مقالات آموزش مجازی

پیاده سازی سیستم مدیریت آموزشی

پیاده سازی موفق سیستم مدیریت آموزشی

سیستم مدیریت آموزشی، نرم افزاری است که فعالیت آموزش گیرنده را ثبت و پیگیری می کند. به عبارت دیگر، این سیستم، روند یادگیری و آموزش را به طور خودکار مدیریت می کند. با توجه به نقش مهم و حیاتی سیستم مدیریت آموزشی در فرایند توسعه آموزش، نیاز به استفاده از ساختار استاندارد در ایجاد و پیاده سازی چنین سیستم هایی کاملا ضروری می باشد.

سیستم مدیریت آموزشی

وقتی در مورد استفاده از بهترین ها در پیاده سازی سیستم مدیریت آموزشی سخن می گوییم، متخصصان بنامی هستند که فقط می بایست به آنان مراجعه کنید.  کاهش هزینه‌ های آموزشی، ایاب و ذهاب و تسهیلات کارگاه یا ابزارهای دوره آموزشی و کاهش اتلاف وقت کارآموز، آموزش تعداد زیادی کارآموز در مدتی کوتاه،  کاهش مشکلات اداری ناشی از انجام مراحل ثبت نام و انتخاب واحد و متعاقب آن کاهش هزینه، بهره‌مندی حجم کثیری از کارآموزان از آموزش به موقع با دست‌ یابی به دوره‌ ها یا برنامه ‌های آموزشی online از راه دور، افزایش توانایی و مهارت کاربران در فراگیری اطلاعات، وجود سیستمی جهت اندازه گیری و ارزیابی آموزشی، ارایه قوی ‌تر عناصر گرافیکی مانند استفاده از هنر، نمودار یا عکس ، وجود اتاق ‌های گپ و ابزارهای اشتراکی دیگر که باعث افزایش حضور فعال فراگیر می ‌شود، امکان تهیه کلیه مواد مکمل آموزشی بدون نیاز به مراجعه به کتابخانه همگی از مزایای سیستم مدیریت آموزشی هستند. سیستم مدیریت آموزشی، نرم افزاری است که فعالیت آموزش گیرنده را ثبت و پیگیری می کند. به عبارت دیگر، این سیستم، روند یادگیری و آموزش را به طور خودکار مدیریت می کند. با توجه به نقش مهم و حیاتی سیستم مدیریت آموزشی در فرایند توسعه آموزش، نیاز به استفاده از ساختار استاندارد در ایجاد و پیاده سازی چنین سیستم هایی کاملا ضروری می باشد.
در ادامه، 30 نکته ای که ما از این متخصصین به نام  درباره  پیاده سازی پرسیده ایم را با شما به اشتراک می گذاریم.


