مقالات نرم افزار آموزش مجازی

3 روش مهم برگزاری کلاس مجازی و تدریس مجازی

برگزاری کلاس مجازی
چگونه کلاس آنلاین برگزار کنیم؟ نرم‌افزارهای مختلفی برای برگزاری کلاس مجازی و تدریس مجازی وجود دارد، اما این روزها پرکاربردترین همه آن‌ها که اکثر مؤسسات از آن استفاده می‌کنند،  Adobe Connect است، اگر کلاس‌های شما و افراد حاضر در آن زیاد باشد، باید یک سرور اختصاصی مخصوص این کار اجاره کنید، در غیر این صورت روی دکمه زیر کلیک کنید:

به آسانی کلاس آنلاین برگزار کن! با Adobe Connect

با تست رایگان (ادوبی کانکت)

فهرست

روش های تدریس مجازی و برگزاری کلاس مجازی یا وب کنفرانس

۱- کلاس مجازی یا وب کنفرانس web conference یا جلسات آنلاین ویژه سازمان های بزرگ

۲- تدریس مجازی با وب کنفرانس web conference یا کلاس مجازی ویژه مؤسسات متوسط و کوچک

۳- اجاره نرم افزار وب کنفرانس web conference، ویژه مؤسسات کوچک و مدرسین

4 - استفاده از نرم افزارهای وب کنفرانس رایگان و کم هزینه

اما یک وب کنفرانس که یا یک سرویس وبینار نیز مثل هر خدمات دیگری معایبی هم دارد

5 اشتباه فاحش در تولید دوره آموزشی برای کلاس مجازی

درمورد مزایا و معایب آموزش مجازی در مقالات دیگر صحبت کرده‌ایم و در اینجا فرض می‌کنیم که شما آموزش مجازی را می‌شناسید و از مزایا و معایب آن آگاه هستید و اکنون به دنبال یافتن روش‌های بهتر برای برگزاری آموزش مجازی و کلاسهای آنلاین خود هستید.

روش های تدریس مجازی و برگزاری کلاس مجازی یا وب کنفرانس

در یک سیستم آموزش آنلاین نرم افزار برگزاری کلاس مجازی،  به اجرای ساده تر و بهینه تر یک کلاس انلاین و یا تدریس انلاین کمک خواهد کرد. یک نرم افزار اموزش انلاین در واقع یکی از ابزارهای مهم یادگیری الکترونیکی و یا یادگیری مجازی است.

با توجه به رقابت روز افزون بین آموزش حضوری و غیر حضوری، سامانه یادگیری الکترونیکی، ویدئو کنفرانس تحت وب، تدریس مجازی و تدریس آنلاین با سامانه آموزش مجازی lms به لغات پرکاربرد در صنعت آموزش تبدیل شده اند. در این مقاله روش های پیاده سازی آموزش مجازی و ال ام اس دانشگاهی و غیر دانشگاهی بررسی و معرفی می گردد:


۱- کلاس مجازی یا وب کنفرانس web conference یا جلسات آنلاین ویژه سازمان های بزرگ

می‌توانید یک سیستم برگزاری سیستم وب کنفرانس web conference یا کلاس مجازی ، خاص مؤسسه خود طراحی کنید:
اگر یک مؤسسه خیلی بزرگ هستید و می‌خواهید نرم افزار برگزاری وبینار خاص و منحصر به فرد خود را داشته باشید و البته بابت این منحصر به فرد بودن، می‌توانید هزینه بالایی کنید، صد البته یک تیم فنی و برنامه نویس حرفه ای دارید، می توانید یک سیستم سفارشی برای سازمان خود بنویسید. دقیقاً مانند کاری که تعدادی از دانشگاه‌های بزرگ در داخل کشور مانند دانشگاه امیرکبیر انجام داده‌اند.

این راه، گران‌ترین و زمان‌برترین روشی است که می‌توانید انتخاب کنید. حتی اگر سفارش ساخت چنین سیستمی را بدهید، قطعا بابت آن هزینه زیادی از شما خواهند گرفت و حداقل شش ماه طراحی آن طول خواهد کشید. ارزش بهترین نرم افزار کلاس مجازی صرف نظر از قیمت نرم افزار وبینار، به پیاده سازی بهینه و بهره برداری ساده از آن برمی گردد.


مزایای تدریس مجازی با برگزاری وب کنفرانس web conference یا کلاس مجازی در این روش

 • منحصربه فرد هستید (یعنی این سیستم هیچ کجای دیگر استفاده نشده و خاص شماست) و همین می‌تواند یک امتیاز بزرگ برای سازمان شما باشد.
 • از لحاظ امنیت قابل اعتماد تر است. (سیستمی که عمومی باشد و همه در اختیار داشته باشند احتمال مشکلات امنیتی در آن بسیار بیشتر خواهد بود)
 • از لحاظ سفارشی‌سازی، همه چیز به دلخواه و خواست شما قابل تغییر خواهد بود.


معایب برگزاری وب کنفرانس web conference یا کلاس مجازی در این روش

 • طبیعتاً هزینه بسیار بالایی لازم است.
 • طراحی و تست آن ممکن است زمان‌بر باشد.
 • هزینه‌های پشتیبانی و نگهداری نرم‌افزار توسط تیم طراح، سرور اختصاصی برای نرم‌افزار و... هم باید در نظر گرفته شود.

برگزاری کلاس مجازی و تدریس مجازی
کلاس مجازی


۲- تدریس مجازی با وب کنفرانس web conference یا کلاس مجازی ویژه مؤسسات متوسط و کوچک

می‌توانید از نرم‌افزارهای آماده بر روی یک سرور اختصاصی استفاده کنید. هر چند نرم‌افزارهای مختلفی برای برگزاری کلاس مجازی وجود دارد، اما این روزها غول همه آن‌ها که اکثر مؤسسات از آن استفاده می‌کنند،  Adobe Connect است. اگر کلاس‌های شما و افراد حاضر در آن زیاد باشد، باید یک سرور اختصاصی مخصوص این کار اجازه کنید یا حتی بخرید و در سازمان خود یا در یک ISP قرار دهید و این نرم‌افزار را روی آن نصب کنید و کلاس‌ها را با آن برگزار کنید.
این روش برای سازمان‌های متوسط، روش مناسبی است. هزینه نرم‌افزار و سرور در آن نیز بسته به عوامل مختلف، متفاوت است.
شرکت‌هایی در ایران هستند که لایسنس این نرم‌افزار را می‌فروشند و حتی سرور هم برای شما تهیه می‌کنند که از برجسته ترین و شناخته ترین این شرکت ها در زمینه ی ارائه خدمات، شرکت پژوهش افزار فردا (پافکو) می باشد.
با صرف هزینه، ادوبی کانکت می‌تواند به نرم افزار آموزش مجازی LMS یا ال ام اس شما متصل و یکپارچه شود و کاربران با همان شماره دانشجویی و رمز عبور خود به این نرم‌افزار وارد شوند.

دموی نرم افزار Adobe Connect

دیگر نرم افزارهای برگزاری کلاس مجازی

علاوه بر ادوبی کانکت، نرم‌افزارهای دیگری نیز وجود دارند که با نصب روی یک سرور امکان برگزاری کلاس و آزمون آنلاین را فراهم می‌کنند؛ از جمله نرم افزار BigBluebutton. همچنین:

 • دانشگاه هاروارد از Elluminate Live استفاده می‌کرد که ظاهراً این نرم‌افزار توسط شرکت Blackboard خریداری و بلیعده شده است!
 • نرم‌افزار رایگان و اوپن‌سورس Sakai هم هست که می‌توانید استفاده کنید.

مزایای برگزاری وب کنفرانس web conference یا کلاس مجازی در این روش

 • بهترین و قابل اعتمادترین روش بین همه روش‌ها برای مؤسسات متوسط (و حتی بزرگ) به حساب می‌آید.
 • در زمان بسیار کوتاهی آماده استفاده از خدمات هستید.
 • نرم‌افزار ادوبی کانکت امتحان خود را پس داده و به نظر می‌رسد معتبر باشد.
 • ظاهراً در گوشی و تبلت هم پشتیبانی خوبی دارد.

معایب تدریس مجازی با برگزاری وب کنفرانس web conference یا کلاس مجازی در این روش

 •  امکان سفارشی‌سازی محیط نسبت به خواسته‌های شما وجود ندارد. (باید با هر چه که هست بسازید!)
 •  اگر کلاس مجازی زیادی نداشته باشید، ممکن است هزینه اجاره سرور به خصوص در مدتی که هیچ کلاسی ندارید، شما را اذیت کند. اما اگر یک سرور در سازمان خود داشته باشید، احتمالاً خیالتان آسوده است.
 •  اگر در سازمان خود سرور بگذارید، باید یک پشتیبان حرفه‌ای برای مدیریت سرور داشته باشید وگرنه در حضور همزمان چند نفر ممکن است مشکلاتی را شاهد باشید.

برگزاری کلاس مجازی و تدریس مجازی
کلاس مجازی


۳-  اجاره نرم افزار وب کنفرانس web conference، ویژه مؤسسات کوچک و مدرسین

می‌توانید سرویس کلاس آنلاین را از سایت‌های ارائه دهنده‌ی این سرویس، اجاره کنید. سایت‌هایی در ایران وجود دارند که ادوبی کانکت را بر روی سرور خود نصب کرده‌اند و شما می‌توانید برای برگزاری کلاس، با هزینه‌ی کمتر، از سرورهای آن‌ها کمک بگیرید.
اما سایت‌هایی هم هستند که از ادوبی کانکت استفاده نمی‌کنند و خودشان یک سیستم سفارشی برای برگزاری کلاس آنلاین طراحی کرده‌اند و خدمات سایتشان را به شما می‌فروشند. شرکت پافکو برای راحتی حال مشتریان عزیز، پکیج های مختلفی را در قسمت اجاره نرم افزار کلاس مجازی آماده کرده است. شما می توانید بسته به بودجه و نیازهای خود تصمیم گیری نمایید. البته که امکان تست داشبورد به صورت رایگان نیز مهیا می باشد. برای ورود به بخش سرویس اجاره کلاس مجازی پافکو روی دکمه زیر کلیک نمایید.

سرویس اجاره کلاس مجازی

مزایای برگزاری وب کنفرانس یا کلاس مجازی در این روش

 •  هزینه پایین: با هزینه کم می‌توانید بی‌نهایت کلاس با حضور حداکثر ۲۵ نفر برگزار کنید. (اگر افراد بیشتری بخواهید باید به ازای هر نفر هزینه جزئی دیگه ای رو باید پرداخت کنید)
 •  امکانات کامل: هر نوع امکاناتی که برای کلاس مجازی نیاز داشته باشید دارد. (تخته سفید، چت کاربران با استاد و بین خود، نمایش دسکتاپ مدرس به همه، پخش اسلاید و فیلم و...)

معایب برگزاری وب کنفرانس یا کلاس مجازی در این روش

 •  اگر مؤسسه باشید، به سیستم آموزش شما متصل نمی‌شود.
 •  سرعت آن شاید کاربران را اذیت کند.


در کل، این روش بیشتر به در سایت‌های آموزشی آنلاین و مدرسینی می‌خورد که می‌خواهند برای دانشجویان خود کلاس آنلاین (مثلاً کلاس خصوصی) برگزار کنند.


4 - استفاده از نرم افزارهای وب کنفرانس رایگان و کم هزینه

می توانید از نرم‌افزار TeamViewer و مشابه‌های آن استفاده کنید. اگر نمی‌خواهید هیچ هزینه‌ای بابت وب کنفرانس یا برگزاری کلاس آنلاین web conference پرداخت کنید، می‌توانید از امکان Presentation  در تیم‌ویور یا سایت های که در این زمینه خدمات ارائه می دهند و چندین سایت دیگر که این خدمات را به رایگان ارائه می‌کنند استفاده کنید.
این نرم‌افزارها امکانات لازم مانند تخته سفید، اشتراک صدا و دسکتاپ، چت همزمان و خیلی امکانات دیگر را به رایگان فراهم می‌کنند.
البته در کنار این‌ها معمولاً یک سیستم چت (مثل تلگرام) هم لازم است، چون هر بار به خاطر سرعت کم یا قطع و وصل شدن اینترنت، جلسه شما به هم می‌ریزد و باید کد جدید را برای همه بفرستید.
در کل، راه کم‌دردسری نیست...


مزایای وب کنفرانس web conference یا کلاس مجازی در این روش

 •  هزینه بسیار پایین: رایگان

معایب برگزاری وب کنفرانس web conference یا کلاس مجازی در این روش

 • گاهی سرعت پایین سرورهای آن‌ها باعث قطع جلسه می‌شود.
 •  هر بار از جلسه بیرون می‌پرید و این یعنی اتمام جلسه و باید دوباره جلسه بسازید و کد یا لینک آن‌ را به اشتراک بگذارید...
 • بدون پشتیبانی
 • عدم پشتیبانی از تعداد شرکت کننده زیاد
برگزاری کلاس مجازی و تدریس مجازی
کلاس مجازی

وب کنفرانس web conference


به نظر می‌رسد روش دوم برای اکثر مؤسسات مناسب باشد و روش سوم برای تدریس خصوصی آنلاین و مؤسساتی که قصد دارند وب کنفرانس web conference یا کلاس‌ آنلاین خود را به صورت خصوصی برای خود برگزار کنند مناسب ترین گزینه باشد.

امکانات متنوعی در یک نرم افزار برگزاری جلسات online وجود دارد که همواره برای انتخاب بهترین نرم افزار ویدئو کنفرانس هم مطرح بوده است. بطور مثال:

 • امکان به اشتراک گذاری صفحه نمایش و وصفحه اسلایدها در نرم افزار وب کنفرانس
 • امکان نمایش تصویر مدرس در نرم افزار وبینار
 • امکان پخش صدای مدرس در سایت وبینار
 • امکان نمایش متن نوشته شده مدرس در سیستم آموزش آنلاین
 • امکان چت اختصاصی در نرم افزار برگزاری جلسات آنلاین
 • پخش فایلهای صوتی از طریق سیستم مدیریت وب کنفرانس
 • امکان مجوز به شرکت کنندگان برای پرسیدن سوال هایشان در یک نرم افزار برگزاری کلاس مجازی

 • در ذیل مزایای وب کنفرانس بررسی می گردد:
 • کاهش هزینه ها در رفت و آمد از طریق آموزش وبینار
 • امکان شرکت در جلسات از راه دور
 • جلوگیری از اتلاف زمان برای حضور در محل برگزاری با کمک سامانه ویدئو کنفرانس یا نرم افزار وب کنفرانس adobe connect
 • عدم محدودیت در ظرفیت محل برگزاری  با بهره گیری از سیستم ادوبی کانکت

برگزاری کلاس مجازی و تدریس مجازی
کلاس مجازی


اما یک وب کنفرانس که یا یک سرویس وبینار نیز مثل هر خدمات دیگری معایبی هم دارد:

از جمله اینکه ارتباط فرد به فرد وجود ندارد، خیلی راحت نمی شود در یک ویدئو کنفرانس تحت وب و یا وب کنفرانس adobe connect بازخورد گرفت.

دوم اینکه ممکن است اینرنت در هنگام استفاده از ویدیو کنفرانس تحت وب  و یا یکی از نرم افزار های وب کنفرانس قطع شود که البته این مساله در کشورهای پیشرفته خیلی پررنگ نیست. لیکن در نرم افزار ویدئو کنفراس adobe و حتی نرم افزار وب کنفرانس رایگان جلسات ضبط می گردد و افراد می توانند اقدام به دانلود رایگان نرم افزار وب کنفرانس نمایند.

 در مقایسه مزایا و معایب آموزش از راه دور حتی مشکل عدم پشتیبانی از برخی سیستمها به زبان فارسی هم با خلاقیت قابل مدیریت هست و به مرور که تکنولوژی رشد می کند این نقیصه تا حد زیادی رفع می گردد.

بعضی از برگزار کنندگان اقدام به اجاره وبینار می کنند و برخی هم بدنبال نرم افزار کلاس مجازی رایگان و یا تهیه وب کنفرانس رایگان هستند چون که قیمت سیستم ویدئو کنفرانس و نرم افزار ویدئو کنفرانس اندروید جهت برگزاری آموزش آنلاین برایشان مقرون بصرفه نیست.

ابزار مورد نیاز برای شرکت در یک آموزش آنلاین چیست؟

بسته به شرکت ارائه دهنده خدمات نرم افزار ویدیو کنفرانس یا نرم افزار adobe connect ، ممکن است ابزارهای متفاوتی مورد نیاز باشد، لیکن معمولا آن چیزی که در وبینارها متداول هست، موارد زیر می باشد:

 1. یک کامپیوتر یا یک تلفن هوشمند و یا یک تبلت مورد نیاز است.
 2. ترجیجاٌ یک اینترنت پرسرعت ویا اینکه حداقل سرعتش ۲۵۶ واقعی باشد. به واسطه همین سرعت امکان مشاهده تصویر و اسلایدها بصورت خیلی واضح و عالی میسر خواهد بود.
 3. یک بلندگو و میکروفن نیز مورد نیاز است. البته میکروفن زمانی که لازم باشد تا شرکت کننده صحبت کند مورد استفاده قرار می گیرد، هرچند که در بسیاری از کلاس ها این فرصت اصلا وجود ندارد و شرکت کنندگان فقط نیاز به یک اسپیکر یا بلندگو خواهند داشت.

5 اشتباه فاحش در تولید دوره آموزشی برای کلاس مجازی

برای ایجاد یک تجربه آموزش الکترونیک شگفت انگیز و بی عیب و نقص نه تنها نیاز است که کارهایی را حتما انجام دهید بلکه باید چیزهایی را که نباید انجام دهید را نیز بدانید. اگر می خواهید دوره های آموزشی مطلوب و موثری بسازید، نظ ر شما را به 5 اشتباه و کاری که باید در هنگام ایجاد محتوای دوره های کلاس مجازی خودداری کنید جلب می کنم. در ادامه مقاله با من همراه شوید.

 برگزاری کلاس مجازی و تدریس مجازی

در هنگام ایجاد دوره برای کلاس مجازی از چه چیزهایی باید اجتناب کنید؟

خوشبختانه با افزایش آگاهی در مورد آموزش الکترونیکی، دنیا هر روزه دوره های آموزش الکترونیکی بهتر و بهتری را تجربه می کند. با استفاده از فناوری های جدید و پیشرفته، اموزش الکترونیک و کلاس مجازی به سمت چیزهای شگفت انگیزی می رود که قبلا فقط در خیال و رویاهای ما بود. با این حال، اجازه دهید فعلا در مورد اکنون صحبت کنیم. با توجه به اینکه رفته رفته دوره های آموزش الکترونیک به طور فزاینده ای در دسترس همه قرار می گیرد، فشار بیشتری روی طراحان دوره آموزشی و سازنده های دوره آموزش الکترونیکی می آورد. آن ها علاوه بر کارهایی که باید انجام شود، باید به کارهایی که نباید انجام شوند نیز توجه داشته باشند. در ادامه به 5 مورد از این نبایدها خواهیم پرداخت.

یک – آموزش اجباری نا به جا

آموزش و یادگیری اجباری برای یادگیرنده هایی است که به یک راهنمای گام به گام نیاز دارند. این یک استراتژی خوب است اما برای زمان هایی که مخاطب هدف شما مبتدی ها باشند و در آموزش آن ها حرکت آهسته و اجتناب از پرش های یهویی به موضوع های پیشرفته تر مهم باشد. اما، اگر این آموزش های اجباری و گام به گام را برای دانش پذیرهای پیشرفته تر هم به کار ببرید، می تواند موجب بی علاقه شدن و حتی منصرف شدن از همراهی کلاس مجازی شود. مجبور کردن تمام دانش آموزان به نشستن در پای آموزش های مقدماتی و اولیه، یک اشتباه مهلک در برگزاری کلاس مجازی است. زیرا باعث خستگی آن ها می شود و شروع خستگی به معنای تموم شدن و مرگ یادگیری است.

دو – استفاده بیش از حد از متن

اشتباه بودن این مورد کاملا واضح است. قدرت و نقطه قوت آموزش مجازی استفاده از تصاویر و برقراری تعامل و جذابیت از این طریق است. محتواهای آموزش الکترونیکی بهتر از کتاب های ساده هستند، دقیقا به این دلیل که خیلی بیشتر از یک صفحه پر از متن هستند. با این حال، برخی از سازمان ها محتوای آموزشی سنتی خود را در دوره های کلاس مجازی خود نیز کپی و جایگزاری می کنند. این محتواهای آموزشی ذره ای برای ارائه در کلاس های مجازی و آموزش الکترونیکی مناسب نیستند. این موسسات نخواهند توانست نظر مخاطبان خود را جلب کرده و آن ها را درگیر آموزش ها کنند. این یک اشتباه مهلک هست و به هر نحوی باید از آن اجتناب کنید.

به چالش کشیدن مغز در کلاس مجازی

سه- استفاده بیش از حد یا نادرست از صدا

دانشکده شنوایی! جایی است که اتفاقات یادگیری فراوانی در آن برای افراد افتاده است. یک لحظه در مورد فکر کنید؛ مردم با شنیدن صحبت های دیگران، ارتباط برقرار کردن را یاد می گیرند. اما وقتی صحبت آموزش الکترونیک می شود، استفاده بیش از حد از صدا می تواند به سادگی به اشتباهی مهلک تبدیل شود. بدترین مورد این است که طراحان روی یک صفحه هم از متن استافده می کنند هم از صدا، و کاربران مجبور هستند که کلمات مشابه در یک دوره را به طور همزمان هم بخوانند و هم بشنوند. ممکن است کاربران سرعت خواندنشان سریع تر یا کندتر از سرعت راوی شما باشد. همیشه این گزینه را به دانش پذیرها بدهید که بتوانند صدای راوی را خاموش کنند. به این ترتیب خواهید دانست که کدام قسمت به روخوانی نیاز دارد و کدام قسمت به فقط باید روی صفحه نمایش نشان داده شود.

چهار- ارائه بیش از حد جزئیات

آموزش های شما در کلاس مجازی نباید به این گونه باشد که همه جزئیات را با قاشق در دهان دانش پذیر بگذارید، به طوری که هیچ فرصتی برای استفاده از مغز خود و فکر کردن نداشته باشد. به دانش آموزان خود فرصت دهید تا مغز خود را به چالش بکشند، علاقه مند شوند، گیج شوند، تا توجهشان به معنای واقعی کلمه به محتوایی که با آن روبه رو هستند جلب شود و درگیر آن شوند. البته که این کار راه رفتن روی لبه تیغ است، اما تولید یک آموزش الکترونیک موثر برای کلاس مجازی همواره اینگونه بوده و همچنان هم یک چالش است.

پنج- استفاده بیش از حد از المان های بصری

اموزش مجازی همه چیز در باره ایجاد یک تعادل خوب بین تمام عناصر است که آن را به یک روش یادگیری شگفت انگیز تبدیل می کند. با اینکه تصاویر شما قطعا نقش مهمی در ایجاد تعامل با دانش آموزان بازی می کند، اما همیشه افراط در یک چیز خوب می تواند بد باشد. استفاده بیش از حد از تصاویر و یا گرافیک می تواند به راحتی یادگیرنده ها را گیج کند. دانش آموزان سطح پایین تر، اگر ندانند که در هیاهوی عکس ها و گرافیک های مختلف چه کنند، ممکن است احساس احمق بودن بکنند؛ چیزی که آموزش الکترونیک را کامل از هدفش و رسالتش دور می کند. به عنوان یک قاعده ساده همیشه این سوال را بپرسید که آیا دوره شما بدون این تصویر مفهوم را می رساند و به عملکردش خدشه ای وارد نمی شود؟ اگر آره، از آن استفاده نکنید.

چگونه کلاس آنلاین برگزار کنیم؟

مشاوره رایگان بگیرید

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید