مقالات نرم افزار آموزش مجازی

تولید محتوای الکترونیکی در 12 گام و معرفی 12 ابزار طراحی برای آن

Steps to elearning content creation

تولید محتوای الکترونیکی در 12 گام

یک نگاه جامع به همه چیزهایی که در تولید محتوای الکترونیکی و در کل تولید دوره های آموزشی دخیل هستند، ممکن است شما در همان مرحله اول احساس تسلیم شدن کنید. اما نگران نباشید! با 12 گامی که در این مقاله به ما می گوییم، فرآیند تولید محتوا را به تکه هایی قابل کنترل خواهیم کرد. با پیروی از این روند مطمئن باشید که قسمت بزرگی از طراحی یک دوره آموزش الکترونیکی با کیفیت انجام خواهد شد.

تولید محتوای الکترونیکی در 12 گام

هم زمان با خواندن این مراحل، به زودی آن چه را که مورد نیاز است یاد خواهید گرفت و به تولید اولین دوره اموزش الکترونیکی خود اقدام خواهید کرد.

12 گام برای تولید محتوای الکترونیکی
12 گام برای تولید محتوای الکترونیکی

1) با پرسیدن یک "چرا" شروع کنید: یک "آنالیز نیاز" انجام دهید

بر خلاف باور عمومی، این تصمیم که "ما به آموزش مجازی نیاز داریم زیرا دیگران این کار را انجام می دهند" نمی تواند اولین قدم برای شروع باشد. مدیران به این مسئله می اندیشند و انتظار دارند فقط همه چیز را انجام دهند. اغلب اوقات، آنها قبل از اجرایی کردن و توسعه هر برنامه ای برای جلوگیری از  اتلاف وقت و هزینه، نیازهای واقعی را ارزیابی می کنند. با شروع کردن به تولید دوره آموزش الکترونیکی براساس فرض ها مطمئن باشید که متهم به شکست هستید.

اولین قدم برای تولید یک دوره آموزش الکترونیکی و تولید محتوای الکترونیکی، در واقع، پاسخ به این سوال است که چرا مخاطبان شما به این آموزش نیاز دارند؟ و شما می خواهید با این آموزش الکترونیکی به چه چیزی دست یابید، زیرا در غیر این صورت، از کجا خواهید دانست که به هدف خود رسیده اید یا نه؟ آنالیز نیاز این اطمینان را می دهد که شما فقط به خاطر این که اسم آموزش الکترونیکی را یدک بکشید آن را راه اندازی نکرده اید.

انجام یک آنالیز نیاز: این آنالیز می تواند یک تجزیه و تحلیل ساده از یک مصاحبه ساده باشد یا شامل روش های جمع آوری داده ای گسترده تر و عمیق تر که شامل آموزش های گذشته، نتایج مورد نظر و وضعیت کنونی نیروی کار شما است باشد. نتایج این آنالیز به طرح شما برای طراحی و آنچه امیدوار هستید برای دانش آموزان ارائه دهید، تبدیل می شود. زیرا اکنون آنچه را که واقعاً نیاز دارید به جای حدس زدن یا فرض کردن آن، می دانید. این آنالیز همچنین شکاف های موجود در آموزش های فعلی را و این که  چگونه می توانید این نقص ها را برطرف کنید و نتایج مورد نظرتان را کسب کنید را نشان می دهد.

همچنین از افتادن اشتباه شما در مسیر آموزش الکترونیکی برای حل مشکلی که اساساً با اموزش مجازی قابل حل نیست جلوگیری می کند. اموزش الکترونیکی با اینکه برای رفع شکاف در مهارت و دانش مناسب است، اما برای رفع عدم رضایت مشتری یا مشکل طراحی شغل مناسب نیست.

قبل از رفتن به مرحله بعدی مطمئن شوید که سؤالات زیر را پاسخ داده اید:

 • این آموزش الکترونیکی برای غلبه بر چه مشکلات و چالش هاییست؟
 • امیدوارید که با اموزش الکترونیکی چه چیزی به دست آورید؟ انتظار دارید چه نتیجه ای بگیرید؟
 • آموزش الکترونیکی چگونه می تواند به سازمان یا مشتری شما برای رسیدن به اهداف تجاریشان کمک کند؟

2) مخاطب خود را بشناسید.

تولید محتوای کاملاً اسپانیایی برای گروهی که تازه می خواهند اسپانیایی را یاد بگیرند، راه موثری برای آموزش آن ها نیست. این یک مثال عالی از تولیدکننده محتوای الکترونیکی است که مخاطب خود را نمی شناسد، توجه داشته باشید که این تفاوتی با آموزش یک دوره جاوا اسکریپت مقدماتی با استفاده از اصطلاح های پیشرفته و بدون هیچ توضیحی برای آن ها ندارد.

طراحان اغلب شیوه ای در پیش می گیرند که با همه کاربران به یک صورت رفتار می کند تا سریعاً اطلاعاتی را دریافت کنند. با این حال، این روش توانایی های فنی کاربران، دانش فعلی آن ها و این که چگونگی استفاده از دانشی که شما به آن ها خواهید داد را نادیده می گیرد.

3) آنالیز محتوا : محتوای درست برای مخاطب درست

Appropriate elearning contenr
محتوای الکترونیکی مناسب

زمانی که دلیل نیاز به آموزش الکترونیکی و گروه مخاطبان خود را تعیین کردید، وقت آن است که محتوای الکترونیکی خود را آنالیز کنید. مهم نیست که چقدر دوره شما خوب طراحی شده باشد، اگر تولید محتوا ی شما برای مخاطبان شما ارزش افزوده ای به ارمغان نیاورد، ارزش چندانی ندارد. به همین دلیل این گام از تولید محتوای الکترونیکی مهم است.

اگر  محتوایی که تولید کرده اید برای مخاطبان شما ارزش افزوده ای به ارمغان نیاورد، ارزش چندانی ندارد.

شما باید مسئله ای که در گام نخست تعریف کرده اید را در نظر بگیرید و اطلاعاتی را پیدا کنید به طور خاص در جهت حل آن مسئله باشد. برای انجام این کار، محتوا را آنالیز می کنیم و آن را به انواع و دسته های زیر تقسیم می کنیم:

 • دسته بندی ها: اعلامیه، رویه و طرز عمل، یادگیری
 • انواع: واقعیت، مفهوم، فرآیند، روش، اصول، مهارت های بین فردی، و نگرشی
 • ساختار: تعریف این دسته ها و انواع اجازه می دهد تا چگونگی اتصال اطلاعات به همدیگر و اهمیت هر سمت و این که کدام دسته متداول تر است، شکاف اطلاعات و آرایش اطلاعات را بفهمیم.

4) تنظیم اهداف یادگیری

شروع به کار تولید محتوای الکترونیکی، بدون تعریف کردن اطلاعات یا مهارت هایی که می خواهید فراگیران کسب کنند، مثل شروع سفر در جاده ای بدون مقصد است.

بنابراین، هدف دوره آموزشی شما چیست؟ یک نتیجه دلخواه از هر درس یا واحد است و به طور کلی چیزی است که می خواهید فراگیران با به پایان بردن دوره توانایی آن را داشته باشند.

تعیین اهداف یادگیری و تولید محتوای الکترونیکی می تواند یک چالش بزرگ باشد، برای روبه رویی با این چالش مطمئن شوید که اهداف تنظیمی شما معیارهای زیر را که به معیارهای SMART معروف هستند را دارا باشند:

 • مشخص :  مطمئن شوید که جواب این سوال را می دانید: فراگیران من چه کسانی هستند؟ چه پیش خواهد آمد؟
 • قابل سنجش : آیا می توانیم پیشرفت را در مسیر هدف اندازه گیری کنیم اگر نه، این هدف خوبی نیست.
 • قابل دست یابی : اهداف واقع بینانه با یک زمان بندی واقع بینانه و با منابعی موجود تنظیم کنید.
 • مربوط : مطمئن شوید که می دانید که چرا این اهداف ضروری هستند و ارزش صرف وقت و تلاش را دارند.
 • حساس به زمان: آیا فراگیران با پایان دوره می توانند به این هدف برسند؟ اگر نه، پس هدف معقول و ارزشمندی نیست.

5) تعریف برنامه آموزشی

اکنون وقت آن است که در مورد استراتژی آموزش الکترونیکی خود تصمیم بگیرید. این استراتژی فرآیند یا رویکردی است که در طی دوره آموزش مجازی و با تولید محتوای الکترونیکی، تعامل با دانش آموزان را توسعه می دهد. رویکردهای مختلفی برای طراحان elearning وجود دارد مانند داستان گوی، یادگیری اکتشافی، یادگیری موقعیتی و چندین رویکرد دیگر.

هنگام تصمیم گیری در مورد استراتژی درباره موارد زیر فکر کنید:

 • نوع محتوا: نحوه آموزش برای یک واقعیت با یک مفهوم فرق دارد؟ تفاوت رویه با یک مهارت بین فردی چی؟
 • تاثیر: بهترین راه برای آموزش معنادار و مناسب چیست؟
 • اهداف: چگونه مطمئن شوم که همه فراگیران، در رسیدن به هدف موفق خواهند شد؟

6) تصویر سازی محتوای الکترونیکی

یک استوری برد یا داستان مصور، یک طرح بصری کلی است که کمک می کند متن، تصویر، و عناصر دیگر روی یک صفحه به نمایش درآید. این کمک می کند که ظاهر صفحه را قبل از اینکه وقت خود را برای اینکه ببینید عناصر در طراحی نهایی باهم سازگار نیستند تلف کنید، مشاهده کنید.

storyboard of elearning content
استوری برد برای محتوای الکترونیکی

همچنین قبل از شروع طراحی ، مطمئن شوید که محتوا تایید شده است. هیچ دلیلی وجود ندارد که روی محتوایی که توسط مشتری یا تیم رهبر تایید نشده است کار کنید.

7) انتخاب فناوری

برای تعیین ابزار انتشار و سیستم های آموزش الکترونیکی lms به بررسی های سایر طراحان، ویژگی های موجود، هزینه ها و آن چه که برای سازمان شما مناسب است، نگاه کنید. ابزاری وجود ندارد که برای همه درست کار کند. نیازهای شرکت های مختلف متفاوت هستند.

8) نمونه اولیه

اکنون زمان آن است که برای اطمینان از کارکرد صحیح دوره و محتوای الکترونیکی آن، یک پروتوتایپ یا نمونه اولیه از آن بسازید. نمونه تولید محتوا باید یک دید کلی از عملکرد کل دوره بدهد. همچنین برای آزمایش قابلیت های فنی محتوای الکترونیکی استفاده می شود. ­

9) تولید دوره

هر وقت نمونه اولیه تایید شود زمان آن است که دوره واقعی را طراحی کنید. در طول این فرآیند باید نگاهتان همیشه به سوی مسائل و اهداف اصلی باشد تا مطمئن شوید که همه چیز در راستای آن هاست.

همچنین باید یک روش طراحی تعریف کنید که مناسب نیازهای فراگیران باشد.

در تولید محتوای الکترونیکی همیشه نگاهتان به سوی اهداف و مسائل اصلی باشد.

10) ویرایش نهایی و انتشار

بازخورد و نظرات تیم (و مشتریان) را دریافت کنید، موارد مورد نیاز را تصحیح کنید، سپس آن را منتشر کنید.

11) ترویج محتوای الکترونیکی دوره

مخاطبان شما چرا به دوره های شما نیاز دارند؟ چگونه باید محتوای الکترونیکی آن ها را پیدا کنند؟ شما می دانید که محتوای شما می تواند به آن ها کمک کند اما اکنون آنها نیاز داند خودشان این نیاز را درک کنند.

ترویج باید قسمتی از برنامه تولید محتوای الکترونیکی و توسعه آن باشد، و اولین اسلاید شما باید از همان شروع درگیر کند.

promotion of elearning content
تولید محتوای الکترونیکی

12) اطمینان از قابلیت اندازه گیری و ارزیابی نتایج

میزان رضایت فراگیران از محتوای الکترونیکی را تعیین کنید. این به شما کمک می کند تا به آنچه انجام داده اید و آن چه را که در آینده می توانید انجام دهید آگاه شوید.

همچنین در طول تولید محتوای الکترونیکی، عواملی مانند بازگشت سرمایه، هزینه و عملکرد را نظر داشته باشید. برای رسیدن به بهترین ایده از شاخص های کلیدی عملکرد، تیم مدیریت و ذینفعان نیز باید در این گام مشارکت کنند.

12 ابزار طراحی eLearning برای ایجاد دوره های آموزش آنلاین عالی

طراحی برای دوره های آموزش مجازی خیلی اهمیت دارد و می تواند باعث موفقیت یا شکست دوره شما شود. آن را به درست ترین شکل ممکن بسازید به گونه ای که به طور واضحی تونایی برقرار کردن ارتباط داشته باشد.

باعث افزایش تعامل و کمک به دانش آموزان در دست یابی به اهداف شان شود.

 صحبت های صد ها نفر از متخصصان حوزه آموزش الکترونیک، نشان می دهد که بسیاری از آن ها در مورد چگونگی ایجاد یک دوره آموزش آنلاین که طراحی زیبایی داشته باشد ایده و برنامه خاصی ندارند.

با این همه، طراحی خوب و عالی برای همه قابل دست یابی است و با استفاده از ابزاری که به شما معرفی خواهم کرد، می توانید دوره های آموزش الکترونیک خوب به معنای واقعی کلمه ایجاد کنید.

متریال دیزاین

با متریال دیزاین، آیکون ها و رنگ ها، یک ارائه کلی و یک پارچه برای آموزش الکترونیکی خودان بسازید. متریال دیزاین شما را قادر به انتخاب رنگ هایی می کند که بهترین هماهنگی و جفت شدن را دارند و ببینید آن ها در اسلایدهای شما چگونه به نظر می رسند. شما همچنین امکان دسترسی به صدها آیکون را خواهید داشت که به راحتی می توانید آنها را دانلود کنید و به مطالب خود اضافه کنید.

فوتوشاپ و ایلاستریتر

دو ابزار که برای هر طراحی از هوایی که نفس می کشند ضروری تر است! فوتوشاپ و ایلاستریتر می تواند به شما در ساخت دوره هایی شامل تصاویر زیبا و کاربردی کمک کند. آنها ویژگی های ارزشمند بسیاری دارند و همچنین با آن ها به قالب ها، ابزارهای تصویر زیادی دسترسی خواهید داشت.

Pexels

Pexels یک سایت است که دارای هزاران تصویر رایگان شگفت انگیز موجود برای دانلود شما می باشد. ایده آل برای اضافه کردن به دوره خود، این تصاویر به دوره های آموزشی شما عمق و جذابیت اضافه می کند.

نرم افزار Coggle

اگر یک مفهوم پیچیده دارید که باید آن را توضیح دهید، Coggle ابزاری است که می تواند به شما در ساده سازی آن کمک کند. شما می توانید نمودار های ساده ای را ایجاد کنید که محتوای شما را روشن تر بیان می کند تا مخاطبان تصویری واضح از پیامی که می خواهید به آن انتقال دهید، دریافت می کنند.

ابزار Faster Course

دوره های آموزش الکترونیک خود را با قالب های Faster Course را ارتقا دهید. این ابزار برای استفاده بسیار ساده و کاملا قابل تنظیم است. این یک راه عالی برای این است که مطمئن شوید محتوای شما به بهترین حالت خودش نمایش داده خواهد شد.

ابزار TinyPNG

تغییر اندازه تصاویر اغلب ممکن است روی کیفیت تصاویر تاثیر بگذارد. TinyPNG به شما اجازه می دهد تا اندازه فایل های PNG خود را بدون از دست دادن کیفیت آن کم کنید.

نرم افزار Canva

اگر شما به تازگی به حوزه طراحی قدم گذاشته اید یا به دنبال روشی سریع برای اجرا و اضافه کردن یک اینفوگرافیک، هدر یا اسلاید به محتوای خود هستید، Canva یک ابزار عالی برای شماست. این ابزار رایگان و برای استفاده آسان است و برای حل سریع نیازهای طراحی شما عالی می باشد.

نرم افزار Invision

ایده های طراحی خود را با Invision برنامه ریزی کنید. این ابزار نمونه سازی اولیه، شما را قادر می سازد تا قالب های اولیه از دوره های خود را ایجاد کنید و به راحتی آنها را با دیگران به اشتراک بگذارید تا بتوانید به راحتی ببینید که دوره های شما به چه تغییرانی نیاز دارد و تغییراتی که می توانید برای بهبود آن ها انجام دهید.

نرم افزار Gimp.org

ابزار طراحی متن باز، GIMP شما را قادر می سازد تا تصاویر خود را در محتوی دوره خود ویرایش، تصحیح و ویرایش کنید. این ابزار نیز برای دانلود سریع و آسان است، و به شما اجازه می دهد که بر روی طراحی خود، کار های سریعی انجام دهید!

نرم افزار My Fonts

دنبال یک فونت با حال هستید؟ My Fonts لیستی از فونت ها را برای خرید یا به صورت رایگان ارائه می دهد. شما می توانید توسط بهترین فروشندگان، فونت های جدید جستجو کنید و حتی یک تصویر از فونت ای که جایی آن را دیده اید، ارسال کنید و فونت مشابهی از پایگاه داده آن پیدا خواهد کرد.

قالب های eLearning Brothers

ایجاد قالب های منحصر به فرد از صفر می تواند بسیار وقت گیر باشد. با استفاده از قالب های eLearning Brothers آن را سریع تر انجام دهید. آنها نمونه های زیادی در زمینه های مختلف دارند، به گونه ای که مطمئن باشید که چیزی را خواهید یافت که نیازهای آموزشی شما را برآورده کند.

ابزار MakerBook

Makerbook یک دایره المعارف از منابع برای طراحان است. از آن جایی که ابزار پیشنهاد شده زیاد است، این سایت مطمئناً به شما کمک می کند ابزار مناسب برای دوره های خود را پیدا کنید.


مشاوره رایگان بگیرید
نظرات کاربران
پرتو

پرتو

        سلام میخوام تدریس کنم صفحه کتاب واضح نمایش داده بشهو همچنین رو بعضی جاها بتونم زوم کنم. همزمان صدای تدریسم رو مخاطب بشنوه و همچنین زیر سطرهای کتاب خط بکشم یا توضیح تکمیلی بدهم
      
پاسخ دادن 6 2

مریم

مریم

        مطالب عالی و کاربردی
      
پاسخ دادن 1 1

محمد رضا

محمد رضا

        سلام
از مقاله خوب شما در پایان نامه با اجازه استفاده می کنم
مطالب سایت در حوزه تولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی بسیار بروز و ارزنده است از تیم شما تشکر می کنم
      
پاسخ دادن 8 3

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید