مقالات آموزش مجازی

آموزش آنلاین

یادگیری آنلاین
آموزش آنلاین، یادگیری برنامه ریزی شده ای است که در آن معمولاً یادگیری و آموزش در محیط های جدا از هم صورت می گیرند. به همین دلیل آموزش آنلاین، به تکنولوژی های ارتباطی و نهادی برای طراحی و برنامه ریزی آموزش نیازمند است. یادگیری آنلاین فقط بر روی نیاز های یاد گیرنده برای رابطه با مدرس تمرکز می کند، درحالی که آموزش آنلاین باید شامل دو طرف ارتباط، یعنی مدرس و یاد گیرنده باشد.

یادگیری آنلاین
آموزش آنلاین

امروزه اینترنت یک منبع آموزش قوی در رسانه ها آموزشی و  به طور کلی قادر به ارزیابی، تطبیق و اصلاح است که با استفاده از کامپیوتر برای همه افراد در هر نقطه از جهان در هر زمان است. محبوبیت استفاده از اینترنت به عنوان یک منبع اطلاعاتی و آموزشی در حال افزایش است. در آینده، به این ترتیب که اکثر مشاغل بیشتر با اینترنت رو به رو می شوند و از فرصت های آموزش آنلاین استفاده می کنند. با افزایش سرعت و امنیت و پیشرفت فن آوری و تکنولوژی  نیاز به اینترنت در زندگی روزمره افزایش می یابد.


آموزش آنلاین شیوه ای جدید برای طراحی، تدوین، ارائه و ارزشیابی آموزش است که از قابلیت ها و امکانات الکترونیکی برای کمک به یادگیری بهره می گیرد. آموزش آنلاین روش آموزشی است که از زمان پیدایش اینترنت و گسترش این پدیده فن اوری و استفاده از قابلیت‌های آن ایجاد گردیده است و در حقیقت تکامل یافته شیوه آموزش از راه دور و مجازی و برطرف کننده نیاز انسان‌های دانش طلب و خواهان یادگیری است خصوصاً اینکه زمان و مکان در این شیوه آموزشی کاملا اختیاری است. آموزش الکترونیکی امروزه توجه بسیاری از مدرسین و موسسات آموزشی را به خود جلب نموده و از مباحث و مصارف بسیار اساسی و پرطرفدار در اینترنت است. مخفف نوشته ‌هایی مثل (CBT)(Computer-Based Training) , (IBT)Internet-Based Training یا (WBT) (Web-Based Training )به عنوان مترادف آموزش الکترونیکی به کار برده می‌ شوند.

سیستم‌ آموزش الکترونیکی MIS نامیده می ‌شوند. امروزه دانشگاه ‌های و بسیاری از مراکز آموزشی در سرتاسر دنیا از این شیوه برای برگزاری کلاس آنلاین استفاده می‌ نمایند.
اگرچه فناوری و تکنولوژی در آموزش و پرورش ادغام شده است، استفاده از آن برای آموزش و یادگیری همچنان یک دغدغه است. علیرغم اینکه بسیاری از مدارس و دانشگاه ها  امروزه دارای دسترسی آسان به فناوری و اینترنت و معلمان آموزش دیده و محیط تحصیل مناسب هستند، استفاده از تکنولوژی در کلاس هنوز کم است. استفاده کم و اندک تکنولوژی در آموزش و پرورش به نظر آموزشی معلمان می باشد.
 
 
آموزش آنلاین، یادگیری برنامه ریزی شده ای است که در آن معمولاً یادگیری و آموزش در محیط های جدا از هم صورت می گیرند. به همین دلیل آموزش آنلاین ، به تکنولوژی های ارتباطی و نهادی برای طراحی و برنامه ریزی آموزش نیازمند است. یادگیری آنلاین فقط بر روی نیاز های یاد گیرنده برای رابطه با مدرس تمرکز می کند، درحالی که آموزش آنلاین باید شامل دو طرف ارتباط، یعنی مدرس و یاد گیرنده باشد. در واقع آموزش الکترونیکی از زیرشاخه های آموزش آنلاین است که در آن ارتباط مدرس و یادگیرنده به تکنولوژی اینترنت محدود می شود. در آموزش انلاین ، ارتباط مدرس و یاد گیرنده می تواند از طریق ویدئو کنفرانس و یا اینترنت و شبکه های اجتماعی باشد.
 

یادگیری آنلاین
آموزش آنلاین
 

تعریف مفاهیم  آموزش آنلاین و از راه دور

آموزش آنلاین

در آموزش آنلاین، عنصر کلیدی و مهم استفاده از اینترنت است و به عنوان تکنیک آموزشی شناخته شده است که با استفاده از برخی از تکنولوژی ها به رسمیت شناخته شده است. آموزش آنلاین می تواند شامل آموزش الکترونیکی و آموزش ترکیبی باشد، به طور کلی به ایده استفاده از ابزار های آنلاین برای آموزش اشاره دارد.

آموزش الکترونیکی

آموزش الکترونیکی می تواند به موقعیتی باشد که در آن تعامل بین دانش آموزان و معلمان به صورت آنلاین انجام می شود. اساسا، دانش آموزان آموزش را دریافت می کنند و معلمان از طریق یک رسانه آنلاین آموزش می دهند، حتی اگر معلم بتواند در همان ساختمان با آنها باشد. این شیوه آموزشی فقط انتخاب دانشجویان و معلمان برای آموزش است.

آموزش از راه دور

اگرچه آموزش از راه دور گفته می شود و اغلب به عنوان مترادف از اصطلاح آموزش آنلاین استفاده می شود، ابتدا به منظور جذب دانش آموزان از سراسر جهان معرفی شد. دانشگاه ها در حال ارائه دوره های آموزش از راه دور اختصاصی هستند تا زمانی که آنها شرایط ورود و صلاحیت ورود به دانشگاه را داشته باشند. برای مثال از این رو برای دانشجویان اروپایی امکان پذیر شد  به راحتی در یک کالج آمریکایی بدون نیاز به مسافرت حضور پیدا کرد.

آموزش ترکیبی

آموزش ترکیبی ، ترکیبی از آموزش با فاصله و آموزش سنتی در یک کلاس است. اساسا، دانش آموزان یک برنامه ثابت خواهند داشت که در آن باید بخشی از کلاس ها را در مؤسسه آموزشی برگزار کنند و برای بقیه، آنها می توانند خودشان برنامه را تنظیم کنند، بقیه کلاس ها را شرکت نمایند و کارهای خود را انجام دهند و می توانند تکالیف خود را به طور آنلاین انجام دهند.

یادگیری آنلاین
آموزش آنلاین


در اکثر این مفاهیم آموزش آنلاین به استفاده از تکنولوژی و محل یادگیری (کلاس / مسافت / آنلاین) اشاره دارد. یکی دیگر از تمایز مهم اشاره به رسانه ای است که در واقع پشتیبانی از یادگیری (ICT)  اینترنت، کتاب ها، و غیره. فناوری و رسانه می تواند برای غلبه بر موانع فعالیت یادگیری شما، ترکیب مطالعات و کار و غیره استفاده شود.

علاقه به یادگیری از راه دور به علت تکنولوژی موجود رشد یافته به همین دلیل تحقیقات نشان داده است که استفاده از آموزش های کامپیوتری و تکنولوژی های یکپارچه یادگیری، میزان یادگیری و دانش افراد را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. با این حال، بر اساس این تحقیق، بهترین نتایج در موقعیت های یادگیری ترکیبی به دست آمد و به همین علت، بسیاری از موسسات آموزش از راه دور از رسانه های مختلف رسانه های آنلاین و (ICT) استفاده می کنند تا مطالب آموزشی و تعامل دانش آموزان و معلمان را فراهم کنند.

به این منظور اکثر موسسات از محیط یادگیری مجازی (VLE) یا سیستم مدیریت یادگیری (LMS)  استفاده می کنند.

یادگیری آنلاین
آموزش آنلاین

دانش آموزانی که دسترسی به رایانه های شخصی دارند می توانند با تکمیل دوره های آموزشی از طریق اینترنت، آموزش آنلاین را دنبال کنند.  دوره های آنلاین به دانش آموزان امکان فعالیت راحت از خانه هایشان می دهد. کارمندانی که قادر به ترک کار نیستند تا تحصیلات دانشگاهی را در تمام وقت انجام دهند، بیشتر از دوره های آموزش آنلاین و مجازی استفاده می کنند.

در سال های اخیر، برنامه های دوره های آنلاین پیشرفت و گسترش یافته و به عنوان گزینه های مشروع برای تکمیل آموزش و پرورش شما شناخته شده است. دوره های آنلاین و برنامه های دوره ای راحت تر و ارزان تر از همتایان خود در آموزش سنتی هستند. این ها دو مزیت اصلی یادگیری آنلاین هستند.

مقالات مرتبط


تعامل در سامانه یادگیری الکترونیکی

سامانه آموزش مجازی

یادگیری الکترونیکی چیست

  • نویسنده : کامران جانقربان
    • امتیاز :
    • 8
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1396/06/08
  • تعداد مشاهده : 246 بار