودتون کارشناسانه و حرفه ای برای کاربران و سایر مردم عزیزم توضیح بدید چطور میتونن روش ساختن پلتفرم رو یاد بگیرند که...........................
متاسفم از اینکه 18دقه از وقت با ارزشم رو تو این سایت تلف کردم ینی تلف کردید واینهم ینی خسران واضرار به غیر که بخودی خود جرمـ بحساب میاد نه اتهام..
متأسفمـ

3 2

نغمه بیوک


با سلام و احترام
ما دنبال یک پلتفرم برای محتوای آموزشی در داخل سازمان هستیم و می خواستم ببینم که شما کار ساخت پلتفرمبرای شرکتها را انجام می دهید و بیشتر در مورد نوع همکاریتون تو این زمینه بدونم.
منتظر پاسختون هستم.
باسپاس

2 1

همتی

نرم افزار آموزشگاه زبان معرفی کنید، با ال ام اس تعامل داشته باشد

0 0

رستمی

یک استراتژی آموزشی موفق در آموزش الکترونیکی بر چه اساس نوشته می شود؟

1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید