مقالات نرم افزار آموزش مجازی

کاربردهای نرم افزار آموزش مجازی چیست

کاربردهای نرم افزار آموزش مجازی چیست
مزایای برجسته یک آموزش مجازی برای کاربرانی که درحال حاضر با این نوع آموزش ها کار می کنند کاملا واضح و مشخص است، ولی برای دانش جویانی که به دنبال این هستند که برنامه ها و کلاس های خود را به شکل مجازی تغییر دهند، ممکن است مبهم باشد. درادامه برخی از مزایای آموزش مجازی که ممکن است افراد از آن اطلاع نداشته باشند آمده است. در واقع، هر دانش جویی باید بداند که روش آموزش مجازی برایشان مفید است، چرا که “زمان” آنها را کمتر می گیرد.

با نرم افزار ادوبی کانکت، به راحتی تدریس مجازی انجام دهید.

ورود به سایت ادوبی کانکت پافکو

دراین مقاله کاربردهای نرم افزار آموزش مجازی را توضیح داده ایم چند تا از قابلیت و کاربرد های نرم افزار آموزش مجازی انعطاف پذیری،  حفظ زمان در کلاس، استفاده دوباره از مطالب و  از این قبیل مسائل می باشد.

کاربردهای نرم افزار آموزش مجازی چیست
کاربردهای نرم افزار آموزش مجازی چیست

در طی دو دهه گذشته، پیشرفت تکنولوژی ارتباطات و گسترش شبکه جهانی اینترنت، یک روش آموزش مبتنی بر تکنولوژی یعنی  نرم افزار آموزش مجازی LMS را ایجاد کرده است. این مهم، جنبه‌های مختلف آموزش در تمام دنیا را با فرصت‌ها و چالش‌های تازه رو به رو کرده است. از آنجا که شالوده اصلی دانشگاه، ارائه آموزش مطلوب به فراگیران است و از طرف دیگر کاربردهای نرم افزار آموزش مجازی قصد ایجاد تغییر و تحول در نحوه ارائه آموزش را دارند، بررسی ابعاد مختلف این تغییر و تحول، با توجه به گستردگی این ابعاد از اولویت به سزایی برخوردار است.


یکی از کاربردهای نرم افزار آموزش مجازی برای کاربرانی که با این نوع روش آموزش ها کار می کنند کاملا واضح و مشخص است، ولی برای دانش جویانی که به دنبال این هستند که برنامه ها و کلاس های خود را به شکل سنتی برگزار کنند، ممکن است دیده نشود. درادامه برخی از مزایای سیستم نرم افزار آموزش مجازی که ممکن است افراد از آن اطلاع نداشته باشند آمده است. در واقع، هر دانش جویی باید بداند که فناوری آموزش الکترونیکی برایشان سودمند است، چرا که “زمان” آنها را کمتر می گیرد.

کاربردهای نرم افزار آموزش مجازی چیست
کاربردهای نرم افزار آموزش مجازی چیست

کاربردهای نرم افزار آموزش مجازی LMS

فراگیران امروز، محتوای مرتبط، قابل حرکت و موبایل، خودخوان و شخصی سازی شده می خواهند. این نیاز ها با روش آموزش و یادگیری آنلاین پاسخ داده می شود؛ در اینجا دانش آموزان می توانند به طریقی که راحت هستند و نیاز دارند به یادگیری بپرازند. در این مطلب مزایای آموزش مجازی را مرور خواهیم کرد.


1) انعطاف پذیری

در یک سیستم معمولی مرکز آموزشی، برنامه ها برای دانش جویان بر پایه زمان دوره ها تنظیم می شود و از این رو هر دانش آموز ممکن است دو یا سه دوره در هر ترم بردارد چرا که بیشتر از آن باعث تداخل زمانی خواهد شد. این امر باعث می شود که سیستم معمولی انعطاف خود را از دست بدهد و نتواند خود را با برخی اتفاقات اورژانسی وفق دهد.


در دوره های زاه اندازی سامانه آموزش مجازی آنلاین، انعطاف پذیری به اندازه ای کافی است که دانش جو بتواند تعادل آن را با کار، خانواده و مسئولیت های اجتماعی، با طرح و برنامه خود دانشجو حفظ کند. در آموزش آنلاین، دانش آموزان برنامه خود را تنظیم می کنند، و می توانند با خیال آسوده چندین آموزش را برگزیده و یاد بگیرند و در صورت عقب افتادن از درس، به راحتی می توانند آن را در هر زمانی جبران کنند.


2) نیازی به رفتن به جایی نیست

برای شرکت در کلاس های دانشگاه، قطعا نیاز به رفتن به دانشگاه را خواهد بود! این یعنی مصرف زمان برای هدفی غیر از آموزش. ولی در کلاس مجازی، تنها نیاز است به یک کامپیوتر نزدیک باشید. همین! این نوع آموزش از لحاظ هزینه ای نیز بهتر است.


3) حفظ زمان در کلاس

مدرس امکان دارد قسمتی از درس را بدلیل کمبود وقت و یا سوال دانش آموزان و هر دلیل دیگر نتواند کامل تدریس کند. امکان دارد بعد ها در دوره های دیگر دقیقا به همان نکته احتیاج داشته باشید و ساعت ها برای یافتن آن نکته وقت بگذارید.
درباره آموزش مجازی می توان به این مورد توجه کرد که بدلیل داشتن یک طرح منظم و مشخص، این ریسک تا حد زیادی کاهش پیدا می کند و شما تک تک نکات مورد نیاز را در یک یادگیری الکترونیکی (Electronic Learning) دارید. 
 

کاربردهای نرم افزار آموزش مجازی چیست
کاربردهای نرم افزار آموزش مجازی چیست


4) استفاده دوباره از مطالب

در یک کلاس آموزشی، امکان دارد قسمتی از مبحث را متوجه نشود. شاید آن قسمت سخت باشد یا هنگام توضیح آن قسمت، حواستان پرت شده باشد و یا به هر طریق دیگر، موفق به فهمیدن آن بخش نشوید و شرایط باعث شود که نتوانید از استاد سوال بپرسید تا آن قسمت را برای شما تکرار کند. این باعث خواهد شد که چندین روز برای یافتن پاسخ از افراد جستجو کنید تا سخن دقیق استاد را بیابید.


کاربردهای نرم افزار آموزش مجازی LMS در عصر دیجیتال، شما این امکان را دارید که در هر زمان دلخواه، به هر قسمت از آموزش مراجعه کرده و هر چند بار که می خواهید آن را تکرار کنید. اگر بخشی را متوجه نشدید، به عقب برگردید و دوباره آن قسمت را مشاهده نمایید. قطعا این طریق باعث حفظ زمان ریادی می شود. علاوه بر آن به شدت از استرس شما می کاهد چرا که اعتماد به نفس شما را همواره بالا نگه می دارد و این ها از مواردی است که ضرورت آموزش الکترونیکی را پر رنگ تر می کند .

با نرم افزار آموزش مجازی، سخنرانی ها می توانند هر تعداد بار گرفته شوند

برخلاف آموزش حضوری در کلاس درس، با یادگیری الکترونیکی و آنلاین شما می توانید به تعداد دفعات نامحدودی به محتوا دسترسی داشته باشید. این ویژگی به خصوص در زمان های آماده شدن برای امتحان و برای رفع اشکال مناسب است. در آموزش سنتی، اگر شما به هر علتی نتوانید در سخنرانی شرکت کنید، شانس استفاده از مطالبی که استاد یا مدرس می گوید را از دست می دهید و باید خودتان به تنهایی روی موضوع آن جلسه کار کنید و آماده شوید؛ با eLearning، می توانید هر وقت که بخواهید، به سخنرانی ها مراجعه کنید.


5) فشرده بودن مطالب

در روش های آموزش سنتی، مدرس وقتی را برای دانشجویان اختصاص می دهد که آنان نکات را یادداشت برداری کنند. یا ممکن است طی یک مرحله از تدریس، دانشجویی سوالی بپرسد. چه بسا این سوال باعث عوض شدن بحث شود و استاد بدون این که متوجه باشد، توضیحاتی راجع به قسمت های نا مهم درس بدهد. همه این اتفاقات عواملی از تلف شدن زمان هستند. در انواع یادگیری الکترونیکی، هیچ اثری از یادداشت برداری، صرف وقت برای نوشتن مطالب، کاغذ و مداد، سوال یک دانشجو و یا انحراف موضوعی نیست و موجب یکی از کاربردهای نرم افزار اموزش مجازی می شود. این مباحث کاملا فشرده هستند و لحظه به لحظه آنها مفید است. پس یک ساعت از یک نرم افزار آموزش مجازی LMS دقیقا برابر است با 1 ساعت. چه بسا یک مبحث 30 دقیقه ای ممکن است چندین جلسه برای تمام شدن در یک کلاس درس زمان ببرد.


6) آموزش مجازی بر نیازهای هر فرد مبتنی است

روش یادگیری با نرم افزار آموزش مجازی برای همه مناسب است. این انقلاب دیجیتال به تغییرت قابل توجهی در نحوه دسترسی، استفاده، بحث و به اشتراک گذاری مطالب و محتوا شده است. دوره های آموزش مجازی می تواند برای آموزش کارکنان و آموزش زنان خانه دار نیز استفاده شود. بسته به نحوه دسترسی دوره های آموزش مجازی و راحتی کاربری آن ها، افراد می توانند آخر هفته ها یا شب ها را برای آموزش و یادگیری اختصاص دهند.


7) ارائه دسترسی به محتوای به روز شده

مزیت اصلی یادگیری آنلاین این است که این اطمینان را می دهد که مخاطبانش با دانش پذیر های مدرن هماهنگ باشند. این به دانش پذیر امکان دسترسی به محتوای به روز را می دهد.


8) تحویل سریع درس در نرم افزار آموزش مجازی

اموزش انلاین و استفاده از نرم افزار آموزش مجازی، راهی برای ارائه و تحویل سریع تر درس است. در مقایسه با روش آموزش سنتی و کلاس درس حضوری، آموزش انلاین چرخه های تحویل نسبتا سریع تری دارد. نشان داده شده است که زمان لازم برای یادگیری نسبت به یادگیری سنتی، 25 تا 60 درصد کاهش می یابد. تعدادی از دلایلی که آموزش الکترونیک باعث کاهش زمان لازم برای آموزش و یادگیری می شود، عبارت است از:

  • درس ها به سرعت شروع می شود و همچنین در یک جلسه تکمیل می شوند. و به این ترتیب امکان اجرای کامل برنامه های آموزشی را در عرض چند هفته و حتی گاها در چند روز را فراهم می کند.
  • دانش پذیرها می توانند به جای دنبال کردن سرعت یادگیری کل گروه، خودشان سرعت یادگیری خود را تنظیم کنند.
  • با حذف نیاز رفت و آمد به محل آموزش، در زمان دانش آموز صرفه جویی می شود. شما می توانید به راحتی در محلی که هستید یاد بگیرید.
  • دانش پذیرها می توانند روی یادگیری و مطالعه قسمت ها و مواد یادگیریِ خاص و مرتبط با نیازهای خود تمرکز کنند. به عنوان مثال، آن ها می توانند از قسمت هایی که لازم ندارند یا علاقه ای به فراگیری آن ها ندارید، عبور کنید.


9) مقیاس پذیری در نرم افزار آموزش مجازی

آموزش مجازی به ایجاد و ارتباط مفاهیم و ایده ها، سیاست ها و آموزش های جدید کمک می کند. در هر صورت آموزش چه رسمی باشد چه آموزش و یادگیری به عنوان سرگرمی، اموزش الکترونیک راهی بسیار سریع تر برای یادگیری است!


10) کاهش هزینه ها با نرم افزار آموزش مجازی

آموزش مجازی در مقایسه با روش های سنتی آموزش و یادگیری مقرون به صرفه تر است. دلیل این کاهش هزینه این است که یادگیری با نرم افزار آموزش مجازی بسیار سرریع تر و راحت تر اجرا می شود. زمان و هزینه آموزش انلاین هم با توجه به حذف محل آموزش، رفت و آمدهای دانش پذیر ها و مدرس ها و تغییر مواد آموزشی کاهش می یابد.

 این تاثیر در هزینه همچنین به افزایش سودآوری یک سازمان کمک می کند. همچنین با نرم افزار آموزش مجازی امکان تحصیل در محل زندگی خود، شانس یادگیری و تحصیل بدون پرداخت هزینه های سفر و اسکان در یک شهر یا کشور دیگر را خواهید داشت.

11) اثربخشی سامانه آموزش مجازی

آموزش الکترونیکی تاثیر مثبتی در سودآوری سازمان دارد.

  • این مسئله را می توان در بهبود نمرات آزمون ها یا نتایج سایر انواع ارزیابی ها مشاهده کرد.
  • تعداد بیشتر از دانش آموزان می توانند دوره را بگذرانند و در آن قبول شوند یا حتی نمره بالایی در آن کسب کنند.
  • امکان یادگیری و پیاده سازی دانش یا فرآیند های جدید در محل کار را فراهم می کند.
  • طمان حفظ اطلاعات را طولانی تر می کند.


12) تاثیر کمتر بر محیط زیست

با این که آموزش الکترونیک یک روش بدون کاغذ آموزش و یادگیری است، از محیط زیست محافظت می کند. مطالعات نشان می دهند که در دوره های آموزش الکترونیک، برنامه های آموزش از راه دور حدود 90 درصد انرژی کمتری در مقایسه با دوره های آموزش حضوری و سنتی مصرف می کنند و 85 درصد کمتر گازهای گلخانه ای را کمتر تولید می کنند. با استفاده از آموزش الکترونیکی، دیگر لازم نیست برای تولید کاغذ درخت ها را ببریم. با همه این دلایل می توان نتیجه گرفت که آموزش الکترونیک راه بسیار خوبی برای یادگیری است.


نتیجه گیری

با توجه مزایا و کاربردهای گفته شده، نرم افزار آموزش مجازی و آموزش الکترونیک بین دانش آموزان و در سراسر جهان بسیار محبوب شده است.

مشاوره رایگان بگیرید

نظرات کاربران
آرش

به نظرم کاربرد های نرم افزار آموزش مجازی حتی بیشتر از این موارده اما در این مقاله به نکات خیلی خوبی اشاره شد.

0 0

مهدی اويسي کهخا ‌

سلام و احترام
بهترینه
دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زهدانم

0 0

بهمن

آیا در حالیکه دانشجوی شبانه یا روزانه حضوری هستیم در صورتیکه چند درس خود را به شکل مجازی بگیریم، عنوان مجازی در کارنامه ما ثبت می‌شود؟
آیا با گوشی موبایل هم می‌توان از کلاس مجازی استفاده کرد؟
غیبت در کلاسهای مجازی به چه شکل است؟ آیا در صورت شرکت نکردن در کلاسهای مجازی، درس خود به خود از برنامه ما حذف می شود ؟

0 0

کلاهدوز

همین که برای آموزش نیازی به رفتن به جایی نیست و در وقتمان صرفه جویی میشود بسیار خوبه و باعث پیشرفت و تسریع در کارها شده است ممنونم بابت این نرم افزار خوبتون.

1 0

صفایی

مزایای آموزش مجازی چیست؟

1 0

تهرانی

چگونه می توان با استفاده از گوشی های هوشمند و تبلت های مجهز به سیستم عامل اندروید به کلاسهای آنلاین متصل شد؟

3 0

منصور

سلام و عرض ادب
لطفاً بفرمایید نرم افزار مودل که شما ارائه می دهید فارسی سازی شده هست یا نه؟
و مورد بعد اینکه از خدمات زیر کدامیک در شرکت شما در این حوزه ارائه می شود؟
۱. نصب و راه‌اندازی
۲. پشتیبانی و به‌روز رسانی
۳. خصوصی سازی
۴. توسعهٔ ماژول‌ها و قابلیت‌های جدید بر اساس نیاز
۵. میزبانی مودل
۶. طراحی پوسته‌های جدید برای مودل بر اساس سلیقه
۷. آموزش و مشاوره
با سپاس فراوان
منتظر پاسخ هستم ...

2 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید