آموزش مجازی پافکو

به راحتی وبینار برگزار کنید! به راحتی وب کنفرانس برگزار کنید! به راحتی آزمون آنلاین برگزار کنید!

همین حالا دمو ببینید!
آموزش مجازی

تفاوت ویدئو کنفرانس و وب کنفرانس چیست

بررسی تفاوت ویدئو کنفرانس و وب کنفرانس  
با توجه به این که هر نوع آموزش ابزار خاص خود را احتیاج دارد در آموزش مجازی نیز نیازمند ابزار خاص این سبک آموزشی هستیم دراین مقاله قصد داریم دو نوع از این ابزارها به نام های ویدئو کنفرانس و وب کنفرانس را معرفی کرده و با عملکرد هریک آشنا شویم.
تفاوت ویدئو کنفرانس و وب کنفراس چیست
تصویر 1 : تفاوت ویدئو کنفرانس video conference و وب کنفرانس web conference چیست

اجرای همایش های تخصصی و علمی از احتیاجات مهم شرکت های کوچک و بزرگ برای انتقال اطلاعات و به علاوه ارائه خدمات و محصولات هر سازمان و شرکت است. علاوه بر این یکی از اجزاء بسیار اساسی که نقش کلیدی در اجرای موفق دوره های مدیریتی و آموزش مجازی در حیطه آموزش الکترونیکی دارد، سیستم وب کنفرانس یا همان کلاس مجازی است که در کاربری های مدیریتی، فضایی به مانند اتاق جلسات را فراهم می آورد.


با توجه به این که هر نوع آموزش، ابزار های خاص خود را احتیاج دارد در نرم افزار آموزش مجازی LMS نیز نیازمند ابزار خاص این سبک آموزشی هستیم دراین مقاله قصد داریم دو نوع از این ابزارها به نام های ویدئو کنفرانس video conference و وب کنفرانس web conference را معرفی کرده و با عملکرد هریک آشنا شویم.
کنفرانس در لغت به این معنی است که به جلسه ای گفته می شود که اشخاص در آن گرد هم آیند و جهت حل بهتر مسئله ای به گفتگو مشغول شوند.

ویدئو کنفرانس web conference


ویدئو کنفرانس یک مجموعه از ابزاری است که اشخاص را در فواصل مختلف قادر می سازد تا از امکان ارتباط صوتی و تصویری مستقیم بهره مند شوند و مانند جلسه حضوری با هم در ارتباط باشند و به این وسیله  فناوری امکان هماهنگی جلسات را بدون حضور فیزیکی اشخاص فراهم می شود.
 
لیست مجموعه ابزار های ذکر شده شامل اجزای زیر می باشد:


1.  کدک: جهت کد گذاری و کد گشایی اطلاعات
2.  دوربین: جهت دریافت تصویر
3.  میکروفون: جهت دریافت صدا
4.  صفحه نمایش: جهت نمایش تصویر
5.  بلندگو: جهت پخش صدا
 
از مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:


•    صرفه جویی در وقت و زمان
•    افزایش فرهنگ کار گروهی
•    امکان دسترسی سریع به اعضا و مشارکت بیشتر بین اعضای تصمیم گیرنده در جلسات
•    سهل الوصول بودن دسترسی به اطلاعات و یافته های علمی


چند نوع از کاربردهای ویدئو کنفرانس 


1- حضور در جلسه از طریق ارتباط تصویری زنده

از اساسی ترین کاربردهای ویدئو کنفرانس است و این امکان را به کاربر می دهد که بدون در نظر گرفتن فواصل دور به صورت زنده در جلسه شرکت کند و از صرف هزینه هایی مانند سفر و اقامت و ... اجتناب کند و همچنین فرد می تواند با دانشگاهها و مراکزی که مجهز به این سیستم هستند به سادگی ارتباط برقرار کند و تبادل اطلاعات نماید و به علاوه امکان ساده سازی روند استخدام با ویدئو کنفرانس را از راه دور محیا می کند
 
2- آموزش الکترونیکی یا آموزش از راه دور

پل ارتباطی بین استاد و دانشجو را به آسانی مهیا می کند و از هزینه ها به طرز قابل توجهی می کاهد و به علاوه با قابلیت استفاده از ابزاری مانند سیستم ردیابی صدا و صفحه لمسی و امکان به اشتراک گذاشتن صفحه نمایش و... کیفیت فراگیری را تا حد چشم گیری بالا می برد و از این راه  فراگیران را آموزش می دهد و امروزه مدارک این نوع آموزش ها نیز در سطح جهانی کاملادارای اعتبار است.

تفاوت ویدئو کنفرانس و وب کنفراس چیست
تصویر 2 : تفاوت ویدئو کنفرانس video conference و وب کنفرانس web conference چیست

3- درمان از راه دور

درمان از راه دور یا پزشکی از راه دور از دیگر قابلیت های ویدئو کنفرانس می باشد که جراحان و دکتران بیمار را از هر نقطه ای که باشد معاینه کرده و درمان می نمایند.


4- حراست تصویری


به این معنی که با این تکنولوژی می توان به شکل تصویری به جاهای مختلف نظارت تصویری داشت و امکان بزرگنمایی و حرکت افقی و عمودی این دوربین ها از یک نقطه ثابت و امکان فرستادن صدا و تصویر به جاهای متفاوت در کنفرانس های ویدئویی از دیگر امکانات مناسب این تکنولوژی می باشد.

تفاوت ویدئو کنفرانس و وب کنفراس چیست  
تصویر 3 : تفاوت ویدئو کنفرانس video conference و وب کنفرانس web conference چیست

دلایل استفاده از وب کنفرانس


وب کنفرانس به اجرای کلاس های تحت وب می گویند و این به علت نیازی است که در کلاس های آنلاین به وضوح احساس می شود و در سیستم وب کنفرانس دیگر نیازی به ابزارات با هزینه های گزاف و IP جدا و پهنای باند بالا نیست و این امکانات سبب شده که وب کنفرانس به شکل جدی مورد توجه قرار بگیرد و تجهیزات و برنامه های مناسبی در آن ارائه گردد.


وبینار چیست ؟ کلمه وبینار ترکیب دو کلمه «وب» و «سمینار» است و به معنای یک ارائه، تدریس یا کارگاه آموزشی است که از راه وب ارائه می شود. وبینار هم می توانند به شکل یک طرفه برگزار شوند به این معنی که فقط مدرس مطالب خود را بیان می کند و دانشجویان مطالب را می بینند و می شنوند که در این شکل تعاملی وجود ندارد. از طرف دیگر وبینارها می توانند به صورت تعاملی برگزار شوند؛ یعنی دانشجویان نیز بتوانند سوال بپرسند و نظر بدهند، بخشی از مطالب را ارائه کنند و … سیستم وب کنفرانس شرکت پافکو امکان برگزاری وبینارهای یکطرفه و تعاملی را به شرکت ها، موسسه ها  می دهد.


عملکرد وب کنفرانس به این راه است که نرم افزار داده ها را به شکل رمزهای کمپرس از راه اینترنت برای مقصد ارسال می کند و این داده ها بگونه ای تنظیم می شوند که با سرعت اینترنت کاربر هم خوانی داشته باشند و از این نظر نیاز به سرعت اینترنت پایینتری دارند.

علت برتری آموزش آنلاین و مزایای وب کنفرانس می توان موارد زیر را برشمرد:


1.  برگزاری کنفرانس تصویری
2.  برگزاری کنفرانس صوتی
3.  امکان آپلود و نمایش PowerPoint
4.  امکان مدیریت کردن کاربران و شرکت کنندگان در وب کنفرانس
5.  امکان لینک گذاشتن در صفحه

 
تفاوت ویدئو کنفرانس و وب کنفراس چیست   
تصویر 4 : تفاوت ویدئو کنفرانس video conference و وب کنفرانس web conference چیست


علت های بهره وری از وب کنفرانس در مقایسه با ویدئو کنفرانس

در تفاوت ویدئو کنفرانس و وب کنفراس چیست نکات زیر از اهمیت بالایی برخوردار هستند
•    عدم احتیاج به سخت افزار هزینه بر که از نکات ضروری در استفاده از وب کنفرانس است. 
•    عملکرد خوب با سرعت محدود اینترنت
•    پذیریش کاربران نامحدود در زمینه فراگیری که در ویدئو کنفرانس video conference این قضیه امستلزم به تغییر تنظیمات سیستم دارد.
•    افراد می توانند در هر مکان و با متصل بودن به سرور مورد نظر از این سرویس استفاده کنند.
•    ویدئو کنفرانس علاوه بر سخت افزار احتیاج به نرم افزار شبکه و یک سرویس دهنده دارد اما وب کنفرانس web conference این محدودیت را ندارد و تنها چیزی که دران مورد نیاز است اینترنت با کمترین سرعت یک وب کم و  Kb/s128،   یک میکروفن است
•    بمانند ویدئو کنفرانس احتیاج به تنظیمات پیچیده ای ندارد.
 
نتیجه
اگر بخواهیم نتیجه گیری کنیم، وب کنفرانس همه امکانات ویدئو کنفرانس را به روشی ساده فراهم می کند و در نرم افزار آموزش مجازی LMS پرکاربرد تر است.
 

مقالات مرتبط


وب کنفرانس چیست

دلایل استفاده از وب کنفرانس

راه اندازی وب کنفرانس

  • نویسنده : کامران جانقربان
    • امتیاز :
    • 2
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1396/07/17
  • تعداد مشاهده : 1125 بار
نظرات کاربران
سلطانی

سلطانی

سلام وقت بخیر در آموزش آنلاین، آیا می توانیم از دوربینهای فیلمبرداری استفاده کنیم؟ در خصوص پوشش صدای رویداد چه میکروفونی را پیشنهاد می کنید؟

پاسخ دادن 0 0

امیر حسین محمدی

امیر حسین محمدی

سلام و وقت بخیر آیا هنگام آموزش مجازی میتوان ویدیو های آن را ضبط کرد ؟ و اگر هنگام ضبط اینترنت قطع شود چگونه میشود ؟؟

پاسخ دادن 1 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

درود از سوال خوب شما تشکر می کنم نکته اصلی در وب کنفرانس (جلسات آنلاین) این است که کلیه اطلاعات از طریق سرور ضبط می گردد و چنانچه کلاینت به هر علت قطع و وصل شود اختلالی در ضبط ایجاد نمی گردد البته قابل ذکر است سخنران اصلی یا مدرس حتما باید از اینترنت پایدار استفاده کند تا صدا و تصویر تا سرور دچار مشکل نباشد م

پاسخ دادن 0 1

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

لطفا از گذاشتن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید