مقالات آموزش مجازی

مدیریت محتوای آموزش مجازی (lms) چیست

آموزش مجازی یا آموزش الکترونیکی

سیستم مدیریت آموزش مجازی،  یا ال ام اس نرم‌افزاری است جهت تسهیل در امر آموزش نسخه اینترنتی نرم‌افزار به طرز گسترده‌ای در دانشگاه‌ها و مراکز علمی داخل و خارج کشور استفاده می‌شود.

Learning Management System (ال ام اس) یا سیستم مدیریت آموزش مجازی، نرم‌افزاری جهت تسهیل در امر آموزش است. نسخه اینترنتی نرم‌افزار به‌طور گسترده در دانشگاه‌ها و مراکز علمی داخلی و خارجی استفاده می‌شود. این نرم‌افزار، بیشترین راه ارتباط دانشجویان، اساتید و مسئولین مجموعه در مؤسسات آموزش مجازی است. تمامی اطلاعات مربوط به دروس ارائه شده، واحدها، اطلاعیه گروه‌ها، مسائل مالی، مسائل آموزشی، مسائل مدیریتی و آگهی‌ها و اطلاعیه‌های مختلف با در نظر گرفتن نوع و سطح دسترسی کاربران در سیستم لحاظ می‌گردد. محور اصلی یک واحد آموزش مجازی، نرم‌افزار LMS (ال ام اس) است. بقیه بخش‌ها، از طریق این نرم‌افزار به ارائه خدمات مشغول می‌باشند. نرم‌افزار LMS (ال ام اس) در ظاهر یک وب‌سایت معمولی و روان با برنامه‌نویسی نسبتاً پیچیده است که کاربر با اطلاعات کاربری خود به آن وارد شده و با استفاده از منوهای موجود، قادر به انجام عملیات مختلف در وب‌سایت است. مدیران، ناظران، اساتید و دانشجویان سایت هرکدام با توجه به نوع و سطح دسترسی خود، قادر به حذف، اضافه، ویرایش و استخراج اطلاعات وب‌سایت می‌باشند. تمامی نیازهای آموزشی از طریق این درگاه قابل مدیریت است.

1- بخش‌های مختلف LMS:

ال ام اس از نظر نوع دسترسی از بخش‌های زیر تشکیل شده است:

الف) مهمان

ب) دانشجو

ج) استاد

د) ناظر

ذ) مدیر

ر) مدیر ارشد

از بالا به پایین، سطح دسترسی بیشتر می‌شود.

LMS  (ال ام اس) از نظر سیستم آموزشی شامل بخش‌های زیر است:

الف) انتخاب واحد

ب) پرسش و پاسخ

پ) نتایج امتحانات

ت) ارتباط با استاد

ج) امور مالی

چ) اطلاعیه‌ها

ح) اخبار

د) واحدها و محتوای آنها

با بررسی گزینه‌های ذکرشده در بالا، ملاحظه می‌کنید که تمامی نیازهای آموزشی، از طریق سیستم مرتفع خواهد شد.

2- مفهوم webmaster و نقش آن در :LMS

مدیریت سایت را در سطح بالا webmaster گویند. این مدیر علاوه بر تجربه بالا در زمینه راهبری وب‌سایت‌های اینترنتی و گونگی تعامل با کاربران، در زمینه برنامه‌نویسی سایت نیز اطلاعات اولیه را دارا بوده که بتواند حداکثر تعامل را با برنامه نویسان سایت داشته باشد. کار یک وب مستر از ابتدای راه‌اندازی وب‌سایت به‌عنوان راهبر اولیه سایت کار خود را شروع کرده و تمامی ناظران، مدیران، اساتید و دانشجویان را نظارت کرده و تمامی مشکلات فنی سیستم را برطرف می‌کند.

LMS

3- آموزش‌های اولیه جهت مدیران و ناظران :LMS

با توجه به بودن سیستم برای مجموعه، آموزش‌های اولیه و معرفی سیستم به کاربران ضروری است. سیستم LMS از نظر بخش دانشجویان آسان و روان بوده و در صورت آشنا بودن دانشجویان با حداقل کار با اینترنت (ایمیل و جستجو در موتورهای جستجوگر) قادر به استفاده از آن هستند. در بخش مدیران ارشد، مدیران، ناظران و اساتید، به دانش و مهارت بیشتری نسبت به بخش قبلی نیاز است. این آموزش در طی انتقال سیستم و به‌وسیله افراد ورزیده و باحوصله صورت می‌گیرد. یادگیری کار با LMS راحت است اما برای بهره‌برداری هر چه بهتر از سیستم، به کمی تمرین و توجه نیاز است. این آموزش تمامی جنبه‌های برقراری ارتباط با سایت ازجمله، قرار دادن اطلاعات و مدیریت سایت و اصول مراقبت و نگهداری از سیستم و تهیه فایل‌های پشتیبانی و همچنین امنیت آن ارائه می‌شود.

4- پشتیبانی فنی LMS:

جهت برطرف کردن مشکلات فنی، LMS پشتیبانی فنی از ملزومات راه‌اندازی آن است. در صورت بروز مشکل، متخصصین امر در کوتاه‌ترین زمان ممکنه اقدام به عیب‌یابی و برطرف کردن آن نموده و افراد ذی‌ربط را از دلایل بروز و نحوه پیشگیری از آن مطلع می‌سازند. این سرویس نوعی تضمین جهت کارکرد همیشگی و سالم ماندن سیستم است.

5- میزبان نرم‌افزار LMS:

میزبان نرم‌افزار نقش تعیین‌کننده‌ای در کارکرد نرم‌افزار بازی می‌کند. از فاکتورهای تعیین‌کننده سرعت نرم‌افزار، میزبان آن است. در صورت ضعف امنیتی میزبان، هر لحظه ممکن است اطلاعات سیستم در دسترس افراد غیرمجاز بوده که این خود عواقب بدی را به دنبال دارد. فاکتورهای انتخاب یک میزبان خوب در زیر آورده شده است:

الف) تعهد

ب) امنیت

ج) کیفیت           

د) سرعت

در اکثر موارد تعهد با سابقه مترادف است. امنیت سیستم نیز خیلی مهم است. در حال حاضر سرویس‌های ارزان قیمتی در بازار ارائه می‌شوند که از نظر امنیتی کاملاً ضعیف‌اند (خبرهای گوناگون هک شدن پورتال‌های بزرگ دولتی-خصوصی را بررسی کنید). در ضمن اطلاعات شما در سیستم هم برای کاربران و خود شما مهم بوده و دوست ندارید که توسط افراد ناشناس به سرقت رفته و در جایی دیگر مورد استفاده قرار گیرند. کیفیت بالا نیز باعث کم شدن خطاها و UPTIME بودن سرور شما است. سرعت هم که به سرویس شما معنا بخشیده و باعث رضایت کاربران از سرویس است. تمامی این موارد با هم لازمه یک میزبان خوب است.

محتوای دروس آموزش مجازی  (LMS) E-Content

1- محتوای دروس آموزش مجازی چیست؟

مطالب ارائه شده در کلاس‌های حضور شامل کتاب، جزوه، فایل کامپیوتری و اطلاعات تکمیلی است که بعد از توضیحات مطالب توسط استاد، در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. ولی در آموزش مجازی، استاد و کلاس مفهوم دیگری به خود می‌گیرد. استاد دیگر تمامی مطالب مربوط به دروس را حضور توضیح نداده و کلاس‌ها به‌صورت مجازی و آن هم محدود و غیراجباری تشکیل می‌گردد؛ بنابراین محتوای دروس این نوع آموزش می‌بایستی جذاب قابلیت انتقال تمامی مطالب مورد نظر استاد به دانشجویان را داشته باشد. با توجه به تحقیقات و مطالعات صورت گرفته در این زمینه، سیستم دیجیتالی محتوای دروس آموزشی بهترین گزینه است. این سیستم هم جذاب و درصد انتقال مطالب در آن حداکثر است. در این روش که با استفاده از جدیدترین نرم‌افزارهای صدا و تصویر در حوزه آموزش مجازی تهیه می‌گردد، صدای استاد به همراه مطالب مورد نظر به‌صورت یک مجموعه آماده‌سازی شده که بعد از بازبینی نهایی در اختیار دانشجویان قرار داده می‌شود. در حال حاضر این سیستم بهترین و پرطرفدارترین سیستم آموزش مجازی بوده و دانشگاه‌ها و مراکز علمی معتبر از این سیستم استفاده می‌کنند.

2- فرآیند تولید و گروه‌های درگیر:

تولید دیجیتال مانند یک کارخانه عمل می‌کند که از بخش‌های ورودی، خروجی و کنترل کیفیت تشکیل شده است. اطلاعات خام توسط هیئت عملی در اختیار گروه تولید قرار داده می‌شود. خروجی بعد از بازبینی نهایی توسط گروه کنترل کیفیت، در اختیار هیئت عملی جهت تأیید نهایی قرار داده شده و بعد از تأیید توسط ناظران سایت در بخش مربوطه قرار داده می‌شود.

الف) گروه تولید:

این گروه، به کار تولید محتوای دروس دیجیتال مشغول‌اند. صدای استاد، متون و تصاویر مورد نظر، نمودارها، جداول، ایده‌ها و تمامی موارد مربوطه داده شده، جهت این کار در اختیار گروه قرار داده می‌شود. زمان برترین کار را گروه محتوای دیجیتال به عهده دارند. تجربه، سرعت، دقت، حوصله، کار گروهی، هماهنگی و وقت‌شناسی و سلیقه مواردی است که همگی با هم برای ارائه یک کار خوب دیجیتال مورد نیاز است.

ب) گروه کنترل کیفیت:

جهت بالا بردن کیفیت و حذف خطاهای دیجیتالی احتمالی در دروس منتشرشده، این گروه کار نظارت بر این درستی علمی و کیفی مطالب را به عهده دارد.

ج) هیئت‌علمی:

از کارهای هیئت‌علمی آماده‌سازی اطلاعات مورد نیاز (جزوه – کتاب) و پر کردن صدای درس است. دقت کنید که این صدا باید به‌وسیله خود استاد تهیه گردد. تجربه ثابت کرده است که در صورت تهیه این صدا به‌وسیله استاد، تمامی نکاتی مورد نیاز درس توسط خود استاد اشاره شده و با بالا و پایین بردن تن صدای خود، جاهایی که باید مورد تأکید قرار گیرد را مشخص می‌کند. این موارد در اختیار گروه تولید جهت دیجیتال شدن قرار داده می‌شود.

3- مدیریت و برنامه‌ریزی تولید:

گروه مدیریت تولید نیز کار سرعت نظارت، سیاست‌گذاری و ارائه بهترین روش جهت انجام فرایند تولید را به عهده دارد. بدون چنین مدیریتی، دروس به‌موقع آماده نشده یا کیفیت دروس ارائه شده به گونه قابل قبولی ارائه نمی‌شود. همچنین ارتباط هیئت‌علمی موسسه با گروه تولید توسط مدیریت تأمین می‌گردد. در این گروه دانش فنی و مدیریتی نقش مهمی داشته تا با سریع‌ترین روش ارتباط لازمه را برقرار و موارد را برطرف گردند.

4- کیفیت و ارتقا دادن محتوا:

محتوای تولیدشده به گونه ایست که هر زمان به درخواست هیئت‌علمی، قابل‌تغییر است. از نظر کیفی نیز می‌توان آن را ارتقا داد. با پیشرفت کار در بخش‌های مختلف، نیاز به ارتقا سیستم و بهبود بخش‌های مختلف احساس می‌گردد. سیستم ارائه شده در تولید محتوای دروس دیجیتال، دارای چنین قابلیتی است.

مقالات مرتبط


آینده وب کنفرانس

وب کنفرانس چیست

نکات ضروری در استفاده از وب کنفرانس

  • نویسنده : روابط عمومی پافکو
    • امتیاز :
    • 421
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1395/06/29
  • تعداد مشاهده : 6443 بار
نظرات کاربران
محمد رضا مجتبوی

محمد رضا مجتبوی

سلام ما یک حوزه علمیه هستیم که نیاز به یک سیستم مدیریت محتوای اموزش lms داریم برای ۵ شعبه چند سوال داشتم ۱.سیستم lms شما کاملا تحت وب است؟ ۲. سیستم lms پافکو با نرم افزار وب کنفرانس و سایر نرم افرارهایی که در سایت اعلام کردید داری یک پایگاه داده است ؟ ۳.ما در ۳ لایه هستم صف و ستاد و مرکز ایا ۳ حالت را نرم افزار ال ام اس پافکو پشتیبانی می کند؟ ۴.نرم افزار اموزش مجازی lms چه نوع سخت افزاری و نرم افزارهایی لازم دارد؟ ۵.نحوه خرید و قیمت lms را برایم ایمیل نمایید ۶.مدت زمان نصب و راه اندازی نرم افزار یادگیری الکترونیکی را هم بفرمایید موفق باشید التماس دعا

پاسخ دادن 1 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

با سلام سیستم LMS پافکو چند شعبه ای را پشتیبانی می کند و این سامانه کاملا مبتنی بر وب یا شبکه اینترانت ملی یا شبکه داخی میتواند کار کند موضوع دوم شما در مورد یکپارچی با نرم افزار وب کنفرانس و سایر سیستم ها باید بگویم تحت یک پایگاه داده و با یک لاگین کار میکند و در مورد سوال سوم شما باید عرض کنم ما لایه های مختلف(صف،ستاد،مراکز) شما را بطور کامل پشتیبانی می کنم و در مورد سوال چهارم شما در خصوص سخت افزار مورد نیاز برای نرم افزار آموزش مجازی LMS بستگی به تعداد کاربر دارد و پاسخ سوال پنجم نحوه و مراحل خرید و قیمت نرم افزار LMS لازم است فرم درخواست مشاوره را پر نمایید تا پرسنل فروش شرکت با شما تماس بگیرند و در مورد سوال آخر شما مدت زمان نصب و راه اندازی سیستم آموزش الکترونیکی LMS بستگی به انتخاب شما روی رایانش ابری پافکو را انتخاب کنید یا روی سرورهای خودتان متفاوت است موفق باشید

پاسخ دادن 1 0

مریم باقری

مریم باقری

وقت بخیر کسی که دانش کامپیوتری بالایی هم نداشته باشه میتواند از سیستم مدیریت آموزش مجازی شما استفاده کنه؟

پاسخ دادن 4 0

شرکت پافکو

شرکت پافکو

با سلام و تشکر از نظرات شما دوست عزیز، بله دوست عزیز در صورت درخواست اطلاعات بیشتر فرم مشاوره دمو را پر بفرمایید.

پاسخ دادن 3 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

لطفا از گذاشتن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید