مقالات آموزش مجازی

بررسی سیستم وب کنفرانس در یک نگاه

وب کنفرانس
سیستم وب کنفرانس به یک پل ارتباط صوتی و تصویری میان دو یا چند مکان مختلف با استفاده از وب گفته می شود. در این شکل ارتباطات یک مرکز اصلی به عنوان پایگاه وظیفه مدیریت و برقراری ارتباطات را بر عهده دارد که به عنوان سرور وب کنفرانس شناخته می شود. نکته اساسی در وب کنفرانس عدم احتیاج کاربران به install نرم افزار مجزا بر روی کامپیوتر خود می باشد و تنها با باز نمودن browser خود و وارد نمودن URL سرور می توانند به برقراری ارتباط بپردازند. 
وب کنفرانس
سیستم وب کنفرانس


سیستم وب کنفرانس (Web conference) به یک پل ارتباط صوتی و تصویری میان دو یا چند مکان مختلف با استفاده از وب گفته می شود. در این شکل ارتباطات یک مرکز اصلی به عنوان پایگاه وظیفه مدیریت و برقراری ارتباطات را بر عهده دارد که به عنوان سرور وب کنفرانس شناخته می شود. نکته اساسی در وب کنفرانس عدم احتیاج کاربران به install نرم افزار مجزا بر روی کامپیوتر خود می باشد و تنها با باز نمودن browser خود و وارد نمودن URL سرور می توانند به برقراری ارتباط بپردازند. 
وب کنفرانس به طور فزاینده ای به گزینه ای مناسب برای تجارت تبدیل شده است که می خواهند در وقت و پول صرفه جویی کنند و نیازی به پرواز کارمندان به سراسر جهان برای  شرکت در جلسات نیست در واقع نیاز به برقراری تماس  و حضور فیزیکی نیست.

نرم افزارهای موجود برای سرور وب کنفرانس با توجه به قصد استفاده و نوع عملکرد دارای امکانات و توانایی های متفاوتی می باشند. به علت راحتی بهره وری در برقراری تماس برای کاربران، سیستم وب کنفرانس به ابزار بسیار مطلوبی برای آموزش های مجازی از راه دور تبدیل گردیده است. از این جهت اکثر نرم افزارهای ارائه شده با این قصد توسعه یافته اند و به علاوه بر تجهیزات ارتباط صوتی تصویری امکاناتی همچون whiteboard مشترک، انتقال فایل و … نیز در آن ها در نظر گرفته شده است.  به علت تحت وب بودن این سرویس ؛ شرکت کنندگان می توانند در هر مکان جغرافیایی و با هر browser و تنها با قابلیت دسترسی به سرور مورد نظر از این سرویس وب استفاده کنند. این حال، نیروی مهندسی اینترنت (IETF) در حال کار بر روی پروتکل های وبینار است که خبر از انعطاف پذیری بیشتر، قابلیت کارایی بیشتر و قابلیت دسترسی بیشتر را می دهد.

خدمات کنفرانس مبتنی بر وب


افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها با وب کنفرانس و امکانات صوتی، تصویری، تبادل سند و تصویر را توسط فن آوری هایی مانند وب کم ها ، در میان خیل عظیمی از شرکت کنندگان از طریق اینترنت ارائه داده است. به اشتراک گذاری دسکتاپ، که به کاربران اجازه می دهد از راه دور دسکتاپ یکدیگر را مشاهده و کنترل نمایند از دیگر ویژگی های وب کنفرانس است. با برنامه های کاربردی  و نرم افزارهای وب کنفرانس، کاربران می توانند حضور آنلاین در جلسه با فن آوری های ارائه شده داشته باشند.
امنیت درباره وب کنفرانس  از طریق رمزگذاری، گواهی های دیجیتال، و تأیید هویت، با استفاده از تکنولوژی لایه های امن فراهم می شود. به طور معمول، ارائه دهندگان مانند Bridge و WebEx  وب کنفرانس را به عنوان یک سرویس وب ارائه می دهند. ارائه دهندگان پهنای باند، رابط کاربری و ابزارهایی مانند برنامه های هماهنگ سازی، ارسال دستورالعمل های مشارکتی و بررسی تنظیمات مرورگر برای سازگاری را ارائه می دهند. آنها همچنین به شرکت کنندگان کمک فنی می کنند.

وب کنفرانس
سیستم وب کنفرانس

مزایای سیستم وب کنفرانس


از مزایای سیستم وب کنفرانس می توان به موارد زیر اشاره نمود:
- امکان برقراری ارتباط در هر مکان بدون محدودیت جغرافیایی
- بدون نیاز به نصب نرم افزارهای خاص
- بدون نیاز به فیلتر نمودن ارتباط
- استفاده از ابزارهای مفید جهت امور آموزشی
- مدیریت قوی کاربران جهت تعریف سطوح دسترسی و سایر موارد
- توانایی برقراری تماس همزمان چند طرفه بدون MCU

معایب سیستم وب کنفرانس

با توجه به کلیه مزایای وب کنفرانس، رعایت نکات ضروری در استفاده از وب کنفرانس مهم است زیرا این متد ارتباطی دارای مشکلاتی نیز می باشد که می توان افت کیفیت تصویر و کوچکتر شدن اندازه آن را ذکر نمود که علت آن توان پایین پردازش تصویر در محیط وب و یا مناسب نبودن استفاده از این ارتباط جهت کنفرانس یک گروه در یک مکان می باشد و همچنین سایر موارد مثل نیاز به در دسترس بودن دائم سرور و عدم استقلال تماس برای کاربران می تواند مواردی باشند که این نوع ارتباط را برای بسیاری از موارد نامناسب می سازد.
در بعضی موارد، تعداد زیادی از کاربران می توانند هزینه های بالاتری جهت وبینار در یک وقت معین بپردازند تا از خرید تجهیزات خودشان صرف نظر کنند. به علاوه، خدمات وب کنفرانس ، یک خطر امنیتی را ایجاد می کنند چون آنها از سیاست های امنیتی معمولی که پرسنل فناوری اطلاعات شرکت تنظیم عبور می کنند. به علاوه، اشکالات سیستم وب کنفرانس می تواند آسیب پذیری های امنیتی را مهیا کند. هکرها می توانند از این نقایص جهت آلوده سازی سیستم ها با نرم افزارهای تخریبی، استفاده کرده و در بقیه فایل های منتقل شده در حین جلسات، یا دسترسی به سیستم ها و فایل های شرکت کنندگان در کنفرانس اختلال ایجاد کنند.

وب کنفرانس
سیستم وب کنفرانس

استفاده از سیستم وب کنفرانس در آموزش آنلاین


•    از سیستم وب کنفرانس جهت تشکیل و مدیریت کلاس های آموزش آنلاین استفاده می شود. به کمک این سیستم، معنای حقیقی آموزش مجازی تعریف می شود. با تعیین زمان، کاربر از هر کجای دنیا به سیستم و اینترنت متصل شده و در کلاس حضور می یابد. و مدرسان می توانند کلاس را با بالاترین کیفیت و بازدهی مدیریت و برگزار کنند. در این میان کلاس نیز همزمان ضبط شده و بعد از اتمام کلاس در اختیار کاربران قرار داده می شود.
•    تشکیل گروه های مجازی یا انجام عمل های پزشکی در محیط مجازی از دیگر کاربرد های استفاده از سیستم وب کنفرانس می باشد که می توان به آنها اشاره کرد.
•    مدیریت فایلهای آموزشی مانند ppt , pps
•    استفاده از صدا و تصویر برای آموزش
•    استفاده از تخته مجازی white‐board
•    آسان بودن مدیریت کلاس
•    بدون محدودیت زمانی و مکانی برای تشکیل کلاس مجازی
•    کمترین هزینه استفاده
•    امکان ایجاد کلاسهای فراوان و هم زمان


 
سیستم وب کنفرانس مبتنی بر سرور


همان طور که در سیستم های مبتنی بر سرور، سرورها به طور خودکار هر کنفرانس را به طور بالقوه بررسی می کنند در دسترس بودن شرکت کنندگان، شناسایی کسانی که توانایی شرکت در  وب کنفرانس را دارند نیز بررسی می کنند و کنفرانس را برای استفاده بعدی یا برای کسانی که نمی توانند حضور یابند ضبط می کنند.

مقالات مرتبط


وب کنفرانس Adobe Connect

وبینار چیست

بهترین نرم افزار ویدیو کنفرانس

  • نویسنده : کامران جانقربان
    • امتیاز :
    • 6
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1396/06/12
  • تعداد مشاهده : 581 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

لطفا از گذاشتن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید