مقالات آموزش مجازی

سیستم وب کنفرانس

وب کنفرانس
سیستم وب کنفرانس امکانات صوتی، تصویری، تبادل سند و تصویر را توسط فن آوری هایی مانند وب کم ها ، در میان خیل عظیمی از شرکت کنندگان از طریق اینترنت ارائه داده است. به اشتراک گذاری دسکتاپ، که به کاربران اجازه می دهد از راه دور دسکتاپ یکدیگر را مشاهده و کنترل نمایند از دیگر ویژگی های سیستم وب کنفرانس است. با برنامه های کاربردی و نرم افزار وب کنفرانس، کاربران می توانند حضور آنلاین در جلسه با فن آوری های ارائه شده داشته باشند.
وب کنفرانس
سیستم وب کنفرانس


سیستم وب کنفرانس (Web conference) به یک ارتباط صوتی و تصویری میان دو یا چند مکان متفاوت با استفاده از وب گفته می شود. در این گونه ارتباطات یک مرکز اصلی به عنوان پایگاه وظیفه مدیریت و برقراری ارتباطات را بر عهده دارد که به عنوان سرور وب کنفرانس شناخته می شود. نکته مهم در وب کنفرانس عدم نیاز کاربران به نصب نرم افزار مجزا بر روی کامپیوتر خود می باشد و تنها با باز نمودن مرورگر خود و وارد نمودن آدرس سرور می توانند به برقراری ارتباط بپردازند. همچنین به دلیل استفاده از ساختار وب و ماهیت سرور کلا نیاز به ابزارهای پیچیده مانند MCU در برقراری تماس های همزمان چند طرفه نیست.
وب کنفرانس به طور فزاینده ای به گزینه ای مطلوب برای کسب و کار تبدیل شده است که می خواهند در زمان و پول صرفه جویی کنند و نیازی به پرواز کارمندان به سراسر جهان برای  شرکت در جلسات نیست در واقع نیاز به برقراری تماس  و حضور فیزیکی نیست.

نرم افزارهای موجود برای سرور وب کنفرانس با توجه به هدف استفاده و نوع کاربرد دارای امکانات و قابلیت های مختلفی می باشند. به دلیل سادگی استفاده در برقراری تماس برای کاربران، سیستم وب کنفرانس به ابزار بسیار مناسبی جهت آموزش های مجازی از راه دور تبدیل گردیده است. از این رو اکثر نرم افزارهای ارائه شده با این هدف گسترش یافته اند و علاوه بر امکانات ارتباط صوتی تصویری امکاناتی همچون تخته آموزش مشترک، انتقال فایل و … نیز در آن ها در نظر گرفته شده است.  به دلیل تحت وب بودن این سرویس ؛ کاربران می توانند در هر مکان جغرافیایی و با هر مرورگری و تنها با دسترسی به سرور مورد نظر از این سرویس وب استفاده کنند. این حال، نیروی مهندسی اینترنت (IETF) در حال کار بر روی پروتکل های وب کنفرانس است که خبر از انعطاف پذیری بیشتر، قابلیت کارایی بیشتر و قابلیت دسترسی بیشتر را می دهد.

خدمات کنفرانس مبتنی بر وب


سیستم وب کنفرانس امکانات صوتی، تصویری، تبادل سند و تصویر را توسط فن آوری هایی مانند وب کم ها ، در میان خیل عظیمی از شرکت کنندگان از طریق اینترنت ارائه داده است. به اشتراک گذاری دسکتاپ، که به کاربران اجازه می دهد از راه دور دسکتاپ یکدیگر را مشاهده و کنترل نمایند از دیگر ویژگی های وب کنفرانس است. با برنامه های کاربردی  و نرم افزارهای وب کنفرانس، کاربران می توانند حضور آنلاین در جلسه با فن آوری های ارائه شده داشته باشند.
امنیت وب کنفرانس  از طریق رمزگذاری، گواهی های دیجیتال، و تأیید هویت، با استفاده از تکنولوژی لایه های امن فراهم می شود. به طور معمول، ارائه دهندگان مانند Bridge و WebEx  وب کنفرانس را به عنوان یک سرویس وب ارائه می دهند. ارائه دهندگان پهنای باند، رابط کاربری و ابزارهایی مانند برنامه های هماهنگ سازی، ارسال دستورالعمل های مشارکتی و بررسی تنظیمات مرورگر برای سازگاری را ارائه می دهند. آنها همچنین به شرکت کنندگان کمک فنی می کنند.

وب کنفرانس
سیستم وب کنفرانس

مزایای سیستم وب کنفرانس


از مزایای سیستم وب کنفرانس می توان به موارد زیر اشاره نمود:
- امکان برقراری ارتباط در هر مکان بدون محدودیت جغرافیایی
- بدون نیاز به نصب نرم افزارهای خاص
- بدون نیاز به فیلتر نمودن ارتباط
- استفاده از ابزارهای مفید جهت امور آموزشی
- مدیریت قوی کاربران جهت تعریف سطوح دسترسی و سایر موارد
- توانایی برقراری تماس همزمان چند طرفه بدون MCU

معایب سیستم وب کنفرانس

با در نظر گرفتن تمام مزایای وب کنفرانس، این روش ارتباطی دارای معایبی نیز می باشد که از جمله آنها می توان به افت کیفیت تصویر و کوچکتر شدن اندازه آن اشاره نمود که دلیل آن قدرت پایین پردازش تصویر در محیط وب و یا مناسب نبودن استفاده از این ارتباط جهت کنفرانس یک گروه در یک مکان می باشد و همچنین سایر موارد مثل نیاز به در دسترس بودن دائم سرور و عدم استقلال تماس برای کاربران می تواند مواردی باشند که این نوع ارتباط را برای بسیاری از موارد نامناسب می سازد.
در برخی موارد، بسیاری از کاربران می توانند هزینه های بیشتری برای کنفرانس ها در یک زمان بپردازند تا از خرید تجهیزات خودشان صرف کنند. علاوه بر این، خدمات وب کنفرانس ، یک خطر بالقوه امنیتی را ایجاد می کنند زیرا آنها از سیاست های امنیتی معمولی که پرسنل فناوری اطلاعات شرکت ایجاد می کنند عبور می کنند. همچنین، اشکالات سیستم وب کنفرانس می تواند آسیب پذیری های امنیتی را ایجاد کند. هکرها می توانند از این مشکلات برای آلوده سازی سیستم ها با نرم افزارهای مخرب، استفاده کرده و در سایر فایل های منتقل شده در طول جلسات، یا دسترسی به سیستم ها و فایل های شرکت کنندگان در کنفرانس اختلال ایجاد کنند.

وب کنفرانس
سیستم وب کنفرانس

استفاده از سیستم وب کنفرانس در آموزش آنلاین


•    از سیستم وب کنفرانس جهت تشکیل و مدیریت کلاس های آموزش آنلاین استفاده می شود. به کمک این سیستم، معنای حقیقی آموزش مجازی تعریف می شود. با تعیین زمان، کاربر از هر کجای دنیا به سیستم و اینترنت متصل شده و در کلاس حضور می یابد. و مدرسان می توانند کلاس را با بالاترین کیفیت و بازدهی مدیریت و برگزار کنند. در این میان کلاس نیز همزمان ضبط شده و بعد از اتمام کلاس در اختیار کاربران قرار داده می شود.
•    تشکیل گروه های مجازی یا انجام عمل های پزشکی در محیط مجازی از دیگر کاربرد های استفاده از سیستم وب کنفرانس می باشد که می توان به آنها اشاره کرد.
•    مدیریت فایلهای آموزشی مانند ppt , pps
•    استفاده از صدا و تصویر برای آموزش
•    استفاده از تخته مجازی white‐board
•    آسان بودن مدیریت کلاس
•    بدون محدودیت زمانی و مکانی برای تشکیل کلاس
•    کمترین هزینه استفاده
•    امکان ایجاد کلاسهای فراوان و هم زمان


 
سیستم وب کنفرانس مبتنی بر سرور


همان طور که در سیستم های مبتنی بر سرور، سرورها به طور خودکار هر کنفرانس را به طور بالقوه بررسی می کنند در دسترس بودن شرکت کنندگان، شناسایی کسانی که توانایی شرکت در سیستم وب کنفرانس را دارند نیز بررسی می کنند و کنفرانس را برای استفاده بعدی یا برای کسانی که نمی توانند حضور یابند ضبط می کنند.

مقالات مرتبط


وب کنفرانس Adobe Connect

وبینار چیست

بهترین نرم افزار ویدیو کنفرانس

  • نویسنده : کامران جانقربان
    • امتیاز :
    • 5
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1396/06/12
  • تعداد مشاهده : 205 بار