سیستم مدیریت آموزش

آموزش مجازی رایگان

آموزش مجازی رایگان
آموزش مجازی رایگان همانطور که از نامش پیداست هیچ هزینه ای ندارد و هیچ پیش شرطی را هم نمی خواهد فقط کافی است دسترسی به اینترنت وجود داشته باشد. داشتن علاقه مهم ترین ملاک در این شیوه ی آموزشی است. اینگونه آموزش ها که به شیوه ی دوره های آموزش رایگان در اختیار دانش جویان قرار می گیرد، هیچ مجوز رسمی لازم ندارند.
آموزش مجازی رایگان
آموزش مجازی رایگان

تاریخچه آموزش مجازی رایگان

تاریخچه دوره های درسی آموزش مجازی رایگان در حدود ۱۳ سال پیش از سوی موسسه فناوری ماساچوست ارائه شد و پس از آن سایر دانشگاه ها نیز این الگو را به کار گرفتند. هم اکنون صدها کالج و موسسه عالی مواد درسی دانشگاهی خود را به صورت رایگان به علاقه مندان ارائه می دهند.


روزگاری نه چندان دور برای تحصیل راهی جز دانشگاه نداشتید و برای رفتن به دانشگاه به ویژه در کشوری مانند ایران چاره ای نداشتید که از مانع بزرگی به نام کنکور بگذرید. دوره های آموزش مجازی رایگان فرصت مناسبی است برای کسانی که در شرایط معمول امکان دسترسی به دوره های جدی و سخت آموزشی ندارند. اگر به هر دلیل نمی توانستید در کنکور شرکت کنید یا پذیرفته شوید، چاره‌ای نبود تا خودآموز باشید و خودآموزی، در رشته هایی مانند ادبیات و یا هنر اگرچه گاه می‌توانست نتیجه مطلوب به بار آورد اما در رشته‌هایی که به تخصص‌های خاص نیاز داشت و یا به افرادی که این تخصص را به شما منتقل کنند، حتما به مشکل برمی‌خوردید و باید هزینه هنگفتی را برای یادگیری این تخصص می پرداختید. 


رسیدن به مراتب عالی در رشته‌های دانشگاهی و علوم متفاوت بسیار ارزشمند است ولی گاهی به دلیل هزینه‌های بالای آن، امکان تحصیل در درجات عالی مهیا نمی‌شود.خوشبختانه امروزه با گسترش تکنولوژی‌های ارتباطی شما می‌توانید همه‌چیز را به شکلی تقریبا ساختاریافته و اصولی و البته رایگان فرا گیرید. 
آموزش مجازی رایگان نوعی دوره آنلاین با هدف دسترسی آزاد از طریق وب و مشارکت در مقیاس بزرگ است. به گفته کارشناسانی که در زمینه شبکه اجتماعی فعالیت می کنند آموزش مجازی رایگان اتصال شبکه های اجتماعی را کامل می کند.این گروه از آموزش های ایجاد شده باعث تعامل فعال چند صد تا چند هزار دانش آموز می شود که با توجه به اهداف ، دانش قبلی و مهارت های یادگیری و منافع مشترک مشارکت آنها برنامه ریزی شده است . آموزش آنلاین رایگان، همانطور که از نامش پیداست هیچ هزینه ای ندارد و هیچ پیش شرطی را هم نمی خواهد فقط کافی است دسترسی به اینترنت وجود داشته باشد. داشتن علاقه مهم ترین ملاک در این شیوه ی آموزشی است. اینگونه آموزش ها که به شیوه ی دوره های آموزش رایگان در اختیار دانش جویان قرار می گیرد، هیچ مجوز رسمی لازم ندارند.

ویژگی های آموزش مجازی رایگان


به طور کلی هر آموزش مجازی رایگان دو ویژگی مشترک دارند: 
دسترسی آزاد : شرکت کنندگان در این دوره ها نیاز به ثبت نام در مدرسه یا موسسه یا دانشگاه ندارند و نیازی به پرداخت پول هم ندارند. 
مقیاس پذیری : در دوره های سنتی یک درس برای تعداد محدودی از دانش آموز و معلم تعریف می شود ولی گُستردگی آموزش مجازی می تواند تعداد نامحدودی از شرکت کنندگان را پشتیبانی کند.
پیشرفت‌های اخیر در فناوری ویدیو، شبکه‌های اجتماعی و نرم افزارهای صوتی تصویری و تعاملی به دانشگاه‌ها این امکان را می‌دهند تا این دوره های درسی گستردۀ اینترنتی را به عنوان راهی برای رساندن امکان تحصیل به مخاطبان گسترده با کم ترین هزینه یا بدون هزیه ارائه کنند.

آموزش مجازی رایگان
آموزش مجازی رایگان
 

در اینجا به چند مرکز اشاره می کنم که می توانید در آن ها از آموزش مجازی رایگان بهره مند شوید

مراکز ارائه دهنده آموزش مجازی رایگان

MIT OpenCourseWare

MITاز اولین گروه‌های ارائه‌دهنده منابع آموزشی رایگان است که اطلاعاتش را نزدیک به ده سال است که در اختیار عموم قرار می دهد. دانشجویان اینترنتی دانشگاه MIT مدرکی از دانشگاه کسب نخواهند کرد و در عین حال هیچ تماسی نیز با آن نخواهند داشت اما بدون حضور یافتن در این دانشگاه که در ماساچوست آمریکا واقع است، امکان یادگیری رشته‌های مختلف آن را خواهند داشت. تمامی محتوای دروس ارایه شده در این دانشگاه بر روی سایت قرار می گیرد و تا حد امکان تلاش گردیده که کیفیت محتوای مطالب و ویدیو ها خوب باشند.
دانشجویانی که در دوره‌های آموزش مجازی رایگان شرکت می‌کنند به لحاظ دسترسی به محتوا هیچ تفاوتی با دانشجویان ثبت‌نام کرده ندارند و در حقیقت مطالبی که برای اشتیاق دانشجو به بیشتر آموختن در این دوره‌ها گنجانده شده است بسیار جذاب‌تر و وسیع‌تر از مطالب ارایه شده در دوره های حضوری دانشگاه است.
اگر همیشه آرزو داشتید که به یک مدرسه فنی بزرگ مثل MIT بروید، حالا همه چیز فراهم است که در خانه خودتان، در زمان دلخواه خودتان و به صورت رایگان درس‌های آ‌ها را بخوانید. سایت دوره‌های آزاد MIT طیف وسیعی از کلاس ها را ارایه می‌کند که شما می‌توانید بر اساس نام هر قسمت، آن‌ها را جستجو کنید. شما می‌توانید درس‌ها را دانلود کنید و براساس سرعت خودتان به یادگیری بپردازید.

آموزش مجازی رایگان
آموزش مجازی رایگان


Coursera

سایت Coursera دوره‌های آموزش مجازی خود را به صورت رایگان و با کیفیت قابل قبول در اختیار عموم قرار می‌دهند. کلاس‌های آموزشی این سایت بین 4 تا 12 هفته طول می‌کشد و از طریق موسسات معروفی نظیر دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، استنفورد، میشیگان و پرینستون حمایت می‌شود. علاوه بر کلاس‌ها و دوره‌های سنگین این سایت در رشته هایی نظیر کامپیوتر، کلاس‌های جذاب دیگری مانند تاریخ جهان، اقتصاد و... نیز در این سایت برگزار می‌گردد. جالب ترین نکته در مورد یادگیری از طریق اینترنت این است که شما می‌توانید دروس دانشگاهی‌ای را انتخاب کنید که در گذشته فقط در اختیار افرادی قرار می گرفت که حاضر بودند پول هنگفتی در قبال آموزش آن بپردازند. کورسرا، تعداد زیادی از این درس‌ها و کلاس‌ها را در یک سایت کنار هم گرد آورده است. از آموزش مقدماتی بعضی رشته های موسیقی و هنری دانشگاه برکلی گرفته تا مواد درسی رشته حقوق دانشگاه ییل. این دوره‌ها شامل ویدئو و دیگر شیوه‌های آموزشی  و ارزیابی (از جمله آزمون‌ آنلاین) است که باید در مدت زمان مشخصی به اتمام برسند. دوره‌ها زیر نظر یک استاد اداره می‌شوند. می توانید موضوع مورد علاقه خود را در لیستی قرار دهید که هر وقت کلاس تازه‌ای در آن زمینه برگزار شد، به شما اطلاع بدهد.
Academic Earth
سایت Academic Earth به عنوان بخش آکادمیک و دانشگاهی پورتال Hulu مطرح بوده و توانسته مجموعه‌های رایگان و متنوعی از سخنرانی‌های علمی و کلاس‌های دانشگاهی را از دانشگاه‌های متنوع جمع‌آوری کند. این سایت تلاش دارد برای هر شخص، پیشنهادات مفیدی را ارایه دهد و بدین ترتیب روشی متفاوت را نسبت به دیگر سایت‌ها در این زمینه در پیش گیرد. این سایت به تازگی در اختیار Ampush Media قرار گرفته است ولی به نظر نمی‌رسد که فعلا تغییری در نحوه دسترسی به منابعش اعمال کند. اگر به دنبال مجموعه‌ای گسترده‌تر از درس‌های MIT  هستید، این سایت جای مناسبی است. این دوره‌های رایگان از پنجاه دانشگاه مختلف در سراسر جهان گردآوری شده است و شما می توانید موضوعات کلی را در آن جستجو کنید. دوره‌هایی مانند قوانین طبیعی، بحران‌های اقتصادی و نیز ویدئوهای سرگرم کننده‌ای در این سایت یافت می‌شوند.

iTunes U

با اینکه همه ویژگی‌های iTunes U اپل رایگان نیست ولی حجم بالایی از منابع و مدیا از طریق برنامه iTunes U در دسترس است. بسیاری از مدارس از برنامه یا نرم افزار iTunes U برای ساخت محتوا برای دانش آموزان خود استفاده می‌کنند. بعضی از محتواهای ایجاد شده توسط این نرم افزار به طور رایگان و برخی دیگر از طریق پرداخت هزینه در دسترس عموم قرار می‌گیرد. از بسیاری از دوره‌های درسی این سایت می‌توان با ابزارهایی غیر از کامپیوتر هم استفاده کرد. iTunes U یک اپ رایگان است که به شما اجازه می‌دهد این درس‌ها را روی آی‌پاد، آی‌فون و آی‌تاچ دانلود کنید. گفته می‌شود که این سایت در زمینه آموزش مجازی رایگان شامل 500 هزار درس مختلف از دوره ابتدایی گرفته تا کالج را شامل می شود. شما می توانید یادداشت‌هایی را به ویدئوها اضافه کنید، آن‌ها را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید و یا روی آی‌بوک‌تان ذخیره کنید.

Textbook Revolution

سایت Textbook Revolution توسط خود دانشجویان اداره می‌شود و منابع آموزشی و کتاب‌های رایگان متنوعی در آن موجود است. شاید این سایت از نظر طراحی کمی ضعیف به نظر برسد و شاید در نگاه اول نتواند پتانسیل خود را به مخاطبان نشان دهد ولی اگر به دنبال یک برنامه آموزشی یا یک کتاب رایگان هستید، این سایت یکی از بهترین پیشنهاد های ما به شما خواهد بود.

آموزش مجازی رایگان
آموزش مجازی رایگان


TED

گفت‌وگوها و مباحثی که در تد انجام می‌شود، منبع عظیمی از اطلاعات در مباحث مختلف را فراهم کرده است. منابع مختلفی روی این سایت برای کسانی که در جستجوی درس‌ آنلاین هستند قرار داده شده است. هزاران ویدئوی مرتبط با یادگیری توسط خودتان و به صورت آنلاین در این سایت وجود دارد. اگر اهل تنوع هستید می‌توانید از سایت بخواهید که به شما، از میان موضوعات دیگر، یک ویدئوی جذاب، زیبا و آموزنده نشان بدهد. اینها قطعا آموزش رسمی نیستند، اما بی شک متحول‌کننده است.
 

مقالات مرتبط


سامانه آموزش مجازی

چگونه کلاس مجازی برگزار کنیم

آموزش آنلاین

  • نویسنده : کامران جانقربان
    • امتیاز :
    • 4
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1396/06/19
  • تعداد مشاهده : 132 بار