راهنمای سیستم مدیریت آموزش دانشگاه | مدیریت سامانه

راهنمای سیستم مدیریت آموزش دانشگاه

راهنمای سیستم مدیریت آموزش دانشگاه - راهنمای مدیریت سامانه. واحد آموزش پافکو برای راحتی حال مشتریان اقدام به تولید و انتشار آموزش های کار با نرم افزار مدیریت آموزش دانشگاه پافکو کرده است. این بخش از راهنما شامل موارد زیر است:

  • مدیریت کاربران
  • مدیریت اخبار
  • آمار سایت 
  • تنظیمات
  • مدیریت پایگاه داده 
  • لیست کاربران و محصولات


قسمت اول راهنمای سیستم مدیریت آموزش دانشگاه - مدیریت سامانه 

جهت دسترسی به فرم تعریف کاربر از منوی مدیریت سامانه به بخش کاربران مراجعه مینماییم .

مدیریت کاربران:

در این بخش از قسمت نوع کاربر میتوانیم کاربر مورد نظر خود را فیلتر نماییم به طور کلی در سیستم وب ERP  سه نوع کاربر وجود دارد که شامل مدیر ، دانشجو و استاد می باشد  به طور مثال اگر کاربر مدیر را در قسمت نوع انتخاب کنیم فقط کاربرانی که مدیر هستند نمایش داده خواهند شد . در قسمت پایین این فرم که کاربران نمایش داده میشوند قابلیت جستجو بر حسب نام کاربری و نام و نام خانوادگی موجود است .

راهنمای سیستم مدیریت دانشگاه- مدیریت کاربران
راهنمای نرم افزار مدیریت دانشگاه- مدیریت کاربران


برای تعریف نمودن یک کاربر جدید بر روی دکمه جدید پایین فرم کلیک کرده و در پنجره باز شده مشخصات درخواست شده شامل کد کاربری ، نام و نام خانوادگی ، پست الکترونیکی و تلفن و آدرس را وارد مینماییم و در صورتی که بخواهیم کاربر مورد نظر فعال باشد گزینه فعال را تیک میزنیم از این فرم میتوانیم نقش مورد نظرمان به کاربر تعریف شده اعطا نماییم و اگر بخواهیم دسترسی بیشتری به یک کاربر نسبت به نقش تعریف شده اعطا نماییم از قسمت سطوح دسترسی مازاد بر نقشها این کار را انجام میدهیم . در صورتی که بخواهیم کاربر از اتوماسیون اداری استفاده نماید باید گزینه پرسنل می باشد را تیک زده و یک کد پرسنلی برای کاربر در نظر بگیریم .ما می توانیم برای کاربرانی که تعریف مینماییم تاریخ انقضا تعریف کنیم که در این صورت کاربر بعد از گذشتن از زمان تعریف شده قادر به استفاده از سیستم نخواهد بود و برای استفده مجدد از سیستم مدیر ارشد باید زمان مورد نظر را تمدید نماید .

راهنمای سیستم مدیریت دانشگاه - تعریف کاربر
راهنمای نرم افزار مدیریت دانشگاه - تعریف کاربر


در جدول کاربران جلوی هر کاربر چند آیکون موجود است آیکون اول بابت ویرایش نمودن کاربر است آیکون دوم محدود کردن دسترسی در اطلاعات است  این فیلد جهت اینکه بخواهیم کاربری را نسبت به اطلاعات رشته ها و دانشکده ها محدود بنماییم کاربرد دارد.

راهنمای سیستم مدیریت دانشگاه - محدود کردن کاربر
راهنمای نرم افزار مدیریت دانشگاه - محدود کردن کاربر


در این منو ابتدا مشخص می نماییم که بر اساس دانشکده یا رشته می خواهیم برای کاربر مورد نظر تغییری در سطوح دسترسی ایجاد نماییم و سپس کلید جدید را می زنیم  ، در منوی بعدی که باز می شود می توانیم با استفاده از دو روش رکوردهای خاص و فیلتر محدودیت مد نظرتان را اعمال نمایید .

یک - رکورد های خاص :

در این منو از سمت راست فرم باز شده رشته های مورد نظرمان را با استفاده از کلید روبروی هر رشته به سمت چپ فرم اضافه مینماییم و سپس با تیک زدن موارد مورد نیاز از قسمت پایین فرم دسترسی کاربر را محدود می نماییم 

راهنمای سیستم مدیریت دانشگاه - محدود کردن دسترسی
راهنمای نرم افزار مدیریت دانشگاه - محدود کردن دسترسی


دو - فیلتر :

در این منو با استفاده از عمل گر های منطقی می توانیم اعمال محدودیت نماییم  روش کار به این ترتیب است که ابتدا عملگر و فیلد مورد نظرمان را انتخاب می نماییم و سپس مقدار را متناسب با نوع عملگر پر میکنیم و با استفاده از تیک های پایین فرم محدودیت را در دسترسی کاربر اعمال می نماییم .

راهنمای سیستم مدیریت دانشگاه - محدود کردن دسترسی -فیلتر
راهنمای نرم افزار مدیریت دانشگاه - محدود کردن دسترسی -فیلتر


نکته: اگر کاربری را محدود در رشته ها کرده ولی منو های پایین را که قرار است چه عملیاتی بروی رشته انجام دهد انتخاب نشود هیچ گونه فیلتری بروی ان کاربر اعمال نمی شود

 آیکون سوم جهت تغییر رمز عبور کاربر میباشد که رمز عـبـور مـورد نظر مان را در خانه های رمز عبور و تکرار رمز عبور تایپ کرده و گزینه ی ثبت را میزنیم بدین ترتیب رمز عبور جدید برای کاربر بارگذاری خواهد شد و آیکون آخر هم برای دسترسی دادن به گزارش ساز پویا است  .

در این منو اول باید یک بار کلید ثبت دسترسی به تنظیمات گزارش ساز را ثبت کرد آنگاه کلید بازگشت را زد و از منو خارج شد و سپس مجدد وارد شد و سطوح دسترسی را به به کاربر داد .

راهنمای سیستم مدیریت دانشگاه - دسترسی به گزارش ساز پویا
راهنمای نرم افزار مدیریت دانشگاه - دسترسی به گزارش ساز پویا


و سپس برای اینکه به هریک از گزارشات دسترسی مورد نظرمان را به کاربر اعطا کنیم بر روی علامت ... روبروی هر گزارش کلیک می نماییم تا فرم زیر باز گردد. 

راهنمای سیستم مدیریت دانشگاه - سطح دسترسی گزارش
راهنمای نرم افزار مدیریت دانشگاه - سطح دسترسی گزارش


و از قسمت سطوح دسترسی و مجوز تغییر گزارش میزان سطوح دسترسی دلخواهمان را برای کاربر در نظر می گیریم .

نکته : برای دسترسی دادن به گزارش ساز پویا لازم است که حتما داخل نقش تعریف شده برای کاربران دسترسی به منوی گزارش ساز تنظیم شود و از قسمت سطح دسترسی در گزارش ساز پویا میزان سطح دسترسی را مشخص می نماییم .


سطح دسترسی گروهی :

منوی بعدی در مدیریت کاربران سطح دسترسی گروهی می باشد  این گزینه جهت اعطای دسترسی به اساتید و دانشجویان می باشد  برای این منظور ابتدا در فیلد نوع کاربر ، کاربر مورد نظرمان را انتخاب و سپس نقش مورد نظر را تیک میزنیم و ثبت مینمائیم ، جهت گرفتن نقش نیز کاربر مورد نظر را انتخاب و پس از تیک زدن نقش گزینه ی حذف را کلیک مینماییم و بدین ترتیب این سطح دسترسی از کاربران انتخاب شده گرفته میشود .

راهنمای سیستم مدیریت دانشگاه - سطح دسترسی گروهی
راهنمای نرم افزار مدیریت دانشگاه - سطح دسترسی گروهی


نقش ها 

بخش بعدی از منوی مدیریت سامانه ، نقش ها میباشد . نقش ها گزینه های دارای کاربرد و اهمیت خاصی هستند در اصل نقشها بسته ای از دسترسی های متناسب با نظر مدیر سیستم هستند که به هر کاربر با توجه به وظایفش اعطا میگردند.

راهنمای سیستم مدیریت دانشگاه - نقش ها
راهنمای نرم افزار مدیریت دانشگاه - نقش ها


جهت تعریف یک نقش وارد منوی نقش ها میشویم و کلید جدید را کلیک میکنیم و در پنجره ظاهر شده یک نام جهت نقش مورد نظر انتخاب نموده و از قسمت سطوح دسترسی از منوهای مختلف سطح مورد نظر و متناسب با نقش را تیک میزنیم پس از این که این نقش ثبت گردید میتوانیم آنرا به کاربران اعطا نماییم جهت ویرایش نمودن نقش ابتدا بر روی آیکون مداد شکل روبروی هر نقش کلیک کرده و سپس تغییرات را در سطوح دسترسی ایجاد مینماییم جهت حذف نمودن میتوانیم از دکمه حذف جلوی هر رکورد استفاده نمائیم توجه نمایید چنانچه نقشی را ویرایش کنید ویرایش انجام شده برای کلیه کاربران اعمال میگردد.

راهنمای سیستم مدیریت دانشگاه - تعریف نقش
راهنمای نرم افزار مدیریت دانشگاه - تعریف نقش


کاربران:

جهت مشاهده کاربران تعریف شده در سیستم از منوی کاربران استفاده میکنیم که در آن قابلیت جستجو و ویرایش برای هر کاربر موجود است.

راهنمای سیستم مدیریت دانشگاه - کاربران
راهنمای نرم افزار مدیریت دانشگاه - کاربران


مدیریت اخبار

از این منو جهت تعریف اخباربرای اطلاع رسانی به کاربرانی که با سیستم وب کار میکنند استفاده می نماییم  .


دسته بندی خبر

راهنمای سیستم مدیریت دانشگاه - دسته بندی خبر
راهنمای نرم افزار مدیریت دانشگاه - دسته بندی خبر


برای تنظیم نمودن انواع اخبار از این منو استفاده مینماییم و با وارد کردن نام نوع خبر مورد نظرمان آنرا فعال مینماییم .


اخبار

در پنجره تنظیم اخبار می توانیم بر اساس نوع خبر و دانشکده فیلتر انجام دهیم تا اطلاعات مورد نظرمان را در جدول پایین صفحه مشاهده نماییم و همین طور بر اساس عنوان خبر و تاریخ انتشار و تاریخ انقضاء و تعداد بازدید اطلاعات را سورت نماییم .

راهنمای سیستم مدیریت دانشگاه - تنظیم خبر
راهنمای نرم افزار مدیریت دانشگاه - تنظیم خبر


با زدن کلید جدید وارد صفحه ذیل می شویم که جهت تعریف خبر یک عنوان برای خبر و تاریخ انتشار و تاریخ انقضاء و موضوع خبر که قبلا در قسمت دسته بندی اخبار آنرا تعریف کرده ایم را مشخص می نماییم و پس از آن نوع کاربرانی را که متناسب با نوع خبر میباشد انتخاب می کنیم نکاتی که در رابطه با انتخاب کاربر در تنظیم اخبار حائز اهمیت است عبارتست از اینکه در صورتی که تیک همه را بزنیم خبر برای همه کاربرانی که از وب استفاده می کنند قابل مشاهده خواهد بود و در صورتی که مدیر را تیک بزنیم فقط مدیران اخبار را روئیت می نمایند و در صورتی که استاد را تیک بزنیم اساتید اخبار را خواهند دید و در صورتی که دانشجو را انتخاب نماییم فیلتری برای انتخاب رشته مشخص میگردد که با استفاده از آن می توانیم رشته یا رشته هایی را که مد نظرمان است که خبر را ببینند انتخاب می کنیم . در قسمت متن خبر ، متن مورد نظرمان را تایپ می کنیم و در صورتی که بخواهیم خبر فعال باشد و قابل روئیت برای کاربران مدنظرمان باید تیک فعال را بزنیم.

راهنمای سیستم مدیریت دانشگاه - تنظیم اخبار
راهنمای نرم افزار مدیریت دانشگاه - تنظیم اخبار


آمار سایت

جهت مشاهده تعداد بازدید کنندگان سایت از این منو استفاده می نماییم .

راهنمای سیستم مدیریت دانشگاه - وضعیت سایت
راهنمای نرم افزار مدیریت دانشگاه - وضعیت سایت


تنظیمات

منوی بعدی تنظیمات سیستم میباشد که از قسمت عنوان سایت میتوانیم نام مرکز مورد نظرمان را تایپ نماییم تا در قسمت بالای صفحه اصلی نمایش داده شود ، حد زمانی فعال بودن یک صفحه که بر حسب دقیقه محاسبه میگردد یک اقدام امنیتی میباشد و جهت جلوگیری سو استفاده افراد از صفحه شخصی دیگران تنظیم شده است بهتر است زمانی از 2 تا 5 دقیقه برای این منظور در نظر گرفته شود ازقسمت حالت پیش فرض گزارشات نیز میتوانید حالتی را که میخواهید تا به صورت پیش فرض بابت گزارشات در نظر گرفته شود تنظیم نمایید و لوگو های سایت به همراه لوگوی گزارشات هم از این قسمت می توان تغییر داد . برای این منظور ابتدا بر روی گزینه انتخاب فایل کلیک کرده و لوگوی مورد نظرمان را از روی درایو سیستم را انتخاب و اجازه می دهیم تا بارگذاری گردد و سپس کلید ثبت را می زنیم .

راهنمای سیستم مدیریت دانشگاه - تنظیمات سیستم
راهنمای نرم افزار مدیریت دانشگاه - تنظیمات سیستم


 مدیریت پایگاه داده :

منوی بعدی مدیریت پایگاه داده میباشد که جهت ذخیره نمودن یک پشتیبان از بانک اطلاعاتی در نظر گرفته شده و از قسمت مسیر ذخیره فایل پشتیبان در پایگاه داده میتوانیم مسیر دلخواه خود را بابت این مورد در نظر بگیریم.

راهنمای سیستم مدیریت دانشگاه - مدیریت پایگاه داده
راهنمای نرم افزار مدیریت دانشگاه - مدیریت پایگاه داده


لیست کاربران و محصولات :

منوی بعدی لیست کاربران و محصولات میباشد که ، لیست محصولات خریداری شده و تعداد کاربر مجاز و تعداد کاربر فعال تعریف شده را نمایش می دهد.

راهنمای سیستم مدیریت دانشگاه - لیست کاربران و محصولات
راهنمای نرم افزار مدیریت دانشگاه - لیست کاربران و محصولات


در این فرم نوع مشتری و نام و کد مشتری مشخص می گردد و در صورتی که مشتری به صورت Platform as a Service باشد

تعداد کاربر مجاز در سرویس نشان دهنده تعداد کل کاربری است که مشتری اجازه تعریف و اختصاص دسترسی به آنها را دارد لازم به ذکر است که این تعداد به همه کاربران شامل مدیران ، اساتید ، دانشجویان اختصاص می یابد. تعدادکل کاربر جاری در سرویس تعداد همه کاربرانی که در سرویس تعریف شده اند را نمایش می دهد و تعداد کاربر استاد فعال و تعداد دانشجو بایگانی نشده تعداد موارد مذکور را نمایش میدهند و تعداد کاربر مدیر فعال بدون احتساب سطوح دسترسی هم تعداد مدیران را نمایش میدهد .

 در صورتی که مرکزی دارای تعداد دانشجویان بایگانی نشده زیادی باشد میتواند از قسمت بایگانی اطلاعات دانشجویان نسبت به بایگانی اطلاعات دانشجویان اقدام نماید .

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید