مقالات نرم افزار آموزش مجازی

آموزش از راه دور و مزایای آن

آموزش از راه دور و مزایای آن

آموزش از راه دور چیست؟ آموزش از راه دور در مدارس و موسسات، تنها راه کمک به آموزش مجازی کسانی است که به هردلیلی از تحصیل و آموزش در محیطهای آموزش حضوری جا مانده اند و یا بدنبال شروع و یا تکمیل روند آموزشی خویش با استفاده از این شیوه ای نوین می باشند. علی رغم اینکه در شیوه آموزش حضوری بسیاری از فراگیران مبادرت به یادگیری می نمایند لیکن همچنان هستند کسانی که بدلیل مشغله و عدم امکان کسب دانش و تجربه نمی توانند به مدرسه عادی و یا دانشگاه یا موسسات آموزشی به شکل حضوری جهت ادامه تحصیل بروند.

کلاستو با ادوب کانکت، مجازی برگزار کن!


وقتی به تاریخچه آموزش غیرحضوری و دلایل به وجود آمدن آن نگاه می کنیم، به وضوح نقش این رویکرد آموزشی را در جوامع پیشرفته میبینیم و این خود گواهی است برای افزایش هر روزه تمایل به سمت آموزش مجازی و زیرساخت های آموزش الکترونیکی که نموداری صعودی دارد. امروزه در کشورهای مدرن آموزش از راه دور و ویدیو کنفرانس تحت وب بسیار متداول می باشد. آموزش غیرحضوری مزایای زیادی برای آموزشگاه ها، اساتید، دانشپذیران و سایر افراد فعال در صنعت آموزش کشور فراهم نموده است. آموزش از راه دور می تواند با توجه به نیازهای افراد و موسسات مختلف به طرق مختلفی انجام پذیرد. افراد و آموزشگاه ها به دلایل متنوعی از بستر آموزش مجازی استفاده می کنند. اما آنچه در انتها برای تمام تصمیم گیرندگان اهمیت ویژه ای دارد تاثیر پیاده سازی بستر یادگیری الکترونیکی بر نرخ بازگشت سرمایه آن هاست. هر مزیتی که بتواند با حذف موارد غیرضروری در یک کسب و کار، به سهامداران آن در افزایش درآمد و حاشیه سود کمک کند از اولویت بالاتری برای پیاده سازی برخوردار است. هر چه این مزایا به صورت دوطرفه برای یاددهنده و یادگیرنده بیشتر باشد از شانس بیشتری نیز برای انتخاب برخوردار می شود.

تاکنون ابزارهای مختلفی برای آموزش مجازی توسعه یافته است، مانند نرم افزار وب کنفرانس برای برای جلسات آنلاین آموزشی و تدریس آنلاین، نرم افزار آموزش مجازی LMS، نرم افزار مدیریت آموزش سازمان و سایر ابزارهای آموزش الکترونیکی که بستر لازم را برای اجرا و پیاده سازی آموزش مجازی مهیا نموده اند. همچنین نرم افزار آموزشگاه یا به عبارت بهتر نرم افزار مدیریت آموزشگاه نیز برای مدیریت تمامی آموزشگاه های بزرگ کوچک و آموزشگاه آنلاین و غیر آنلاین کاربرد دارد. تمامی این ابزارها به نحوی تاثیر مستقیم و غیرمستقیم بر کاهش هزینه ها، افزایش درآمد و دستیابی به جامعه هدف بیشتر داشته اند. در بازار رقابتی امروز، متقاضیان آموزش الکترونیکی lms هر روز بیشتر می شود و نموار درخواست ابزارهای آموزش الکترونیکی هر روز رو به افزایش است. بسیای از مواقع به دلیل عدم آشنایی با نرم افزار اموزش انلاین، بسیاری از افراد روش های یادگیری مجازی و داشتن یک سایت آموزش از راه دور را جست و جو می کنند. سامانه آموزش مجازی lms و نرم افزار ویدئو کنفرانس تحت وب تنها یکی از راه های پیاده سازی آموزش الکترونیکی و غیرحضوری، برای آموزشگاه ها و موسسات آموزشی می باشد.


فهرست مطالب

فرصت طلایی برای هزاران فراگیر در مدارس آموزش از راه دور

آموزش از راه دور جایگزین مناسب آموزش حضوری

نحوه ی آموزش از راه دور

4 روش پایه ای آموزش در آموزش از راه دور

حرف آخر


آموزش از راه دور را هم می توان با نرم افزار آموزش مجازی و هم حتی با استفاده از پلتفرم های نه چندان پیچیده مثل شبکه های اجتماعی، پیاده سازی نمود. استفاده از نرم افزارهای آموزش الکتروونیکی پیشرفته، به سادگی و حفظ امنیت در این روش آموزشی منجر می شود. وبینار، نرم افزار آموزش مجازی، نرم افزار و سایت lms، رایانه، پست الکترونیک و تکنولوژی مرتبط با اینترنت نیز به عنوان ابزارهایی برای تسهیل این فرآیند به کار گرفته می شوند. آموزش از راه دور با بهره گیری از اینترنت امکان پذیر می شود. تاریخچه سیستم آموزش مجازی در دهه اول سال 1717 میلادی آغاز شده است. این نوع آموزش در سال 1854 در کشورهای مدرن از طریق به اشتراک گذاری خلاصه جزوه های آموزشی گسترش پیدا کرد. پیدایش آموزش از راه دور در ایران به سال 1366 باز می گردد. در واقع آموزش از راه دور  راه اندازی شد تا بازماندگان از تحصیل بتوانند با بهره گیری از آن به سیستم آموزشی کشور متصل شوند. موسسات آموزشی فعال در این حوزه اهداف اجتماعی مهمی را دنبال می کنند برای مثال ارتقاء سطح علمی افرادی که به آموزش حضوری دسترسی ندارند، فراهم کردن امکان تحصیل از راه دور برای بخش محروم جامعه،  آموزش بخشی از نیروهای متخصص جامعه که برای بروزرسانی مهارت های خود نیازمند آموزش با تخصیص زمان کمتر از گذشته هستند و از همه مهمتر تعهد به رسالت اجتماعی حفظ محیط زیست و حذف کاغذ از فرآیندهای غیرضروری. البته که افزایش سود و درآمد و کاهش هزینه ها نیز هدف مهمی برای تصمیم گیرندگان این موضوع است. اعتبار عمرانی بعضی از این مراکز آموزشی که در شهرهای بزرگ واقع شده اند تا سال 1384، بیش از 2.4 میلیارد تومان بوده است.

درخواست مشاوره رایگان ابزارهای آموزش مجازی 

مزیتهای آموزش از راه دور

انعطاف پذیر است

مزیت اصلی آموزش از راه دور انعطاف پذیری است. این مزیت، بسیاری از مربیان را تشویق کرد که پس از شیوع ویروس کرونا به دوره آنلاین آموزش از راه دور روی بیاورند، زیرا تحصیل از راه دور به دانش آموزان اجازه می دهد بدون نیاز به حضور فیزیکی در کلاس ها شرکت کنند.

این موارد فقط برخی از روش هایی است که اثبات می کند آموزش از راه دور انعطاف پذیری بیشتری نسبت به محیط کلاسی سنتی ارائه می دهد:

 • معلمان و دانش آموزان می توانند یادگیری را با برنامه های شخصی خود تطبیق دهند.
 • برخی از والدین می توانند برنامه های خود را برای کمک به فرزندانشان در آموزش از راه دور تنظیم کنند، اما ما می دانیم که این کار برای والدین کار دشواری است.
 • آموزش از راه دور می تواند نیازهای بهره وری دانش آموزان را برطرف کند. به عنوان مثال، ممکن است یک دانش آموز صبح فاقد تمرکز باشد، اما بیشتر کارهای خود را عصر انجام دهد. برخلاف کلاس های سنتی، آموزش از راه دور نیازی به فراگیری دانش آموزان در زمان خاصی ندارد.
 • در کلاس های آموزش از راه دور، دانش آموزان فضای یادگیری خود را با 20+ دانش آموز دیگر به اشتراک نمی گذارند و هر زمان که نیاز باشد می توانند سوالات خود را برای معلمان ارسال کند.
 • آموزش از راه دور اغلب فقط به تلفن یا رایانه و اتصال به اینترنت ثابت نیاز دارد.

مناسب برای دانش آموزان با نیاز های ویژه

آموزش از راه دور می تواند مزایایی برای دانش آموزان با نیازهای ویژه داشته باشد، از جمله:

 • یک فرایند یادگیری فردی که دانش آموزان دارای ADD یا تفاوت های یادگیری را در خود جای می دهد.
 • برای دانش آموزان دارای معلولیت جسمانی، که هنگام رفت و آمد و حرکت از کلاسی به کلاس دیگر مشکل دارند، مناسب است.
 • راه حل های در دسترس تر، مانند ابزارهایی برای افراد کم شنوا و گزینه ای برای توقف موقت، عقب بردن یا کند کردن فیلم های سخنرانی را دارد.

بستر آموزش آنلاین به طور مداوم با دانش آموزان با نیازهای یادگیری خاص سازگار می شود. وقتی در کلاس فیزیکی هستید و مجبورید نیازهای چند دانش آموز را همزمان مدیریت کنید، انجام این کار بسیار دشوارتر است.

 رفت و آمد و دردسرهای رسیدن به کلاس را از بین می برد

همه معلمان و مدیران چنین تجربیاتی دارند: زنگ ساعت شما به صدا در نمی آید، ماشین شما روشن نمی شود و میلیون ها مورد دیگر که می تواند روی رفت و آمد شما تأثیر بگذارد و شما نه تنها دیر می رسید که آشفته و عصبی نیز هستید.

نیاز به رسیدن به یک مکان فیزیکی می تواند بر دانش آموزان و بزرگسالان فشار وارد کند. با آموزش از راه دور، این دیگر مشکلی نیست.

باعث صرفه جویی در زمان می شود

یکی از بهترین مزایای آموزش از راه دور این است که در طول روز در وقت شما صرفه جویی می کند:

در یک مدرسه به سبک سنتی، یک معلم بر کل کلاس دانش‌آموزانی نظارت می‌کند که گاهی با دوستانشان گپ میزنند، شوخی می کنند، یادداشت برای یکدیگر می‌فرستند و همه این موارد باعث  حواس پرتی شده و زمان می برد. در آموزش از راه دور، اگرچه ممکن است کلاس‌های ویدیویی زنده وجود داشته باشد، اما بسیاری از محتواها به صورت 24 ساعته در دسترس هستند، از جمله سخنرانی‌های کلاسی ضبط ‌شده، که منجر به وقفه‌های کمتری در مقایسه با یک محیط سنتی می‌شود.

علاوه بر این، اگر مدرسه شما از برنامه های درسی و مواد آموزشی که از قبل موجود است یا یک سیستم LMS استفاده می کند، می توانید به راحتی در زمان خود در مقایسه با برنامه ریزی و اجرای دروس بر اساس یک برنامه زمانی سنتی صرفه جویی کنید. دانش آموزان نیز در زمان صرفه جویی می کنند. اگر آنها خوب کار کنند، می توانند با سرعت بیشتری در آموزش پیش روند. در غیر این صورت، آنها می توانند سرعت خود را کاهش داده و وقت بیشتری روی مباحثی که نیاز است بگذارند.

فرصت های شبکه سازی بیشتری را ارائه می دهد

یکی دیگر از مزایای یادگیری از راه دور این است که درهای دنیایی فراتر از کلاس های معمولی را به رویتان باز می کند. برای دانش پذیران سنین بالاتر، این یک مزیت بزرگ است، به خصوص آنهایی که در دبیرستان و کالج هستند که ممکن است در جستجوی کار باشند. از طریق آموزش از راه دور، دانش آموزان می توانند با متخصصان در زمینه مورد علاقه خود، معلمان و اساتید متعدد و بسیاری موارد دیگر در تماس باشند.

فرصت طلایی برای هزاران فراگیر در مدارس آموزش از راه دور

تقریباً با آغاز به کار مدارس آموزش از راه دور در سال 1383، سالانه در حدود 240 هزار نفر از خدمات این مدارس استفاده کرده اند و با وجود بیش از 1700 مدرسه آموزش از راه دور فعال در کشور، حدود 186هزار دانش آموز در حال حاضر مشغول به تحصیل هستند. این نوع مدارس یک فرصت طلایی است برای تمام کسانی است که تحصیلات ابتدایی دارند و تمایل به ادامه تحصیل در مقاطع مختلف دارند. افزایش رویکرد آموزش حضوری و غیرحضوری در کنار هم، به سیستم های ارائه دهنده آموزش مجازی ال ام اس، خاصیت آموزش ترکیبی را اضافه نموده است. چیزی که از آن به عنوان ویژگی Blended یاد می شود. این موضوع به تمام آموزشگاه ها و مدارسی که ترس از تغییر ناگهانی رویکرد خود از آموزش حضوری به آموزش مجازی دارند کمک کرده است تا با امنیت بیشتری به این عرصه وارد شوند.

این همان چیزی است که حاشیه امنیت را برای تغییر این رویکرد بیشتر کرده و اطینان خاطر را برای تمام مدارس و موسسات آموزشی حضوری تامین کرده است. فراگیران بدون نیاز به حضور در محل آموزش، در هزینه های رفت و آمد و زمان یادگیری خود صرفه جویی می کنند و در کنار آن مدیران مدارس و آموزشگاه ها نیز، نیازی به داشتن مکان فیزیکی و هزینه های ثابت در کنار آن برای تدریس نخواهند داشت. آموزگاران و اساتید هم برای آموزش نیاز به حضور در هر بار کلاس نداشته و با اضافه نمودن دوره ضبط شده خود در سامانه lms، کلاسی که یک بار تهیه شده است را بارها و بارها برگزار می کنند. مدیران آموزش منابع نسانی نیز می توانند با استفاده از سامانه یادگیری الکترونیکی، به پرسنل خود کمک کنند تا آموزش های مهارتی را در مدت زمان کمتری و با انعطاف زمانی بیشتری یادبگیرند. این موضوع برای مدیرانی که نیاز به جلسات مدیریتی و مشاوره ای بین شعب مختلف سازمان خود دارند نیز، کمک کرده است از طریق وب کنفرانس به راحتی در دفتر خود به این مهم بپردازند. به همین دلیل است که پرسش هایی در رابطه با نرم افزار کنفرانس تصویری و adobe connect و نحوه عملکرد آن برای برگزاری اموزش انلاین بسیار پرتکرار شده است.

آموزش از راه دور و مزایای آن
آموزش از راه دور

آموزش از راه دور جایگزین مناسب آموزش حضوری

آموزش حضوری علی رغم مزایایی که برای یاگیرنده، یاددهنده و آموزشگاه دارد، برخی هزینه های غیرضروی را به هر دو طرف تحمیل میکند. از جمله اجبار به حضور فیزیکی در کلاس، هزینه های رفت و آمد، هزینه های مکان آموزش و سایر هزینه هایی از این دست که در طولانی مدت می تواند غیرقابل انکار باشد. فراگیران در آموزشگاه مجازی و آموزش از راه دور به دو دسته بزرگسالان (افراد بالای 18 سال) و افراد نیازمند آموزش تقسیم می شوند. دسته دوم افرادی هستند که شرایط سنی برای تحصیل را دارند اما به دلیل برخی موارد خاص که کمیسیون خاص آموزش و پرورش تشخیص می دهد، امکان ادامه تحصیل در مدارس عادی و روزانه را ندارند و باید از خدمات مدارس آموزش از راه دور استفاده کنند. مواردی از قبیل افراد متاهل و دارای معلولیت. این تفاوت در ارائه خدمات نشان از انعطاف خوب سیستم تحصیل از راه دور و مزایای خرید نرم افزار lms‌ دارد.


از نظر محتوای آموزشی، تمام مدارس از یک مدل و الگو پیروی می‌کنند و همان دروسی که در مدارس عادی دولتی تدریس می‌شود، در این مدارس نیز انجام آموزش داده می شود. اما کتاب های این مدارس به نحوی طراحی شده است که فراگیر در 80 درصد موارد به معلم نیازی ندارد. اداره این مجموعه نیزز به عهده بخش غیردولتی است برای مثال مدارس و آموزشگاه های غیر انتفاعی و به همین دلیل فراگیران مستلزم پرداخت هزینه آموزشی می باشند. به همین دلیل است که اگر حمایت آموزش و پرورش از ابن مجموعه ها نبود، هزینه های آموزشی به مراتب بالاتر بود. هزینه هر واحد درسی هم بسته به شرایط متفاوت هر استان، متغیر است. حداکثر تعداد واحدهایی که فراگیر در یک نیمسال تحصیلی می تواند دریافت کند بسته به نظر و تشخیص مشاور، بین 18 تا 20 واحد است. فراگیران لازم التعلیم، رایگان تحصیل می کنند و فراگیران بزرگسال در مجموع هزینه بالایی را برای استفاده از خدمات نمی پردازند.

مشاوره رایگان پیاده سازی آموزش مجازی

آموزش از راه دور و مزایای آن
آموزش از راه دور


با توجه به غیردولتی بودن مدارس آموزش از راه دور، نیروهای فعال در این مدارس به صورت اضافه کاری، بازنشسته، رسمی و یا آزاد مشغول به کار هستند که هرکدام قانون مربوط به خود را دارند مانند نیروهای آزاد که تابع قانون کار هستند یعنی به تناسب میزان ساعاتی که در آموزش و پرورش و مراکز، فعالیت می کنند و براساس قرارداد منعقد شده، حقوق دریافت می کنند. بیشترین مدارس آموزش از راه دور، در نوبت دوم مدارس دولتی تشکیل می‌شود و تعدادی از مدارس آموزش آنلاین توسط موسسان خریداری شده است و به صورت مجزا فعالیت می‌کنند. طرح نظارت جامع، دارای سه بخش نظارت همتا، نظارت تخصصی (سالی سه مرتبه این نظارت صورت می گیرد) و نظارت عالی است و هر نیم سال، وضعیت مدارس آموزش از راه دور بررسی می شود. نظاری بر موارد آموزشی و پرورشی، فرآیندهای اداری و مالی، فناوری های مورد استفاده از جمله موارد نظارت تخصصی بر مدارس تحصیل از راه دور است.

با توجه به عوامل ذکر شده ، آموزش از راه دور می تواند بسیار مثمر ثمر باشد . آموزشی که با آرامش ، تمرکز ، دقت و بدون خستگی انجام گیرد می تواند باعث یادگیری قابل توجهی گردد . تحصیل از راه دور به سبب اینکه در منزل و یا محل مورد نظر دانشپذیر انجام می گیرد این امکان را برای علم آموز مهیا می سازد که بتواند با آرامش و تمرکز بیشتر به مطالعه دروس بپردازد.


البته ممکن است عوامل بازدارنده ای هم وجود داشته باشد که دانشپذیر نتواند به درستی از این نوع آموزش بهره مند گردد ولی این نوع آموزش می تواند برای افرادی که قادر به گذراندن زمان زیادی در محلهای آموزشی نیستند، بسیار مناسب باشد . بسیاری از دانشجویان یادگیری در منزل (آموزش از راه دور) برایشان بسیار راحت تر از یادگیری در محیط های آموزشی می باشد. این افراد با توجه به اینکه در محیطهای آموزشی، فرصتی برای انجام تمرین و ممارست پس از مطالعه دروس وجود ندارد، فرصت می یابند تا هم دروس را با دقت بیشتری مطالعه نمایند و هم به انجام تمرینات مربوطه بپردازند. محیط منزل از لحاظ آرامش، تمرکز و دقت به مراتب بسیار بهتر از محیطهای آموزشی است. انتخاب آزادانه ساعت های آموزش نیز، از دیگر مزایای انعطاف پذیری در این رویکرد است. بعضی از علم آموزان در محیطهای آموزشی به جای توجه به آموزش، به عوامل دیگری توجه می نمایند. آن ها اکثرا به دلیل عدم آمادگی برای یادگیری به درخودفرورفتگی دچار شده و ساعات کلاسی را بدون یادگیری سپری می کنند. هر چند آموزگاران با روشهای تدریسی مختلف، سعی می نمایند از جلب توجه علم آموزان به اطراف جلوگیری نمایند ولی عوامل گفته شده اکثر اوقات باعث می شود که حداقل بخشی از درس توسط علم آموز آموخته نشود. یادگیری تعاملی در سیستم آموزش الکترونیکی lms، نیز به همین دلیل به سیستم آموزش مجازی اضافه گردیده است. علاوه بر این، با توجه به اینکه افراد دارای قابلیت تحمل خستگی یکسانی نیستند، بعضی اوقات خستگی زودرسناشی از بی خوابی ، فعالیت جسمی زیاد و یا استرس، باعث بروز مشکلاتی در یادگیری علم آموز در محیط آموزشی می گردد. بعضی از آنها مجبور هستند که مسافت طولانی را برای رسیدن به محیط آموزشی طی نمایند که این امر هم باعث ایجاد خستگی در آنها خواهد شد.

پیاده سازی سیستم آموزش الکترونیکی

آموزش از راه دور و مزایای آن
آموزش از راه دور 


باید توجه داشت که بعضی اوقات رقابت کاذب ناشی از فشار والدین بر فرزندان باعث می شود که دانشپذیر به جای توجه به محیط آموزشی ، همواره توجهش به والدین معطوف گردد. توجه داشتن به والدین در حین آموزش و توقع آنها باعث می شود که علم آموز تمرکز لازم را در حین آموزش نداشته باشد. در سالهای قبل، بسیاری از آموزگاران با روش آموزش از راه دور موافق نبودند به این علت که تصور می کردند که دانش آموزان هیچگاه زمان خود را به کسب علم آن هم تنها و بدون حضور در کنار سایر دانش آموزان، اختصاص نخواهد داد. این امر در سنین پایین باعث می شد که هیچگاه این نوع آموزش مورد تایید آموزگاران قرار نگیرد . البته با توجه به اینکه دانش آموزانی وجود داشتند که هیچگاه علاقه ای به کسب علم در آنها وجود نداشت، این امر بسیار بدیهی به نظر می رسید. ولی این نکته که افرادی هم وجود داشتند که همواره به دنبال کسب آگاهی بودند، از نظر بعضی آموزگاران بدور نگاه داشته می شد . این امر زمانی بسیار مورد توجه قرار گرفت که این احساس در مسئولین بوجود آمد که علم آموزانی وجود دارند که به علت کمبود محیطهای آموزشی قادر به ادامه تحصیل نخواهند بود.


با توجه به اینکه بعضی از علم آموزان مجبور به طی مسافتی طولانی و بعضاً خارج از شهر مورد سکونتشان می بایست به ادامه تحصیل بپردازند و این امر مستوجب پرداخت هزینه برای این افراد می باشد، این نوع آموزش بسیار مورد استقبال قرار گرفت. نکته قابل توجه در مورد این نوع آموزش این است که علم آموزان می توانند جهت آشنایی با آموزگار درس مربوطه، مطالب مورد نیاز یادگیری و پروژه های احتمالی کلاس توجیهی در ابتدای ترم داشته باشند. این امر می تواند در برطرف نمودن ابهاماتی که در ابتدای تحصیل برای علم آموزان بوجود آید موثر واقع شود. آنها بسیار مایل هستند که بدانند روش تدریس در این نوع مراکز آموزشی به چه نحوی انجام می شود. حتی تهیه نمودن جزوه ای که بتواند کمک قابل توجهی به آنها بنماید بسیار موثر خواهد بود.


نحوه ی آموزش از راه دور

ارائه برنامه آموزشی که برگرفته از فصلهای مختلف کتاب ، نحوه آزمون ، تاریخ آزمون و زمان تحویل پروژه می باشد ، توسط آموزگار مربوطه بسیار ضروری به نظر می رسد . طبق این برنامه آموزشی موجود در وب سایت ، علم آموز می تواند با آگاهی کامل به مطالعه دروس پرداخته و نحوه کامل از نحوه آزمون ، زمان تحویل پروژه و زمان آزمون را داشته باشد . یکی از مهمترین عواملی که علم آموز را در یادگیری کمک می نماید اطلاع از نحوه اجرای برنامه آموزشی ارائه شده توسط آموزگار می باشد .


آموزش از راه دور اگر به درستی انجام گیرد باعث کاهش بروز مشکلاتی خواهد شد که علم آموزان از آن بی اطلاع می باشند . علم آموزانی که برای کسب تحصیلات می بایست به محیط آموزشی خارج از محل زندگیش بپردازند، حتی اگر هزینه آن را هم در نظر داشته باشند ، آشنا شدن با محیط نادرست و بروز مشکلات ناخواسته مانند بیماری باعث ایجاد افت تحصیلی درآنها خواهد شد .

آموزش از راه دور و مزایای آن
آموزش از راه دور

فرض کنید هیچگونه از عوامل یاد شده در محیط های خارج از محل سکونت وجود نداشته باشد. تصور اینکه در علم آموزی افت تحصیلی بوجود آید بسیار تعجب برانگیز به نظر می رسد. استرس بیش از حد که مبتنی بر گذراندن بیش از اندازه واحدهای درسی توسط علم آموزان، که ناشی از رقابت ناسالم در اینگونه محیطها می باشد ، باعث افت تحصیلی آنها خواهد شد. افرادی که نا آگاهانه به رقابت با کسانی می پردازد که از لحاظ رفاهی قابل مقایسه با آنها نیست باعث می شود که متحمل استرس بیش از اندازه گردد. اینگونه فردی که بعضاً در شهری دیگر به ادامه تحصیل مشغول می باشد هیچگاه از لحاظ رفاهی با علم آموزان ساکن در آن شهر قابل مقایسه نخواهد بود.


آداب و رسوم افراد ساکن در محیط نیز بدون تاثیر نخواهد بود . فردی که به مکان آموزشی در محلی دیگر مراجعه می نماید ممکن است به علت نا آشنا بودن با آداب و رسوم ، هیچگاه نتواند قادر به درک کسانی باشد که با او در حال تحصیل می باشند . حتی اگر یک کشور خاص را در نظر داشته باشیم ممکن است قوم و ملیتهایی در آن زندگی نمایند که هر کدام از آنها دارای آداب و رسوم و سنن متفاوتی باشند . باید این نکته را در نظر داشت که نا آشنا بودن با محیط کلاس و محل آموزش می تواند در علم آموزان تاثیرگزار باشد . مکان آموزشی دارای قابلیت رشد و پرورش استعداد ها را دارد که علم آموزان رضایت نسبی از آن را داشته باشند .

آموزش از راه دور، یادگیری برنامه ریزی شده ای است

که در آن معمولاً یادگیری و آموزش در محیط های جدا از هم صورت می گیرند. به همین دلیل آموزش از راه دور، به تکنولوژهای ارتباطی و نهادی برای طراحی و برنامه ریزی آموزش نیازمند است. یادگیری از راه دور فقط بر روی نیازهای یادگیرنده برای رابطه با مدرس تمرکز می کند، درحالی که آموزش از راه دور باید شامل دو طرف ارتباط، یعنی مدرس و یادگیرنده باشد. آموزش از راه دور متفاوت از آموزش الکترونیکی e-Learning است. در واقع آموزش الکترونیکی از زیرشاخه های آموزش از راه دور است که در آن ارتباط مدرس و یادگیرنده به تکنولوژی اینترنت محدود می شود. در آموزش از راه دور، ارتباط مدرس و یادگیرنده می‌تواند از طریق نامه نگاری، رادیو، تلویزیون،تلفن، ویدئو کنفرانس یا اینترنت و شبکه های اجتماعی باشد.


4 روش پایه ای آموزش در آموزش از راه دور

در مدرسه تحصیل از راه دور می توان با برگزاری آزمون الکترونیکی نیز عملکرد دانشپدیران را مورد بررسی قرار داد. در مدارس معمولی چندین روش برای آموزش وجود دارد.  در ادامه این مقاله در مورد اینکه چگونه می توانیم از تکنیک های پایه مانند کتاب های کار، تورهای علمی، تکرار و یادداشت برداری در فرآیند آموزش از راه دور و آموزش الکترونیکی استفاده کنیم، صحبت خواهیم کرد.

کتاب کار

کتاب کار جایی است که فعالیت ها برای انجام تکالیف سازماندهی شده است. در هر کتاب، به شما یک اصول ساختار یافته که به شما کمک می کند تا در یک موضوع ماهر شوید داده می شود، در این کتاب ها معمولاً به طور عمدی از تمرینات آسان به سخت هدایت می شوید و به این ترتیب مهارت شما زیاد می شود. کتاب کار یک ابزار تعاملی است - هدف اصلی آن انتقال دانش نیست بلکه تمرین آن است. شما این کار را به روش علمی انجام می دهید.

چگونه ایده کتاب کار را در دوره های آموزش از راه دور و کلاس مجازی اجرا کنیم؟ چند نکته زیر کمک می کنند:

 • یک دوره آموزش از راه دور (آموزش الکترونیکی) را که عمدتاً براساس تمرین است ایجاد کنید (محدود کردن انتقال دانش به حداقل).
 • ساخت یک مسیر تمرین آسان به دشوار در آموزش از راه دور
 • پیشنهاد تمرینات بسیار تعاملی (در عین حال آسان برای استفاده و به خوبی توضیح داده شده)
 • آن را از نظر بصری جذاب و سرگرم کننده کنید
 • به عنوان یک گزینه از سامانه آموزش مجازی خارج شوید:
  • تمرین های قابل چاپ برای آموزش الکترونیکی خود اضافه کنید
  • از فراگیران بخواهید برای تکمیل این تمرینها از روش "مداد و کاغذ" استفاده کنند و
  • آنها را با ابزار خود-ارزیابی آماده کنید، زیرا نمی توانید نتایج را به صورت خودکار بررسی کنید.

سفر علمی

آموزش از راه دور و مزایای آن
سفر علمی در آموزش از راه دور

بازدید از مکان ها به بچه ها اجازه می دهد که آن چه را که یاد می گیرند را در واقعیت نیز ببینند.

مکان های مختلفی وجود دارد که می توان از آن ها بازدید کرد: مکان های تاریخی (قلعه ها، میدان های نبرد)، مکان های بوسفره (باغ گیاه شناسی، جنگل ها، کوه ها)، موزه های مختلف، و غیره. این تورها می توانند تجربه ای عالی باشند اگر با یادگیری چند منظوره، یادگیری اجتماعی (یادگیری با و یادگیری از همدیگر)، داستان سرایی (توسط یک راهنمای یا معلم) ترکیب شود. بعد از بازدید علمی دانش آموزان باید گزارشی از آن تهیه کنند.

آیا امکان اجرای بازدید علمی در آموزش از راه دور یا آموزش الکترونیکی است؟

 • تور مجازی برای مکان های مورد نظر را در وب ایجاد کنید.
 • از فراگیران آموزش از راه دور بخواهید کاری را که مربوط به موضوع است را به صورت عملی  انجام دهند و سپس، از آن ها فیدبک بگیرید.
 • به فراگیران آموزش از راه دور یک داستان بگویید و از آنها بخواهید به جایی که این داستان اتفاق افتاده بروند - از آنها بخواهید از کامپیوتر خود و دوره آموزش الکترونیکی جدا شوند و بر روی مشاهدات تمرکز کنند.
 • از فراگیران آموزش از راه دور بخواهید تا یافته های خود یا بازخورد های مربوط به فعالیت های فوق را خلاصه کرده و آنها را با همدیگر، سرپرست ها یا مربیان به اشتراک بگذارند.

تکرار

آموزش از راه دور و مزایای آن
تکرار در آموزش از راه دور

تکرار یکی دیگر از روش های یادگیری است که اغلب با آموزش بچه ها مرتبط است. تکرار فرمول های ریاضی، روال های دستی و یا نحوه نوشتن نامه از تکنیک های محبوب هستند. با توجه به نظریه ی منحنی فراموشی هرمان ابینگاس، همه مردم باید برای به یاد آوردن چیزها و روال ها باید آن ها را تکرار کنند. اگر این کار را انجام نشود، بیشتر اطلاعات جدید در 24 ساعت اول فرآیند یادگیری ناپدید خواهند شد. می توان اثرات تکرار را با ارائه بعضی از رویدادهای تقویتی اضافی پس از آموزش تقویت کرد.

چگونه می توانیم روند تکرار را در دوره های تحصیل از راه دور اعمال کنیم؟

 • دوره آموزش الکترونیکی خود را به چند بخش تقسیم کنید و بین آنها فاصله بندازید (حتی سه روز). برای هر بخش، آزمونهای تقویت کننده ای را ایجاد کنید که اطلاعات کلیدی را از تمام بخش های گذشته تکرار کند. سیستم lms غالبا دارای نرم افزار آزمون آنلاین نیز هست و به کمک این ابزار می توانید آزمون آنلاین برگزار کنید.
 • اطلاعات با اهمیت در طول دوره آموزش از راه دور خود را با استفاده از روش های مختلف تکرار کنید: داستان، خلاصه، ارائه تمرینات و آزمون ها؛ در نهایت آزمونی برگزار کنید تا علاوه بر این سنجش فراگیران دوره آموزش از راه دور درباره کسب مهارت های جدید بتوانید فرصتی برای تکرار دوباره مطالب به آن ها بدهید.
 • اطلاعات مهم که بر اهداف یادگیری تأثیر می گذارد را استخراج کنید و آن ها را به فراگیران آموزش از راه دور-از طریق ایمیل یا پیام های متنی در یک روز، یک هفته و یک ماه پس از پایان دوره آموزش الکترونیکی-ارسال کنید.
 • رسانه های یادگیری متناوب برای فراگیران ارائه دهید – این امکان را به آن ها دهید که چت صفحات، چک لیست ها، تصاویر، نقشه های ذهنی و ... را چاپ کنند؛ توجه کنید که هر محرک اضافی می تواند به تقویت حافظه کمک کند.

یادداشت برداری

آموزش از راه دور و مزایای آن
یادداشت برداری در آموزش از راه دور

یادداشت برداری برای به خاطر سپردن افکار، بینش و اطلاعات ارائه شده توسط سایر روش های یادگیری مانند سخنرانی ها، ارائه ها، بحث ها و غیره کمک می کند. این روش یادگیری به طور گسترده ای در فرآیندهای یادگیری رسمی در مدارس به کار می رود. با یادداشت برداری، معمولاً اطلاعات را با تفسیر  شخصی خود می نویسیم، در قالب ساختارهای خودمان تنظیم می کنیم و یا با تجربیات خودمان ارتباط می دهیم. یادداشت برداری یک فرآیند فعال (جنبشی) است که حافظه را تقویت می کند. یادداشت ها در قالب های مختلف ثبت می شوند- به عنوان متون معمولی و مستقل، به عنوان یادداشت در حاشیه مجله، به عنوان مهم ترین بخش کتاب و غیره. همچنین شاهد محبوبیت رو به رشد یادداشت برداری بصری هستیم، که موضوع را با قرار دادن پیکتوگرام ها یا تصویرنگاشت ها در یک ساختار تصویری نمایش می دهد.

آموزش از راه دور و مزایای آن
پیکتوگرام در آموزش از راه دور

در دوره آموزش از راه دور چگونه می توان یادداشت برداری را گنجاند؟ ایده های زیر می توانند کمک کنند:

 • گزینه هایی برای یادداشت برداری یا علامت گذاری قسمت هایی از متن اضافه کنید.
 • از فراگیران آموزش مجازی بخواهید که در انتهای آموزش یک یادداشت در زمینه موضوع آن جلسه و در فرمت دلخواه (مانند در قالب متن، نقشه ذهنی، یادداشت بصری) آماده کنند و برای مربی خود یا مدیر دوره آموزش از راه دور ارسال کنند.
 • خلاصه ای از دوره آموزش الکترونیکی را در قالب یک یادداشت (یا یک نقشه ذهنی) برای چاپ توسط فراگیران آماده و ارائه کنید
 • خلاصه ای در قالب یک یادداشت بصری (یا نقشه ذهنی) ناقص آماده کنید و از فراگیران آموزش از راه دور بخواهید که آن را چاپ کنند و قسمت های ناقص آن را تکمیل کنند.
 • از فراگیران بخواهید که یک ایمیل شامل یک پیام کلیدی برای هر قسمت از درس بنویسند و برای مربی دوره ارسال کنند.

حرف آخر

در دوره ای که شیوع ویروس کرونا، اهمیت آموزش از راه دور را بیش از پیش روشن کرده است، این مطلب را می نویسم. اکنون که با وجود شرایط پیش آمده افراد زیادی با مفهوم آموزش از راه دور دست و پنجه نرم کرده اند و مزایا و چالش های آن را خودشان متوجه شده اند، می توان راحت تر در مورد آن قضاوت کرد. راحت تر می توان نقشه هایی برای برای برقراری عدالت آموزشی در سراسر جهان در سر پروراند. راحت تر می توان دنیایی را تصور کرد که در آن عمر، که حقیقتا با ارزش ترین دارایی انسان هاست، در ترافیک و رفت و آمد های خسته کننده تلف نشود. دنیایی که دخترک روستایی در حیاط با صفایشان درسش را می خواند و ساعت های دیگرش را در بین درخت ها و گل های باغ بازی می کند. دنیایی که نوجوان قصه درسش را در آرامش می خواند و در زمانی که قرار بود در رفت و آمد تلف شود را ساز زدن یاد می گیرد. دنیایی که به مادر ها و پدر ها و حتی مادربزرگ ها و پدربزرگ ها هم فرصت یادگیری می دهد. حتما شما هم می دانید یاد گرفتن چیزهای جدید، هر شخصی را سرزنده و شاداب می کند.

اگر قصد راه اندازی مدرسه آموزش از راه دور دارید، ما در کنار شما هستیم. در صورتی که در هر کدام از زمینه های زیر نیاز به مشاوره دارید، کافیست روی دکمه زیر کلیک کنید و شماره تماس خود را برای ما بنویسید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • نرم افزار آموزش مجازی LMS (نرم افزار Moodle)
 • نرم افزار وب کنفرانس (Adobe connect)
 • سرویس اجاره وبینار
 • اجاره lms
 • نرم افزار مدیریت آموزشگاه

برای دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان پافکو، کافی است فرم زیر را تکمیل نمایید.

مشاوره رایگان بگیرید

نظرات کاربران
نیلی

بنظرم تا چند سال اینده دیگه هیچ کلاس درسی تشکیل نشه و کلا تحصیل از راه دور باشه :(((

1 0

سهیلا

کاش واقعا اینجوری شه، آموزش از راه دور خیلی خیلی بهتره

1 0

عباسی

من یک معلم هستم لطفا امکانات حاقل برای برگزاری یک آموزش از راه دور برای کلاس خصوصی رو بفرمایید

0 0

خویی

برخلاف اکثر کامنت ها، به نظرم آموزش از راه دور نمیتونه جایگزین آموزش حضوری بشه

1 2

راضیه

آموزش از راه دور برای افرادی مثل من که دانشگاه رو شهر دیگری قبول شدن خیلی خوبه

0 0

راضیه

سلام
خدا را شکر می کنم که آموزش از راه دور بازم بود و تجربه بسیار جالبی برای من ایجاد کرد

1 0

صدیقی

آموزش از راه دور برای کسانی که مثل من سرباز هستن خیلی مفیده

1 0

عباس

در سیستم آموزش از راه دور پافکو امکان ذهیره کلاس ها وجود داره؟

1 0

شیدا نعمتی

مطلبتون درباره مزایا و معایب آموزش از راه دور بسیار جالب بود سپاسگزارم

1 0

شهین

فراهم شدن امکان آموزش از راه دور برای بسیاری از حوزه های آموزشی بهتریک اتفاق سالهای اخیر بوده

1 1

حسینی

آموزش از راه دور از طریق ویدئو کنفرانس خیلی خوبه چون همبشه در دسترسه و از نظر فاصله جغرافیایی مشکلی ایجاد نمیشه.

1 0

سارا

کاش همه ی معلم ها و استاد ها طریقه ی درست آموزش مجازی رو یاد بگیرند و کلاس را اینقدر کسل کننده اداره نکنند.
و آموزش از راه دور را به عنوان فرصتی خوب برای یادگیری بهتر و جذابتر بشناسند.

1 0

محسن

سلام
یادگیری چه بصورت حضوری چه بصورت مجازی نیاز به یک سناریو تئوری و عملی داره وگرنه خیلی نمیتونه موثر باشه

1 0

هانیه

صنعتگران تنها حامی شما در اخذ مدارک معتبر دانشگاهی

0 0

مبینا

سلام به شما اگر کسی کلاس هفتم باشه البته من خودم هم هفتم تیزهوشان درس میخونم و هشتم رو جهشی خونده باشه و اما نهم و دهم و یازدهم و دوازدهم رو خودش خونده باشه یعنی این پایه ها رو کاملا بلد باشه میتونه با یه آزمون دیپلمش رو بگیره آخه من از دبیرم پرسیدم گفتن از این مدارس بپرسین ، خواهش میکنم راهنماییم کنید.

2 0

جوکار

با سلام
آموزش مجازی راه جدیدی برای فرهنگ آموزش کشور باز کرد یعنی از طریق آموزش از راه دور بخش زیادی از دانش آموزان که دسترسی به استاد خوب نداشتند میتونه به راحتی مشکلشون حل بشه اگر مدیران کشور ریر ساخت اینترنت را درست کنند آموزش آنلاین شاید یکی از بهترین روشهای کار باشه

2 0

مصطفوی پور

سلام
من تازه متوجه شدم آموزش از راه دوره خیلی انرژی بیشتری نسبت به آموزش دوره های حضوری میبره چون بعد از کرونا دانشگاه کلیه درس را مجازی ارایه کرد و من مجبور شدم محتوا اموزشی بیشتری تولید کنم واقعا تا ۲ هفته پیش من نظر مثبتی روی آموزش از راه دور نداشتم ولی الان نظرم کاملا مثبته من تو خونه با یک لپ تاپ تونستم همه کلاس هایم را به آسانی برگزار کنم دانشجویان از راه دور تونستند آموزشهای لازم را دریافت کنند از مقالات سایت پافکو بواسطه پر بار بودن تشکر می کنم شاد و سلامت باشید

4 0

حقی

سلام
در اموزش از راه دور کیفیت محتوا معمولا بالاتر از اموزش حضوری است و چون کلاس ضبط میشه تمرکز فقط روی ارایه درس است و از حاشیه خیلی کم میشه

2 0

حسینی

سلام
با توجه به کرونا ویروس چاره ای فعلا بجز استفاده از نرم افزار آموزش از راه دور نداریم من فرم مشاوره پر کردم لطفا با من تماس بگیرید مدیر دبیرستان - حسینی

6 0

یاسر

سلام
با آموزش از راه دور موافقم

4 0

شیوا

درود
دقیقا، استفاده از سیستم آموزش از راه دور با اومدن ویروس کرونا اجباری شد!!!! دیگه نمیتونیم بیاییم بیرون!

3 0

سحر

آموزش از راه دور و مدارس آموزش از راه دور امکان یادگیری را برای همه به طور یکسان فراهم می کنند و خوشبختانه این فناوری آموزشی در ایران نیز جا افتاده است
سایت آموزشی خوب کم نداریم ولی خب کاش همشون از سیستم ال ام اس استفاده میکردند تا خدمات آموزشی بهتری ارائه دهند

6 0

k

اگه کسی نه بالای 18 سال باشه و نه مشکلی داشته باشه می تونه تو اموزش از راه دور باشه

21 5

شجاعی

ایا کسانی که شرایط عادی دارند یعنی نه بالای 18 سال هستند و نه مشکلی دارن و فقط می خواهند در خانه درس بخوانند از دور اموز استفاده کنند

10 8

بهمن

تفاوت آموزش مجازی با آموزش از راه دور چیست؟

10 2

الهام

هزینه شرکت در دوره های برگزاری شونده در آموزشگاهایی مدعی ارائه آموزش از راه دور و کیفیت و اعتبار مدرک این آموزشگاه ها در مقایسته با دوره های حضوری چطور است؟

6 4

مهدی سالاری

سلام اگه کسی بخاد تغییر رشته بده و وارد دانشگاه بشه چه مدارکی لازمه و عایا بعد اتمام مدرکی به دانشجو تعلق میگیره و این مدرک اعتبار داره یا نه ممنون میشم راهنماییم کنید

13 1

علی

درود
آیا نرم افزار آموزش مجازی برای آموزش کنکور هم پاسخگو هست؟
ما یک موسسه کنکوری هستیم که دنبال آموزش الکترونیکی برای آموزشاهمان هستیم لطفا راهنمایی فرمایید

6 1

شرکت پافکو

سلام بر شما
قطعا بله، موسسات آموزش کنکوری نیز می توانند از امکانات نرم افزارهای آموزش مجازی و اموزش الکترونیکی به برگزاری کلاس مجازی و آموزش از راه دور بپردازند و به کنکوری های عزیز در سراسر کشور خدمات ارائه دهند.

2 1

نبی

از سیستم های مشابه آن هایی که برای آموزش از راه دور استفاده می شود، می توان برای نظارت از راه دور در زمینه های مختلف استفاده کرد؟

4 0

آیدا

باسلام
من امسال سال دوازدهم هستم و از راه دور میخونم.
امکان داره امسال نتونم تا کنکور۹۸ درس هامو پاس کنم.آیا امکانش هست ک کنکورمو بدم بعد اون درسایی ک موندنو انتخاب کنمو پاس کنم بعد برم دانشگاه؟؟

11 0

Kuroush

سلام
وقت بخیر
من حدود 20 کیلومتر دورتر از محل زندگیم درس میخونم چون رشتم انسانیه و تو محل زندگیه من فقط هنرستان موجوده. پس مجبورم این مسیر رو هر روز طی کنم و این یه بار مالی برای خانوادمه میخواستم بدونم واجد شرایط هستم یا نه

8 1

زهرا

سلام ایا امکان دارد برای بچهای که مدرسه استثنایی خوندند والبته هوششون خوبه فقط باید سه بار تکرار کرد بتونند برای ادامه تحصیلشون از این روش استفاده کنند چون میخام بچم تو مدارس عادی درس بخونه اگر جواب بدید ممنون میشم

9 1

مزینی

مفهوم "مدرسه آموزش از راه دور" و "مزایای آموزش الکترونیکی" برای بسیاری از مدارس ما ناشناخته است. رسالت شما برای شناساندن "مزایای آموزش مجازی" و نقش "سامانه مدیریت یادگیری الکترونیکی" در ایفای آن بسیار مهم است.

3 0

E

سلام؛ کسایی که شرایط عادی دارن ینی نه بالای ۱۸ سال هستن و نه معلول، و فقط قصدشون اینه که تو خونه درس بخونن هم میتونن توی این مدارس ثبت نام کنن یا فقط مخصوص افرادی هست که شرایط لازم برای تحصیل در مدارس عادی رو ندارن؟

34 11

سهیل

سلام
هزینه آموزش از راه دور چطوری است؟

12 3

شرکت پافکو

سلام
جهت قیمت آموزش از راه دور و نرم افزار آموزش مجازی با واحد فروش تماس بگیرید 02141986

3 0

عامری

سلام و روز بخیر تفاوت آموزش مجازی با آموزش از راه دور چیه؟

4 5

هادی

سلام
فکر می کنید آموزش از راه دور یا E-Learning تا کی بتونه جایگزین آموزش حضوری بشه؟ کسی هست تو این زمینه بتونه راهنمایی کنه ممنون

9 0

کامیار

سلام
آموزش از راه دور ابتدا از طریق تلفن و ... شروع شده ولی امروزه با ظهور اینترنت خیلی فرق کرده من فکر می کنم تا سال 2025 آموزش از راه دور بتونه جای خود را تثبیت کنه

6 1

صابر

سلام
همین الانشم آموزش الکترونیکی و اموزش از راه دور خیلی جای خودشو پیدا کرده

1 1

amin moazemi

جهت برگزاری آموزش از راه دور چه ابزارهایی لازم است فراهم شود ؟

10 3

شرکت پافکو

برای برگزاری آموزش از راه دور لازم است که یک بستر سخت افزاری مناسب و نرم افزارهای تخصصی مربوط به این حوزه شامل نرم افزار آموزش مجازی و نرم افزار ال ام اس می باشد و همین طور پهنای باند مناسب جهت استفاده شرکت کنندگان در نظر گرفته شود و افزونه های مورد نیاز هر کاربر هم جهت بهره برداری از سیستم آموزش از راه دور در اختیار کاربران قرار داده شود

4 1

مهناز

سلام
ما برای برگزاری جلسات آنلاین از نرم افزار ادوبی کانکت و برای آموزش از راه دور از سیستم LMS استفاده می کنیم واقعا راضی هستیم و نتایج بسیاز خوبی گرفتیم

6 5

خليلي

با عرض سلام

لطفا بفرماييد كه هزينه پياده سازي نرم افزار جهت آموزش از راه دور چقدر است؟

9 5

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید