مقالات نرم افزار آموزش مجازی

مزایا و معایب برگزاری آموزش مجازی

مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی LMS

یکی از مزایای آموزش مجازی این است که به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا با توجه به شرایط شخصی و زمان موجود، برنامه درسی خود را تنظیم کنند. این روش آموزشی برای افرادی که به دلایلی نمی‌توانند به صورت حضوری در کلاس ها شرکت کنند، بسیار مناسب است. همچنین، آموزش مجازی به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا با توجه به سطح دانش و توانایی خود، به صورت خودآموزی و با سرعت دلخواه پیشرفت کنند.

آیا برگزاری آموزش  بصورت مجازی و راه اندازی ِ بخش آموزش آنلاین به نفع سازمان شما است؟

هر سازمانی برای بقا به رشد و پیشرفت نیاز دارد. آموزشگاه‌ها و مدارس نیز از این مسئله مستثنی نیستند. شاید بتوان ادعا کرد که، در حال حاضر، موثرترین راه برای پیشرفت مدارس، استفاده از تکنولوژی آموزشی، روش های آموزش مجازی و کلاس آنلاین است. به لطف فناوری، آموزش الکترونیکی در حال حاضر امکان پذیر شده است. بسیاری از دانش آموزان در سراسر جهان اکنون می توانند بدون ترک خانه خود به انواع دوره ها به صورت آنلاین دسترسی داشته باشند. به آنها فرصت داده می شود تا از مربیان شایسته یاد بگیرند و با دانش آموزان دیگر از مکان های مختلف ارتباط برقرار کنند.

چرا؟! بسیار واضح است که هر چقدر تعداد دانش‌آموز در یک آموزشگاه بیشتر باشد، به همان میزان درآمد و پیشرفت ِ آن آموزشگاه نیز بیشتر خواهد بود. در آموزش حضوری، محدودیت جا و مکان وجود دارد و ظرفیت آموزشگاه‌ها نیز بر اساسِ همین محدودیت در نظر گرفته می‌شود. اما در آموزش مجازی این محدودیت از ریشه کنده می‌شود.

این تنها یکی از مزایای آموزش مجازي است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا معایب مزایای آموزش مجازی بررسی کنیم.

فهرست مطالب

مزایا سیستم آموزش مجازی LMS

کارآمد و سریع

انعطاف‌پذیر و سیار

به روز بودن محتوا در سیستم آموزش مجازی LMS

افزایش همکاری و همیاری میان دانشجویان

آموزش مجازی در هزینه ها صرفه جویی می کند

اموزش مجازی دسترسی به دانش را افزایش می دهد

با اموزش مجازی دانشجویان قدرت حرکت بیشتری دارند

آموزش مجازی باعث می شود کل فرآیند یادگیری سرگرم کننده تر باشد

معایب سیستم آموزش مجازی LMS

آموزش اینترنتی بیش از حد به تکنولوژی وابسته است

آموزش اینترنتی بیش از حد به تکنولوژی وابسته است

برای برخی سازماندهی خود و انگیزه داشتن در این روش سخت است

در آموزش مجازی فیدبک ممکن است کافی نباشد

مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی

مزایای آموزش مجازی LMS

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی آموزشی در سطح جهانی، نرم افزارهای آموزش مجازی مانند نرم افزار آموزش مجازی LMS  از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار شده اند و اکثر افراد جامعه حداقل اسم آن را شنیده اند. در این مطلب قصد دارم این نرم افزار را مورد بررسی و سنجش قرار دهم، آن را ارزیابی کنم و نتایج تحقیقاتم در مورد معایب و مزایای آموزش مجازی را بازگو کنم. استفاده از روش های سنتی برای آموزش و یادگیری هر روز پرهزینه تر می شود و مسائل تنها به این ختم نمی شود. مشکلاتی دیگر از قبیل هدر رفتن زمان در رفت و آمد های به مدارس و کلاس ها، ایجاد ترافیک و آلودگی به خاطر این رفت و آمد ها و نیز قطع درختان برای تامین کاغذ برای کتاب ها و مواد آموزشی چاپی و البته مصرف منابع دیگر برای تهیه کردن منابع آموزشی نیز از پیامد های آموزش به روش سنتی و تماما حضوری می باشد.

بحث آموزش الکترونیکی که ترجمه واژه (E-learning) است که با انواع نام‌های آموزش الکترونیکی (E-education) و یا دانشگاه مجازی (Virtual University) و یا بانام آموزش مجازی (Virtual Learning) نیز شناخته می‌شود در طول سال‌های اخیر به‌عنوان یکی از کاربردهای مهم فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهان مطرح بوده است و شیرازه‌ی آن بر آموزش به‌صورت الکترونیکی و با استفاده از بسترهای الکترونیکی و کامپیوتری استوار بوده و در آن استاد و دانشجو به‌صورت فیزیکی و همزمان در یک کلاس درس حضور ندارند و محتوای آموزشی با استفاده از روش‌های الکترونیکی (همچون فایل صوتی، ویدئو، ارتباط اینترنتی و تلفنی و …) به حضور دانشجو می‌رسد.

آموزش مجازی با استفاده از LMS و آموزش آنلاین پس از رونق اینترنت و افزایش نفوذ آن این میان مردم کاربرد و اهمیت زیادی پیدا کرد. سازمان‌ها و دانش پذیران زیادی برای استفاده ازمزایای  آموزش مجازی علاقه نشان دادند و در طول سال‌های اخیر به‌عنوان یکی از کاربردهای مهم فناوری جدید اطلاعات و ارتباطات در جهان مطرح بوده است

 دانشگاه‌های مهمی شروع به فعالیت در این راستا و گسترش آموزش از این روش نموده‌اند و این مقوله تبدیل به یک حوزه رو به رشد شد.

مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی LMS

مزایای آموزش مجازی LMS


استفاده از هر تکنولوژی مزایا و معایت مختص به خود را دارد که در ادامه به بررسی آن پرداخته می‌شود:

مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی
مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی

مزایای آموزش مجازی LMS

کارآمد، سریع و همیشه در دسترس

فرض کنید اگر شما یک فرد شاغل باشید برای شرکت در یک کلاس احتمالاً بایستی یک روز در هفته‌ی خود را خالی کنید که به موسسه‌ی آموزشی موردنظر بروید و ثبت‌نام کنید و به‌احتمال خیلی بیشتر شروع کلاس‌های شما به اول ترم بعد، یا هنگامی‌که تعداد افراد کافی برای شروع کلاس ثبت‌نام کرده باشند، موکول می‌شود.

 اما همین کار را برای یک دوره آموزشی آنلاین شاید بتوان در کمتر از یک ساعت انجام داد. از طرف دیگر، وقتی شما در یک کلاس آموزش سنتی که حضور فیزیکی لازمه انجام آن است شرکت می‌کنید، فقط در همان زمان مقرر کلاس می‌توانید چیزهای جدید یاد بگیرید و مشکلات خود را حل کند. اگر چیزی را یاد نگرفتید و یا چیزی را فراموش کردید، بایستی تا کلاس بعدی صبر کنید. اما در از مزایای آموزش مجازی این است که شما به‌طور ۲۴ ساعته به منابع دسترسی دارید، شما قادر هستید که متناسب با ویژگی‌های خودتان، گام بردارید یعنی اگر سریع یاد می‌گیرید، می‌توانید سریع‌تر درس را تمام کنید. اگر دیرتر یاد می‌گیرید، می‌توانید تا جایی که دوست دارید مطالب را مرور کنید.

انعطاف‌پذیر

یادگیری الکترونیکی LMS بسیار انعطاف‌پذیر است. چون تقریباً می‌توان گفت که در هر زمان و مکانی که میخواهید به صورت کلاس مجازی کار را انجام دهید. بنابراین خیلی‌ها می‌توانند از این موضوع بهره‌مند شوند. از کارمندی که وقت مناسبی برای رفتن به کلاس ندارد، تا افرادی که در نقاط دوردستی نسبت به کلان‌شهرها هستند و برای آموزش نیاز دارند به کلان‌شهری سفر کنند.

این موضوع خود می‌تواند باعث کمتر شدن تراکم جمعیتی در کلان‌شهرها شود که یکی از مشکلات مهم امروز جامعه‌ی ایرانی است. انعطاف‌پذیری این نوع آموزش برای افرادی که به دلیل تعهدات شغلی یا شخصی قادر به شرکت کردن در یک کلاس رسمی نیستند, محیط آموزشی مناسبی را فراهم می‌آورد تا مثلا برای کسانی که در ساعات متغیر کار می‌کنند یا اشخاصی که به دلیل استراحت در منزل شانس حضور در دانشگاه را ندارند درحالی‌ که دیگران در همان زمان در کلاس‌ها شرکت می‌کنند. این روش انتخاب خوبی برای اشخاصی است که چه از نظر مخارج و یا وقت برای ادامه تحصیل امکان سفر به خارج از کشور را ندارند و یکی از مهم ترین مزایای آموزش مجازی می باشد..

مزایا ومعایب سیستم آموزش مجازی

مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی LMS


به روز بودن محتوا، به‌خصوص در سیستم آموزش مجازی LMS

سرعت عرضه و تولید محتوای الکترونیکی در سیستم LMS نسبت به محتوای چاپی و فیزیکی بیشتر است و خیلی سریع می توان محتوای جدید را به دانش پذیران عرضه کرد. حال آنکه تغییر محتوای آموزشی چاپی به علت هزینه های بالای تولید و عرضه محتوا سخت است و این تغییر دیر انجام می شود. این اتفاق باعث شده برای برخی حوزه ها که محتوای آموزشی مدام عوض می شود (مثل آموزش نرم افزارها) دیگر استفاده از محتوای چاپی و فیزیکی هیچ توجیهی نداشته باشد.


شخصی سازی مسیرهای یادگیری

یادگیری به‌صورت مشارکتی و همکارانه به دانشجویان فرصت سنجش میزان درک و فهم شان از موضوع درسی را در مقایسه باهم قطاران می‌دهد در خلال این فرآیند، دانش ماهیتی  اجتماعی پیدا می‌کند و به کل گروه تعلق  دارد. شما می توانید مسیر یادگیری خود را انتخاب کنید و با سرعت خود مطالعه کنید. شما انگیزه بیشتری پیدا کرده و در دوره سرمایه گذاری می کنید.

مقرون به صرفه بودن

یکی از بارزترین مزایای آموزش الکترونیکی این است که می توانید در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید. شما می توانید برنامه خود را مدیریت کرده و دوره های آنلاین را در راحت ترین زمان خود، چه در اوایل صبح، چه اواخر بعد از ظهر یا عصر شرکت کنید. شما در پول خود نیز صرفه جویی می کنید، زیرا مجبور نیستید هزینه حمل و نقل بپردازید یا نگران غذا خوردن در حال حرکت باشید.

دانش آموزان تنها کسانی نیستند که می توانند با آموزش الکترونیکی در هزینه های خود صرفه جویی کنند. بسیاری از مؤسسات آموزشی از طریق راه‌اندازی سیستم آموزش مجازی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی می‌کنند، زیرا نیازی به استفاده از کلاس فیزیکی نیست، که به معنای کاهش هزینه است.

آموزش اینترنتی هم به موسسات آموزشی و هم به دانشجویان کمک می کند. کالج ها مجبور نیستند برای تحصیل دانش آموزان، جای اقامت همراه با وسایل اضافی دیگر فراهم کنند. دانش آموزان هم مجبور نیستند برای کسب مهارت های جدید و دانش جدید، رفت و آمد داشته باشند. همچنین از دیگر مزایای آموزش مجازی و سیستم مدیریت یادگیری الکترونیکی در مصرف کاغذ و سایر اقلام مصرفی صنعت آموزش صرفه جویی کرده و از این بابت نیز مورد توجه قرار گرفته است. ال ام اس بیشترین تاثیر را در انواع آموزش از راه دور و اموزش مجازی داشته است و انتخاب یک ال ام اس مناسب یکی از مباحث پرکاربرد برای خرید سامانه lms شده است.

البته توجه کنید که آموزش اینترنتی هم مستلزم این است که معلمان برای ایجاد دوره های آموزش از راه دور، سخنرانی ها و کلاس های آموزشی خود را ضبط کنند. این محتوای یادگیری الکترونیکی، می تواند برای مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار گیرد و در صورت نیاز، به راحتی تغییر کند. بنابراین، در وقت مدرسان و استادان، برای برگزاری آموزش آنلاین و آموزش مجازی نیز صرفه جویی می شود. نرم افزار آموزش مجازی یا سیستم یادگیری الکترونیکی(سامانه lms) ابزار قدرتمندی برای صرفه جویی در زمان و هزینه می باشد که به عنوان یکی از اصلی ترین مزایای آموزش مجازی شناخته شده است.


برقراری عدالت آموزشی: اموزش مجازی دسترسی به دانش را افزایش می دهد

یکی دیگر از مزایای آموزش مجازی افزایش دسترسی به دانش برای افراد میباشد. برای برخی از افراد سفر به کشوری دیگر تنها برای یادگیری کاری غیرممکن است، به ویژه اگر قصدشان تنها یادگیری یک مهارت خاص باشد نه اخذ مدرک دانشگاهی. آموزش اینترنتی این فرآیند را به میزان قابل توجهی ساده تر می کند، به دانشجویان سراسر جهان اجازه می دهد که همگام با دوره های برگزار شده توسط بهترین دانشگاه های جهان، آموزش ببینند. انواع آموزش از راه دور امروزه بیشترین مخاطبان آموزش را دارد و این آمار رو به افزایش است.

این امر به دانشجویان بومی نیز کمک می کند، به آنها اجازه می دهد تا در حین مطالعه با افرادی که از فرهنگ های مختلف می آیند ارتباط برقرار کنند. مطمئنا کالج هایی هستند که تجربه چند فرهنگی را نیز ارائه می دهند، اما آنها به اندازه سایت های آموزش آنلاین متنوع نیستند. کلاس های مجازی و سامانه lms ال ام اس ابزارهای قدرتمندیی هستند که یادگیری تعاملی را در بستر سامانه مدیریت یادگیری الکترونیکی فراهم کرده اند. صحبت درباره مزایای آموزش مجازی آنقدر فراگیر شده است که امروزه کمتر کسی را می توان پیدا کرد که درباره تدریس مجازی و اجاره وبینار اطلاعات مختصری نداشته باشد.

آموزش الکترونیکی از پلتفرم های مختلفی مانند Pedagogue استفاده می کند که محتوای تعاملی را ارائه می دهد. همچنین می توانید افکار و نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. هر چه درس ها جذاب تر باشد، دانش آموزان بیشتری می توانند اطلاعات را به خاطر بسپارند.

با ادوبی کانکت، کلاس آنلاین برگزار کن

همراه با تست رایگان


بی شمار دانش‌ پذیر: با آموزش مجازی، بدون نگرانی درباره تعداد صندلی‌ها، دانش آموز ثبت نام کنید.

با اموزش مجازی دانشجویان قدرت حرکت بیشتری دارند

آموزش الکترونیکی این امکان را می دهد تا فراگیران در هر مکانی که به اینترنت دسترسی دارند به امر یادگیری بپردازند. همچنین اجازه می دهد که در هر زمانی که خودشان راحت ترند مطالعه کنند. همه این ها نه تنها فرآیند یادگیری را برای افراد در مناطق مختلف ساده تر می کند بلکه آن ها را قادر می سازد تا آموزش های آنلاین را با کار یا تحصیلات دانشگاهی ترکیب کنند.

علاوه بر این، به دانش آموزان این امکان را می دهد که زمان خود را به طور موثرتری سازماندهی کنند. به عنوان مثال، می توانید سرفصل های آموزش را در خانه خود، اتوبوس یا در طول یک تمرین ورزشی یاد بگیرید. این بدان معناست که حتی شلوغ ترین دانشجوها نیز می توانند فرصتی برای یادگیری داشته باشند. مزایای آموزش مجازی lms ال ام اس و نرم افزارهای مدیریت یادگیری الکترونیکی، با توجه به اهمیت بیشتر محدودیت زمان نسبت به گذشته بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و برگزاری کلاس آموزش مجازی و وبینار نیز به همین دلیل بیش از پیش مورد استفاده قرار می گیرند. یک سامانه یادگیری الکترونیکی و سایت lms ال ام اس می تواند یک ابزار سریع و قدرتمند برای صنعت آموزش از راه دور محسوب شود. ال ام اس همچنین به دانشجویان این امکان را می دهد که، محتوای کلاس مجازی برگزار شده را با استاد و سایر دانشجویان حاضر در دوره، به اشتراک بگذارند که این خود یکی دیگر از مزایای سامانه یادگیری الکترونیکی و سامانه آموزش مجازی به حساب می آید.

آموزش و یادگیری همراه با سرگرمی

فناوری آموزش الکترونیکی از آنچه اکثر دانش آموزان در این روزها استفاده می کنند یا به عبارت دیگر آموزش سنتی متفاوت است. شما یادگیری را به صورت آموزش مجازی و آموزش از راه دور تجربه می کنید، می توانید با افراد در چت و انجمن ها ارتباط برقرار کنید، می توانید پیشرفت خود را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. بعضی از دانش آموزان این روش را بیشتر دوست دارند. سیستم مدیریت یادگیری الکترونیکی و اموزش مجازی lms، به دانش آموزان تعامل و یادگیری تعاملی را آموزش می دهد و آن ها را با فناوریهای نوین آموزشی آشنا می کند. این یکی دیگر از مزایای آموزش مجازی و آموزش از راه دور است که به خلاقیت دانش آموزان نیز کمک می کند.

بسیاری از معلمان می دانند که فرایند اموزش مجازی و اموزش انلاین متنوع تر است و دانش آموزان یادگیری الکترونیکی را جالب تر می دانند. حتی اگر این فقط یک ویژگی اضافی نسبت به آموزش سنتی داشته باشد، باز هم می تواند یک تحول خوب باشد. تدریس مجازی و برگزاری دوره های آموزش مجازی با استفاده از ال ام اس و نرم افزار یادگیری الکترونیکی، دانش آموزان را بیشتر با فناوری های نوین آموزشی آشنا می کند.

کاربرد گیمیفیکیشن به عنوان یکی از ترندهای روز، مورد توجه بسیاری از فعالین حوزه آموزش و به خصوص صنعت آموزش مجازی قرار گرفته است. مهمترین کاری که گیمیفیکیشن می کند، اضافه کردن جذابیت و سرگرم کنندگی به فرآیند آموزش می باشد. سیستم های مدیریت یادگیری LMS، پیاده سازی گیمیفیکیشن در آموزش را بسیار راحت تر می سازد. چنانچه برای نرم افزار ال ام اس مودل، افزونه های متعددی با محوریت اجرای گیمیفیکیشن های جذاب توسعه یافته است. این پلاگین ها عموما در دسترس هم قرار دارد و اگر دانش برنامه نویسی داشته باشید به راحتی می توانید از آن ها در نرم افزار LMS مودل خود استفاده کنید.

اموزش مجازی سرگرم کننده است
اموزش مجازی سرگرم کننده است

 از دیگر مزایای آموزشی سیستم آموزش مجازی LMS

 • نداشتن محدودیت مکانی هنگام استفاده از سامانه lms
 • نداشتن محدودیت‌های زمانی در ززمان استتفاده از ال ام اس
 • محدود نبودن ظرفیت پذیرش در سیستم مدیریت یادگیری الکترونیکی
 • در نظر گرفتن استعدادهای فردی در حین آموزش از راه دور
 • گسترش فرهنگ یادگیری مستقل با  کلاس مجازی آنلاین
 • استفاده از استادان مجرب در حوزه‌های گسترده‌تر(جغرافیایی و تعداد دانشجویان) بابرگزاری کلاس مجازی و برگزاری وبینار
 • امکان تطبیق و بهینه‌سازی کلاس‌ها تمرینات و مشاوره با نیازهای فردی(دانشجو محوری) 
 • انعطاف‌پذیری در اصلاح و تغییر محتوا با یادگیری تعاملی
 • افزایش سرعت آموزش در نرم افزار اموزش مجازی ال ام اس lms
 • افزایش کیفیت ارائه‌ دروس (به دلیل ارائه‌ دروس به‌صورت چندرسانه‌ای)
 • کاهش زمان رفت‌وآمد که از مهمترین مزایای آموزش مجازی به شمار می آید
 • تکثرگرایی و دسترسی آسان به اساتید متعدد در سامانه یادگیری الکترونیکی
 • انعطاف‌پذیری: دانشجوان می‌توانند زمان و مکان آموزش را بر اساس شرایط شخصی خود انتخاب کنند.
 • دسترسی آسان: دسترسی آسان به منابع آموزشی و اطلاعات از هر نقطه‌ای با اتصال به اینترنت.
 • هزینه کمتر: آموزش مجازی معمولاً هزینه کمتری نسبت به آموزش حضوری دارد.
 • محیط آموزشی تعاملی: استفاده از فناوری‌های مختلف مانند ویدئوها، تمرینات تعاملی و فعالیت‌های گروهی برای ایجاد محیط آموزشی تعاملی.


معایب سیستم آموزش مجازی LMS

علاوه بر مزایا سیستم آموزش مجازی LMS، منتقدان معایب سیستم آموزشی مجازی lms را نیز برای آن مطرح کرده اند که البته بخشی از موارد مطرح شده به مرور تا حدی بر طرف شده است دوری از ارتباطات جمعی در آموزش یکی از معایب مطرح شده برای آموزش الکترونیکی است که این موضوع با گسترش کاربرد ویدئو کنفرانس ها و آموزش های جمعی و روش های آموزشی گروهی مبتنی بر وب تا حد زیادی برطرف شده است یکی دیگر از معایبی که برای آموزش های از راه دور از جمله آموزش الکترونیکی بر شمرده می شود، عدم ارتباط چهره به چهره است که البته با پیشرفت تکنولوژی ،این عیب تا حدی زیادی برطرف شده و عدم ارتبط چهره به چهره یکی از ویژگی های آموزش الکترونیکی امروزی است وابستگی بیش از حد به تکنولوژی یکی دیگر از معایبی است که منتقدان برای آموزش الکترونیکی مطرح کرده اند باید توجه داشت که هر روش آموزشی متکی بر عناصر خاص خود است وبا توجه به نوع و سطح تکنولوژی های امروزی این وابستگی در ذات آموزش مجازی وجود دارد و روز به روز نیز تشدید می شود این وابستگی همانند وابستگی آموزش های سنتی به انسان است  با این همه ، نباید از نظر دور داشت که آموزش الکترونیکی قابلیت ها و کاربردهای خاصی دارد که باید در جایگاه خود مورد توجه قرار گیرد و از دیگر معایب این سیستم سرعت‌پایین ارتباط اینترنتی در برخی اوقات و عدم دسترسی عموم به سیستم‌های رایانه‌ای و اینترنت در حال حاضر اشاره کرد.

 از دیگر معایب آموزشی سیستم آموزش مجازی LMS

 • کاهش تمرکز: ممکن است در محیط آموزشی مجازی دانشجوان دچار کاهش تمرکز شوند.
 • کمبود تعامل: عدم حضور فیزیکی معلم و همکاران همراه با محیط مجازی ممکن است باعث کاهش تعامل و ارتباط میان دانشجوان شود.
 • مشکلات فنی: ممکن است مشکلات فنی مانند اتصال اینترنت، مشکلات سیستم و نرم‌افزار باعث مشکل در فرآیند آموزش مجازی شود.

  مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی

  مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی LMS


  آموزش اینترنتی بیش از حد به تکنولوژی وابسته است

  در حالی که به نظر می آید آموزش اینترنتی مانند بقیه ابزارهای یادگیری برای هر کسی در دسترس باشد، در واقع، این چنین نیست. به عنوان مثال، همه افراد به اینترنت دائمی و رایانه دسترسی ندارند. به همین دلیل استفاده از ال ام اس جایگزین مناسبی برای وبینار آنلاین است. سامانه lms قابلیت استفاده به صورت آفلاین را نیز دارد و در حین یادگیری الکترونیکی امکان بارگذاری فایل ها برای استفاده مجدد وجود دارد. در واقع در سامانه یادگیری الکترونیکی lms می توانید یک دوره را یکبار طراحی کرده و چندین بار استفاده کنید.

  برخی ممکن است تمام تکنولوژی های لازم را داشته باشند اما رغبتی به استفاده از آن نشان ندهند. برای مثال، دانش آموزان مسن تر ممکن است به سختی بتوانند تمام تکنولوژی های جدید را مدیریت و استفاده کنند. با این وجود، ارائه آموزش های مناسب می تواند این مشکل را حل کند. مزایای آموزش مجازی اگر برای این دسته از افراد روشن وشفاف شود امکان استفاده آن ها از اموزش مجازی lms و نرم افزار یادگیری الکترونیکی نیز افزایش می یابد.


  برای برخی سازماندهی خود و انگیزه داشتن در این روش سخت است

  توانایی تنظیم سرعت یادگیری و یادگیری خودسازمانده برای برخی از دانش آموزان مانند فاجعه است، در حالی که برخی از افراد در خودسازماندهی خوب هستند، برخی از آنها نمی توانند بدون داشتن یک مهلت مشخص از طرف معلم تکالیف خود را انجام دهند. برخی نیز می توانند این کار را انجام دهند اما در عین حال داشتن مهلت مشخص باعث می شود کار را بهتر انجام دهند زیرا انگیزه آن ها را بیشتر می کند. البته آزمون آنلاین نیز راه حل خوبی برای این افراد است. ازمون انلاین می تواند با فیلترهای دقیق زمان پاسخ دهی همراه باشد و این مشکل را برطرف کند. به هر حال ارزیابی دوره آموزش انلاین و ازمون انلاین نیز یکی از مراحل کار با این نوع سیستم های آموزش از راه دور است.


  آموزش اینترنتی برخی از دانش آموزان را ایزوله می کند

  معایب اموزش مجازی
  معایب اموزش مجازی

  برای برخی از دانشجویان کالج و مدرسه علاوه بر مکانی برای یادگیری است بلکه مکانی است برای برقراری روابط اجتماعی، یافتن دوستان جدید که از این قبیل روابط چیزهای بیشتری نسبت به آنچه از استادان می آموزند، یاد می گیرند. با آموزش الکترونیکی، این جنبه از کالج و مدرسه به سختی قابل دستیابی است. بله درست است، شما هنوز هم می توانید در اتاق های گفتگوی آنلاین شرکت کنید و می توانید سؤالات خود را از مربی خود بپرسید، اما سطح ارتباطات شخصی قابل مقایسه با کالج نیست. به همین دلیل برخی از دانش آموزان ممکن است احساس ایزوله شدن کنند. نرم افزار اموزش مجازی lms و سیستم مدیریت یادگیری الکترونیکی امکان تعامل بین دانش آموزان و استاد را فراهم می کند و این خود یکی از مزایای آموزش مجازی به شمار می آید. همچنین این روزا ها افراد بیشتر از آموزش تلفیقی به منظور رفع این ایراد بهره می برند.


  در آموزش مجازی فیدبک ممکن است کافی نباشد

  بازخورد یکی از بزرگترین عامل های پیشرفت دانش آموزان است. دانش آموزان تنها زمانی که نقص و ضعف خود را می دانند، می توانند خود را بهبود دهند. 

  در حالی که مربیان اموزش مجازی به دانش آموزان بازخورد ارائه می دهند، هنوز هم ممکن است وقت کافی برای کار با آنها نداشته باشند، تا همه جزئیات را توضیح دهند. این امر می تواند در برخی از دانش آموزانی که عقب مانده اند، منجر به شکاف در فرآیند یادگیری شود، و نمی توانند دوره آموزش را با موفقیت کافی تکمیل کنند. گرچه اعمال فیلترهای انواع پاسخ دهی به سوالات در فرایند ازمون انلاین نیز به کمک این موضوع آمده است. آموزش مجازی برای این مساله نیز با آزمون آنلاین راه حل ایجاد کرده است. ارزیابی دانشجویان با برگزاری آزمون انلاین و فیلترهای زمان و نحوه پاسخ گویی از دیگر مزایای آموزش مجازی است.

  حرف آخر

  حال که با مزایای و معایب سامانه های مدیریت یادگیری (LMS) به خوبی آشنا شدید، بهتر می توانید در مورد خرید آن و انتخاب نوع آن تصمیم گیری کنید. برای خرید سامانه LMS اولین توصیه ای که به شما می کنم این است که نیازهای موسسه، کسب و کار یا آموزشگاه خود را مشخص کنید. سپس آن ها را اولویت دهی کنید. بودجه ای را که برای بخش آموزش مجازی و خرید نرم افزار LMS در اختیار دارید را تعیین کنید. اکنون نوبت آن است که در میان سیستم های LMS موجود بگردید و همانی را که با نیازها و بودجه شما سازگارتر است را انتخاب کنید. در این میان به پکیج های مختلف سازمان های مختلف نیز توجه کنید. چرا که برخی از شرکت ها از جمله شرکت پافکو، برای جلب رضایت حداکثری مخاطبان، سطوح مختلفی از خدمات و همچنین پشتیبانی را ارائه می دهند تا مخاطبان با دستی باز دست به انتخاب و خرید lms بزنند. یکی از امکان هایی که شرکت پافکو برای خریدان lms مهیا کرده است امکان اجاره lms می باشد. در صورت اجاره سرویس lms شما با هزینه ای پایین صاحب lms خواهید شد. چنانچه تمایل دارید در زمینه اجاره سرویس کلاس مجازی و اجاره lms اطلاعات بیشتری داشته باشید می توانید با پر کردن فرم مشاوره رایگان با کارشناس های پافکو در تماس باشید.

  مشاوره رایگان بگیرید

  نظرات کاربران
  سمیه مهدوی نیا

  من از سرویس های انلاین اموزش مجازی استفاده میکنم 100 کاربره انلاین و تو این مدت واقعا سرویس خوبی بوده ممنونم

  0 0

  یوسفی

  یکی از خوبی های مزایا برگزاری آموزش مجازی این است که میتونین اموزش ها رو به روز کنین

  0 0

  سحر ایزدی

  مزایای اموزش مجازی خیلی زیاد هست ولی معایب هم داره که یکیش اگر اینترنتت تداخل داشته باشه به مشکل میخوریم

  0 0

  بخشی

  برای داشتن آموزش مجازی نیاز هست که اینترنتی خوبی داشته باشیم

  0 0

  رمضانی

  اگر سیستم مناسب لپتاپ و هدفون و .. و اینترنت خوبی داشته باشی آموزش مجازی همش مزایا محسوب میشه ;)

  0 0

  سینا ساجد

  ابزارهای جلوگیری از تقلب در آزمون های آنلاین را دارید؟

  0 0

  D

  مقاله مزایا و معایب آموزش مجازیتون اصلا جالب نیست

  1 0

  محمد کوشا

  اگر از فواید آموزش مجازی این نیست که می تونیم صبح ها بیشتر بخوابیم، پس چیه :)))

  0 0

  ریحانه

  از فواید آموزش مجازی هزینه پایین تر اون نسبت به حضوریه

  0 0

  شعبانعلی

  از فواید تدریس مجازی اینکه محدود به مکان خاصی نیست

  0 0

  اصلا مفید نبود

  اصلا مفید نبود

  2 1

  حسین

  سلام
  نظر شما برای خودتون محترمه ولی آموزش مجازی مزایای زیادی داره

  0 0

  مینا

  به نظرم معایب آموزش مجازی از مزایاش بیشتره، هنوز خیلی کار داره تا سیستم آموزش آنلاین به خوبی سایر کشورا عمل کنه

  1 0

  موسوی

  درود
  از مزیت های آموزش مجازی در دور کاری میتوان نام برد افراد دور کار برای برگزاری جلسات داخلی به اسانی میتوانند از مزایای بسیار عالی کلاسهای آنلاین ادوب بهره ببرند

  1 0

  محمد

  تو این شرایط کرونایی مسلما مزایای آموزش مجازی به معایب آموزش مجازی می‌چربد ولی خب به شرطی که معلمین و اساتید هم شیوه ی درست آموزش مجازی رو آموزش ببینند.

  3 0

  nader

  سلام
  کمی منصف باشیم می بینیم مزایای آموزش مجازی یا آنلاین خیلی بیشتر از معایبشه با رکابی میشنی درس میخونی دیگه.. خدایش بده!!

  0 0

  مالکی

  برای تهیه یک نرم افزار مطمئن و در دسترس چه اطلاعاتی نیاز است

  1 0

  محمد

  سلام
  من میخوام یک انشا در مورد آموزش مجازی بنویسم راهنمایی کنید

  3 0

  مریم

  منمممممم
  یه تحقیق در مورد مزایا و معایب آموزش مجازی باید بنویسم

  2 0

  مدیر سیستم

  درود بر اقا محمد عزیز
  خیلی خوشحالم که آموزش از راه دور و مزایای آموزش مجازی اینقدر فراگیر شده، طوری که دانش آموزان در انشا خود از ان استفاده می کنند و اما اقا محمد عزیز در سایت پافکو انواع مقالات در مورد فایده ها و زیانهای آموزش مجازی وجود داره نمونه اش همین مقاله بالاست اگر کمی در مقالات ما چرخ بزنی مطالب جذابی برای انشات پیدا خواهی کرد موفق باشی

  1 0

  یوسفی

  سلام
  مزایا و معایب آموزش مجازی برای دانش آموزان وجود دارد به نظر من بهترین مزیت آن دوری از ترافیک و دود و هوای الوده است و بدترین آن عدم رشد اجتماعی بواسطه دوری از جمع حضوری در کلاس درس است

  2 0

  یک دانش آموز بدبخت

  آموزش مجازی برای دانش آموز ها خیلی مشکل ساز شده خیلی ها فکر میکنند درس خواندن مجازی آسان است ولی نمیدانند درس مجازی از درد خطکش و ترکه بدتر است ،مشکل بزرگ اینجاست که آن معلمی که به سختی 3 فصل را در نیمسال اول درس میداد الان 5 فصل را در یک ماه درس میدهد و هیچ توضیحی نمیدهد و فقط برای دانش آموزان از گوگل فیلم دانلود میکند و میفرستد ،من خودم چند بار از معلمم پرسیدم که میشود فلان سوال را برای من توضیح دهید و گفته به فیلم ها مراجعه کن و او نمیداند که گوشی خیلی از دانش آموز ها حجم باز کردن ویدیو ها را ندارد ،خیلی از مدارس با هزینه های بالا دی وی دی های آموزشی معلمان مدرسه را میفروشند و پدر و مادر ها هم نمیتوانند پول دی وی دی ها را بدهند ،تنها راه برای درس خواندن همراهی با تلوزیون است ولی خیلی از معلم ها به لطف در دسترس داشتن محتوای درسی آماده جلوتر درس میدهند و دانش آموز نمیتواند با آموزش صدا و سیما خود را به درس برساند ،معلم هایی هم هستند که وقت برای دوره میزارند ولی در همون وقت برای دوره به درس دادن ادامه میدهند و دانش آموز دچار عقب افتادگی درسی میشود و نمره پایین میگیرند و خانواده ها هم..

  6 0

  مدير سیستم

  درود بر شما دانش آموز عزیز
  مزایا و معایب آموزش مجازی بر کسی پوشیده نیست ما هنوز فاصله داریم تا فرهنگ آموزش آنلاین و یادگیری الکترونیکی در کشور ایران جا بیفته ولی مزایای خوبی هم داره کمی صبوری کنید همه چیز درست میشه

  2 0

  زیوری

  سلام
  مزایا و معایب آموزش مجازی بر کسی پنهان نیست حتما معایبی دارد فقط در شرایط کرونا قطعا مزایای آموزش مجازی خیلی بیشتر از معایب آن است

  1 0

  کاوید

  سلام
  از امروز دانشگاه ها و مدارس 1 هفته تعطیل شدند و دانش آموزان و دانشجوبان نمیتونن حضوری برن برای آموزش کشور این یکی از مزایای آموزش مجازی است که شما میتونید کلاس های آنلاین داشته باشید و از آموزش مجازی استفاده کنید ولی عیب این روش اینکه دایما تو خونه هستی و خسته میشی

  4 0

  جابری

  سلام
  فواید تدریس مجازی با توجه به شرایط کرونا بیش از این مقاله است

  3 0

  ali57

  باتوجه به افزایش جمعیت و هزینه های تردد و ابزارهای اموزشی ، جهان راهی جز مجازی کردن اموزشهای تئوری یا عملی ندارد اما ازمونها باید حضوری و کنترل شده باشند. این ایام به والدین فهماند که فرزندانشان در مدارس قبل از اینکه علم بیاموزند از اخلاق می افتند.

  1 2

  سارا

  واقعا عالی بود تحقیقم کامل شد از مطالب کاربردیتون مرسی واقعا...

  2 4

  Mokh11

  باسلام. ممنون بابت مطلب کاربردیتون.
  یه سوال دارم اینکه, مدرک تحصیلی که دانشگاه های خارج از کشور بابت دوره ی مجازی میدن با مدارک حضوری تفاوتی داره؟
  و یه سوال دیگه, شهریه ی کورس مجازی خارج از کشور بیشتر هست یا حضوری؟ و اینکه با محدودیت الان چجوری میشه پول رو به حساب دانشگاه خارج از کشور انتقال داد؟
  خیلی ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.

  2 1

  بهمن

  مزایای آموزش مجازی چیست؟

  آموزش مجازی برای چه کسانی مناسب تر است؟

  6 1

  مجتبی

  درود
  بخشی از مزایای آموزش مجازی در همین مقاله به خوبی اورده شده است ولی مهمترین مزیت یادگیری الکترونیکی در صرفه زمانی و اقتصادی اون هست بطوریکه یک از ترندهای برتر برای کسب و کارها شده است

  4 1

  جواد

  سلام
  مزایای آموزش آنلاین ته نداره!! معایبش همینطور!!

  2 1

  دانش آموز

  سلام من برای انشا در مورد معایب و محاسن آموزش در فضای مجازی از مطالب سایت شما استفاده کردم ممممنون

  2 0

  سیامک

  با سلام
  ببخشید دانشگاهای علوم پزشکی برای آموزش مجازی نرم افزارهای دیگه ای استفاده میکنن lms شرکت شما چیه و چه تفاوتی با اون نرم افزارا داره؟

  6 1

  شرکت پافکو

  درود
  جناب آقای سیامک
  ما از نرم افزار مودل Moodel برای سیستم LMS و آموزش مجازی استفاده میکنه مزیت اصلی یکپارچه بودن سیستم های پافکو می باشد نرم افزار ال ام اس با سایر سیستم ها مانندزیر سیستم دوره های کوتاه مدت ، زیر سیستم پرداخت اینترنتی با تمامی بانکها ، زیر سیستم اس ام اس ، سیستم CMS ، وب کنفرانس و... بصورت یکپارچه عمل می کنند اگر سایت ما را مطالعه کنید متوجه می شود ما سیستم های یکپارچه تحت وب و موبایل ارایه می دهیم و قابلیت بومی سازی آموزش مجازی و سایر سیستمها را هم داریم

  4 1

  یزدی

  سلام
  از مزایای آموزش مجازی همین بس که تو خونه بشنی و بدون الودگی هوا ادامه تحصیل بدی برادر

  7 1

  معینی

  سلام
  مزایای آموزش مجازی بر کسی پوشیده نیست و جهان داره به این سمت میره فقط باید زیر ساخت روز به روز بهتر بشه

  6 0

  ملیحه

  سلام
  واقعیت اینکه ما نمی تونیم مزایای آموزش مجازی را کتمان کنیم و در مقابل تکنولوژی بایستیم
  مزایای یادگیری الکترونیکی(benefits of virtual training) زمان رفت و آمد را به صفر می رساند و افراد در هر جای جهان میتوانند دانش را به اشتراک بگذارند و از همه مهمتر اینکه اطلاعات به مرور زمان مانند یک سد آب جمع می شود که در نهایت بانک دانش سازمان شکل می گیرد

  3 0

  بیات

  سلام
  آموزش آنلاین و مزایای آن آنقدر زیاد است که گریزی از آن نیست!

  2 1

  نادر

  سلام
  با مزایای آموزش مجازی موافقم

  2 2

  امینی

  سلام
  سیستم آموزش مجازی LMS نسخه موبایل هم داره؟
  ضمنا ما نیاز به کلاس آنلاین داریم سیستم LMS شما با وب کنفرانس ادوبی میتونه کار کنه ؟

  6 0

  شرکت پافکو

  سلام و وقت بخیر بله جهت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید با تشکر

  5 1

  مجیدی

  آیا امکان مهمان شدن در سایر دانشگاه‌ها برای دانشجویان مرکز آموزش الکترونیکی وجود دارد؟

  5 0

  شرکت پافکو

  دوست عزیز درود . به‌صورت ترم کامل، نه!
  اما مهمان شدن در دروس عملی برای دانشجویان ساکن شهرستان بلامانع است.
  تذکر مهم: دانشجویان مرکز می‌توانند فقط در دانشگاههای دولتی (اعم از دوره های روزانه یا الکترونیکی) مهمان شوند.

  2 0

  Reza

  سلام
  مقالتون راجع به مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی LMS خیلی مفید بود
  خیلی وقت بود دنبال چنین مقاله ای بودم ولی مقالات سیستم آموزش مجازی LMS در نت اکثرا کپی بودن ولی اینکی خیلی متفاوت و کامل تر بود
  ممنون

  3 0

  علی محمد

  با سلام
  سیستم اموزش مجازی شما چه مزایای رقابتی با سایر سیستمهای lms موجود در بازار داره و ایا میتوان سیستم یادگیری الکترونیکی شما رو اجاره کرد یا فقط بصورت فروش lms امکان داره
  ممنون

  2 0

  شرکت پافکو

  درود اقای علی محمدی عزیز
  تفاوت اصلی نرم افزار ما در یکپارچه بودن ان است یعنی ما کلیه نیازهای یک آموزشگاه یا دانشگاه و .. را در یک پکیج کامل ارایه می دهیم که شامل نرم افزار lms ، نرم افزار وب کنفرانس، نرم افزار مدیریت اموزشی آموزشگاه یا دانشگاه ، نرم افزار پرداخت اینترنتی، سیستم فروشگاه انلاین و طراحی سایت حرفه ای، مشاوره تخصصی در حوزه دیجیتال مارکتینگ و سئو و نرم افرار اتوماسیون اداری و...

  4 0

  آناهیتا

  از مجموع مقالات بروز شما در زمینه یادگیری الکترونیکی و آموزش مجازی استفاده کردم اگر ممکنه مقاله در مورد استاندارد اسکورم SCORM هم بزارین ممنون میشم
  ضمنا یک سوال هم داشتم ایا سیستم شما بصورت یکپارچه بخش LMS و کلاس مجازی را ارایه می کند و دانشجویان میتوانند پرداخت اینترنتی در سیستم آموزش مجازی داشته باشن

  7 0

  شرکت پافکو

  با سلام و تشکر از نظرات شما دوست عزیز
  در مورد اسکورم مقاله ای در سایت موجود می باشد و اگر پاشخ گوی نیازتون نبود بفرمایید تا مقاله ای جامع تر بارگذاری نماییم. و در مورد سیستم یکپارچه می توان گفت بله، شما سیستم یکپارچه ای را دارین که از پرداخت اینترنتی، انتخاب دوره و گزارش های کامل اساتید و دانشجویان تا مبحث LMS , vc را در اختیارتان قرار می دهد .

  4 0

  اناهیتا

  از پاسخ شما صمیمانه تشکر می کنم
  سوالی داشتم آیا در سامانه LMS شما با سیستم های موسسات غیر انتفاعی سازگاری دارد و نمونه موسسه غیر انتفاعی که نرم افزار آموزش الکترونیکی از شما داشته باشد در رزمه شرکت پافکو دارید چون ما از نماد ایمن افزار استفاده می کنیم و تمایل داشتیم یک سیستم یکپارچه که بتواند کلیه نیازهای ما را ساپورت کند را داشته باشیم

  5 1

  شرکت پافکو

  با عرض سلام
  سرکار خانم آناهیتا

  در تکمیل عرائضم لازم است اشاره کنم به این موضوع که در حال حاضر بسیاری از موسسات غیرانتفاعی و آموزش عالی در حال استفاده از نرم افزار آموزش الکترونیکی LMSما می باشند و از محاسن نرم افزار آموزش مجازی پافکو، یکپارچه بودن آن با سیستم آموزش دوره آزاد (کوتاه مدت) می باشد.

  نرم افزار آموزش از راه دور در لیست محصولات شرکتهای مختلفی وجود دارد لیکن قابلیت ارتباط با نرم افزارهای دیگر در کمتر سیستم LMS دیگری دیده شده است و این موضوع منجر به تحمیل هزینه های مستقیم نیروی انسانی برای انتقال اطلاعات می شود.

  6 1

  نظر شما

  ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

  تصویر امنیتی Refresh Icon

  لطفا از قرار دادن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

  پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

  نظر خود را بنویسید