مقالات اتوماسیون اداری

اتوماسیون تغذیه

اتوماسیون تغذیه
سیستم اتوماسیون تغذیه یک سیستم جامع می باشد که پرسنل جهت صرف غذا چه در سازمانهای دولتی که از یارانه استفاده می کنند و چه در شرکت ها ، کارگاه ها و کارخانه ها می توانند از این سیستم استفاده کنند. سیستم اتوماسیون تغذیه و سلف مزایای زیادی برای کارفرمایان دارد که از جمله آن می توان به جلوگیری از سوء استفاده ، صرفه جویی ، اعمال کنترل ، مدیریت دقیقه آشپزخانه ، عملیات مالی و کنترل سریع و دقیق پیمانکاران استفاده کرده است.

اتوماسیون تغذیه
 
امروزه با گسترش دانش و زیرساخت های فناوری اطلاعات، حوزه های گوناگونی از این دانش بهره می گیرند، یکی از این حوزه ها خدمات الکترونیکی سلف سرویس سازمان های بزرگ و دانشگاه ها می باشد که با بکارگیری سیستم اتوماسیون تغذیه، کلیه امور مربوط به این حوزه را مکانیزه می کنند.

سیستم اتوماسیون تغذیه یک سیستم جامع می باشد که پرسنل جهت صرف غذا چه در سازمانهای دولتی که از یارانه استفاده می کنند و چه در شرکت ها ، کارگاه ها و کارخانه ها می توانند از این سیستم استفاده کنند. سیستم اتوماسیون تغذیه و سلف مزایای زیادی برای کارفرمایان دارد که از جمله آن می توان به جلوگیری از سوء استفاده ، صرفه جویی ، اعمال کنترل ، مدیریت دقیقه آشپزخانه ، عملیات مالی و کنترل سریع و دقیق پیمانکاران استفاده کرده است.


تاریخچه اتوماسیون تغذیه

در ایران اواسط دهه 70 شمسی، اولین سیستم های اتوماسیون سلف سرویس در دانشگاه های کشور به کارگیری شد، در این سیستم ها از بارکد برای کارت های شناسایی افراد به کار گرفته میشد و وسیله ای که توسط یک میکروکنترلر برنامه‌ریزی شده بود به عنوان دستگاه تحویل غذا مورد استفاده قرار می گرفت. با رشد فناوری و از رده خارج شدن کارت های بارکد، در اوایل دهه 80 شمسی این کارت ها جای خود را به کارت های تماسی مغناطیسی دادند. با گسترش زیرساخت های اینترنت در ایران و همچنین نیازهای کاربران استفاده کننده از این سیستم ها، در اواسط دهه 80 شمسی این سیستم ها مجهز به قابلیت رزرو اینترنتی شدند و درهمین ایام بود که با تجاری شدن فناوری کارتهای بدون تماس سامانه بازشناسی با امواج رادیویی، کم کم این کارت ها جایگزین کارتهای قبلی شدند. اکنون نیز با توجه همخ گیری این سیستم در دانشگاه ها و سازمان ها و نیاز آنان به امکانات جدیدتر، این سیستم ها بیشتر از دیروز پیشرفت می کنند تا جایی که به یک سیستم اتوماسیون مدرن و مرتبط با چند سامانه دیگر تبدیل شده اند.

اتوماسیون تغذیه


 
امکانات قابل استفاده در سیستم اتوماسیون تغذیه

رزرو تحت وب (اینترنتی) غذا

با استفاده از این قابلیت کاربران می توانند با دسترسی به شبکه اینترنت وعده های غذایی مربوط به خود را رزرو نمایند.


افزایش اعتبار تحت وب (اینترنتی)

با استفاده از این ویژگی کاربران می توانند اعتبار خود را با استفاده از یک کارت بانکی متصل به شبکه شتاب، افزایش دهند.


پنل مدیریت تحت وب (اینترنتی)

سیستم مدیریت کاربران، گروه ها و نقش ها

با استفاده از اتوماسیون تغذیه، مدیران می توانند کاربران و گروه های مربوطه را تعریف نموده و به آنها نقش های مربوطه را تخصیص دهند. با استفاده از این قابلیت مدیران سیستم می توانند از هر جا و در هر زمانی با در اختیار داشتن رایانه متصل به اینترنت، سیستم را مدیریت نمایند. در برخی از سیستم های پیشرفته تر، می توان از طریق موبایل ها به سیستم دسترسی پیدا کرد.


مدیریت غذاها وبرنامه غذایی

این زیرسیستم به مدیر یا مدیران اجازه تعریف غذاها را داده و می توانند غذا های تعریف شده را در برنامه غذایی مورد نظر قرار دهند.


مدیریت سلف ها و سالن های غذاخوری

در این زیرسیستم می توان وعده های غذایی تعریف شده را به سلف مورد نظر تخصیص داد و نیز می توان گروه های کاربری تعریف شده را مجاز و یا غیر مجاز برای استفاده از این سلف نمود.
 

اتوماسیون تغذیه

مدیریت قیمت غذاها

با استفاده از این قابلیت می توان قیمت های مختلفی را به گروه ها و کاربران مختلف برای خرید غذا های مختلف تخصیص داد.

مدیریت ارزش غذایی

در این زیر سیستم اتوماسیون تغذیه می توان ترکیبات تشکیل دهنده غذاها را تعریف نمود و نیز مقدار ارزش های غذایی هریک شامل میزان کالری، پروتئین و ... را تعریف کرد و این سیستم به طور خودکار مجموع مقادیر تعریف شده برای هر پرس غذا محاسبه می کند.


مدیریت و کنترل دستگاه ها

با استفاده از این امکان میتوان وضعیت هر داستگاه ارائه دهنده خدمات را تحت نظر قرار داد و کنترل نمود.


ارائه خدمات درحالت آفلاین

در صورتی که سیستم دارای این قابلیت باشد، اگر به هر دلیلی شبکه قطع شود و یا سرور از دسترس خارج شود، دستگاه ها به صورت خودکار تصمیم گرفته و ارائه خدمات قطع نمی‌شود.


ثبت رخدادها

در این زیر سیستم می توان عملکرد کاربران و نیز دستگاه ها را زیر نظر گرفت و گزارش گیری نمود.


ایجاد گزارش های پویا

از اطلاعات موجود در سیستم اتوماسیون به صورت پویا گزارش ساخت و از این اطلاعات گزارش گیری نمود.


اتصال به سیستم آموزش

در دانشگاه ها و موسسات آموزشی کاربرد دارد، بدین صورت که با تغییرات وضعیت کاربر در سیستم آموزش، فرایند مربوطه برای آن کاربر در سیستم تغذیه رخ خواهد داد. به عنوان مثال در صورت مرخصی تحصیلی کاربر، وضعیت وی در سیستم تغذیه به حالت معلق در خواهد آمد.


اتصال به سیستم خوابگاه ها

این سیستم در مراکزی کاربرد دارد که وعده خاصی مثل شام در خوابگاهی که کاربر درآن ساکن است توضیع میشود و یا خوابگاهی بودن یا نبودن کاربر تاثیر در وضعیت وی در سیستم دارد. با استفاده از این زیرسیستم می توان اطلاعات مربوط به خوابگاه کاربر را به صورت آنلاین در اختیار قرار گرفت و با تغییر وضعیت وی در خوابگاه، در سیستم اتوماسیون تغذیه نیز فرایند مربوطه انجام شود.


اتصال به سیستم مالی

جهت گزارش مالی و تصفیه حساب با کاربران و مدیران به کار می رود.


اتصال یه سیستم انبارداری

جهت کنترل موجودی و فرایند زنجیره تأمین می توان از این زیر سیستم استفاده نمود.


ماژول اثرانگشت

با استفاده از این ماژول کاربر می تواند به جای کارت از طریق اثر انگشت خود احراز هویت شود.

مقالات مرتبط

نظرات کاربران
عسگری

برای راه اندازی یه چیزی شبیه اتوماسیون تغذیه دانشگاه شما میتونین راهنماییم کنین

0 0

دانیال لگزایی

درود
امکان دمو وجود دارد؟
09199012879

0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید