آموزش مجازی پافکو

به راحتی وبینار برگزار کنید! به راحتی وب کنفرانس برگزار کنید! به راحتی آزمون آنلاین برگزار کنید!

همین حالا دمو ببینید!
آموزش مجازی

راه های انتخاب بهترین سیستم مدیریت یادگیری LMS چیست ؟

 سیستم مدیریت یادگیری LMS
یادگیری الکترونیکی شامل استفاده از رایانه یا دستگاه الکترونیکی (به عنوان مثال تلفن همراه) برای ارائه آموزش و یادگیری است.آموزش الکترونیکی می تواند تجهیزات متنوع تری را نسبت به آموزش سنتی یا آموزش مستقیم در اینترنت داشته باشد. انتخاب سیستم مدیریت یادگیری مناسب برای راه اندازی دوره های آموزشی الکترونیکی ممکن است به کار بسیار سختی تبدیل شود و برای انتخاب بهترین سیستم یادگیری الکترونیکی باید اطلاعات و ابزاری را که صنعت الکترونیک ارائه می دهد در نظر بگیرید. در این مقاله، لیستی از  بهترین سیستم های مدیریت آموزشی برای همه نیازها ارائه شده است.
 سیستم مدیریت یادگیری LMS
سیستم مدیریت یادگیری LMS
 

نرم افزار یادگیری الکترونیکی شامل استفاده از رایانه یا دستگاه الکترونیکی (به عنوان مثال تلفن همراه) برای ارائه آموزش و یادگیری است. نرم افزار آموزش مجازی LMS می تواند تجهیزات متنوع تری را نسبت به آموزش سنتی یا آموزش مستقیم در اینترنت داشته باشد. انتخاب سیستم مدیریت یادگیری مناسب برای راه اندازی دوره های آموزشی الکترونیکی ممکن است به کار بسیار سختی تبدیل شود و برای انتخاب بهترین سیستم یادگیری الکترونیکی باید اطلاعات و ابزاری را که صنعت الکترونیک ارائه می دهد در نظر بگیرید. در این مقاله، لیستی از  بهترین سیستم های مدیریت آموزشی برای همه نیازها ارائه شده است.

شاید این موضوع برای مخاطبان مطرح باشد که سامانه آموزش مجازی و یا کلاس مجازی  Virtual Class برای چه قشری مفید فایده است. سیستم آموزش مجازی و آزمون آنلاین همواره برای افراد شاغل و حتی افرادی همچون معلولان از اهمیت بالایی برخوردار بوده، چرا که به مقتضای وضعیت خود و زمانی که در اختیار دارند می توانند دروس و واحدهای متناسبی را انتخاب کنند و این شکل از یادگیری مجازی می تواند راه گشای ادامه تحصیل برایشان باشد. از سوی دیگر آموزش مجازی در جهان امروزه با استقبال زیادی روبرو شده است و  تمام مراحل ثبت نام، پرداخت هزینه ها و امتحانات از طریق نرم افزار آزمون آنلاین انجام می شود.


بهترین سیستم های مدیریت یادگیری LMS

انتظار می رود درآمد سیستم های مدیریت یادگیری بیش از 7 میلیارد دلار در سال 2018 باشد. همچنین بیشترین سهم درآمد در آمریکای شمالی  می باشد. در حال حاضر41.7درصد از شرکت ها به نوعی از تکنیک های یادگیری الکترونیکی استفاده می کنند تا کارمندان با استفاده ازمدیریت یادگیری آموزش دهند . تا سال 2019، تقریبا نیمی از تمام کالج های و دانشگاه ها و موسسات اموزشی ، مبتنی بر eLearning  خواهند بود و از این سبک یادگیری استفاد می کنند. کاملا واضح است که آموزش الکترونیکی در شیوه یادگیری و آموزش انقلابی کرده است و شیوه دانش افزایی و مهارت آموزی تغییر دادیه است.  در نتیجه، در میان علاقه مندان به سیستم های مدیریت یادگیری، پیاده سازی و مدیریت سامانه آموزش مجازی از اهمیت زیادی برخوردار است. 
حتی پس از تصمیم گیری در مورد نوع نرم افزار و سیستم یادگیری که می خواهید تهیه کنید، موارد دیگری نیز وجود دارد که باید آنها را در نظر گرفت. قیمت مدل ها، پشتیبانی فنی، نوع کاربران و ویژگی های دیگر از عواملی است اگر شما می خواهید  انتخابی مناسب و درستی برای سیستم یادگیری داشته باشید باید به آن توجه داشته باشید .


در این مقاله سعی بر آن شده است تا یک لیست جامع از بهترین سیستم های مدیریت یادگیری در بازار وجود دارد به شما معرفی گردد. این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا سیستم مدیریت یادگیری را که برای شما مناسب است، پیدا کنید ما برای کمک به شما اینجا هستیم. 
 

 سیستم مدیریت یادگیری LMS
سیستم مدیریت یادگیری LMS
 

بررسی های سیستم مدیریت یادگیری موجود و انتخاب بهترین آنها


بطور کلی سیستم های مدیریت یادگیری و آموزش مجازی بصورت رایگان و کدباز (Open Source) ارایه می شوند و هم با پرداخت هزینه عرضه می شوند. 
سیستم های مدیریت یادگیری  هزینه های بالا و قابلیت خصوصی سازی برای کاربران و متقاضیان طراحی و تولید می شوند. سیستم های مدیریت یادگیری رایگان به راحتی قابل دانلود و پیاده سازی است و استفاده می باشند. ( با قابلیت های کمتری نسبت به نوع غیر رایگان شان)
 Moodleو Dokeos و Atutor و sakaei  و Latitude Learning از انواع سیستم های مدیریت یادگیری رایگان هستند.


تعدادی از سیستم های مدیریت یادگیری LMS

ATutor  


این برنامه برای اولین بار در اواخر سال 2002 منتشر شد. حاصل مطالعه و تحقیقات  انجام شده با توسعه دهندگان در سال های قبل، ابتدا دلیل اصلی ایجاد  سیستم های آموزش آنلاین برای افراد دارای معلولیت بود.
ATutor  یک سیستم مدیریت یادگیری مبتنی بر وب با منبع باز (LMS) است که برای تعامل در سامانه یادگیری الکترونیکی استفاده می شود. مدیران می توانند ATutor  را در عرض چند دقیقه نصب و یا به روز رسانی کنند، دوره های سفارشی ایجاد کنند تا در ATutor  به یک شیوه جدید به نمایش بگذارد و به راحتی قابلیت های آن را با ماژول های گسترش دهد. آموزش دهندگان می توانند به سرعت محتوای آموزشی مبتنی بر وب را جمع آوری، طبقه بندی و توزیع آن را انجام دهند، به راحتی وارد کردن محتوای طراحی  شده و دوره های آنلاین خود را انجام دهند. دانش آموزان در یک محیط با قابلیت دسترسی آسان ، سازگار، یادگیری عمومی یاد می گیرند. دوره آموزشی را طراحی کنید تا ATutor  خودتان تجربه کنید. دانلود ATutor  برای گرفتن یک نسخه برای خودتان رایگان می باشد. در ATutor  ما اعتقاد داریم که پایبندی به استاندارد های سیستم آموزش الکترونیکی بخش مهمی از نرم افزار خوب است  در حال حاضر ATutor در سطح بین المللی مورد استفاده قرار گرفته است و به بیش از پانزده زبان دنیا ترجمه شده است و پشتیبانی از بیش از 40 ماژول زبان دیگر در حال حاضر در حال انجام است.

 سیستم مدیریت یادگیری LMS
سیستم مدیریت یادگیری LMS
 

Moodle


مودل به طور گسترده ای در میان منبع باز LMS راه حلی برای یادگیری الکترونیکی سریع شناخته شده است. همچنین راهنمایی های جامعی در مورد چگونگی راه اندازی سیستم مدیریت یادگیری ، راهنمایی در مورد موفقیت در آموزش الکترونیکی و آموزش با  Moodle، و همچنین یک جامعه بزرگ از کاربران Moodle که در موضوعات مختلف تعامل دارند ایجاد کرده است. مهم تر از همه، یک برنامه کاملا رایگان است.
Moodle  یک سیستم مدیریت یادگیری نرم افزار رایگان است که در PHP منتشر شده و تحت مجوز GNU General Public منتشر شده است. مودل برای یادگیری ترکیبی، آموزش از راه دور، کلاس درس و دیگر پروژه های آموزش الکترونیکی در مدارس، دانشگاه ها، محل های کار و سایر بخش ها مورد استفاده قرار می گیرد. 
 با ویژگی های مدیریتی قابل تنظیم، از آن برای ایجاد وب سایت های خصوصی با دوره های آنلاین برای مربیان و فراگیر ها به جهت دستیابی به اهداف یادگیری استفاده می شود. مودل (برای محیط یادگیری پویا شی گرا مدولار) اجازه می دهد گسترش و تطبیق محیط های یادگیری با استفاده از پلاگین های منابع باز باشد.

Dokeos


Dokeos این برنامه سیستم مدیریت یادگیری توسط بسیاری از سازمان ها در اروپا، استفاده می شود. همراه با یک ابزار نوشتن درس ساخته شده است. در اینجا چند ویژگی متمایز از نرم افزار آموزش مجازی LMS ذکر شده است:

-     یک کتابخانه از قالب های پیش ساخته ساخته شده است
-     یک ابزار برای چت
-     منحنی یادگیری نسبتا کم در مقایسه با دیگر LMS های منبع باز است
یک LMS رایگان و مقرون به صرفه برای رفع نیاز دانشگاه ها و موسسات آموزشی می باشد.

Sakai


این برنامه ی سیستم مدیریت یادگیری به طور عمده برای نیازهای موسسات آموزشی طراحی داده شده است. با این حال، برخی از شرکت ها نیز از این LMS استفاده می کنند. برخی از قوت های اصلی این پلت فرم یادگیری عبارتند از:

-    ادغام یکپارچه با  Google Docs     
-     یادگیری  مشارکتی 

 پشتیبانی از مرکز به خوبی انجام می شود که باعث می شود رفع مشکلات آسان تر شود.

از نقاط ضعف و منفی این برنامه  کد این LMS رایگان فقط  با ورود توسط توسعه دهندگان قابل اجرا و استفاده می باشد . این به این معنی است که اکثر کاربران نرم افزار سیستم مدیریت یادگیری کد ورودی را ندارند. این محدودیت منجر به محدود کردن تعداد سازمان هایی که از این LMS استفاده می کنند شده است . 

 سیستم مدیریت یادگیری LMS
سیستم مدیریت یادگیری LMS
 

Latitude Learning


این LMS را می توان به صورت رایگان برای بیش از 100 کاربر استفاده کرد و اگر تعداد کاربر بیش از این رقم باشد، هزینه اشتراک باید پرداخت شود. توسعه دهندگان این پلت فرم مدیریت یادگیری محصولات خود را در 12 زبان دنیا ارائه می دهند. برخی از ویژگی های متمایز این LMS عبارتند از:

 -   ادغام با WebEx و GoToMeeting
 -   وایت برد های هوشمند مشارکتی
 تمرکز بر نیازهای آموزشی شرکت ها، به عنوان مخالفت با دیگر نرم افزار های ال ام اس های رایگان است که در درجه اول برای موسسات دانشگاهی است و بیشتر برای مراکز اموزشی طراحی شده اند.

در میان تمامی این سیستم های مدیریت یادگیری Moodle گزینه مناسب تری در جهت موفقیت در آموزش الکترونیکی می باشد.

مقالات مرتبط


یادگیری الکترونیکی چیست

سیستم مدیریت آموزشی چیست بخش دوم

روش تدریس آموزش مجازی

 • نویسنده : کامران جانقربان
  • امتیاز :
  • 2
  • 2
 • تاریخ انتشار : 1396/07/03
 • تعداد مشاهده : 1564 بار
نظرات کاربران
عزیزی

عزیزی

        شما اطلاعی از این مورد دارید که مدت مجاز تحصیل در مقطع کارشناسی برای دوره‌های آموزش الکترونیکی به چه صورت است؟
      
پاسخ دادن 1 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

        دوست عزیز درود .
مدت مجاز تحصیل برای دانشجویان ورودی سال 1387 و ماقبل، 7 سال ( چهارده ترم ) و برای دانشجویان ورودی 1388 ، 6 سال ( 12 نیمسال تحصیلی ) می‌باشد.
و برای ورودی های 91 به بعد در صورت پذیرش دانشجو، مطابق آئین نامه جدید (آئین نامه ابلاغی سال 91) خواهد بود.
      
پاسخ دادن 1 0

عاطفه

عاطفه

        ممنون می شم اگر اطلاعاتی در این خصوص دارید بفرمایید که اگر در دوره های الکترونیکی ارائه شده در دانشگاه در مقطع ارشد ثبت کنم، پایان نامه هم باید ارائه دهم یا نه؟ یکی از دوستانم این موضوع را پرسیده و ظاهراً بین آموزش محور بودن یا پژوهش محور بودن دوره در این زمینه تفکیک قائل شده اند.
      
پاسخ دادن 1 0

منیژه

منیژه

        سلام
راه اندازی سیستم LMS چه مراحلی دارد و پیاده سازی LMS چگونه است؟
ممنون
      
پاسخ دادن 3 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

        درود سرکار خانم منیژه
راه اندازی سیستم LMS در حدود 3 روز کاری زمان نیاز دارد و استقرار و پیاده سازی سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (lms) در حدود یک هفته به همراه آموزش و سایر موارد آن زمان می برد با سپاس از شما

      
پاسخ دادن 1 0

محمد رضا جهرمی

محمد رضا جهرمی

        با سلام من مدت زیادی با نرم افزارهای آموزش مجازی LMS کار کرده ام و امروز مقالات جالبی در سایت پافکو یافتم بدون هر گونه تعصبی میتوانم بگویم LMS Moodle مودل یک سرو گردن قوی از بقیه سیستم های ال ام اس موجود در بازار است و بهترین سیستم آموزش از راه دور می باشد در حوزه سیستم های مدیریت یادگیری الکترونیکی (ال ام اس) با توجه به سرعت بارگزاری و پیچیدگی های ان LMS مودل همواره پیشتاز بوده و انرا به سایرین پیشنهاد می کنم البته بشرط انکه به با سیستم وب کنفرانس adobe connect هم یکپارچه شده باشد حتی در دانشگاه بین المللی امام خمینی با اینکه یک دانشگاه بین المللی است یعنی از کشورهای مخلتف دانشجو دارد باز هم هم وب کنفرانس ادوبی کانکت استفاده می کند و بسیاری از دانشگاه های دیگر و هلدینگهای مختلف نیز از همین ابزار بهره می برند فقط خواستم تجربه ام رو در اختیارتون بزارم ببخشید منو پر حرفی کردم در پایان از مقالات حرفه ای پافکو قدردانی می کنم
      
پاسخ دادن 2 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

        درود
جناب آقای رضا جهرمی
از این که اطلاع مفیدتان را در اختیار جمع گذاشتید سپاسگزارم
سیستم یادگیری الکترونیکی LMS پافکو با نرم افزار ادوبی کانت و سایر نرم افزار این شرکت یکپارچه می باشد
نرم افزار مودل بواسطه قدمت به پختگی کامل رسیده و یک نرم افزار جهانی می باشد و ساده و روان است با شما موافق هستیم
موفق باشید
      
پاسخ دادن 2 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

لطفا از گذاشتن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید