مقالات آموزش مجازی

یادگیری الکترونیکی چیست

یادگیری الکترونیکی
یادگیری الکترونیکی واژه بسیار گسترده ای است و تعاریف گوناگون و مختلفی در رابطه با آن وجود دارد. با یک جستجوی ساده در گوگل می توان بیش از 8 میلیون نتیجه را دراین مورد مشاهده کرد.اما جامع ترین و در عین حال کوتاه ترین تعریفی که می توان از این واژه ارائه داد عبارت است از هرنوع یادگیری  یا آموزشی که با کمک انواع مدیاهای الکترونیکی انجام گیرد، در واقع یادگیری الکترونیکی استفاده از پیشرفتهای تکنولوژیکی برای فعال کردن و توانمند کردن افراد در جهت یادگیری فارغ از زمان و مکان است.
یادگیری الکترونیکی
یادگیری الکترونیکی چیست
 

یادگیری الکترونیکی واژه بسیار گسترده ای است و تعاریف گوناگون و مختلفی در رابطه با آن وجود دارد. با یک جستجوی ساده درگوگل می توان بیش از 8 میلیون نتیجه را دراین مورد مشاهده کرد اما جامع ترین و در عین حال کوتاه ترین تعریفی که می توان از این واژه ارائه داد عبارت است از هرنوع یادگیری  یا آموزشی که با کمک انواع مدیاهای الکترونیکی انجام گیرد،در واقع یادگیری الکترونیکی استفاده از پیشرفتهای تکنولوژیکی برای فعال کردن و توانمند کردن افراد در جهت یادگیری فارغ از زمان ومکان است.
 
یادگیری الکترونیکی استفاده از فن آوری اطلاعات و ارتباطات (Information Communication  Technology) در پروسه  آموزش است لذا رشد آموزش الکترونیکی به طور مستقیم، به میزان دسترسی به فن آوری اطلاعات و ارتباطات بستگی دارد.


واژه یادگیری الکترونیکی در توصیف انواع محیط های آموزشی زیر استفاده می شود:
آموزش مبتنی بر وب (WBT (Web- Based Training    
آموزش مبتنی بر اینترنت   IBT (Internet-Based Training)
آموزش مبتنی بر کامپیوتر  CBT (Computer-Based Training)
سیستم های الکترونیکی پشتیبانی از عملکرد EPSS ( Electronic Performance Support System)
آموزش مبتنی بر تکنولوژی  (TBT (Technology - Based Training
یادگیری آنلاین Online Learning  
یادگیری از راه دور  Distance Learning
یادگیری مجازی  Virtual Learning
 آموزش از راه دور Distance Education  
موارد بالا نشان دهنده استفاده ازفن آوری ارتباطات و اطلاعات در پروسه آموزش در دو حالت معروف آموزش همزمان و آموزش ناهمزمان است.
در یادگیری الکترونیکی ، انتقال محتوا و مواد آموزشی از طریق انواع سی دی رام، دی وی دی، تلویزیون، موبایل، اینترنت، اکسترانت، انواع شبکه های یادگیری مبتنی بر اینترنت در غالب متن، ایمیل، انیمیشن، عکس،صدا، ویدئو، نوار و فیلم و... انجام می گیرد.
 

یادگیری الکترونیکی
یادگیری الکترونیکی چیست

انواع یادگیری الکترونیکی

یادگیری الکترونیکی به روش خود آموز و فردی در شرایط آفلاین

 در این روش فرد یادگیرنده با استفاده از منابع یادگیری مانند پایگاه داده یا یک کامپیوتردرحالی که به اینترنت متصل نیست به کمک دیسکت ، سی دی، یا دی وی دی به محتوای دروس دسترسی پیدا می کند.


روش  خود آموز در شرایط آنلاین
 

در این روش فرد یادگیرنده از طریق آنلاین وبا اتصال به اینترنت به منابع و محتوا دسترسی پیدا می کند.


یادگیری الکترونیکی به روش گروهی همزمان

در این روش گروهی از یادگیرندگان همزمان با هم و در یک زمان مشخص به اینترنت  متصل می شوند و از طریق کنفرانس مبتنی بر متن یا ویدئو کنفرانس یا چت صوتی یا نوشتاری و اخیرا هم از طریق شیکه های اجتماعی با هم ارتباط برقرار می کنند.

 

یادگیری الکترونیکی به روش گروهی نا همزمان

در این روش نیز افراد از طریق اینترنت اما نه دریک زمان مشخص بلکه در زمانهای مختلف  از طریق ارسال ایمیل و به کمک سیستمهای مدیریتی یادگیری(ال ام اس) با یکدیگرارتباط برقرار می کنند.


ترکیب یادگیری سنتی و یادگیری الکترونیکی

در این روش یادگیرندگان (دانش آموزان) یک کلاس مشخص عضویک شبکه یادگیری می شوند که درآن شبکه، محتوای دروس معمول را که در یک کلاس سنتی و متداول، تدریس می شود به روش مجازی نیز دریافت می کنند. در این شرایط،  یادگیرنده می تواند در کلاس درس وارد شبکه شود در عین حال بیرون از کلاس درس هم از این شبکه استفاده کند.

 
یادگیری الکترونیکی
یادگیری الکترونیکی چیست

ویژگی های یادگیری الکترونیکی

الف) خود آموزی. یادگیرنده می تواند زمان آموزش و سرعت و کند شدن طول دوره یادگیری را بر اساس توانایی های خود اتنخاب کند.
ب) انعطاف پذیری. یادگیرنده اجازه دارد تا محتوا و ابزارهای مناسب با سطح مهارتش را انتخاب کند.  نیازهای و ترجیهای یادگیرنده در اولویت است (تطبیق آموزش آنلاین با یادگیرنده). یادگیرنده می تواند از میان تعداد زیادی ازمعلمان، معلم خود را انتخاب کند در عین حال  می تواند تصمیم بگیرد بدون معلم  آموزش ببیند. همچنین، یادگیرنده می تواند در بین طیف گسترده ای از دوره های آموزشی حق انتخاب داشته باشد.در عین حال، امکان مطالعه آنلاین  یا دانلود محتوای آموزشی برای او وجود دارد.
 ج) یادگیرنده (دانش آموز) محوری
نتیجه ویژگی انعطاف پذیری در این نوع یادگیری، به وجود آمدن ویژگی دیگری به نام یادگیرنده (دانش آموز) محوری است. همان طور که در موارد بالا به وضوح مشخص است این یادگیرنده است که نقش اساسی را در آموزش و یادگیری بر عهده دارد.
د) حذف موانع جغرافیایی. در این روش، نیازی به حضور فیزیکی افراد وجود ندارد.
ه) مستقل از زمان، مکان و افراد بودن. ویژگی آخر، تمام موارد بالا را در خود نهفته دارد. اگر ما بخواهیم ویژگی آموزش الکترونیکی را به اختصار در سه واژه بیان کنیم، می توان به این سه کلید واژه (استقلال از زمان، مکان و افراد) اشاره کرد.

یادگیری الکترونیکی
یادگیری الکترونیکی چیست
 

مزایای یادگیری الکترونیکی

-  سهولت و حمل آسان
- کاهش هزینه ها، هم برای شرکت کنندگان هم برای ارائه دهندگان
- آموزش مداوم  
- دوره های انفرادی
- دوره های گروهی
- یادگیری انواع  مهارت های جدید
- بالا بودن میزان یادگیری مشارکتی و گروهی
- راحت تر و آسان تر بودن محیط یادگیری
- درک و برداشت درست ازمحتوا از طریق یادگیری شخصی
- بالا بردن میزان انگیزه یادگیرنده (انگیزه دهی)
- دسترسی تعداد بیشتری ازافراد به کلاس درس و دورهای آموزشی
- تعامل و همکاری  بیشتر بین یادگیرنده ها
- افزایش مهارتهای استفاده از کامپیوتر و اینترنت
همانطور که در بالا آمده است، یادگیری الکترونیکی ویژگیها ومزیتهای بسیار زیادی دارد البته این نوع آموزش نیز مثل هر پدیده ای که در دنیا وجود دارد در کنار مزایای آن  قطعا معایبی هم داردکه بنا به دلایل مختلف من در این نوشته به آن نپرداخته ام.

مقالات مرتبط


یادگیری الکترونیکی سریع

کیفیت یادگیری در آموزش الکترونیکی

انواع یادگیری الکترونیکی

  • نویسنده : کامران جانقربان
    • امتیاز :
    • 6
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1396/05/04
  • تعداد مشاهده : 1963 بار
نظرات کاربران
مریم

مریم

من دانشجو ی ترم اخر فناوری اطلاعات هستم میتوانم جهت ترجمه مقالات نرم افزار یادگیری الکترونیکی lms با شما همکاری داشته باشم

پاسخ دادن 1 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

درود سرکار خانم مریم یکی از فعالیت های اصلی شرکت پافکو در زمینه یادگیری الکترونیکی می باشد شما برای شروع میتوانید یک مقاله در زمینه یادگیری الکترونیکی برای ما ایمیل کنید در صورت تایید ما در خدمتتان هستیم موفق باشید

پاسخ دادن 0 0

مژده ستوده

مژده ستوده

با سلام مقاله یادگیری الکترونیکی LMS چیست را خواندم من دانشجوی ترم 4 یک دانشگاه مجازی هستم هر کاری در حوزه تولید محتوا آموزشی داشتید میتوانم با شما همکاری داشته باشم من ایمیلم را جهت ارتباط وارد کردم سپاسگزارم

پاسخ دادن 2 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

با سلام سرکار خانم مژده ستوده ما در حوزه تولید محتوا یادگیری الکترونیکی LMS (ال ام اس) میتوانیم در خدمت شما باشیم لطفا فرم درخواست همکاری را پر نمایید

پاسخ دادن 2 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

لطفا از گذاشتن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید