مقالات آموزش مجازی

چگونه کلاس مجازی برگزار کنیم

کلاس آنلاین
در این مقاله به بررسی برگزاری کلاس مجازی جهت آموزش مجازی برای انواع سازمان بزرگ و کوچک و موسسات آموزشی پرداخته می شود و همچنین مزایا و معایب برگزاری هر روش به تفکیک بیان می شود.
کلاس مجازی
کلاس مجازی

روشهای برگزاری آموزش مجازی

۱- کلاس آموزش مجازی ویژه سازمان های بزرگ

 

می‌توانید یک سیستم برگزاری کلاس مجازی ، خاص مؤسسسه خود طراحی کنید:
اگر یک مؤسسه بزرگ و معتبر هستید و می‌خواهید خاص و منحصر به فرد باشید و البته بابت این منحصر به فرد بودن، می‌توانید چند ده میلیون تومان هزینه کنید، شاید بخواهید یک سیستم سفارشی برای سازمان خود بنویسید. دقیقاً مانند کاری که برخی دانشگاه‌های معتبر در  داخل کشور... ) انجام داده‌اند.
این راه، گران‌ترین و زمان‌برترین روشی است که می‌توانید انتخاب کنید. به طور مثال اگر سفارش ساخت چنین سیستمی را بدهید، حداقل هزینه‌ی قرارداد ۵۰ میلیون تومان خواهد بود و حداقل شش ماه طراحی آن طول خواهد کشید.

مزایای برگزاری کلاس مجازی در این روش

- منحصربه فرد هستید (یعنی این سیستم هیچ کجای دیگر استفاده نشده و خاص شماست) و همین می‌تواند یک امتیاز بزرگ برای سازمان شما باشد.
- از لحاظ امنیت قابل اعتماد تر است. (سیستمی که عمومی باشد و همه در اختیار داشته باشند احتمال مشکلات امنیتی در آن بسیار بیشتر خواهد بود)
- از لحاظ سفارشی‌سازی، همه چیز به دلخواه و خواست شما قابل تغییر خواهد بود.

معایب برگزاری کلاس مجازی در این روش

-  طبیعتاً هزینه بسیار بالایی لازم است.

-  طراحی و تست آن ممکن است زمان‌بر باشد.
-  هزینه‌های پشتیبانی و نگهداری نرم‌افزار توسط تیم طراح، سرور اختصاصی برای نرم‌افزار و... هم باید در نظر گرفته شود.

کلاس مجازی
کلاس مجازی

۲- کلاس مجازی ویژه مؤسسات متوسط و کوچک

می‌توانید از نرم‌افزارهای آماده بر روی یک سرور اختصاصی استفاده کنید.

هر چند نرم‌افزارهای مختلفی برای برگزاری کلاس مجازی وجود دارد، اما این روزها غول همه آن‌ها که اکثر مؤسسات از آن استفاده می‌کنند،  Adobe Connect است.
اگر کلاس‌های شما و افراد حاضر در آن زیاد باشد، باید یک سرور اختصاصی مخصوص این کار اجازه کنید یا حتی بخرید و در سازمان خود یا در یک ISP قرار دهید و این نرم‌افزار را روی آن نصب کنید و کلاس‌ها را با آن برگزار کنید.
این روش برای سازمان‌های متوسط، روش مناسبی است. هزینه نرم‌افزار و سرور، حدود یک تا دو میلیون تومان در ماه تمام خواهد شد.
شرکت‌هایی در ایران هستند که لایسنس این نرم‌افزار را می‌فروشند و حتی سرور هم برای شما تهیه می‌کنند که از برجسته ترین و شناخته ترین این شرکت ها در زمینه ی ارائه خدمات، شرکت پژوهش افزار فردا (پافکو) را نام برد.
با صرف هزینه، ادوبی کانکت می‌تواند به سیستم آموزش مجازی (LMS) شما متصل شود و مثلاً کاربران با همان شماره دانشجویی و رمز عبور خود به این نرم‌افزار وارد شوند.

دیگر نرم افزارهای برگزاری کلاس مجازی


علاوه بر ادوبی کانکت، نرم‌افزارهای دیگری نیز وجود دارند که با نصب روی یک سرور امکان برگزاری آزمون آنلاین را فراهم می‌کنند؛ به طور مثال:
- دانشگاه هاروارد از Elluminate Live استفاده می‌کرد که ظاهراً این نرم‌افزار توسط شرکت Blackboard خریداری و بلیعده شده است!
- نرم‌افزار رایگان و اوپن‌سورس Sakai هم هست که می‌توانید استفاده کنید.

مزایای برگزاری کلاس مجازی در این روش

- بهترین و قابل اعتمادترین روش بین همه روش‌ها برای مؤسسات متوسط (و حتی بزرگ) به حساب می‌آید.

-  در زمان بسیار کوتاهی آماده استفاده از خدمات هستید.
- نرم‌افزار ادوبی کانکت امتحان خود را پس داده و به نظر می‌رسد معتبر باشد.
- ظاهراً در گوشی و تبلت هم پشتیبانی خوبی دارد.

معایب برگزاری کلاس مجازی در این روش

 - امکان سفارشی‌سازی محیط نسبت به خواسته‌های شما وجود ندارد. (باید با هر چه که هست بسازید!)
 - اگر کلاس مجازی زیادی نداشته باشید، ممکن است هزینه اجاره سرور به خصوص در مدتی که هیچ کلاسی ندارید، شما را اذیت کند. اما اگر یک سرور در سازمان خود داشته باشید، احتمالاً خیالتان آسوده است.
 - اگر در سازمان خود سرور بگذارید، باید یک پشتیبان حرفه‌ای برای مدیریت سرور داشته باشید وگرنه در حضور همزمان چند نفر ممکن است مشکلاتی را شاهد باشید.

کلاس مجازی
کلاس مجازی

۳-  کلاس مجازی ویژه مؤسسات کوچک و مدرسین

می‌توانید سرویس کلاس آنلاین را از سایت‌های ارائه دهنده‌ی این سرویس، اجازه کنید

سایت‌هایی در ایران وجود دارند که ادوبی کانکت را بر روی سرور خود نصب کرده‌اند و شما می‌توانید برای برگزاری کلاس، با هزینه‌ی کمتر، از سرورهای آن‌ها کمک بگیرید. به طور مثال با پرداخت حدود ۳۰۰ هزار تومان در ماه می‌توانید کلاس‌های آنلاینی با حضور نهایتاً پنجاه تا صد نفر را برگزار کنید.
اما سایت‌هایی هم هستند که از ادوبی کانکت استفاده نمی‌کنند و خودشان یک سیستم سفارشی برای برگزاری کلاس آنلاین طراحی کرده‌اند و خدمات سایتشان را به شما می‌فروشند.

مزایای برگزاری کلاس مجازی در این روش

 - هزینه پایین: مثلاً با ۳۳ دلار در ماه (حدود ۲۰۰ هزار تومان) می‌توانید بی‌نهایت کلاس با حضور حداکثر ۲۵ نفر برگزار کنید. (اگر افراد بیشتری بخواهید باید به ازای هر نفر مثلاً ۱ دلار بیشتر پول بدهید)

 - امکانات کامل: هر نوع امکاناتی که برای کلاس مجازی نیاز داشته باشید دارد. (تخته سفید، چت کاربران با استاد و بین خود، نمایش دسکتاپ مدرس به همه، پخش اسلاید و فیلم و...)

معایب برگزاری کلاس مجازی در این روش


 - اگر مؤسسه باشید، به سیستم آموزش شما متصل نمی‌شود.
 - سرعت آن شاید کاربران را اذیت کند.
در کل، این روش بیشتر به درد سایت‌های آموزشی آنلاین و مدرسینی می‌خورد که می‌خواهند برای دانش‌جویان خود کلاس آنلاین (مثلاً کلاس خصوصی) برگزار کنند.


۴- ارزان‌ترین روش برای برگزاری کلاس مجازی

استفاده از نرم‌افزار TeamViewer و مشابه‌های آن

اگر نمی‌خواهید هیچ هزینه‌ای بابت برگزاری کلاس آنلاین پرداخت کنید، می‌توانید از امکان Presentation  در تیم‌ویور یا سایت های که در این زمینه خدمات ارائه می دهند و چندین سایت دیگر که این خدمات را به رایگان ارائه می‌کنند استفاده کنید.
این نرم‌افزارها امکانات لازم مانند تخته سفید، اشتراک صدا و دسکتاپ، چت همزمان و خیلی امکانات دیگر را به رایگان فراهم می‌کنند.
البته در کنار این‌ها معمولاً یک سیستم چت (مثل تلگرام) هم لازم است، چون هر بار به خاطر سرعت کم یا قطع و وصل شدن اینترنت، جلسه شما به هم می‌ریزد و باید کد جدید را برای همه بفرستید.
در کل، راه کم‌دردسری نیست...


مزایای برگزاری کلاس مجازی در این روش

 - هزینه بسیار پایین: رایگان

معایب برگزاری کلاس مجازی در این روش

- گاهی سرعت پایین سرورهای آن‌ها باعث قطع جلسه می‌شود.

 - هر بار از جلسه بیرون می‌پرید و این یعنی اتمام جلسه و باید دوباره جلسه بسازید و کد یا لینک آن‌را به اشتراک بگذارید...


 

کلاس مجازی
کلاس مجازیبه نظر می‌رسد روش دوم برای اکثر مؤسسات مناسب باشد و روش سوم برای مدرسین و مؤسساتی که قصد دارند کلاس‌ آنلاین به صورت خصوصی برای خود برگزار کنند مناسب ترین گزینه باشد.

مقالات مرتبط


وب کنفرانس Adobe Connect

وبینار

ضرورت آموزش الکترونیکی

  • نویسنده : کامران جانقربان
    • امتیاز :
    • 3
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1396/05/16
  • تعداد مشاهده : 605 بار