آموزش مجازی پافکو

به راحتی وبینار برگزار کنید! به راحتی وب کنفرانس برگزار کنید! به راحتی آزمون آنلاین برگزار کنید!

همین حالا دمو ببینید!
آموزش مجازی

نقش نرم افزار آموزش مجازی LMS (ال ام اس) چیست ؟

کلاس آنلاین
در این مقاله به بررسی برگزاری وب کنفرانس یا کلاس مجازی جهت آموزش مجازی ال ام اس (LMS) برای انواع سازمان بزرگ و کوچک و موسسات آموزشی پرداخته می شود و همچنین مزایا و معایب برگزاری هر روش به تفکیک بیان می شود.
کلاس مجازی
کلاس مجازی

روشهای برگزاری وب کنفرانس web conference در نرم افزارآموزش مجازی (ال ام اس) LMS

۱- کلاس مجازی یا وب کنفرانس web conference یا جلسات آنلاین ویژه سازمان های بزرگ

 

می‌توانید یک سیستم برگزاری وب کنفرانس web conference یا کلاس مجازی ، خاص مؤسسسه خود طراحی کنید:
اگر یک مؤسسه بزرگ و معتبر هستید و می‌خواهید خاص و منحصر به فرد باشید و البته بابت این منحصر به فرد بودن، می‌توانید چند ده میلیون تومان هزینه کنید، شاید بخواهید یک سیستم سفارشی برای سازمان خود بنویسید. دقیقاً مانند کاری که برخی دانشگاه‌های معتبر در  داخل کشور... ) انجام داده‌اند.
این راه، گران‌ترین و زمان‌برترین روشی است که می‌توانید انتخاب کنید. به طور مثال اگر سفارش ساخت چنین سیستمی را بدهید، حداقل هزینه‌ی قرارداد ۵۰ میلیون تومان خواهد بود و حداقل شش ماه طراحی آن طول خواهد کشید.

مزایای برگزاری وب کنفرانس web conference یا کلاس مجازی در این روش

- منحصربه فرد هستید (یعنی این سیستم هیچ کجای دیگر استفاده نشده و خاص شماست) و همین می‌تواند یک امتیاز بزرگ برای سازمان شما باشد.
- از لحاظ امنیت قابل اعتماد تر است. (سیستمی که عمومی باشد و همه در اختیار داشته باشند احتمال مشکلات امنیتی در آن بسیار بیشتر خواهد بود)
- از لحاظ سفارشی‌سازی، همه چیز به دلخواه و خواست شما قابل تغییر خواهد بود.

معایب برگزاری وب کنفرانس web conference یا کلاس مجازی در این روش

-  طبیعتاً هزینه بسیار بالایی لازم است.

-  طراحی و تست آن ممکن است زمان‌بر باشد.
-  هزینه‌های پشتیبانی و نگهداری نرم‌افزار توسط تیم طراح، سرور اختصاصی برای نرم‌افزار و... هم باید در نظر گرفته شود.

کلاس مجازی
کلاس مجازی

۲- وب کنفرانس web conference یا کلاس مجازی ویژه مؤسسات متوسط و کوچک

می‌توانید از نرم‌افزارهای آماده بر روی یک سرور اختصاصی استفاده کنید.

هر چند نرم‌افزارهای مختلفی برای برگزاری کلاس مجازی وجود دارد، اما این روزها غول همه آن‌ها که اکثر مؤسسات از آن استفاده می‌کنند،  Adobe Connect است.
اگر کلاس‌های شما و افراد حاضر در آن زیاد باشد، باید یک سرور اختصاصی مخصوص این کار اجازه کنید یا حتی بخرید و در سازمان خود یا در یک ISP قرار دهید و این نرم‌افزار را روی آن نصب کنید و کلاس‌ها را با آن برگزار کنید.
این روش برای سازمان‌های متوسط، روش مناسبی است. هزینه نرم‌افزار و سرور، حدود یک تا دو میلیون تومان در ماه تمام خواهد شد.
شرکت‌هایی در ایران هستند که لایسنس این نرم‌افزار را می‌فروشند و حتی سرور هم برای شما تهیه می‌کنند که از برجسته ترین و شناخته ترین این شرکت ها در زمینه ی ارائه خدمات، شرکت پژوهش افزار فردا (پافکو) را نام برد.
با صرف هزینه، ادوبی کانکت می‌تواند به سیستم آموزش مجازی (LMS) یا ال ام اس شما متصل شود و مثلاً کاربران با همان شماره دانشجویی و رمز عبور خود به این نرم‌افزار وارد شوند.

دیگر نرم افزارهای برگزاری کلاس مجازی


علاوه بر ادوبی کانکت، نرم‌افزارهای دیگری نیز وجود دارند که با نصب روی یک سرور امکان برگزاری آزمون آنلاین را فراهم می‌کنند؛ به طور مثال:
- دانشگاه هاروارد از Elluminate Live استفاده می‌کرد که ظاهراً این نرم‌افزار توسط شرکت Blackboard خریداری و بلیعده شده است!
- نرم‌افزار رایگان و اوپن‌سورس Sakai هم هست که می‌توانید استفاده کنید.

مزایای برگزاری وب کنفرانس web conference یا کلاس مجازی در این روش

- بهترین و قابل اعتمادترین روش بین همه روش‌ها برای مؤسسات متوسط (و حتی بزرگ) به حساب می‌آید.

-  در زمان بسیار کوتاهی آماده استفاده از خدمات هستید.
- نرم‌افزار ادوبی کانکت امتحان خود را پس داده و به نظر می‌رسد معتبر باشد.
- ظاهراً در گوشی و تبلت هم پشتیبانی خوبی دارد.

معایب برگزاری وب کنفرانس web conference یا کلاس مجازی در این روش

 - امکان سفارشی‌سازی محیط نسبت به خواسته‌های شما وجود ندارد. (باید با هر چه که هست بسازید!)
 - اگر کلاس مجازی زیادی نداشته باشید، ممکن است هزینه اجاره سرور به خصوص در مدتی که هیچ کلاسی ندارید، شما را اذیت کند. اما اگر یک سرور در سازمان خود داشته باشید، احتمالاً خیالتان آسوده است.
 - اگر در سازمان خود سرور بگذارید، باید یک پشتیبان حرفه‌ای برای مدیریت سرور داشته باشید وگرنه در حضور همزمان چند نفر ممکن است مشکلاتی را شاهد باشید.

کلاس مجازی
کلاس مجازی

۳-  وب کنفرانس web conference یا کلاس مجازی یا جلسات برخط  Onlineویژه مؤسسات کوچک و مدرسین

می‌توانید سرویس کلاس آنلاین را از سایت‌های ارائه دهنده‌ی این سرویس، اجازه کنید

سایت‌هایی در ایران وجود دارند که ادوبی کانکت را بر روی سرور خود نصب کرده‌اند و شما می‌توانید برای برگزاری کلاس، با هزینه‌ی کمتر، از سرورهای آن‌ها کمک بگیرید. به طور مثال با پرداخت حدود ۳۰۰ هزار تومان در ماه می‌توانید کلاس‌های آنلاینی با حضور نهایتاً پنجاه تا صد نفر را برگزار کنید.
اما سایت‌هایی هم هستند که از ادوبی کانکت استفاده نمی‌کنند و خودشان یک سیستم سفارشی برای برگزاری کلاس آنلاین طراحی کرده‌اند و خدمات سایتشان را به شما می‌فروشند.

مزایای برگزاری وب کنفرانس یا کلاس مجازی در این روش

 - هزینه پایین: مثلاً با ۳۳ دلار در ماه (حدود ۲۰۰ هزار تومان) می‌توانید بی‌نهایت کلاس با حضور حداکثر ۲۵ نفر برگزار کنید. (اگر افراد بیشتری بخواهید باید به ازای هر نفر مثلاً ۱ دلار بیشتر پول بدهید)

 - امکانات کامل: هر نوع امکاناتی که برای کلاس مجازی نیاز داشته باشید دارد. (تخته سفید، چت کاربران با استاد و بین خود، نمایش دسکتاپ مدرس به همه، پخش اسلاید و فیلم و...)

معایب برگزاری وب کنفرانس یا کلاس مجازی در این روش


 - اگر مؤسسه باشید، به سیستم آموزش شما متصل نمی‌شود.
 - سرعت آن شاید کاربران را اذیت کند.
در کل، این روش بیشتر به درد سایت‌های آموزشی آنلاین و مدرسینی می‌خورد که می‌خواهند برای دانشجویان خود کلاس آنلاین (مثلاً کلاس خصوصی) برگزار کنند.


۴- ارزان‌ترین روش برای برگزاری وب کنفرانس web conference یا کلاس مجازی

استفاده از نرم‌افزار TeamViewer و مشابه‌های آن

اگر نمی‌خواهید هیچ هزینه‌ای بابت وب کنفرانس یا برگزاری کلاس آنلاین web conference پرداخت کنید، می‌توانید از امکان Presentation  در تیم‌ویور یا سایت های که در این زمینه خدمات ارائه می دهند و چندین سایت دیگر که این خدمات را به رایگان ارائه می‌کنند استفاده کنید.
این نرم‌افزارها امکانات لازم مانند تخته سفید، اشتراک صدا و دسکتاپ، چت همزمان و خیلی امکانات دیگر را به رایگان فراهم می‌کنند.
البته در کنار این‌ها معمولاً یک سیستم چت (مثل تلگرام) هم لازم است، چون هر بار به خاطر سرعت کم یا قطع و وصل شدن اینترنت، جلسه شما به هم می‌ریزد و باید کد جدید را برای همه بفرستید.
در کل، راه کم‌دردسری نیست...


مزایای برگزاری وب کنفرانس web conference یا کلاس مجازی در این روش

 - هزینه بسیار پایین: رایگان

معایب برگزاری وب کنفرانس web conference یا کلاس مجازی در این روش

- گاهی سرعت پایین سرورهای آن‌ها باعث قطع جلسه می‌شود.

 - هر بار از جلسه بیرون می‌پرید و این یعنی اتمام جلسه و باید دوباره جلسه بسازید و کد یا لینک آن‌را به اشتراک بگذارید...


 

کلاس مجازی
کلاس مجازی

وب کنفرانس web conferenceبه نظر می‌رسد روش دوم برای اکثر مؤسسات مناسب باشد و روش سوم برای مدرسین و مؤسساتی که قصد دارند  وب کنفرانس web conference یا کلاس‌ آنلاین به صورت خصوصی برای خود برگزار کنند مناسب ترین گزینه باشد.

مقالات مرتبط


وب کنفرانس Adobe Connect

وبینار

ضرورت آموزش الکترونیکی

  • نویسنده : کامران جانقربان
    • امتیاز :
    • 4
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1396/05/16
  • تعداد مشاهده : 1065 بار
نظرات کاربران
مهدی

مهدی

سلام برای خرید نرم افزار آموزش مجازی یا lms چه نکاتی رو باید در نظر بگیرم و آیا از وب کنفرانش و lms شما به شکل هم زمان میشه استفاده کرد؟ لطفا قیمت تمام شده نرم افزار وب کنفرانس رو هم بگید.

پاسخ دادن 1 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

با سلام اقا مهدی عزیز ما در لیست مقالات خرید نرم افزار آموزش مجازی LMS یک مقاله خوب با عنوان "13 نکته کلیدی برای خرید نرم افزار آموزش مجازی " داریم لطفا این مقاله را مطالعه نمایید ضمنا نرم افزار LMS را بصورت همزمان با نرم افزار وب کنفرانس میتوانید استفاده کنید در مورد قیمت تمام شده نرم افزار وب کنفرانس بستگی داره چند نفر بخواهند بصورت همزمان جسه انلاین داشته باشند. موفق باشید

پاسخ دادن 0 0

رضاس

رضاس

سلام با تشکر از مقاله مفیدتون من قبلا تجربه استفاده از جلسات آنلاین یا همون Web Conference رو داشتم ، به شدت باعث کم شدن هزینه ها و صرفه جویی در زمان و تسهیل در برپا کردن جلسان بدون تشریفات میشه . هزینه نرم افزار LMS شرکت شما چقدره ؟ متشکر

پاسخ دادن 0 0

امید

امید

با عرض سلام و وقت بخیر من میخوام برای آموزشگاهم نرم افزار آموزش مجازی LMS بخرم،میخواستم بدونم تا چه میزان دانشجو میشه پذیرش کرد ؟ و تعداد دانشجویان بر قیمت تفاوت دارد؟

پاسخ دادن 1 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

درود اقای امید عزیز شرکت ما برای یک آموزشگاه کلیه نرم افزارهای مورد نیاز را دارد و سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (lms) یکی ار آنهاست تعداد دانشجو هم محدویت نداره و در مورد قیمت سیستم LMS و نرم افزار وب کنفرانس با واحد فروش تماس بگیرید سپاسگزارم

پاسخ دادن 0 0

گل بهر

گل بهر

با سلام ایا نرم افزار برگزاری کلاس مجازی با همان نرم افزار ال ام اس( lms) در ارتباط هستن؟ یعنی اگر کسی در کلاس مجازی یا وب کنفرانس غیبت کند در نرم افزار lms ثبت می گردد؟ با تشکر

پاسخ دادن 2 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

درود سرکار خانم گل بهار نرم افزار برگزاری کلاس مجازی یا وب کنفرانس با سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (lms) یکپارچه هستند سپاسگزارم

پاسخ دادن 0 0

مهدی

مهدی

با سلام، قیمت آموزش مجازی برای یک کلاس مجازی و 100 نفر کاربر با نرم افزار آموزش مجازی شما به صورت اجاره ای جقدر تموم میشه با تشکر از سایت خوب شما.

پاسخ دادن 2 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

درود اقای مهدی عزیز قیمت آموزش مجازی LMS را از واحد فروش استعلام کنید امکان ارایه نرم افزار LMS بصورت اجاره یا سرویس هم وجود دارد از لطف شما متقابلا سپاسگزاریم

پاسخ دادن 0 0

علی

علی

از انبوه مقالات خوب سایت شما در حوزه آموزش مجازی و یادگیری الکترونیکی استفاده زیادی بردم از شرکت پافکو نشکر می کتم

پاسخ دادن 2 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

با سلام شرکت پافکو متقابلا از لطف شما تشکر و قدردانی می نماید و این را وظیفه خود می داند

پاسخ دادن 1 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

با تشکر از دیدگاه شما، با عضویت در سایت پافکو می توان به راحتی تمامی مقالات به روز در حوزه نرم افزار آموزش مجازی LMS ، را از طریق ایمیل دریافت کنید.

پاسخ دادن 1 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

درود مقالات جدید در حوزه نرم افزار وب کنفرانس web conference در راه است متقابلا از شما تشکر می نماییم

پاسخ دادن 1 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

درود علی آقای عزیز از لطف شما تشکر می کنیم بزودی مقالات جدیدی در حوزه سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (lms) روی سایت بارگزاری خواهد شد مخصوصا نرم افزار اموزش از راه دور در سال 2018 موفق باشید

پاسخ دادن 0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

لطفا از گذاشتن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید