مقالات بازاریابی اینترنتی

اینترنت اشیا چیست و چرا مهم است؟

اینترنت اشیا چیست

امروزه دوره‌ای است که کاربران اینترنت در موتورهای جستجوگر راجع به اینترنت اشیا سؤال می‌پرسند؛ اما اینترنت اشیا واقعاً در زندگی چه معنی می‌دهد؟ ما سؤال‌های رایجی که در مورد اینترنت اشیا پرسیده می‌شود را جمع‌آوری کرده‌ایم و به آنها پاسخ داده‌ایم.

اینترنت اشیا چیست؟ (و چرا مهم است؟)

اینترنت اشیا (که برخی مواقع به نام IoT شناخته می‌شود) جدید است. شرکت‌های فناوری برای دهه‌ها در این مورد بحث کرده‌اند و اولین تستر متصل به اینترنت در کنفرانسی در سال 1989 پرده‌برداری شد.

اینترنت اشیا درواقع، ساده است. اینترنت اشیا یعنی وصل کردن وسیله‌ها به یکدیگر از طریق اینترنت و اجازه دادن به آنها تا با ما و نرم‌افزارها و با دیگر وسایل ارتباط برقرار کنند. یک مثال مشهور در این زمینه، یخچال هوشمند است. چه می‌شد اگر یخچال شما می‌توانست به شما بگوید شیر تمام شده یا با مشاهده از طریق دوربین‌های داخلی، پیغام متنی بفرستد که نان موجود نیست و یا بگوید تاریخ انقضای نوشته شده روی کارتن ماده غذایی سر رسیده است؟؟؟

چیزی که خیلی رایج است مخصوصاً بین بریتانیایی‌ها، مصرف انرژی و سیستم گرمایشی خانه است. مخصوصاً به دلیل اینکه دولت شرکت‌های انرژی را مجبور به استفاده از کنتورهای هوشمند می‌کند (اگرچه این موضوع به چالش کشیده شده است که آیا این برنامه می‌تواند طبق برنامه زمان‌بندی شده پیش برود یا نه). آنها عمل گرهای هوشمندی دارند که به شما اجازه می‌دهند سیستم گرمایشی را از راه دور روشن کنید و سیستم را تنظیم کنید که از یک دمای خاصی اگر روز آفتابی بود بالاتر نرود و یا اگر کسی خانه نیست خاموش شود. برخی از آنها می‌توانند با دوربین‌های حسی–حرکتی اتفاقات بعدی را بگویند.

اینترنت اشیا چیست

شکل 1 : اینترنت اشیا

IoT خیلی بیشتر از خانه‌های هوشمند و لوازم خانگی متصل به اینترنت است. این فناوری شهرها را هم در بر می‌گیرد. فکر کنید سیگنال‌های ترافیک شهری که به اینترنت متصل‌اند که توسط مانیتورها استفاده می‌شوند، یا صندوق‌های هوشمند که وقتی نیاز به خالی شدن دارند سیگنال بفرستند و در صنعت، با استفاده از سنسورهای به هم متصل شده برای همه چیز از پیگیری تمام قسمت‌ها تا نظارت بر محصولات استفاده می‌شود.

چرا این با اهمیت است؟ به این دلیل که دولت شرکت‌های انرژی را تشویق می‌کند تا با کنتورهای هوشمند به شما سرویس بدهند. تمام این اطلاعات و استفادهٔ خودکار باعث صرفه‌جویی در انرژی می‌شود. خیلی از جوانب IoT این‌گونه فواید را نشان می‌دهد.

اگرچه خیلی از دستگاه‌های هوشمند بیشتر از اینکه کارآمد باشند سروصدا به پا کرده‌اند که ممکن است دلیل خوبی برای این باشد که چرا ما در انگلستان سیستم‌های گرمایشی هوشمند را بیشتر از سیستم‌های سرمایشی مشاهده می‌کنیم.

اینترنت اشیا چیست

شکل 2 : اینترنت اشیا

آیا این قابل اعتماد است؟ آیا اینترنت اشیا می‌تواند امن باشد؟

امنیت و قوانین امنیتی بزرگ‌ترین چالش اینترنت اشیا است. تمام این دستگاه‌ها و سیستم‌ها اطلاعات شخصی مردم را در خود دارند. کنتورهای هوشمند می‌دانند که شما در چه زمانی خانه هستید و از چه وسایل الکترونیکی استفاده می‌کنید وقتی در خانه هستید و این با دیگر وسایل به اشتراک گذاشته شده و در پایگاه داده شرکت‌ها نگهداری می‌شود.

کارشناسان امنیتی معتقدند هنوز آن‌قدر برای ایجاد امنیت در زمینه IoT کار نشده است و برای اثبات این نظرها است که دستگاه‌ها را از لامپ‌های خودکار گرفته تا یخچال‌های هوشمند تا سیستم‌هایی به گستردگی شهر مثل سیگنال‌های ترافیک، هک کردند. هکرها توجه قابل ملاحظه‌ای به اینترنت اشیا نشان نداده‌اند، چون هنوز تعداد کمی از افراد از لوازم خانگی متصل به اینترنت استفاده می‌کنند ولی در هر صورت چون فواید مالی زیادی در هک کردن خانه‌های هوشمند وجود دارد، باید از راه دور روی جرائم فضای مجازی کار شود.

خب جواب کوتاه ما بله است. اینترنت اشیا تقریباً امن است. شما احتمالاً با مشکلات و خرابی‌های بیشتری نسبت به کامپیوتر خانگی‌تان برای وسایل هوشمندتان رو به رو نمی‌شوید. اگرچه تضمینی وجود ندارد و به اندازهٔ کافی کاری انجام نشده تا اطمینان بدهد که هدف بزرگ بعدی هکرها اینترنت اشیا نیست.

اینترنت اشیا چگونه روی کار و بیزینس تأثیر می‌گذارد؟

این همه به صنعت شما ربط دارد. تولید شاید از دورترین اهداف اینترنت اشیا باشد، به گونه‌ای که برای ابزارهای سازمان‌دهی و ماشین‌ها و مردم و پیگیری اینکه این‌ها کجا هستند، مفید است. کشاورزان از سنسورهای متصل به اینترنت استفاده می‌کنند تا بتوانند هم محصولات و هم دام‌ها را کنترل کنند، به امید اینکه تولیدات را سرعت ببخشند و مؤثرتر تولید کنند بتوانند سلامت دام‌ها را پیگیری کنند.

اینترنت اشیا برای مراقبت از سلامتی چه معنی می‌دهد؟

قفسه‌های داروی هوشمند و پنل های هوشمند در حال حاضر در دسترس هستند، به‌عنوان بررسی نقش اینترنت اشیا در سلامتی، باید اشاره کرد به اینکه خیلی از مردم از ساعت‌های هوشمند یا باندهای تناسب اندام در بند ساعت مچی استفاده می‌کنند تا بتوانند تعداد قدم‌هایی که راه رفته‌اند و یا ضربان قلبشان را هنگامی که می‌دوند اندازه بگیرند.

ایده‌های جالبی در این زمینه وجود دارد. شرکت اینتل یکسری باندهای هوشمند تولید کرده است که مقدار لرزش بیماران دچار پارکینسون را ضبط و اندازه‌گیری می‌کند و اطلاعات بیشتری را راجع به بیمار جمع‌آوری می‌کند. sonamba روزانه فعالیت‌های بیماران را پی گیری و ضبط می‌کند تا مشکلات غیر طبیعی خطرناک را نشان دهد و مردم دارای مشکلات قلبی می‌توانند از AliveCore برای تشخیص ریتم ضربان قلب غیر طبیعی استفاده کنند.

Healthcare جایی است که پتانسیل برای حفظ زندگی دارد چون با داده‌های جمع‌آوری شده می‌توان از بیماری‌ها جلوگیری کرد و یا روند درمان را پیگیری کرد و با آنالیز داده‌ها می‌توان درمان‌های جدید را کشف کرد. اگرچه، سلامتی مهم‌ترین مسئله زندگی همهٔ ما است، پس حفظ امنیت و وجود قوانین در این زمینه حیاتی و نیازمند توجه بیشتر است.

آیا اینترنت اشیا واقعی است؟

این شاید بهترین سؤالی باشد که می‌توان در گوگل در موردش جستجو کرد: آیا اینترنت اشیا واقعی است؟

با تعجب باید گفت جواب دادن به این سؤال سخت است. تکنولوژی پر از تغییرات است. اغلب سخت است تا بتوان تصمیم گرفت که آیا یک اختراعی باعث تحول عظیمی خواهد شد یا نه. در هر صورت، تعدادی از دانشمندان فناوری همین‌گونه اولین iPhone را ساختند. ولی اینترنت اشیا یکی از آن ایده‌های گسترده‌ای است که به یک پروژه یا محصول خاصی محدود نمی‌شود. یخچال‌های هوشمند ممکن است یکی از لوازم خانگی باشد که در آینده مورد استفاده قرار می‌گیرد، یا استفاده از این حجم فناوری برای دستیابی به این موفقیت کوچک چندان مورد استقبال قرار نگیرد. اما تکنولوژی اتصال سنسورها به اینترنت و وسایل هوشمند بدون در نظر گرفتن این ایده پیش خواهد رفت.

در این دههٔ پیش رو، همه چیز می‌تواند به اینترنت متصل شود و یا ممکن است فقط قطعات کوچک با فواید خاص مثل کنتورهای هوشمند به اینترنت متصل شود، که ما ممکن است این را IoT بنامیم. وسایل هوشمند یا غیرهوشمند این راه را خواهند رفت، مثل راهی که موبایل‌های هوشمند به‌سادگی جای تلفن‌ها را گرفتند.

فارغ از اینکه اینترنت اشیا در چه جایگاهی قرار دارد و ما آن را چه صدا می‌کنیم، IoT واقعی است. اما اینکه در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد را چیزی است که حتی گوگل نیز نمی‌تواند پاسخ بدهد

مقالات مرتبط


بازاریابی موتورهای جستجو چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی اینترنتی چیست؟ و تاثیر سئو بر آن

.

نظرات کاربران
الهام امیری

اینترنت اشیا هر وصله ای دیگه ای که به اینترنت وصل بشه رو میگن اینترنت اشیا ؟ مثل تلویزیون ؟ گوشی و لپتاپ هم شااملش میشه

0 0

اشرفی

iot یا همان اینترنت اشتیا روز به روز در حال پیشرفت هست برای درست کردن برنامه نیاز به اموزش چه برنامه نویسی هست

0 0

ساسان محمدی

اینترنت اشیا واقعا امروزه همه جا و در همه دستگاه ها استفاده میشود

0 0

پریا

ممنون بابت مطالب خوبتون به من خیلی کمک کرد

1 0

پریا

ممنون بابت مطالب خوبتون به من خیلی کمک کرد

1 0

حاصل مهری

آیا میزان بازدید ورودی به سئو سایت من کمک می کند برای مثال اگر بازدید سایت من به روزی 1000 نفر برسد در صفحه نخست گوگل خواهم رسید؟

2 1

شرکت پافکو

درود . خیر،این موضوع (ترافیک سایت) ربطی به سئو و الگوریتم های سئو ندارد . شما اگر 5000 بازدید هم داشته باشید ممکن است در صفحه اول گوگل نباشید یا باشید این دلیل منطقی برای رتبه اول گوگل برای سایت شما نمی باشد.

1 1

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

لطفا از گذاشتن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید