مقالات نرم افزار آموزش مجازی

پزشکی از راه دور Telemedicine

پزشکی از راه دور Telemedicine

پزشکی از راه دور در دنیای امروز نقش انکار ناپذیری دارد. از آنجاییکه ارتباط پزشک و بیمار می تواند نقش بسیار مهمی در روند درمانی بیماران داشته باشد. در دنیای امروز مدل جدیدی از این ارتباط توسط فناوری ارتباط الکترونیکی به وجود آمده است. این شکل جدید ارتباطی می تواند به وسیله تسهیل دسترسی به خدمات و ارائه ارزان و سریع آن، صرف نظر از زمان و مکان نقش مهمی در ارتقاء نظام سلامت ایفا کند.

جلستو با ادوبی کانکت آنلاین برگزار کن!
 

نمونه های موفق در سراسر جهان قابل مشاهده اند و استفاده از این تکنولوژی راه حل کمکی برای فرآیند خدمات درمانی و سلامت محسوب می شود.

ورود تکنولوژی در ادوار گذشته نیز باعث تحول ارتباط میان پزشک و بیمار شده است اما با افزایش سریع حجم اطلاعات در اینترنت، ارتباط پزشک و بیمار شکل تازه ای به خود گرفت و با پیشرفت و توسعه ی فناوری امروز بیش از۴۰ درصد جست و جوهای اینترنتی در دنیای اطلاعات مرتبط با حوزه ی سلامت هستند و بیش از ۶۰ میلیون بیمار در طول روز از طریق جست و جوهای اینترنتی و پزشکی از راه دور با پزشکان خود ارتباط برقرار می کنند.

امروزه پزشکان با بیمارانی رو به رو هستند که به دنیایی از اطلاعات دسترسی دارند. با اینکه این مسأله به چالش بزرگی برای پزشکان تبدبل شده پزشکان متعددی پزشکی از راه دور و استفاده از ابزار الکترونیک را مناسب میدانند و وبسایت، ایمیل و راه های ارتباطی گوناگونی از طریق اینترنت را برای بیمارانشان فراهم کرده اند. حتی برخی از پزشکان ترجیح می دهند پیگیری مراجعانشان را از طریق صفحه ی الکترونیکی رایانه و در دنیای اطلاعات انجام دهند و به بیماران نیز توصیه میکنند که اطلاعات لازم را از طریق وبسایت های شان کسب کنند.

پزشکی از راه دور Telemedicine
پزشکی از راه دور

دلایل استفاده از وب کنفرانس بسیار متنوع می باشد بطور مثال بعد از راه اندازی وب کنفرانس و استفاده از سیستم وب کنفرانس در حوزه پزشکی، خدمات مرتبط با آن نیز متحول گردید. پزشکی از راه دور کمک کرد تا شکاف عمیقی که سال ها بین پزشکان و بیماران وجود داشت، بهبود پیدا کند. با استفاده از پزشکی از راه دور نه تنها بیماران می توانند سلامت خود را بهتر بررسی کنند بلکه پزشکان نیز می توانند زمان بیشتری را به بررسی شرایط سلامت بیماران خود اختصاص دهند. در ذیل به مواردی مرتبط با پزشکی از راه دور می پردازیم:

1) تبدیل شدن پزشکی از راه دور به یک قانون:

امروزه بیش از 32 ایالت در کشور آمریکا قوانین داخلی را تصویب نموده اند که به توازن بهتر پزشکی از راه دور کمک می کند. همچین کشور های کانادا و انگلیس نیز به دنبال استفاده از این قوانین هستند. پس از اتخاد این قوانین به پزشکان اجازه داده می شود تا به صورت اینترنتی از طرق مختلف از جمله: برگزاری وبینار، جلسات آنلاین، ویدیو کنفرانس، اپلیکیشن وبینار و یا سامانه وب کنفرانس اقدام به ویزیت بیماران خود نمایند و هزینه مشخص شده آن را نیز دریافت کنند.

2) افزایش امنیت اطلاعات:

امنیت در پزشکی از راه دور همیشه یک چالش بسیار بزرگ و جدی بوده است. با گسترش حملات سایبری باید این انتظار را داشته باشیم که اپراتور های پزشکی از راه دور مراحل سخت گیرانه ای را برای حفاظت از داده ها و اطلاعات سیستم های خود انجام دهند. از این رو ترس از هزینه هایی مرتبط با این چنین نقص هایی نیازمند بررسی های دقیق مدیریتی می باشد.

3) افزایش فرصت های سرمایه گذاری:

در سال 2015 بیش از 10 میلیارد دلار توسط سرمایه گذاران مختلف در صنعت مراقبت های بهداشتی سرمایه گذاری شده است. با استفاده از پزشکی از راه دور که یکی از سریع ترین قسمت های در حال رشد در صنعت می باشد، شکی نیست که این بخش، قسمت عمده ای از سرمایه گذاری های مربوط به مراقبت های بهداشتی در سال 2017 را شامل شود. یقیناً مهیا کردن بستر مناسب جهت اجرای آن بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، از جمله راه اندازی یکی از نرم افزارهای وب کنفرانس و یا استفاده از نرم افزارهای وبینار در راستای ارائه خدمات پزشکی و حتی آموزش از راه دور و یا تشریک مساعی در کمیسیونهای پزشکی از طریق کنفرانس مجازی و یا ارائه آموزش به فراگیران این حوزه از طریق نرم افزار آموزش آنلاین و یا ارزیابی محققین از طریق آزمون آنلاین.

4) مراقبت ها به صورت متمرکز صورت می گیرند:

متمرکز شدن خدمات مراقبت های بهداشتی این امکان را فرآهم می آورد که بسیاری از پزشکان بتوانند ساعات کاری خود را به صورت انعطاف پذیری تنظیم کنند.

5) استفاده از سخت افزار های اختصاصی و شبکه های خارج از گردش:

در گذشته اکثر بیمارستان ها و اپراتورهای تله مدیسین از سخت افزار و فناوری اختصاصی برای ارائه خدمات خود استفاده می کردند، اما با در دسترس بودن نرم افزار های امن و قابل حمل که به راحتی اجرا می شوند، اپراتورهای بیشتری به سمت چنین راه حل های مقرون به صرفه حرکت می کنند. بسیاری از موسسات مراقبت های بهداشتی به دنبال نرم افزار ویژه پزشکی جهت اجرای انواع مشاوره به بیماران هستند:

 • مشاوره خانواده از راه دور با استعانت از سامانه وبینار یا سیستم ویدیو کنفرانس
 • مشاوره پزشکی از راه دور از طریق نرم افزار وب کنفرانس یا نرم افزار برگزاری جلسات Online
 • مشاوره سلامت از راه دور  به کمک نرم افزار ویدیو کنفرانس تحت وب یا سرویس وبینار
 • مشاوره روانشناسی از راه دور با خرید سیستم ویدئو کنفرانس یا اجاره وبینار
 • جراحی از راه دور
 • پرستاری از راه دور از طریق نرم افزار Web Conference و یا راه اندازی ویدئو کنفرانس در شبکه

تعریف پزشکی از راه دور (Telemedicine)

پزشکی از راه دور را  می توان  عبارتی تعریف کرد که  منظور از آن انتقال اطلاعات پزشکی از یک مکان به مکان دیگر از طریق به کارگیری روشهای الکترونیکی ارتباطی است. پزشکی از راه دور می تواند از یک تماس تلفنی مشاورهای بین پزشک و بیمار تا جراحی روباتیک با کمک تکنولوژی ویدئو کنفرانس ماهوارها متفاوت باشد .مجموعه ای از خدمات بالینی و غیر بالینی آموزشی و پژوهشی را نیز Telehealth می نامند.

پزشکی از راه دور Telemedicine
پزشکی از راه دور

انواع پزشکی از راه دور (Telemedicine)

 • مشاوره ی پزشکی

مشاوره ی پزشکی، شایعترین روش های پزشکی از راه دور است که در آن پزشک عمومی یا متخصص به صورت تلفنی یا از طریق ویدئوکنفرانس، ایمیل، وبسایت و سایر روش های ارتباطی اینترنتی با بیمار ارتباط برقرار کرده و به او مشاوره ی لازم را می دهد .ارسال مدارک پزشکی نیز به صورت همزمان یا غیر همزمان  اتفاق می افتد. رادیولوژی، پاتولوژی و درماتولوژی شایعترین تخصص هایی هستند که از پزشکی از راه دور استفاده می کنند.

 • جراحی از راه دور

در دنیای امروز جراحی از راه دور و با استفاده از ابزارهای الکترونیکی امکانپذیر است. این نوع جراحی ها نیازمند ربات های پیشرفته و تجهیزات ویدئوکنفرانس است و بسیار پرهزینه خواهد بود.

انواع آموزش های پزشکی می تواند به صورت کلاس مجازی انجام می شود. پزشکان می توانند از طریق صفحات شخصی در شبکه های اجتماعی، ویدئوکنفرانس و از طریق انواع مختلف راه های ارتباط شبکه ای به آموزش الکترونیکی نکات بهداشتی پیشگیری کننده و درمانی بپردازند و حتی پیگیری بیماران را انجام دهند.

مزایای ارتباط الکترونیک با بیمار ( پزشکی از راه دور)

 • بهبود مراقبت از بیمار از طریق ویدئو کنفرانس
 • مدیریت بحران در بخش سلامت
 • کنترل بیماریهای مزمن
 • مدیریت منابع در بخش حمل و نقل

معایب ارتباط الکترونیک با بیمار (پزشکی از راه دور)

 • انفصال در رابطه ی پزشک و بیمار
 • بالا بودن هزینه های کاربرد پزشکی از راه دور
 • مسائل قانونی

پزشکی از راه دور Telemedicine
پزشکی از راه دور

اهداف ارتباطی پزشکی از راه دور

پزشکی از راه دور از انواع رسانه های ارتباطی الکترونیکی استفاده می کند، از کنفرانس از راه دور گرفته تا به اشتراک گذاری تصویر برای نظارت از راه دور بیمار و برای ارائه خدمات بالینی به بیمار. انجمن پزشکی تله مدیسین آمریکا اشاره می کند، پزشکی از راه دور با تله هلس (telehealth) یا سلامت از راه دور کنار هم و نه مشابه هم هستند، سلامت از راه دور به خدمات غیر کلینیکی مانند تحقیق، آموزش و مدیریت اشاره دارد.

 • تبادل اطلاعات

درصورتیکه از طریق راه های ارتباطی الکترونیک ارتباط مؤثر حاصل نشود پزشک ملزم به توصیه مراجعه حضوری به بیمار است.

 • ایجاد فهم مشترک

در زمینه ی ارتباطات الکترونیکی به دلیل سردی و دوری روش پزشکی از راه دور ایجاد فهم مشترک مشکل و گاهی ناممکن است.

 • ایجاد اعتماد

در هنگام استفاده از ابزار های الکترونیک برای ایجاد ارتباط باید مراتب امنیتی لازم برای جلوگیری از افشاء اسرار و اطلاعات الکترونیکی بیمار به عمل آید.

 نتیجه گیری

با استفاده از ابزار های پزشکی از راه دور خدمت رسانی به مناطق دور افتاده و محروم ممکن خواهد شد همچنین استفاده از ابزارهای ویدئو کنفرانس و وب کنفرانس جهت ارتباط پزشک و بیمار می تواند باعث صرفه جویی در زمان و هزینه برای پزشک و بیمار شوند با این حال از این ابزارهای ارتباط الکترونیک تنها می توان به عنوان یک کمک کننده یا تسهیل کننده یاد کرد.

پزشکی از راه دور Telemedicine
پزشکی از راه دور


10 روش که پزشکی از راه دور ، با کمک آن ها دنیای بهداشت و درمان را تغییر داده است

پزشکی از راه دور که ترکیبی از تله کنفرانس یا کنفرانس از راه دور، اشتراک گذاری اسناد و فناوری تلفن همراه است که به منظور بهبود کیفیت مراقبت های بهداشتی، عمدتاً برای کسانی که به مراقبت های بهداشتی و درمانی دسترسی ندارند، استفاده می شوند. در این جا 10 مثال از کارهایی را آورده ایم که پزشکی از راه دور با پیاده سازی آن ها، خدمات بهداشتی و درمانی را تغییر داده است.


یک- تشخیص و درمان سریع تر سکته ها

یک فرد قربانی سکته مغزی هرچه زودتر درمان دریافت کند، احتمال زنده ماندن او بیشتر می شود. در اغلب موارد، درمان به توانایی شناسایی توانایی شناسایی علائم کلیدی طی 3 تا 5 ساعت بعد از سکته مغزی وابسته است که در این زمان طلایی ، دارویی که تحت عنوان فعال کننده پلاسمینوژن بافت (tPA) شناخته می شود، تجویز می گردد.

سرویس TeleStroke یا تله استروک یک نوع پزشکی از راه دور است که تحت برنامه Partners TeleStroke، برای ارائه مفیدتر و سریع تر مراقبت های سکته مغزی توسعه یافته است. این برنامه به شما کمک می کند تا بیماران سکته مغزی را سریعاً ارزیابی و درمان کنید. مثال هایی از کمک هایی که تله استروک برای بهبود درمان سکته مغزی کرده است:

 • بیماران درمان شده در بیمارستان هایی از جورجیا که بخشی از یک شبکه تله استروک بودند، tPA حدود 20 دقیقه سریع تر از بیمارانی که در بیمارستان های خارج این شبکه دریافت کردند.
 • تله استروک به کاهش انتقال اورژانسی (ER transfers) به بیمارستان دانشگاهی در ادمنتون تا 92 درصد در بخش های دور افتاده ای از آلبرتا کمک کرد. انتقال با آمبولانس یا هلی کوپتر گران، وقت گیر و گاهی خطرناک نیز است.
 • ویدئو کنفرانس نسبت به مکالمات تلفنی، به تشخیص و درمان دقیق تری در دره امپریال کالیفرنیا و بوستون شد.
 • متخصصان مغز و اعصاب و رادیولوژیست در آریزونا از برنامه های به اشتراک گذاری تصاویر گوشی های هوشمند استفاده کردند که در 92 درصد دقیق تر از موارد از  سیستم های ارتباطی و آرشیو تصاویر مبتنی بر دسکتاپ بودند.


دو- چشم دوم برای پرستاران و پزشکان بخش ICU

فناوری پزشکی از راه دور به طور فزاینده ای راه خود را به بخش مراقبت های ویژه باز می کند. Tele-IC، همان طور که از اسم آن معلوم است، یک "چشم دوم" یست برای پرستاران و پزشکانی که موظف هستند به طور همزمان چندین بیمار را زیر نظر داشته باشند و حواسشان مدام به هشدار ها، علائم حیاتی، تغییر ناگهانی فشارخون یا سیگنال های مهم آن ها باشد.

پزشکی از راه دور Telemedicine
فناوری پزشکی از راه دور در بخش ICU


کارکنان tele-ICU، به اطلاعات بیمار مانند علائم حیاتی، نتایج آزمایش ها و یادداشت های پزشک دسترسی دارند و از دروبین های یک یا دو طرفه برای ارزیابی بالینی یا مشورت با پزشک استفاده می کنند. از آنجایی که پزشکان از راه دور مشکلات و حواس پرتی های آن هایی که در بیمارستان هستند را ندارندف می توانند نظارت بهتر و دقیق تری روی پیشرفت بیمار داشته باشند و درمان یا داروی جدیدی را پیشنهاد کنند.


سه- ایجاد امکان درمان بیماران در خانه

هنگامی که بیماران از بخش اورژانس یا بخش ICU مرخص می شوند، اغلب بلافاصله فرآیند مراقبت آغاز می شود. این امر مخصوصا برای بیمارانی که از سکته مغزی یا از سایر بیماری های عصبی مانند ام اس، پارکینسون یا دمانس یا زوال عقل رنج می برند. در بسیاری از موارد، این بیماران برای رفتن به یک مرکز مراقبت بهداشتی دشوار است، حتی اگر شهرنشین باشند و به مراکز درمانی نزدیک باشند. استفاده از فناوری تله مدیسین در این حوزه به روش های مختلفی انجام می شود: ارزیابی شناختی یا روانپزشکی، پیشگیری از جلسات درمان گروهی (میزبانی شده در یک مرکز درمانگاه یا مرکز شهروندان سالخورده)، ارائه منابع آنلاین و نظارت از راه دور.


چهار- کمک به بیماران برای کاهش خط بیماری قلبی آن ها

بیماری های قلبی عروقی علت اصلی مرگ در سراسر جهان است. درمان های دارویی یا تغییرات شیوه زندگی یا اجتماعی می تواند به جلوگیری از بسیاری از موارد کمک کند. با این حال، بیماران باید با پزشکان خود برای ترک سیگار، کاهش وزن، تغییر رژیم غذایی و یا شروع یک برنامه ورزشی کار کنند، و ممکن است برای هر دو طرف، ملاقات های مکرر حضوری دشوار باشد. در اینجا راه حل، فناوری پزشکی از راه دور است، مثلاً محققان فیلادلفیا دریافتند که مشارکت بیماران در برنامه های مدیریت بیماری های قلبی-عروقی تقریبا دو برابر می شود در صورتی که آنها بتوانند اطلاعات را به صورت آنلاین، از ارائه کننده مراقبت های بهداشتی ارسال یا از آن ها دریافت کنند (در مقایسه با اشتراک گذاری اطلاعات قدیمی و روی کاغذ)


پنج- تشویق بیماران دیابتی برای اتخاذ رفتارهایی که برای سلامتیشان مفید است

در ایالات متحده، هزینه های مراقبت های بهداشتی بیماران مبتلا به دیابت و ویزیت های سرپایی، نزدیک به 100 میلیارد دلار در سال است. تحقیقات نوآوری های پزشکی از راه دور نشان می دهد که تله مدیسین سلامت افراد دیابتی را به ویژه در بزرگسالان سالخورده بهبود می بخشد. برای موفقیت در این زمینه، دو اتفاق باید بیفتد. اولاً، تعامل پزشک با بیمار باید خود-کارآیی او را افزایش دهد یا این باور که بیمار بتواند در فعالیت هایی که کنترل قند خون را بهبود می بخشد، فعالیت کند.

دوم، برنامه های درمانی باید اهداف موفقیت آمیز تغییر رفتار بیمار را تعیین کنند، که به لطف فناوری سلامت تلفن همراه که میزان کالری مصرفی را می شمارد، علائم حیاتی را ثبت می کند، قابلیت وارد کردن تمرین های انجام شده را دارد و بر دوز و برنامه های درمانی نظارت دارد، آسان شده است. پرستار ها و پزشکان باید به طور منظم اطلاعات بیمار را چک کنند و بر پیشرفت او نظارت داشته باشند.


شش- توانا کردن بیماران برای مدیریت شرایط مزمن

علاوه بر دیابت، خود-مراقبتی بیمار با استفاده از پزشکی از راه دور می تواند در دیگر بیماری های مزمن دراز مدت مانند فشار خون بالا و انواع بیماری های گوارشی نیز استفاده شود.

پزشکی از راه دور Telemedicine
توانا کردن بیماران برای مدیریت شرایط مزمن با پزشکی از راه دور


این نمودار نشان می دهد چگونه اطلاعات در یک سیستم مبتنی بر مراقبت در خانه برای مدیریت بیمار مبتلا به سندرم روده التهابی جریان می یابد.


هفت- بهبود سلامت دهان و دندان با استفاده از پزشکی از راه دور Store-and-Forward

تله دندانپزشکی به طور معمول استفاده از پزشکی از راه دور store-and-forward استفاده می کند، روشی که به پزشک اجازه می دهد به تصاویر یا سایر اطلاعات مربوط دسترسی داشته باشد، آن  ها را ارزیابی کند و آن را برای بررسی به پزشکان دیگر بفرستد. (در بین انواع اصلی فناوری پزشکی از راه دور، ذخیره-و-استفاده در زمان دیگر، کمترین تعامل را دارد، چرا که دو یا چند طرفه نیست، معاینه فیزیکی هم ندارد.)

مزیت اصلی تله مدیسین در دندانپزشکی، به اشتراک گذاشتن سوابق در میان دندانپزشکان و متخصصین دندانپزشکی برای تعیین اینکه آیا یک روش خاص لازم است و اگر آره، این کار چه موقع باید انجام شود؟ همچنین متخصصان می توانند به دندانپزشکان در یافتن نقاط مشکل کمک کنند و اقدامات پیشگیرانه را برای بیمار ارائه دهند تا در حد امکان از پرونده های پر هزینه و پیچیده اجتناب شود. همانند سایر کاربردهای پزشکی تله مدیسین، این همکاری به بیماران روستایی و یا سایر جوامع فقیرنشین که به متخصصان پزشکی دسترسی ندارند، کمک می کند.


هشت- برقراری ارتباط بین بیماران، پزشکان عمومی و متخصصان

متخصصان پوست یکی از اولین داوطلب های استفاده از فناوری تله مدیسین و پزشکی از راه دور از نوع store-and-forward هستند. اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته می شود اغلب یک تصویر و اپلیکیشن هایی هستند که به افراد کمک می کنند تا تصاویر را به طرز مناسبی به اشتراک بگذارند. تصاویر هیچ اطلاعات سلامت شخصی () یا اطلاعات شناسایی شخصی () را شامل نمی شوند تا مرزهی قرمز امنیت حریم خصوصی و امنیت HIPPA حفظ شوند.

Teledermatology یا مراقبت های پوستی از راه دور از دو روش استفاده می کنند:

 • Direct Dermatology یا مراقبت پوستی مستقیم، یک شرکتی که توسط یک متخصص پوست استنفورد تاسیس شده است، یک فناوری را معرفی کرده است که به بیماران این اجازه را می دهد که یک تصویر از مشکل پوستی خود را به Direct Dermatology را همراه با سابقه پزشکی خود ارسال کنند؛ طی دو روز، بیمار یک گزارش به همراه نسخه تجویز شده را از طرف این شرکت دریافت می کند. هدف این نوع مراقبت های پوستی از راه دور بیشتر افراد روستایی که به آزمایشگاه ها یا کلینیک های پزشکی دسترسی ندارند، است. مطالعات نشان می دهند که ویزیت های پوستی آنلاین می تواند به اندازه ویزیت های پوستی موثر و مفید باشند.
 • متخصصین پوست در هلند از سال 2005 شروع به استفاده از فناوری پزشکی تله مدیا برای همکاری با پزشکان عمومی کردند. از آن زمان تاکنون مطالعات نشان داده اند که مشاوره های روزانه از مراجعه های غیرضروری به میزان 74 درصد جلوگیری می کند و هزینه های مراقبتی را تا 18 درصد کاهش می دهد.

نه- ارائه مشاوره بهداشت روان به کودکان

حوادث تروماتیک یا جراحتی می توانند تاثیری زیادی روی کودکان داشته باشند، علی الخصوص اگر آن ها به بیماری های روانی مثل افسردگی، اضطراب یا بیش فعالی مبتلا باشند. به همین دلیل، بنیاد Robert Wood John و بخش پزشکی از راه دور دانشگاه تگزاس، یک برنامه بهداشت روانی در گالستون تاسیس کردند، جایی که در آن طوفان های کاترینا و ریتا در سال 2005 و آیک در سال 2008 ، اثرات روانی و نگرانی های هیجانی بسیاری روی کودکان برجای گذاشتند.

در گزارشی که در مورد اثرگذاری این پروژه ارائه شده است، عنوان شده است که اولین مشاوره برای بسیاری از دانش آموزان به صورت جلسات مشاوره تلفنی بوده است. درصد بالایی از والدین و سرپرستان عنوان کردند که این جلسات به کودکانشان کمک می کند که در مدرسه عملکرد بهتری داشته باشند. نتیجه این بود که برنامه مراقبت از راه دور به طور کلی به گالوستون کمک می کند تا خلا و نیاز به درمان دانش آموزانی که از نظر روانی آسیب دیده یا با چالش های روانی درگیر بودند را پر کند.

ده- بهبود سلامت روستایی در سراسر جهان

همان طور که قبلا هم اشاره شد، فناوری پزشکی از راه دور به بیماران روستا نشین سراسر جهان افق های روشنی را نشان می دهد. با این حال، یکی از بزگترین تاثیرات آن در آفریقا و نقاط محروم مشابه در سراسر جهان که از خدمات بهداشتی و رفاهی محروم هستند بیشتر حس شود. مشاوره از راه دور می تواند با کمک به پیشگیری و کنترل موقعیت ها و شرایط جزئی از عواقب و اتفاقات بد بزرگ جلوگیری کند؛ به طور مثال درمان آب مروارید قبل از این که باعث نابینایی کامل شود، یا اطمینان از اینکه مادران منابع آموزشی که برای بزرگ کردن کودک و انجام مراقبت های پزشکی مورد نیاز را دریافت کنند.

با این حال، از آنجایی که مناطق روستایی که به شدت به کشاورزی متکی هستند و در تجارت توسعه ای ندارند، نیاز به تجهیزاتی از جمله کامپیوتر، پرینتر و اسکنر در بیمارستان ها در این مناطق همچنان وجود دارد. مثلا ممکن است در مناطق محروم تجهیزاتی مثل یک اسکنر بارکد که می تواند تقلبی بودن یک دارو را تعیین کند، نیاز باشد. اما مردم در کشورهای در حال توسعه به احتمال زیاد از تلفن های همراه خود برای این موضوع استفاده می کنند.


از نیاز به مدیریت ریسک استفاده از پزشکی از راه دور غافل نشوید!

استفاده از پزشکی از راه دور خالی از خطر نیست. هم بیمار و هم پزشک باید دارای سخت افزار و نرم افزار مناسب برای اطمینان از انتقال ایمن PHI و PII مانند شماره امنیت اجتماعی و پرونده های دقیق پزشکی باشند. پس، لازم است مدیریت ریسک پزشکی از راه دور سازمان شما برای حل مسائل متعددی راهکار داشته باشد.

در وهله اول، وضع قوانین و شرایط مورد نیاز برای مشارکت در برنامه است. این قوانین آن چه را که باید برا ارائه و دریافت خدمات پزشکی از راه دور انجام شود را مشخص می کند، به خصوص اعتبارات پزشکان شرکت کننده، امتیاز های آن ها و مجوز آن ها نیاز هستند. لازم به ذکر است که دولت های مختلف قوانین متفاوتی برای صدور مجوز دارند.

پیشنهاد

برای تحقق پزشکی از راه دور

اقدام ابتدایی مجهز کردن روستاها و مناطق محروم به اینترنت پرسرعت می باشد. تیم های پزشکی و مراکز درمانی یا دانشگاهی باید در این زمینه اعلام آمادگی کنند تا در جهت هماهنگی و ارائه ی نظام مند خدمات الکترونیک برآیند. پیرو حائز اهمیت بودن رازداری و حفظ حریم خصوصی باید سیستم امنیتی ویژه ای برای افرادی که از روش های ارتباطی الکترونیکی استفاده می کنند، طراحی شود و در صورت تشکیل پرونده های الکترونیک پروتکل های اخلاقی چگونگی حفاظت آنها طراحی شود.

نظرات کاربران
غفاری

به نظر خیلی جذاب میاد میشه جلسه ای بزارن همه دکترا و در مورد مسئله هم بررسی کنند

0 0

کرمانی

من واقعا نمیدونم چجوری میشه از راه دور کار های پزشکی انجام داد اگر بخش مهمی باشه یهو اینترنت قطع بشه چی میشه
زیر ساخت قوی ای میخواد

0 0

آزادمنش

پزشکی از راه دور در ایران چطوریه؟ اطلاع دارید کدام بیمارستان ها و مراکز دارن؟

0 0

محمد یعقوبی

سلام و روز بخیر یکی از معایب پزشکی از راه دور این است که باید برای همه بیمارستان ها تجهیزات بگیری و این هزینه زیادی میخواهد

1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید