مقالات آموزش مجازی

انواع آموزش مجازی (lms) - ال ام اس

سیستم مدیریت آموزش مجازی

در حال حاضر ده‌ها نوع مختلف از سیستم مدیریت آموزش مجازی یا LMS وجود دارد که توسط بسیاری از شرکت‌ها و ارگان‌ها برای آموزش مجازی (ال ام اس) و ارائه سرفصل دروس به دانشجویان مورد استفاده قرار می‌گیرد
 

معمولاً سیستم مدیریت آموزش مجازی برای اشتراک گذاری یک هدف مشترک میان استادان و دانشجویان،مدیریت و اداره کردن برنامه تحصیلی گسترده، جداکردن و کاهش نیروی کار استفاده می شوند .
از ویژگی های منحصر به فرد هریک از این سیستم های آموزش مجازی یا ال ام اس این است که بطور بسیار گسترده ای متفاوت می باشند و قابلیت های مختلفی به شما عرضه می کند.
در انتخاب LMS مهمترین نکته برای یک سازمان درنظر گرفتن توانایی سیستم است که چگونه برنامه ریزی می کند تا مواد و سرفصل های درسی را به دست دانش آموزان یا دانشجویان برساند.


سیستم مدیریت آموزش مجازی


و بعد منطبق کردن نیاز های سازمان با سیستم مدیریت آموزش مجازی که ویژگی ها و برنامه های مورد نظرتان را به شما ارائه می کند.
در ادامه با چند نوع مختلف از LMS آشنا می شوید که توضیحات کوتاهی درباره آنها داده شده است :

رایگان یا پولی ؟
معمولاً یکی از اولین مشکلاتی که شرکت ها برای انتخاب LMS با آن مواجه میشوند این است که ایا برنامه رایگان (متن باز) بهتر است یا پولی ؟ مسلما هردوی آنها ویژگی های خودشان را دارد .
رایگان ، یا همان برنامه متن باز که ویژگی بسیار مشخصی دارد و آن رایگان بودنش است . همچنین سورس کد آن باز است و بدین معنا است که هر سازمان می تواند با توجه به نیازهایش آن را تغییر دهد گرچه بیشتر این اپلیکیشن های رایگان پیچیده تر و پراشکال تر از نسخه های پولی هستند ومعمولاً کاربران حرفه ای و خبره از آن استفاده میکنند ، علاوه بر این نداشتن پشتیبانی در محل باعث می شود که کابران تازه کار، باایجاد کوچکترین تغییرات دچار مشکل شوند و کار با این محصول سخت شود . پشتیبانی معمولاً از طریق انجمن های انلاین ، به صورت جداگانه یا از طریق پرداخت هزینه به گروه پشیتیبانی انجام می شود .
نرم افزار پولی برخلاف نرم افزار های رایگان به کاربران خود خدمات پشتیبانی را پیشنهاد می کند و بسیار ساده میتوان ان را ارتقا داد و از آن استفاده کرد . اما به طور حتم هزینه هایی نیز در پی دارد .


محصولات ال ام اس شرکت ها به دو دسته تقسیم می شوند :

نرم افزار هایی که بر روی سرور محلی نصب می شوند و دسته دوم، رایانش ابری (based Cloud-Service) است که بر روی سرور فروشنده راه اندازی می شود .

سیستم مدیریت آموزش مجازی

محصول به عنوان سرویس(SaaS=Software as a service) و نسخه نصبی (Installed) :

یکی از مهم ترین قابلیت های سیستم مدیریت آموزش مجازی (LMS) یا ال ام اس توانایی افزایش یا کاهش کاربران به طور ساده و سریع است . شرکت های تجاری معمولاً محصولات خود را به گونه ای می فروشند که باید روی یک سرور محلی پیاده شود که این اتفاق روی سرور خریدار می افتد و در غیر این صورت بر روی سرور فروشنده نصب می شود (SaaS)و از همه جا قابل دسترسی است (رایانش ابری).
به طورکلی ، محصولاتی که روی سرور فروشنده قرار دارند (رایانش ابری) برای افزایش و کاهش کاربران بهتر پاسخگو(Responsive) هستند . به دلیل اینکه محصول به عنوان سرویس فروخته می شود و بارِ به روزرسانی ، آزاد کردن پهنای باند و فراهم کردن پشتیبانی بر عهده فروشنده است. به دلیل اینکه اطلاعات روی سرورهای محلی ذخیره نمی شود ، تعداد کاربران اهمیتی ندارد و در بیشتر LMS های SaaS بالا و پایین بردن هزاران کاربر به سادگی انجام می گیرد.
همچنین نسخه ای که روی سرور محلی نصب شده باشد قابلیت شخصی سازی و ایجاد تغییرات بر روی LMS خود را دارد . پس در صورتی که سازمانی واحد فناوری اطلاعات داشته باشند می توانند سیستم را به راحتی اداره کنند، از آن پشتیبانی کنند ، آن را شخصی سازی کنند و مسائل مربوط به کاهش یا افزایش اعضا را کنترل کنند . بنابراین سیستم LMS که بر روی سرور محلی نیز نصب می شود می تواند قدرتمند باشد .
ساختن یا نساختن دوره ؟
یکی دیگر از توانایی هایی که می تواند توجه شما را به این سیستم جلب کند ایجاد محتوای دروس است . در برخی از موارد LMS یک ابزار بسیار ساده برای توزیع محتوای دروس و دوره ها است که باید در سیستم LCMS (سیستم مدیریت آموزش محتوا) ساخته شود .
بعضی از سیستم های LMS با استفاده از برخی ابزار نوشتن ، به معلمان و طراحان خود این امکان را می دهد که محتوای منحصر به فرد خودشان را بسازند و توسعه دهند البته بعضی از فروشندگان سیستم LMS ، ابزاری جدا برای ساخت کلاس و دوره به مشتریان خود ارائه می کنند درحالی که برخی از انها هیچ ابزاری برای نوشتن ارائه نمی کنند و به جای آن به مواد درسی شخص ثالث اعتماد بسنده می کنند. شاید سازمان شما قصد استفاده از مواد درسی توسعه یافته توسط شخص ثالث را داشته باشد که از استاندارد

(SCORM)shareable content object reference model پیروی می کند. از مهمترین نکات درباره این نوع از LMS ها این است که سیستم شما تابع استاندارد های بین المللی SCORM باشد.
سیستم ها و کلاس هایی که با توجه به استاندارد های SCORM نوشته میشوند می توانند با همه ی برنامه هایی که با SCORM سازگار هستند اجرا شوند (مانند یک CD که با هر پخش کننده ای میتوان محتویات آن را مشاهده کرد، به دلیل این است که همیشه با یک استاندارد خاصی تولید می شوند و رفتار SCORM نیز شباهت زیادی به آن دارد).
قابلیت هماهنگ شدن ؟
سیستم های آموزش مجازی یا ال ام اس راه طولانی را از اولین روز تاسیس آموزش مجازی (ال ام اس) تا الان طی کرده اند . و هرچه بیشتر می گذرد این سیستم ها قوی و پیشرفته تر میشوند و یکی از جالب ترین امکانات این سیستم ، توانایی هماهنگ شدن با سایر نرم افزار های مورد استفاده در سازمان شما است . مانند هماهنگ شدن با تقویم داخلی ، ایمیل ، یا شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک یا توییتر.
و سیستم های LMS نیز میتوانند تا حدود زیادی با سیستم های مدیریت یکپارچه هوشمند که بیشتر روی حمایت کارکنان و منابع انسانی مانند استخدام ، مدیریت عملکرد و پرداخت حقوق و دستمزد تمرکز دارند ارتباط برقرار کنند . با توجه به نیاز های سازمانتان ممکن است به سیستمی نیاز داشته باشید که قابلیت های بالا را دارا باشد .
در ابتدا باید روی نیازهای سازمانتان متمرکز شوید که چگونه میخواهید کار خود را اغاز کنید و به چه ویژگی ها و امکاناتی نیاز دارید.
و بعد از آن میتوانید از میان بازار وسیع محصولات LMS با توجه به اهداف و نیاز هایتان انها را محدود کنید و گزینه مناسب را برای سازمانتان انتخاب کنید .

مقالات مرتبط


آینده وب کنفرانس

وب کنفرانس چیست

نکات ضروری در استفاده از وب کنفرانس

  • نویسنده : رضا شیرخانلو
    • امتیاز :
    • 6
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1396/03/20
  • تعداد مشاهده : 1179 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

لطفا از گذاشتن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید