مقالات آموزش مجازی

مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی

مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی

بحث آموزش مجازی که ترجمه واژه (E-learning) است  در طول سال‌های اخیر به‌عنوان یکی از کاربردهای مهم فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهان مطرح بوده است و شیرازه‌ی آن بر آموزش به‌صورت الکترونیکی و با استفاده از بسترهای الکترونیکی و کامپیوتری استوار بوده و در آن محتوای آموزشی با استفاده از روش‌های الکترونیکی (همچون فایل صوتی، ویدئو، ارتباط اینترنتی و تلفنی و …) به حضور دانشجو می‌رسد.

مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی

مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی

امروزه با توجه به پیشرفت در جوامع مختلف در سطح جهان بحث آموزش از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار شده است به همین جهت به بررسی مزایا و معایب سیستم های آموزش مجازی (LMS) پرداخته می شود. استفاده از روش‌های سنتی برای یادگیری هرروز پرهزینه‌تر از گذشته می‌شود  و تنها به این ختم نمی‌شوند بلکه مسائلی از  هدر رفتن زمان در رفت‌وآمد به کلاس‌ها، ایجاد ترافیک و آلودگی به خاطر رفت‌وآمد، و نیز قطع بیشتر درختان و مصرف منابع دیگر برای تهیه کردن منابع آموزشی، نیز می‌شود.

بحث آموزش الکترونیکی که ترجمه واژه (E-learning) است که با انواع نام‌های آموزش الکترونیکی (E- education) و یا دانشگاه مجازی (Virtual university) و یا بانام آموزش مجازی  (Virtual Learning ) نیز شناخته می‌شود در طول سال‌های اخیر به‌عنوان یکی از کاربردهای مهم فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهان مطرح بوده است و شیرازه‌ی آن بر آموزش به‌صورت الکترونیکی و با استفاده از بسترهای الکترونیکی و کامپیوتری استوار بوده و در آن استاد و دانشجو به‌صورت فیزیکی و همزمان در یک کلاس درس حضور ندارند و محتوای آموزشی با استفاده از روش‌های الکترونیکی (همچون فایل صوتی، ویدئو، ارتباط اینترنتی و تلفنی و …) به حضور دانشجو می‌رسد.

آموزش مجازی و آنلاین پس از رونق اینترنت و افزایش نفوذ آن این میان مردم کاربرد و اهمیت زیادی پیدا کرد. سازمان‌ها و دانش پذیران زیادی برای استفاده از آموزش مجازی علاقه نشان دادند و در طول سال‌های اخیر به‌عنوان یکی از کاربردهای مهم فناوری جدید اطلاعات و ارتباطات در جهان مطرح بوده است و دانشگاه‌های مهمی شروع به فعالیت در این راستا و گسترش آموزش از این روش نموده‌اند و این مقوله تبدیل به یک حوزه رو به رشد شد.

مزایا ومعایب سیستم آموزش مجازیمزایا و معایب سیستم آموزش مجازی

استفاده از هر تکنولوژی مزایا و معایت مختص به خود را دارد که در ادامه به بررسی آن پرداخته می‌شود:

مزایا سیستم آموزش مجازی

کارآمد و سریع

فرض کنید  اگر شما یک فرد شاغل باشید برای شرکت در یک کلاس آموزشی احتمالاً بایستی یک روز در هفته‌ی خود را خالی کنید که به موسسه‌ی آموزشی موردنظر بروید و ثبت‌نام کنید و به‌احتمال خیلی بیشتر شروع کلاس‌های شما به اول ترم بعد، یا هنگامی‌که تعداد افراد کافی برای شروع کلاس ثبت‌نام کرده باشند، موکول می‌شود.

 اما همین کار را برای یک کلاس آموزش الکترونیکی شاید بتوان در کمتر از یک ساعت انجام داد. از طرف دیگر، وقتی شما در یک کلاس آموزش سنتی که حضور فیزیکی  لازمه انجام آن است شرکت می‌کنید، فقط در همان زمان مقرر کلاس می‌توانید چیزهای جدید یاد بگیرید و مشکلات خود را حل کند. اگر چیزی را یاد نگرفتید و یا چیزی را فراموش کردید، بایستی تا کلاس بعدی صبر کنید. اما در آموزش الکترونیکی شما به‌طور ۲۴ ساعته به منابع دسترسی دارید، شما قادر هستید که متناسب با ویژگی‌های خودتان، گام بردارید یعنی اگر سریع یاد می‌گیرید، می‌توانید سریع‌تر درس را تمام کنید. اگر دیرتر یاد می‌گیرید، می‌توانید تا جایی که دوست دارید مطالب را مرور کنید.

انعطاف‌پذیر و سیار

یادگیری الکترونیکی بسیار انعطاف‌پذیر است. چون تقریباً می‌توان گفت که در هر زمان و مکانی می‌تواند انجام بگیرد. بنابراین خیلی‌ها می‌توانند از این موضوع بهره‌مند شوند. از کارمندی که وقت مناسبی برای رفتن به کلاس ندارد، تا افرادی که در نقاط دوردستی نسبت به کلان‌شهرها هستند و برای آموزش نیاز دارند به کلان‌شهری سفر کنند.

این موضوع خود می‌تواند باعث کمتر شدن تراکم جمعیتی در کلان‌شهرها شود که یکی از مشکلات مهم امروز جامعه‌ی ایرانی است. انعطاف‌پذیری این نوع آموزش برای افرادی که به دلیل تعهدات شغلی یا شخصی قادر به شرکت کردن در یک کلاس رسمی نیستند, محیط آموزشی مناسبی را فراهم می‌آورد تا مثلا برای کسانی که در ساعات متغیر کار می‌کنند یا اشخاصی که به دلیل استراحت در منزل شانس حضور در دانشگاه را ندارند درحالی‌که دیگران در همان زمان در کلاس‌ها شرکت می‌کنند. این روش انتخاب خوبی برای اشخاصی است که چه ازنظر مخارج و یا وقت برای ادامه تحصیل امکان سفر به خارج از کشور را ندارند.

مزایا ومعایب سیستم آموزش مجازیمزایا و معایب سیستم آموزش مجازی

به روز بودن محتوا در سیستم آموزش مجازی

سرعت عرضه و تولید محتوای الکترونیک در سیستم LMS نسبت به محتوای چاپی و فیزیکی بیشتر است و خیلی سریع می توان محتوای جدید را به دانش پذیران عرضه کرد. حال آنکه تغییر محتوای آموزشی چاپی به علت هزینه های بالای تولید و عرضه محتوا سخت است و این تغییر دیر انجام می شود. این اتفاق باعث شده برای برخی حوزه ها که محتوای آموزشی مدام عوض می شود (مثل آموزش نرم افزارها) دیگر استفاده از محتوای چاپی و فیزیکی هیچ توجیهی نداشته باشد.

افزایش همکاری و همیاری میان دانشجویان

یادگیری به‌صورت مشارکتی و همکارانه به دانشجویان فرصت سنجش میزان درک و فهم شان از موضوع درسی را در مقایسه باهم قطاران می‌دهد در خلال این فرآیند، دانش ماهیتی  اجتماعی پیدا می‌کند و به کل گروه تعلق  دارد.

 از دیگر مزایای آموزشی و غیر آموزشی آموزش مجازی

 • نداشتن محدودیت مکانی
 • نداشتن محدودیت‌های زمانی
 • محدود نبودن ظرفیت پذیرش
 • در نظر گرفتن استعدادهای فردی
 • گسترش فرهنگ یادگیری مستقل
 • استفاده از استادان مجرب در حوزه‌های گسترده‌تر(جغرافیای و تعداد دانشجویان)
 • امکان تطبیق و بهینه‌سازی کلاس‌ها تمرینات و مشاوره با نیازهای فردی(دانشجو محوری)
 • انعطاف‌پذیری در اصلاح و تغییر محتوا
 • افزایش سرعت آموزش
 • افزایش کیفیت ارائه‌ دروس (به دلیل ارائه‌ دروس به‌صورت چندرسانه‌ای)
 • کاهش زمان و هزینه‌ رفت‌وآمد
 • تکثرگرایی و دسترسی آسان به اساتید متعدد

معایب سیستم آموزش مجازی

علاوه بر مزایا سیستم آموزش مجازی، منتقدان معایب سیستم آموزشی مجازی را نیز برای آن مطرح کرده اند که البته بخشی از موارد مطرح شده به مرور تا حدی بر طرف شده است دوری از ارتباطات جمعی در آموزش یکی از معایب مطرح شده برای آموزش الکترونیکی است که این موضوع با گسترش کاربرد ویدئو کنفرانس ها و آموزش های جمعی و روش های آموزشی گروهی مبتنی بر وب تا حد زیادی برطرف شده است یکی دیگر از معایبی که برای آموزش های از راه دور از جمله آموزش الکترونیکی بر شمرده می شود، عدم ارتباط چهره به چهره است که البته با پیشرفت تکنولوژی ،این عیب تا حدی زیادی برطرف شده و عدم ارتبط چهره به چهره یکی از ویژگی های آموزش الکترونیکی امروزی است وابستگی بیش از حد به تکنولوژی یکی دیگر از معایبی است که منتقدان برای آموزش الکترونیکی مطرح کرده اند باید توجه داشت که هر روش آموزشی متکی بر عناصر خاص خود است وبا توجه به نوع و سطح تکنولوژی های امروزی این وابستگی در ذات آموزش مجازی وجود دارد و روز به روز نیز تشدید می شود این وابستگی همانند وابستگی آموزش های سنتی به انسان است  با این همه ، نباید از نظر دور داشت که آموزش الکترونیکی قابلیت ها و کاربردهای خاصی دارد که باید در جایگاه خود مورد توجه قرار گیرد و از دیگر معایب این سیستم سرعت‌پایین ارتباط اینترنتی در برخی اوقات و عدم دسترسی عموم به سیستم‌های رایانه‌ای و اینترنت در حال حاضر اشاره کرد.

مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی

مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی

زیرساخت‌های ضروری برای آموزش مجازی

با توجه به مزایا ارائه‌شده و بهره‌وری از چنین سیستم قدرتمند آموزشی و نیاز امروزه کشورهای در حال پیشرفت، اجرای آموزش الکترونیکی مستلزم  آماده‌سازی و فراهم کردن زیرساخت‌های فراوانی است که عبارت‌اند از :

1. توسعه‌ مهارت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات در تمام سطوح جامعه برای عموم مردم؛

2. ترغیب و ترویج پژوهش‌های آموزشی درزمینه‌ فناوری اطلاعات؛

3. گسترش کمی و کیفی در تولید نرم‌افزارهای آموزشی؛

4. تجهیز مدارس و دانشگاه‌ها به رایانه و دسترسی به شبکه‌ جهانی؛

5. توسعه‌ مراکز آموزش مهارت‌های اطلاعات و ارتباطات؛

6. تقویت زیرساخت‌های شبکه اینترنت در کشور؛

7. گسترش سطح دسترسی عموم به رایانه و شبکه‌ جهانی؛

8. توسعه‌ فرهنگ استفاده از فناوری اطلاعات در امور روزمره.

مقالات مرتبط:


مقدمه ای بر آموزش الکترونیکی

چالش های آموزش مجازی در سازمان ها

یادگیری الکترونیکی چیست

 • نویسنده : کامران جانقربان
  • امتیاز :
  • 5
  • 1
 • تاریخ انتشار : 1396/03/20
 • تعداد مشاهده : 2506 بار
نظرات کاربران
آناهیتا

آناهیتا

از مجموع مقالات بروز شما در زمینه یادگیری الکترونیکی و آموزش مجازی استفاده کردم اگر ممکنه مقاله در مورد استاندارد اسکورم SCORM هم بزارین ممنون میشم ضمنا یک سوال هم داشتم ایا سیستم شما بصورت یکپارچه بخش LMS و کلاس مجازی را ارایه می کند و دانشجویان میتوانند پرداخت اینترنتی در سیستم آموزش مجازی داشته باشن

پاسخ دادن 0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

لطفا از گذاشتن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید