مقالات نرم افزار آموزش مجازی

وب کنفرانس و هر آنچه که باید بدانید

درباره وب کنفرانس
وب کنفرانس (Web conference) یا سیستم وبینار به یک ارتباط سمعی و بصری میان دو یا چند موقعیت مکانی متفاوت با استفاده از وب گفته می شود. در این گونه ارتباطات یک مرکز اصلی وظیفه مدیریت و برقراری تماس ها را بر عهده دارد که به عنوان سرور وب کنفرانس شناخته می شود. 

کلاس آنلاین را با ادوبی کانکت برگزار کن

همراه با تست رایگان

 

شما هم قصد برگزاری کلاس آنلاین دارید؟ نمی‌دانید از کجا شروع کنید؟ بهتر است یک بار سرویس کلاس آنلاین پافکو (رایگان) را امتحان کنید.

 
درباره وب کنفرانس
درباره وب کنفرانس Web conference


در نرم افزار آموزش مجازی LMS اگر درباره وب کنفرانس بخواهید بدانید سیستم وب کنفرانس (Web conference) به یک ارتباط سمعی و بصری میان دو یا چند موقعیت مکانی متفاوت با استفاده از وب گفته می شود.  در این گونه ارتباطات یک مرکز اصلی وظیفه مدیریت و برقراری تماس ها را بر عهده دارد که به عنوان سرور وب کنفرانس شناخته می شود. 
گاهی اوقات کارآمد ترین راه رسیدگی به نیازهای دانش آموزان در یک دوره آموزشی برگزاری یک جلسه همزمان  و آنلاین  و آموزش از راه دور می باشد تا با این روش مشکلات یادگیری آنها برطرف گردد. این جلسات نیاز به برنامه ریزی دقیق دارند همانند وب کنفرانس با یک ابزار مانند وب کنفرانس Adobe Connect سریعا کلاس آموزش را به نمایش می گذارد. 

تاکنون سوالات زیادی شبیه به سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (lms) چیست؟ و یا یادگیری مجازی چیست، در فروم ها و سایر گفتمان های اینترنتی شنیده ایم. جملاتی که در پاسخ به این سوالات مطرح می شود عموما تمام ویژگی های سیستم آموزش الکترونیکی lms و سیستم آموزش مجازی را در بر نمی گیرد. بسیاری از افراد سیستم مدیریت آموزش lms و مدیریت آموزش الکترونیکی را با آموزش وبینار و نرم افزار ویدئو کنفرانس تحت شبکه داخلی یکسان دانسته اند. برخی نیز بدون در نظر گرفتن درخواست های مخاطبان ویدیو کنفرانس با متقاضیان نرم افزارآموزش مجازی، تفاوتی بین این دو قائل نشده و نظرات متفاوت و نادرستی در این زمینه مطرح کره اند.
سیستم پیاده سازی یادگیری مجازی می تواند مجموعه از از نرم افزار آموزش مجازی lms که برای برگزاری کلاس زنده مجازی به کار می رود، نرم افزار کنفرانس تصویری و نرم افزار آموزش مجازی adobe connect که برای برگزاری جلسات آنلاین مشاوره ای و آموزشی به کار می رود، سامانه مدیریت آموزشگاه که بنا به اهداف مدیریت آموزشی در آموزشگاه های حضوری پیاده سازی می شود و سایر ابزارهای مدیریت آموزش الکترونیکی می باشد و بنا به نوع درخواست مخاطبان،  به صورت جداگانه و یا همگی با هم می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

درباره وب کنفرانس Web conference و مزایای آن:


- عدم امکان فیلتر نمودن ارتباط
- امکان برقراری ارتباط در هر نقطه
- عدم نیاز به تجهیزات سخت افزاری گران قیمت
- عدم نیاز به تنظیمات IP اختصاصی برای کاربران
- قابلیت کارکردن در شبکه با پهنای باند محدود
- تعیین زمان شروع و پایان آن‌ها توسط کاربر
- استفاده از ابزارهای مفید جهت امور آموزشی
- امکان برقراری تماس همزمان چند طرفه بدون MCU
- عدم نیاز به نصب نرم افزار خاص توسط استفاده کنندگان
- قابلیت کارکردن در بسترهای مختلف ارتباطی و مخابراتی
- مدیرت قوی کاربران جهت تعریف سطوح دسترسی و سایر موارد

در وب کنفرانس دیگر احتیاجی به امکانات سخت افزار پر هزینه، IP اختصاصی برای کاربر، پهنای باند بالا و محدودیت کاربران وجود ندارد. این مزایا ها سبب شده است که آینده وب کنفرانس به شکل جدی در بازار کنفرانس تصویری مطرح و امکانات جانبی و برنامه های قدرتمندی از آن ارائه گردد. برای برقراری ارتباط، نرم افزار داده ها را بصورت کمپرس از راه اینترنت برای مقصد فرستاده می شود. این اطلاعات به شکلی بهینه تنظیم می شود که سرعت ارتباط بر پایه سرعت اینترنت کاربر modify می شود. بنابراین احتیاج به سرعت کمتری در مقایسه با کنفرانس های سخت افزاری اند.

درباره وب کنفرانس Web conference و معایب آن:

با توجه به کلیه مزیت های وب کنفرانس، این متد ارتباطی دارای مشکلاتی نیز می باشد که می توان از افت کیفیت تصویر و کوچکتر شدن اندازه آن نام برد که علت آن توان پایین پردازش تصویر در محیط وب می باشد و یا مناسب نبودن بهره وری از این ارتباط برای کنفرانس یک گروه دریک نقطه می باشد و به علاوه سایر موارد مثل احتیاج به در دسترس بودن دائم سرور و عدم استقلال تماس برای کاربران می تواند مواردی باشند که این نوع ارتباط را برای بسیاری از موارد نامطلوب می سازد.

از سیستم وب کنفرانس برای برگزاری و مدیریت کلاس های مجازی بهره برده می شود. از طریق این سیستم، معنای حقیقی نرم افزار آموزش مجازی LMS شکل می گیرد. با اعلان وقت، دانشجو از هر نقطه از دنیا به سیستم وصل شده و در کلاس شرکت می کند و مدرس میتواند کلاس را با بالاترین کیفیت مدیریت می کند. در این بین کلاس نیز همزمان ضبط شده و پس از اتمام کلاس در اختیار دانشجویان قرار داده خواهد شد. انجام کارهای تیمی به شکل مجازی یا انجام معاینه های پزشکی در فضای مجازی از دیگر عملکرد های بهره وری از این سیستم میباشد که میشود به آنها اشاره کرد. افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها با وب کنفرانس بدون احتیاجات سخت افزاری و با داشتن توانایی های فراوان میتواند خدمات زیر را ارائه دهد.  

درباره وب کنفرانس Web conference و قابلیت های آن:


قابلیت مدیریت کاربران و شرکت کنندگان در سیستم وب کنفرانس (Web Conference) 
قابلیت آپلود کردن و نمایش PowerPoint 
دارای تخته وایت برد (White Board) جهت نوشتن بر روی آن و نمایش به بقیه 
قابلیت چت کردن(Chat) با همگی و یا فردی از شرکت کنندگان در سیستم وب کنفرانس (Web Conference)
قابلیت کنفرانس صوتی (Voice Conference) 
قابلیت کنفرانس تصویری (Video Conference)
قابلیت به اشتراک گذاشتن صفحه کامپیوتر شخصی برای بقیه (Desktop Sharing) 
قابلیت ضبط کنفرانس ها و به اشتراک گذاشتن فایل مربوطه قابلیت گذاشتن لینک در صفحه قابلیت برگزاری نظر سنجی جهت دریافت نظرات شرکت کننده 

در زیر نکاتی مهمی در رابطه با استفاده از وب کنفرانس ذکر شده است که به بیان آن می پردازیم:


 

درباره وب کنفرانس
درباره وب کنفرانس Web conference
 

1.    برای شروع بسته به سطح راحتی خود با تکنولوژی انتخاب کنید که شما را به اهدافتان نزدیک کند. به عنوان مثال، اگر شما با مدیریت صوتی برای شرکت کنندگان خود راحت نیستید، می توانید از طریق چت برای ارسال سوالات یا ارائه نظرات استفاده کنید. 

2.    در باره وب کنفرانس محل برگزاری و شرایط اطراف شما می تواند تاثیر به سزایی بر کیفیت جلسه  و دوره آموزشی بگذارد. به طور کلی، ارائه در یک اتاق یا دفتر کوچکتر، کیفیت صدا را بهتر خواهد کرد. اگر شما در مورد استفاده از وب کنفرانس در یک محیط کلاس درس برنامه ریزی داشته باشید. می توانید با تیم پشتیبانی فنی و فناوری تماس داشته باشید و از انها تقاضای کمک کنید. آنها می توانند در مورد تنظیم اتاق و محل برگزاری دوره به شما کمک کنند و به شما مشاوره ای دهند .

3.    برای برگزاری کلاس مجازی خود نخست ظرفیت و تعداد افراد شرکت کننده را در مورد بررسی قرار گرفته و در بعضی مواقع کیفیت دوره آموزشی و جلسه به تعداد شرکت کنندگان  ان بستگی دارد. گروه های کوچکتر، بین 6 تا 10 نفر، ایده آل ترین تعداد برای برگزاری جلسات غیر رسمی و همکاری است. یک گروه بزرگتر نیاز به یک رویکرد دقیق تر و هدایت بسیار بیشتری دارد که در آن فقط 1-2 نفر در حال ارائه و کنترل ابزارهای اشتراک گذاری صوتی و تصویری هستند. 
 
4.    استفاده از یک میکروفون با کیفیت و یک اتصال به اینترنت سریع و استفاده از یک هدست با کیفیت و USB ، برای اجرا هر جلسه وب کنفرانس ضروری است. با استفاده از هدست USB، به جای میکروفن و بلندگوهای داخلی کامپیوتر شما، بازخورد صوتی و صدای پس زمینه را به حداقل برسانید.  و همچنین فاصله شما با میکروفون را حفظ می کند. اتصال به اینترنت پر سرعت، ترجیحا کابلی و پهنای باند بسیار مهم است، به ویژه در هنگام استفاده از ویژگی های شایع در ابزار وب کنفرانس است. 

5.    استخدام یک  همکار یا یک راهنما برای راه اندازی سیستم وب کنفرانس در صرفه جویی زمان به شما کمک می کند. از یک همکار و یا حتی یک دانشجوی در جلسه بخواهید که به شما در انجام کارهایی مانند شروع ضبط و سوالات فنی مربوط به وب کنفرانس کمک کنند. 
 

درباره وب کنفرانس
درباره وب کنفرانس Web conference

6.    ارسال یک ایمیل یادآوری به تمامی افرادی که قرار است در جلسه وب کنفرانس شرکت کنند اعم از دانش اموزان و همکاران به آنها کمک می کنند تا با آمادگی و اگر به سیستمی اضافی برای اجرای دوره لازم است فراهم کنند . بسیاری از سیستم وب کنفرانس مانند Adobe Connect یک رابط بررسی سیستم را ارائه می دهند که به کاربران کمک می کند تا تایید کنند آیا آنها نیازهای سیستمی مورد نیاز را برآورده می کنند یا اینکه برای دستیابی به جلسه موفقیت آمیز نیاز به نرم افزار یا افزونه اضافی لازم است. 


بهره وری از سیستم وب کنفرانس نقایص و محدودیت های ارتباطات سنتی را ازبین برده و ارتباط موثری از نظر زمانی ، مکانی  با صرفه جویی چشم گیری از نظر مالی ارائه می دهد که با وجود این مزایا سیستم وب کنفرانس به درستی موقعیت خود را در بین کاربران بدست آورده است، به ویژه برای نهادها و شرکت هایی که از این سیستم آموزشی و آزمون آنلاین بهره می برند؛ بکار گیری سیستم وب کنفرانس در آینده امری ضروری می باشد.

شرکت پافکو با ارائه بهترین سیستم های وب کنفرانس و همراهی کادری مجرب و متخصص در این زمینه، آماده ارائه سرویس های منحصر بفردی می باشد.  

مدرسه مجازی  Virtual School یا دانشگاه مجازی  Virtual University یک محیط آموزشی است که دانشجویان  و دانش پژوهان  می‌توانند به کمک سامانه آموزش مجازی از کلاس مجازی استفاده کنند. مقالاتی که به علاقمند در این حوزه اطلاعات جامعی درباره آموزش مجازی می دهد در ذیل آمده اند، شامل:

شرکت پافکو، مفتخر است تا چنانچه در حوزه وبینار و نرم افزار وبینار نیاز به مشاوره دارید، مشاوره رایگان (Free Consultation) ارائه دهد.

  مشاوره رایگان بگیرید
  نظرات کاربران
  kamran

  سلام و روز بخیر آیا در وب کنفرانس web conference نرم افزار خاصی نیاز داردیم یا با استفاده از مرورگر میتوان انجام داد.

  3 0

  هاشم

  برای برگزاری وبینار و جلسات در قالب وب کنفرانس نرم افزار های مختلفی وجود دارد، یکی از این نرم افزارها ادوبی کانکت یا adobe connect است. امکانات خوبی داره

  2 0

  نظر شما

  ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

  تصویر امنیتی Refresh Icon

  لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

  پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

  نظر خود را بنویسید