30 نکته کلیدی برای پیاده سازی موفق سیستم مدیریت آموزشی


1- نکته اول، آشنایی با جعبه ابزار خریدار و مواردی که این جعبه ابزار شامل می شود، می باشد. تکنیک پیاده سازی، آموزش و پشتیبانی آنلاین، این موضوع بایستی با اهداف سازمان همراستا باشد.
2- مدیریت پروژه موثر، باعث ایجاد یک تقویم زمانی موجز است. متخصصی از شرکت ادوبی، تاکید می کند که  بهره گیری از مدیریت پروژه برای زمان بندی و هماهنگی اعضای تیم پروژه، جهت موفقیت شرکت ها ضروری است.
3- استفاده از متخصصین پیاده سازی سیستم مدیریت آموزشی، نصیحتی است که طبق آن می توان به اهمیت تبدیل توقعات به نیازها پی برد، موفقیت سازمان کاملا منوط به توجه به توقعات مشتریان و تعهد به انجام انهاست.
4- آزمون پلت فرم قبل از استفاده نیز از نکات بسیار با اهمیت است. تجربه متخصصان نشان داده است که  هیچ  قاعده یکسانی برای پیاده سازی سیستم های مدیریت آموزشی وجود ندارد. تعداد زیادی از شرکت ها از ویژگی نمایش پلت فرم قبل از استفاده همگانی استفاده می کنند تا از قابلیت های سیستم مطلع باشند.
5- پیاده سازی موفق سیستم مدیریت آموزشی، یعنی تغییر رفتاری. مشارکت قلب هر دوره آموزشی است. اگر برای داشتن یک دوره فراگیر و پر مخاطب با مشارکت بالا برنامه ریزی کنید، می توانید یک سناریوی برد - برد هم برای اساتید و هم برای شاگردان داشته باشید.
6- درک اهمیت مشارکت کاربران بسیار حیاتی است، اما چگونه می توانیم مشارکت را در عمل داشته باشیم؟ فرهنگ یادگیری و آموزش در سازمان قبل از پیاده سازی بایستی تقویت شود.
7- تماما پیاده سازی، در تعریف و دستیابی به اهداف موجز معنا پیدا می کند. پیاده سازی موفق سیستم مدیریت آموزشی، ممکن است به همسویی اهداف سازمان منجر شود. هم چنین این موضوع به آموزش کارکنان در قبال مسائل دولتی، چگونگی معرفی محصولات به مشتریان و ارائه اطلاعات جدید به کارمندان به طور موثر نیز وابسته است.
8- سازماندهی و زمان بندی یکی از فعالیت های کلیدی هر سازمانی است. ایجاد یک لیست از نیازمندی ها برای سیستم مدیریت آموزشی، می تواند مشخصا به خریداران نرم افزارهای آموزشی ابعاد مختلف سیستم مانند پشتیبانی محتوا، ویژگی ها و یکپارچگی با سایر سیستم ها را نشان دهد.

مدیریت آموزشی

بودجه در فرآیند پیاده سازی سیستم مدیریت آموزشی

 توجه به بودجه در فرآیند پیاده سازی سیستم مدیریت آموزشی از نکات قابل توجه است. استفاده از این سیستم ها ممکن است به قیمت تحمیل هزینه های اضافی به شرکت تمام شود.
 
9- آیا برای همه نیازها، بودجه دارید؟ آیا هزینه های تحمیلی آینده را مورد بررسی قرار داده اید؟ این سوالات بایستی صریحا پاسخ داده شوند.
10- اهمیت ایجاد یک صفحه اول خوشامدگویی! این صفحه بایستی با ویژگی های متعدد و قابلیت های گوناگون قابل ارتباط مناسب با فراگیران باشد.
11- این سیستم ها باید به وسیله رابط کاربری های قوی، مردم را قدرتمند و جذب نمایند. این رابط باید آسان باشد و ساختار منطقی داشته باشد.
12- همانند همه تعاملات، مخصوصا در زمینه آموزش، اهمیت شناخت مستمعین بر هیچکس پوشیده نیست. باید از فراگیران چند سوال اولیه و اساسی بپرسیم و سعی کنیم دیدگاه مناسبی درباره آنان کسب نماییم.
13- موظف کردن افراد خود یک چالش است. افراد باید درقبال مهارت خود مسئول باشند و سعی کنند کاری یا وظیفه ای را بر عهده گیرند. متخصصی از info pro  روی سه مسئولیت تاکید می کند: مدیریت محتوا، واحد کسب وکار و واحد فناوری اطلاعات.

سیستم مدیریت آموزشی LMS 


14- خوب! من سرم شلوغه، شما سرت شلوغه و هیچ کس وقت خالی ندارد! بین کارمندان تان چه کسی به سیستم جدید اهمیت می دهد؟ اکثر افراد در مقابل تغییر واکنش منفی نشان می دهند و مقاومت می کنند. مخصوصا وقتی باعث کاهش سرعت کارهای روزمره می شود و از راحتی آنان نیز می کاهد. اجازه دهید کارمندان تان بدانند چه قدر از سیستم جدید بهره خواهند برد و مدیریت تغییر را بشناسند و برای سیستم جدید، تبلیغ کنید!
15- تقویم های زمانی رویایی نیز اهمیت دارند. فرآیند پیاده سازی را فازبندی نمایید و برای هر فاز و پایان آن زمان بندی دقیق داشته باشید و کاربران را مستقیما در این فرآیند دخالت دهید.
16- متخصص شرکت Cogentys بر حیاتی بودن تدوین طرح درس و برنامه کلاس ها تاکید می نماید. همچنین بایستی استراتژی صحیح را در قبال کارمندان با مهارت های جدید کاری اتخاذ کنیم.
17- همه از رویه های سخت بیزاریم. یکی از دلایل اینکه شرکت ها از برنامه های آموزشی استقبال نمی کنند، تجربه بد قبلی آنان  با سیستم های مدیریت پیچیده است. بنابراین باید از اتوماسیون پیشرفته و در عین حال ساده در زمینه پیاده سازی سیستم ها بهره بگیریم.
18- مهاجرت داده ها خود یک فرآیند پیچیده است اما برای موفقیت پیاده سازی باید به آن توجه کرد. چالش چگونگی، زمان و نحوه اجرای این فرآیند باید قبل از پیاده سازی سیستم مدیریت آموزشی به بحث گذارده شود.
19- همه سازمان های جدید، می توانند یک بعد زمانی برای پیاده سازی در نظر بگیرند و زمان مناسب را برای خطا، مشکل و .... در این فرآیند در این برنامه زمانی لحاظ کنند.
20- در زندگی نیز باید به دنبال هدف خود باشیم، سیستم های مدیریت آموزشی از این قاعده مستثنی نیستند. متخصصان بر اهمیت تعیین نیازها از سیستم جدید، تعیین اهداف و تعریف دقیق پروژه که بر موفقیت آن می افزاید تاکید دارند.
21- انتخاب خریدار و آماده سازی منابع برای ایجاد فازهای پیاده سازی نیز از عوامل موفقیت پروژه پیاده سازی است. درک دقیق از این دو بعد باعث صرفه جویی در زمان و هزینه خواهد شد.
22- داشتن تنظیمات مناسب نیز به پیاده سازی موفق کمک شایانی می کند، سیستم باید به فراگیران اجازه دسترسی از هر دستگاه و در هر زمانی را بدهد و  هزینه نگهداری پایین، فرایندهای اتوماسیون و ویژگی های شخصی سازی را داشته باشد.


 
پیاده سازی موفق سیستم مدیریت آموزشی

23- چالش های  فنی کلیدی باید تعیین و راه حل های مربوط به آن ارائه گردند. این راه حل ها می توانند توسط تیم پیاده سازی که از قبل تعیین شده اند ارائه شوند.
24- باید هدف کاربران از استفاده از این سیستم را نیز در نظر گرفت، محتوای در نظر گرفته شده باید بهینه شده باشد و نیازهای آنان را برطرف نماید.
25- مدیریت تغییر در مهاجرت داده بسیار نقش پررنگی ایفا می کند. تعیین میزان داده مورد نیاز برای مهاجرت به سیستم جدید و ایجاد تعادل بین منابع مهم است.
26- یکپارچگی سیستم مدیریت اموزشی با استراتژی شرکت می تواند باعث موفقیت یا شکست یک پروژه پیاده سازی باشد.

پیاده سازی موفق سیستم مدیریت آموزشی 

 اهمیت تعیین منابع در پیاده سازی سیستم مدیریت آموزشی 

27- تعیین منابع کلیدی و هسته اولیه تیم پیاده سازی قبل از پیاده سازی باید انجام گیرد. انتخاب محصولات بهینه ی سیستم مدیریت اموزشی که نیازهای شرکت را رفع می کند، نقش مهمی در مناسبات خواهد داشت.
28- کارمندان و سهام داران سازمان تنها از سیستم استفاده نمی کنند، آن ها کاملا مشارکت دارند. شما باید به آن ها میزان تغییری که در حال انجام است را یادآور شوید.
29- امنیت را فراموش نکنید، ما در جهانی پر از جرم زندگی می کنیم و جرایم الکترونیک نیز جزوی از آن ها است. یک سیستم موفق، سیستمی است که از محتوای شما محافظت می کند.
30- آزمون، و دوباره آزمون! قبل از شروع به استفاده از سیستم مدیریت آموزش جدید حتما مدت زمانی را برای آزمون آن در نظر بگیرید تا ایرادات احتمالی را بیابید و رفع کنید.

مقالات مرتبط


آینده وب کنفرانس

وب کنفرانس چیست

نکات ضروری در استفاده از وب کنفرانس

  • نویسنده : کامران جانقربان
    • امتیاز :
    • 4
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1396/03/30
  • تعداد مشاهده : 567 بار