آموزش مجازی پافکو

به راحتی وبینار برگزار کنید! به راحتی وب کنفرانس برگزار کنید! به راحتی آزمون آنلاین برگزار کنید!

همین حالا دمو ببینید!
آموزش مجازی

انواع آموزش مجازی (lms) - ال ام اس

سیستم مدیریت آموزش مجازی

در حال حاضر ده‌ها نوع مختلف از سیستم مدیریت آموزش مجازی یا LMS وجود دارد که توسط بسیاری از شرکت‌ها و ارگان‌ها برای آموزش مجازی (ال ام اس) و ارائه سرفصل دروس به دانشجویان مورد استفاده قرار می‌گیرد
 

معمولاً سیستم مدیریت آموزش مجازی (lms) برای اشتراک گذاری یک هدف مشترک میان استادان و دانشجویان، مدیریت و اداره کردن برنامه تحصیلی گسترده، جداکردن و کاهش نیروی کار استفاده می شوند.
از ویژگی های منحصر به فرد هریک از نرم افزار آموزش مجازی LMS یا ال ام اس این است که بطور بسیار گسترده ای متفاوت می باشند و قابلیت های مختلفی به شما عرضه می کند. در انتخاب LMS ال ام اس مهمترین نکته برای یک سازمان درنظر گرفتن توانایی سیستم است که چگونه برنامه ریزی می کند تا مواد و سرفصل های درسی را به دست دانش آموزان یا دانشجویان برساند. و بعد منطبق کردن نیاز های سازمان با سیستم مدیریت آموزش مجازی که ویژگی ها و برنامه های مورد نظرتان را به شما ارائه می کند.

سیستم مدیریت آموزش مجازی
انواع سیستم مدیریت آموزش مجازی

موفقیت آموزش الکترونیکی صرفاً در گرو خرید نرم افزار lms ال ام اس و متعاقب آن راه اندازی سیستم lms نمی باشد و همواره وجود محتوای الکترونیکی مناسب در سامانه LMS از اهمیت بالایی برخوردار است. از اینرو خریداران سامانه آموزش مجازی قبل از آنکه اقدام به انتخاب نرم افزار آموزش مجازی LMS نمایند می بایست با تولید کنندگان محتوای الکترونیکی وارد مذاکره شوند و بدانند که عدم مدیریت محتوای آموزش مجازی از مهمترین موانع آموزش الکترونیکی تلقی می شود.


چندتا از انواع مختلف از LMS آشنا می شویم:

یکی از انواع آموزش مجازی این است که رایگان است یا پولی ؟

معمولاً یکی از اولین مشکلاتی که شرکت ها برای انتخاب LMS ال ام اس با آن مواجه میشوند این است که ایا برنامه رایگان (متن باز) بهتر است یا پولی ؟ مسلما هردوی آنها ویژگی های خودشان را دارد .
رایگان ، یا همان برنامه متن باز که ویژگی بسیار مشخصی دارد و آن رایگان بودنش است . همچنین سورس کد آن باز است و بدین معنا است که هر سازمان می تواند با توجه به نیازهایش آن را تغییر دهد گرچه بیشتر این اپلیکیشن های رایگان پیچیده تر و پراشکال تر از نسخه های پولی هستند ومعمولاً کاربران حرفه ای و خبره از آن استفاده میکنند ، علاوه بر این نداشتن پشتیبانی در محل باعث می شود که کابران تازه کار، باایجاد کوچکترین تغییرات دچار مشکل شوند و کار با این محصول سخت شود . پشتیبانی معمولاً از طریق انجمن های انلاین ، به صورت جداگانه یا از طریق پرداخت هزینه به گروه پشیتیبانی انجام می شود .
نرم افزار پولی برخلاف نرم افزار های رایگان به کاربران خود خدمات پشتیبانی را پیشنهاد می کند و بسیار ساده میتوان ان را ارتقا داد و از آن استفاده کرد . اما به طور حتم هزینه هایی نیز در پی دارد .

انواع آموزش مجازی
انواع سیستم مدیریت آموزش مجازی


محصولات آموزش مجازی (ال ام اس) شرکت ها به دو دسته تقسیم می شوند :

نرم افزار هایی که بر روی سرور محلی نصب می شوند و دسته دوم، رایانش ابری (based Cloud-Service) است که بر روی سرور فروشنده راه اندازی می شود .

سیستم مدیریت آموزش مجازی
انواع سیستم مدیریت آموزش مجازی

محصول به عنوان سرویس(SaaS=Software as a service) و نسخه نصبی (Installed) :

یکی از مهم ترین قابلیت های مدیریت محتوای آموزش مجازی (LMS) یا ال ام اس توانایی افزایش یا کاهش کاربران به طور ساده و سریع است . شرکت های تجاری معمولاً محصولات خود را به گونه ای می فروشند که باید روی یک سرور محلی پیاده شود که این اتفاق روی سرور خریدار می افتد و در غیر این صورت بر روی سرور فروشنده نصب می شود (SaaS)و از همه جا قابل دسترسی است (رایانش ابری).
به طورکلی ، محصولاتی که روی سرور فروشنده قرار دارند (رایانش ابری) برای افزایش و کاهش کاربران بهتر پاسخگو(Responsive) هستند . به دلیل اینکه محصول به عنوان سرویس فروخته می شود و بارِ به روزرسانی ، آزاد کردن پهنای باند و فراهم کردن پشتیبانی بر عهده فروشنده است. به دلیل اینکه اطلاعات روی سرورهای محلی ذخیره نمی شود ، تعداد کاربران اهمیتی ندارد و در بیشتر نرم افزار ال ام اس های SaaS بالا و پایین بردن هزاران کاربر به سادگی انجام می گیرد.


همچنین نسخه ای که روی سرور محلی نصب شده باشد قابلیت شخصی سازی و ایجاد تغییرات بر روی LMS خود را دارد . پس در صورتی که سازمانی واحد فناوری اطلاعات داشته باشند می توانند سیستم را به راحتی اداره کنند، از آن پشتیبانی کنند ، آن را شخصی سازی کنند و مسائل مربوط به کاهش یا افزایش اعضا را کنترل کنند . بنابراین سیستم LMS که بر روی سرور محلی نیز نصب می شود می تواند قدرتمند باشد .


ساختن یا نساختن دوره ؟

یکی دیگر از توانایی هایی که می تواند توجه شما را به این سیستم جلب کند ایجاد محتوای دروس است . در برخی از موارد LMS یک ابزار بسیار ساده برای توزیع محتوای دروس و دوره ها است که باید در سیستم CMS (سیستم مدیریت آموزش محتوا) ساخته شود .
بعضی از سیستم های LMS با استفاده از برخی ابزار نوشتن ، به معلمان و طراحان خود این امکان را می دهد که محتوای منحصر به فرد خودشان را بسازند و توسعه دهند البته بعضی از فروشندگان سیستم LMS ، ابزاری جدا برای ساخت کلاس و دوره به مشتریان خود ارائه می کنند درحالی که برخی از انها هیچ ابزاری برای نوشتن ارائه نمی کنند و به جای آن به مواد درسی شخص ثالث اعتماد بسنده می کنند. شاید سازمان شما قصد استفاده از مواد درسی توسعه یافته توسط شخص ثالث را داشته باشد که از استاندارد

(SCORM (shareable content object reference model پیروی می کند. از مهمترین نکات درباره این نوع از LMS ها این است که سیستم شما تابع استاندارد های بین المللی SCORM باشد.
سیستم ها و کلاس هایی که با توجه به استاندارد های SCORM نوشته میشوند می توانند با همه ی برنامه هایی که با SCORM سازگار هستند اجرا شوند (مانند یک CD که با هر پخش کننده ای میتوان محتویات آن را مشاهده کرد، به دلیل این است که همیشه با یک استاندارد خاصی تولید می شوند و رفتار SCORM نیز شباهت زیادی به آن دارد).

انواع آموزش مجازی
انواع سیستم مدیریت آموزش مجازی


قابلیت هماهنگ شدن ؟

سیستم های آموزش مجازی یا ال ام اس راه طولانی را از اولین روز تاسیس نرم افزار آموزش مجازی LMS (ال ام اس) تا الان طی کرده اند . و هرچه بیشتر می گذرد این سیستم ها قوی و پیشرفته تر میشوند و یکی از جالب ترین امکانات این سیستم ، توانایی هماهنگ شدن با سایر نرم افزار های مورد استفاده در سازمان شما است . مانند هماهنگ شدن با تقویم داخلی ، ایمیل ، یا شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک یا توییتر.
سیستم آموزش الکترونیکی LMS نیز میتوانند تا حدود زیادی با سیستم های مدیریت یکپارچه هوشمند که بیشتر روی حمایت کارکنان و منابع انسانی مانند استخدام ، مدیریت عملکرد و پرداخت حقوق و دستمزد تمرکز دارند ارتباط برقرار کنند . با توجه به نیاز های سازمانتان ممکن است به سیستمی نیاز داشته باشید که قابلیت های بالا را دارا باشد .


در ابتدا باید روی نیازهای سازمانتان متمرکز شوید که چگونه میخواهید کار خود را اغاز کنید و به چه ویژگی ها و امکاناتی نیاز دارید.
و بعد از آن میتوانید از میان بازار وسیع محصولات LMS با توجه به اهداف و نیاز هایتان انها را محدود کنید و گزینه مناسب را برای سازمانتان انتخاب کنید .

چنانچه در خصوص هر یک از موارد زیر نیاز به مشاوره رایگان (Free Consultation) دارید، کارشناسان شرکت پافکو مفتخر خواهند بود تا به شما مشاوره رایگان دهند :

 • مشاوره رایگان "درباره آموزش مجازی"  (Virtual Training) و "سامانه مدیریت یادگیری الکترونیکی"
 • مشاوره رایگان "درباره آموزش الکترونیکی" (e-Learning) و "سیستم مدیریت آموزش الکترونیکی (lms) "
 • مشاوره رایگان "مزایا و معایب آموزش از راه دور" و "تحقیق درباره آموزش از راه دور"
 • مشاوره رایگان خرید "سامانه آموزش الکترونیکی" و "تعریف مفهومی آموزش الکترونیکی"
 • مشاوره رایگان خرید "سیستم LMS و پیاده سازی LMS"
 • مشاوره رایگان خرید "نرم افزار دانشگاه مجازی" و "پیاده سازی آموزش الکترونیکی"
 • مشاوره رایگان "نرم افزار آموزش مجازی رایگان" و "راه اندازی سایت آموزش مجازی"
 • مشاوره رایگان "برگزاری کلاس آنلاین" (Online Class) و "فروش کلاس انلاین"
 • مشاوره رایگان شناخت "ابزارهای آموزش مجازی" و "معایب و مزایای آموزش مجازی"
 • مشاوره رایگان "نرم افزار کلاس مجازی رایگان"  و "نرم افزار کلاس درس مجازی"
 • مشاوره رایگان مراحل پیاده سازی “آموزش آنلاین چیست" و آشنایی با “آموزش مجازی چیست بخش اول"
 • مشاوره رایگان آشنایی با "آموزش مجازی چیست بخش دوم" و شناخت “آموزش مجازی چیست بخش سوم"
 • مشاوره رایگان بررسی "آموزش مجازی در جهان" و مزایا و معایب “آموزش مجازی رایگان"

مشاوره رایگان بگیرید

 • نویسنده : رضا شیرخانلو
  • امتیاز :
  • 7
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1396/03/20
 • تعداد مشاهده : 2459 بار
نظرات کاربران
دانش

دانش

        ممنون از مقاله خوبتون
      
پاسخ دادن 0 0

سارا راد

سارا راد

        سیستم lms شما چه فرقی با سورس بازی که هست داره؟
اخیرا برخی شرکتها خودشون برنامه ای شبیه lms نوشتن آیا اونها خوبن؟

      
پاسخ دادن 0 0

نیلوفر جعفری

نیلوفر جعفری

        از ال ام اس بابت چه کارهایی می توانیم استفاده کنیم ؟
      
پاسخ دادن 1 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

        از ال ام اس جهت بر گزاری دوره های کوتاه مدت و بلند مدت و اجرای سیستم های آموزش دانشگاهی از راه دور و آموزش های درون سازمانی برای ارگانها و سازمان های مختلف و ... استفاده می گردد همچنین با ماژول های درون ال ام اس قابلیت اجرای نظر سنجی و آزمون و برگزاری کلاس آموزشی آنلاین و تالار گفتگو و ... در دسترس می باشد
      
پاسخ دادن 1 0

محمد رضا

محمد رضا

        سلام
ما از سیستم LMS برای بانک دانش سازمانمان استفاده می کنیم یعنی کلیه فایل های و جلسات آنلاین بصورت فیلم یا پادگست یا word و... در سیستم lms آرشیو می گردد کلیه اطلاعات را بصورت محتوا الکترونیکی در ال ام اس نگهداری می کنیم و حتی آزمونهای آنلاین برای پرسنل طراحی کرده ایم مثلا اگر یک فرد جدید به مجموعه ما اضافه شود باید دوره هایش را در ال ام اس بگذراند و در آزمون آنلاین آن نمره قبولی کسب کند و.... 
خواستم تجربه خودمون رو به اشتراک گذاشته باشم شاد و پیروز باشیم
      
پاسخ دادن 0 0

مهناز

مهناز

        سلام
ال ام اس یا lms کاربردهای بسیار زیادی داره ولی ما اخیرا از ان برای اموزش پرسنل جدید استفاده می کنیم یعنی هر کارمند جدید باید دوره های خود را در ال ام اس شرکت بگذراند و بعد بتواند در ان پست مشغول بکار شود
خود سیستم ال ام اس ازش آزمون آنلاین هم می گیره
واقعا بعد از استفاده از نرم افزار lms اثربخشی ما چندین برابر شد
      
پاسخ دادن 1 0

مهتاب

مهتاب

        سلام
ویژگی های LMS خوب چیست؟
      
پاسخ دادن 3 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

        با سلام سرکار خانم مهتاب
یک سیستم ال ام اس (LMS) خوب لازم ست که بصورت یکپارچه با سایر نرم افزارها بتواند سرویس لازم را در تمامی ابعاد به کاربران ارایه کند ما در لیست مقاله در خصوص انتخاب ال ام اس خوب مقاله داریم لطفا سری به این مقالات مرتبط با ال ام اس بزنید سپاسگزارم
      
پاسخ دادن 2 0

مهناز

مهناز

        درود
ال ام اس خوب باید یکپارچه باشه و حتما ویدئو کنفرانس تحت وب یا همان وب کنفرانس وصل باشه ساده و رونیش هم خیلی مهمه
      
پاسخ دادن 1 0

حسین

حسین

        سلام
مقالات و فیلم های خوبی در همین سایت در مورد lms گذاشته شده است و کاربردها ال ام اس را کامل توضیح داده
فقط جهت راهنمایی بود ببخشید
      
پاسخ دادن 0 0

بهمن

بهمن

        بفرماييد بستر لازم براي راه اندازي دانشگاه مجازي را همراه با نرم افزار lms اگر در اختيار ما براي چند شعبه قرار دهيد به چه صورت است؟ 
آيا امكان اجاره هم ميسر است؟
      
پاسخ دادن 3 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

        درود
اقای بهمن عزیز
زیر ساخت شامل سرورها و پهنای باند جهت راه انداری دانشگاه مجازی بستگی به تعداد کاربر داره ولی بطور کلی نرم افزار LMS منابع سخت افزاری را به بهترین شکل مدیریت می کند ضمنا امکان سرویس یا اجاره نرم افزار LMS نیز وجود داره جهت اطلاعات بیشتر فرم مشاوره رایگان را پر نمایید. شاد باشید
      
پاسخ دادن 2 0

بنیامین

بنیامین

        درود
اول از مقالات خوب شما در حوزه نرم افزار وب کنفرانس و نرم افزار ال ام اس LMS تشکر می کنم
آیا نرم افزار ال ام اس LMS را هم اکنون بصورت سرویس SAAS ارایه می دهید؟
من اخیرا یک مرکز آموزشی راه اندازی کرده ام که برای 100 نفر میخواهم از ال ام اس LMS استفاده کنم
ضمنا محتوای ال ام اس حتما باید اسکورم SCORM باشد یا فرمت های دیگر مانند صدا و فیلم هم قابل قبول است
من فرم مشاوره رایگان را پر کردم لطفا با من تماس بگیرید
سپاسگزارم

      
پاسخ دادن 3 0

پافکو

پافکو

        درود
اقای بنیامین
متقابلا از اینکه از محتوا سایت PAFCO استفاده می نمایید تشکر می کنم
سیستم LMS ما بصورت سرویس (اجاره) SAAS هم قابل ارایه می باشد. در انواع نرم افزار آموزش از راه دور LMS (ال ام اس) امکان استفاده از استانداردهای محتوای آموزشی وجود دارد و سیستم lms پافکو نیز استاندارد اسکورم و محتوا بصورت صوت یا فیلم و پاورپوینت و..را نیز پشتیبانی می کند
 
      
پاسخ دادن 2 0

سارا

سارا

        سلام
من هم مانند اقا بنیامین از شما تشکر می کنم
الحق سیستم lms یک سامانه بزرگ است و تصور نمی کردم در سیستم یادگیری الکترونیکی این همه وسعت وجود داشته باشد ولی مقالات شما کمک زیادی در نوشتن پایان نامه من داشت ممنونم
      
پاسخ دادن 1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

لطفا از گذاشتن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید