آموزش مجازی پافکو

به راحتی وبینار برگزار کنید! به راحتی وب کنفرانس برگزار کنید! به راحتی آزمون آنلاین برگزار کنید!

همین حالا دمو ببینید!
آموزش مجازی

تولید محتوای الکترونیکی چیست؟

تولید محتوای الکترونیکی

محتوای الکترونیکی مجموعه ای است که هدف آن آموزش یک یا چند بخش از محتوای درسی می باشد و می تواند شامل تصاویر، متون، فیلم ها و صدا ها باشد. البته که می توان هرکدام از تصاویر و یا متون و یا انیمیشن های مرتبط با یک موضوع درسی را جدا از مجموعه و به تنهایی یک محتوای آموزشی به شمار آورد .


محتوای الکترونیکی چیست؟

محتوای الکترونیکی دارای مفهومی گسترده است و بطور کلی به هر نوع محتوایی که از طریق رایانه قابل مشاهده و انتقال باشد، محتوای الکترونیکی گفته می شود.

یک محتوای الکترونیکی در ابتدا باید یک الگوی طراحی خوب داشته باشد، که البته در اینجا منظور از طراحی، نقش و رنگ نیست ، بلکه مراحل ساخت مد نظر است و باید طوری طی شوند که ما را به هدف برساند.

دومین ویژگی یک محتوای الکترونیکی خوب رساندن ما به هدف مورد نظر است.

 • گاهی هدف حل تمرین بدون حضور شما توسط مخاطب است و اگر محقق شود شما به هدف خود رسیده اید.
 • گاهی هدف از تولید محتوای الکترونیکی یادگیری گام به گام است و اگر مخاطب موفق به یادگیری شود هدف شما محقق شده است.
 • گاهی هدف این است که محتوای الکترونیکی آماده کنید تا به جای پاورپوینت استفاده کنید. اگر این محتوای الکترونیکی بتواند برای شما مفید واقع شود به شما به هدف خود رسیده اید.

 تاکنون موضوعات مختلفی درباره آموزش مجازی و تعریف مفهومی آموزش الکترونیکی شنیده باشید اما قطعا مزایای آموزش مجازی و ارزش افزوده حاصل از بکارگیری نرم افزار برگزاری کلاس آنلاین ، بیش از هر موضوع دیگری برای علاقمندان به صنعت آموزش جذابیت دارد. یک سایت lms مناسب به شما کمک می کند سیستم مدیریت آموزشlms را به صورت موثر و با هزینه مناسب به کار گیرید.

تولید محتوای الکترونیکی
تولید محتوای الکترونیکی

مراحل تولید محتوای الکترونیکی

تولید محتوای الکترونیکی برای ارائه ی نمونه تولید کانتنت جهت دریافت سفارش تولید محتوای  شامل چندین مرحله است:

1. طراحی که شامل موراد ذیل می باشد:

 • آماده سازی content جهت تبدیل به محتوای الکترونیکی.
 • تهیه سناریوی اجرایی طبق مراحل پروژه.

2. تولید اجزای مورد استفاده در تولید محتوای الکترونیکی است.

3.جمع بندی که شامل ساخت محصولی از قبیل: متن، عکس، انیمیشن، فیلم و صدا است تا به ارائه محتوا بپردازد.

4.  انتشار یا ارائه محتوای الکترونیکی از طرق مختلف می باشد.

لازم به ذکر است که جهت فروش تولید محتوا تعرفه مصوب و خاصی وجود ندارد و محتوای تولید شده با توجه به میزان تخصصی بودن زمینه آن و نمونه تولید محتوا که به مشتری ارائه می شود قیمت گذاری خواهد شد.

چهار گام تهیه یک محتوای آموزشی

 1. جمع‌آوری محتوای آموزشی
 2. آماده سازی آنچه جمع آوری شده
 3. طراحی گرافیکی صفحات و سرفصل‌ها مطابق محتوای گردآوری شده
 4. اتوران سازی محتوا

دو الگوی طراحی محتوای آموزشی

 • الگوی عمومی طراحی آموزشی  ADDI

1.تحلیل Analysis

2.طراحی Design

3.توسعه Development

4.اجرا Implementation

5.ارزشیابیEvaluation

 • الگوی طراحی  MMS

روش  های طراحی اولیه محتوای الکترونیکی

1-  طراحی خطی محتوای الکترونیکی

۲-  طراحی فهرستی محتوای الکترونیکی

3- طراحی ترکیبی محتوای الکترونیکی

ابزارهای تولید محتوای الکترونیکی

تولید محتوای الکترونیکی به صورتهای مختلف امکان پذیر است. برای مثال تولید درس افزارهای آموزشی متناسب با موضوعات کتب درسی، تولید سایر اجزای آموزشی، تولید نرم افزارهای بازی، سرگرمی و آموزشی، تولید نرم افزارهای پرورشی، تولید نرم افزارهای آزمون گیر و یا تولید نرم افزارهای بانک اطلاعاتی می تواند نمونه ای از ابزار های تولید محتوای الکترونیکی باشد. از آنجا که معنا و و همچنین امروزه بر هیچ کسی پوشیده نیست، lms  به یکی از پرطرفدارترین موضوعات در صنعت مدیریت آموزشی و ارائه محتوای الکترونیکی تبدیل شده است.

آموزش الکترونیکی

با توجه به اینکه امروزه تعریف آموزش مجازی و سامانه مدیریت آموزش الکترونیکی، به دو موضوع پرکاربرد در صنعت آموزش تبدیل شده اند. بخشی از محتوای الکترونیکیهمان آموزش الکترونیکیمی باشد که امروزه یکی موضوعات مهم در دنیای آموزش و فناوری اطلاعات است که به مجموعه ای از عکسها، متنها، و انیمیشن های صوتی و تصویری گفته می شود که به کمک برنامه‌های مختلف ساخت و تولید محتوا، تولید شده اند تا مبحثی را آموزش دهند.

در صورت تمایل به با خرید lms و سیستم آموزش مجازی مناسب، بهتر است ابتدا فاکتورهایی از قبیل تعداد شرکت کنندگان، تعداد جلسات هر دوره و سایر فاکتورهای مرتبط با آموزش الکترونیکی خود را در نظر بگیرید.

تولید محتوای الکترونیکی
تولید محتوای الکترونیکی

محتوای آموزشی الکترونیکی قادر است میزان یادگیری فراگیر را بالا ببرد و تجربه مفید و لذت بخشی از آموزش را برای او فراهم کند. به عبارت دیگر منظور ما از محتوای الکترونیکی تجربه جدیدی در قالب یادگیری الکترونیکیاست. امروزه یادگیری مجازیدر بسیاری از سازمان ها، مراکز علمی و دانشگاه ها برای ارائه مطالب جدید به افرادی که توانایی حضور فیزیکی در کلاس های درس و یا محل های آموزشی را ندارند قابل دسترس است، و این مراکز مطالب را به صورت آموزش های مجازیو به شکل چند رسانه ای در شبکه اینترنت فرا می گیرند تا علاقه مندان به علوم مختلف اقدام به یادگیری آنها بدین شکل نمایند.

بدیهی است امکانات محتوای آموزشی لکترونیکی با امکانات موجود در کلاسهای آموزشی قابل قیاس نیست. با کمک نرم افزارهای موجود و استفاده از تکنیک‌های سمعی و بصری و ... می توان بسیاری از مسائل را به راحتی و به صورت ملموس برای دانشجویان و دانش آموزان شرح داد.

تولید محتوای الکترونیکی
تولید محتوای الکترونیکی


یک استراتژی تولید محتوای الکترونیکی چیست؟

اصطلاح "استراتژی محتوا" اصطلاح جدیدی نیست، اما استفاده از آن در حوزه کلاس مجازی جدید است و پیش از این بیشتر در بازاریابی و بازاریابی محتوا به آن پرداخته شده است. با این حال، اتخاذ آن برای آموزش الکترونیکی ایده آل است. استراتژی محتوا -که مقصود ما در اینجا استراتژی محتوای الکترونیکی است- شامل پنج گام است:

تولید محتوای الکترونیکی

تولید، پیدا کردن و توسعه محتوای الکترونیکی (و برای ما، محتوایی است که برای آموزش از راه دور دانش آموزان تولید می شود.)

آنالیز محتوای الکترونیکی تولید شده

آنالیز محتوای الکترونیکی تولید شده
آنالیز محتوای الکترونیکی تولید شده

محتوای الکترونیکی خود را تجزیه و تحلیل کنید- به نظر شما تولید محتوای الکترونیکی چطور باشد موثرتر است؟ با چه راهکاری می توانید آن را موثرتر تولید کنید؟

سنجش محتوای الکترونیکی تولید شده

محتوای خود را بسنجید

تحلیل داده ها و گزارش گیری در سامانه آموزش مجازی شما در این مرحله قرار دارد.

ارتقای محتوای الکترونیکی

این باید به صورت همزمان اتفاق بیفتد، در هر موقع که شما محتوای الکترونیکی جدیدی را به هر یک از سیستم های یادگیری مجازی خود اضافه کنید.

بهینه کردن محتوای الکترونیکی

بهینه کردن محتوای الکترونیکی یکی دیگر از گام هایی است که به طور همزمان بر پایه سنجش انجام می گیرد. خودتان تولید محتوا انجام می دهید یا آن را می خرید؟ برای تولید محتوای الکترونیکی سه گزینه دارید، خودتان می خواهید تولید محتوای الکترونیکی انجام دهید یا می خواهید آن را برون سپاری کنید؟ اگر بخواهید آن را برون سپاری کنید، آن را به بک نفر می سپارید یا یک شرکت تولید محتوا؟ آیا آن را در داخل سیستم آموزش الکترونیکی lms خود یا دیگر سیستم های یادگیری خریداری می کنید؟

توسعه و تولید محتوای الکترونیکی
توسعه و تولید محتوای الکترونیکی

برای توسعه و تولید محتوای الکترونیکی سه گزینه پیش رو دارید:


1 محتوای الکترونیکی "آف شلف"

 این نوع محتوا به دو بخش تقسیم می شود؛ کتابخانه هایی بزرگ از قبل آماده شده که اشتراک هایی برای تعداد مشخصی از افراد و برای یک دوره زمانی مشخص می فروشند. اگر شم اقتصادی دارید می فهمید که این هزینه بر تعداد مخاطبان و بر تعداد دوره ها تقسیم می شود، و شما از میزان ارزان در آمدن آموزش مجازی خود تعجب خواهید کرد. مشکل این است که تنها سالی یک بار می توانید متوجه شوید که تعدادی از مخاطبان از دسترسی و محتوای دوره های آموزشی راضی نیستند. دوره های آف شلف زمانی مفید خواهند بود که یک ناحیه خاص و مشخص و کاملاً متمرکز با تعداد کمی متخصص واقعی را پوشش دهد.

2 تولید محتوای الکترونیکی را خودتان انجام دهید

برای تولید محتوای الکترونیکی می توانید از مربیان متخصصان حوزه های مختلف خود استفاده کنید. مشخص است که بهترین منابع شما برای این کار کدام هستند؟ آیا کارکنان خود را برای تولید و مدیریت آموزش الکترونیک در دسترس دارید؟ آیا برای سرمایه گذاری روی توسعه ابزارهای مورد نیاز پول دارید؟ آیا مهارت های لازم برای طراحی و تولید محتوای آموزشی را در اختیار دارید؟ چند نکته کلیدی زیر را در نظر داشته باشید:

 • گزینه خوبی و البته مقرون به صرفه تری است، که برای توسعه دوره آموزش آنلاین خود، لایسنس نرم افزار نوشته شده را بخرید یا مشترک آن شوید. هر چه تعداد دوره ها بیشتر باشد، در نهایت برای شما ارزان تر تمام می شود.
 • اگر تعداد کمی دوره آموزش انلاین دارید و یک تیم کوچک از نویسنده ها یا تنها یک نفر نویسنده دارید، استفاده از یک ابزار standalone خوب است. نرم افزارهای standalone ، برنامه هایی هستند که برای سرویس های online نوشته می شوند و مستقل هستند. اما اگر می خواهید در مقیاس بزرگ تولید محتوای الکترونیکی انجام دهید، یک پلتفرمی را انتخاب کنید که اجازه همکاری بین نویسندگان، ویراستارها، آزمایش کننده ها و تایید کننده های نهایی را می دهد. آموزش مجازی و تولید محتوای الکترونیکی آن بدون مدیریت همکاری موثر دشوار خواهد بود.
 • HTML5: شاید به نظرتان ابزارهای ایجاد کننده فلش در همه جا وجود دارند، نیازی به این نکته نداریم. eLearning مبتنی بر فلش بر روی تبلت ها یا گوشی های هوشمند کار نمی کند. تولید محتوای الکترونیکی هزینه زیادی دارد. آیا نمی خواهید تعداد افراد بیشتری به دوره آنلاین شما دسترسی داشته باشند؟ پس اگر دلیل خیلی خاصی ندارید از استفاده از فلش اجتناب کنید.
 • سادگی در استفاده را در نظر بگیرید، اگر برای تولید محتوای الکترونیکی به جای برنامه نویسان از مربیان استفاده می کنید، لازم است که استفاده از ابزار تولید محتوا ساده باشد.

3 دادن کار به یک ارائه دهنده آموزش الکترونیکی متخصص

این روش رایجی است که اکثر سازمان ها استفاده می کنند. در این روش هزینه ممکن است بالا باشد، بنابراین باید حامیان مالی خود را به دقت انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که شما هزینه را برای مجموعه ابزارهای آن ها، تجربه و زمانی که صرف می کنند پرداخت می کنید و اینکه اگر بخواهید به اهداف یادگیری برسید باید وقت زیادی از طرف آن تیم صرف شود. این تیم ها هر کدام روش خود را دارند.

تیم تولید محتوای الکترونیکی
تیم تولید محتوای الکترونیکی

اما در همه آن ها طراحان آموزش الکترونیکی متخصص با مشتری ها برای طراحی و ساخت دوره ها کار می کنند. این یک فرآیند موثر و سریع است که نتایج بسیار خوبی می دهد. چیزهای دیگری وجود دارد که باید در مورد ارائه دهنده تولید محتوای الکترونیکی که باید به آن ها توجه کنید:

 • کیفیت و منابع

بررسی کنید که آن ها با چه کسی کار می کند، به خصوص کسانی را که اخیرا با آن ها کار کرده اند. چرا که لیست مشتری ها می تواند گمراه کننده باشد. چون ممکن است در بین آن ها شرکتی باشد که تیم را در یک قرن گذشته ندیده باشد! چند تا از مشتری های اخیر را پیدا کنید و با آن ها تماس بگیرید و درمورد کار تیم تولید محتوای الکترونیکی پرس و جو کنید. در مورد ندیده بود! برخی از مراجع مربوطه را انتخاب کنید و آنها را با یک تماس تلفنی یا دو تماس تلفنی دنبال کنید. در مورد اثربخشی آموزشی یادگیری، کیفیت تولید، انعطاف پذیری عرضه کننده و سهولت کار با آن ها بپرسید.

 • ثبات تیم تولید محتوای الکترونیکی

اگر به دنبال عرضه مداوم، روابط مداوم و انعطاف پذیری نسبت به مسائل شخصی هستید پس باید با یکی از ارائه دهنده های تولید محتوای الکترونیکی بزرگ کار کنید.

 • قیمت
 • حفظ و اصلاح دوره آموزشی

در برون سپاری تولید محتوا، کار اصلی پیدا کردن فرد یا شرکت مناسب برای تولید محتوا است. حتی اگر در داخل یک سیستم lms به دنبال خرید محتوا هستید، شما باید در میان گزینه های آن جست و جو و انتخاب کنید.

یادگیری الکترونیکی که اغلب به وسیله ی استفاده محتوای الکترونیکی رخ می دهد شش ویژگی دارد.

1.یادگیری الکترونیکی به وسیله استفاده از اینترنت صورت می گیرد.

2.یادگیری الکترونیکی به وسیله ی محتوای الکترونیکی اطلاعات به روز تری را نسبت سایر روش ها در اختیار می گذارد.

3.مجموعه ای از روشهای آموزش مجازی، همکاری دیجیتالی و شبیه سازی آموزشی است .

4.این روش به ویژگی های فردی توجه زیادی دارد  و از این طریق یادگیرنده را محور قرار می دهد.

5.یادگیری الکترونیکی، با اینترنت انجام میگیرد اما کل گراست و شامل سایر موارد نیز می شود.

6.یادگیری الکترونیکی یک مدل آموزشی مبتنی برمحتوای الکترونیکی، فناوری اطلاعات، اینترنت، اینترانت و اکسترانت است.


حرف آخر

 • قرار دادن یک استراتژی محتوا برای آموزش آنلاین شما باید یک گام کلیدی در روند آموزش مجازی شما باشد.
 • این استراتژی را می توانید در همان زمان که به دنبال یک سیستم lms می گردید، در نظر بگیرید.
 • یا می تواند پس از خرید LMS، LEP یا هر سیستم یادگیری دیگر در نظر گرفته شود.
 • اگر در حال حاضر سیستم دارید، نگران نباشید، هنوز هم می توانید این استراتژی را اجرا کنید.
 • صرف نظر از وضعیت فعلی شما، یک استراتژی محتوا آنلاین، می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

هرگونه اطلاعات در مورد سیستم آموزش مجازی و هر آنچه درباره آموزش مجازی نیاز است بدانید را از مشاوران پافکو بپرسید

 • نویسنده : امید احمدی
  • امتیاز :
  • 21
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1397/02/17
 • تعداد مشاهده : 16846 بار
مقالات مرتبط
نظرات کاربران
سهیلا کریمی

سهیلا کریمی

        بمن یاد بدید ممنون
      
پاسخ دادن 0 0

مهوش

مهوش

        جايگاه آموزش الكترونيكي در آينده چيست؟
      
پاسخ دادن 0 0

بهمن

بهمن

        استانداردهاي آموزش الكترونيكي چيست و چرا بايد آنها را رعايت كنيم؟
      
پاسخ دادن 0 0

حمید

حمید

        کامنت هاتون رو کمی طبیعی تر بنویسید! گوگل این موضوع رو تشخیص میده.شما در کلمه کلیدیتون جایگاه مناسبی ندارید و این حجم از کامنت کمی غیر طبیعیه
      
پاسخ دادن 0 0

...

...

        منابع این مطلب را میخواستم؟


      
پاسخ دادن 1 0

simiya

simiya

        سلام یه سری اطلاعات در مورد تیم محتوای الکترونیکی میخواستم ممنون میشم کمکم کنید 
      
پاسخ دادن 0 0

بتی

بتی

        شما تولید محتوا انجام میدین؟
      
پاسخ دادن 1 6

بریری

بریری

        دررابطه با اموزش از راه دور میخواهم کمک کنید تولید ومحتوا انجام بدهم
      
پاسخ دادن 4 1

فروزان

فروزان

        استاندارد های تولید محتوای الکترونیکی چیست

      
پاسخ دادن 2 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

        برای تولید محتوای الکترونیکی، روش های نوین بسیاری ظهور پیدا کردند. به عنوان مثال گیمیفیکیشن در تولید محتوای الکترونیکی به ویژه محتوای اموزش مجازی. هر کدام از روش های نکات اجرای خود را دارند و تا حدی هم سلیقه ای است . به عبارتی داشتن خلاقیت برای تولید محتوای الکترونیکی موفق و جذاب ضروری است.
      
پاسخ دادن 0 0

حمیده

حمیده

        آموزش گیف هایی که فرمولها و مطالب ریاضی را به صورت متحرک ارائه می کنه رو میشه ارائه بدید حالا یا حضوری و یا آنلاین. ممنون
      
پاسخ دادن 5 1

صادق

صادق

        تولید محتوا الکترونیکی با تولید محتوا چه تفاوتی دارد ؟
      
پاسخ دادن 1 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

        تولید محتوای الکترونیکی به نوعی از تولید محتوا اطلاق می شود که در آن محتوا برای استفاده روی دستگاه های الکترونیکی مانند کامپیوتر ، تبلت و موبایل تهیه می شود. در تولید محتوای الکترونیکی از فرمت های مختلفی مانند متن، عکس، صوت، فیلم، پاور پوینت و ... می توان استفاده کرد. یکی از مهم ترین کاربرد های تولید محتوای الکترونیکی در صنعت آموزش مجازی است. 
      
پاسخ دادن 0 0

ایمان صبوری

ایمان صبوری

        آیا تولید محتوای الکترونیکی هم انجام میدهید؟ هزینه آن چقدر است؟
      
پاسخ دادن 10 0

سهیلا یاوری

سهیلا یاوری

        با سلام
برگزاری کلاسهای آنلاین به صورت همزمان در صورتیکه روی سرورهای پافکو باشد مثل مشتریان دانشگاه مجازی ما بلامانع است و چنانچه روی سرورهای خود شما باشد ویژگی های فنی توسط تیم پشتیبانی به شما اعلام خواهد شد.
      
پاسخ دادن 3 0

موذن

موذن

        چند كلاس آنلاين ميشه هم زمان برگزار كرد؟
      
پاسخ دادن 4 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

لطفا از گذاشتن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید