مقالات پافکو

اتوماسیون اداری چیست

اتوماسیون اداری

اتوماسیون اداری یا Office Automation  عبارت است از متصل کردن اطلاعات کامپیوترهای موجود در یک سازمان به کمک شبکه و با استفاده از یک برنامه نرم افزاری مشترک، تا انتقال اطلاعات، آمار ها، نامه ها و مکاتبات و نیز دستورالعمل ها به صورت کاملا یکپارچه و آسان انجام پذیرد.

نگاه کلی به اتوماسیون اداری:

  با تعریف بالا فرمولی جدید جهت طبقه بندی، تبادل، تنظیم و تصحیح اطلاعات درون سازمانی و تسریع بخشیدن به امر اجراء بدون نیاز به روش های دست و پاگیر و مرسوم اداری و با صرفه‏ جوئی در زمان و مواد اولیه مصرفی ایجاد شود.

 حذف کاغذ از امور بایگانی و دفتری، رفع محدودیت فضا جهت بایگانی پرونده ها و ابزار آن مانند زونکن و پوشه، کاهش خطرات و مشکلات محیطی و آتش سوزی، افزایش ضریب امنیت در نگهداری از اطلاعات و پشتیبانی از امور اداری از عمده ترین ویژگی های به کارگیری اتوماسیون اداری است.

 

اتوماسیون اداری

شکل 1 : اتوماسیون اداری و سازمان بدون کاغذ Office Automation

تعالی سازمان ها با اتوماسیون اداری:

امروزه مدیریت گردش کار و مکاتبات اداری و همچنین مدیریت زمان در سازمان ها و موسسات اقتصادی به کلی متحول شده است و استفاده از روش های کند و مشکل ساز اداری غیرمکانیزه قابل قبول نمی باشد. حجم بالای اطلاعات و مکاتبات و دسترسی کند، مسئولین و مدیران را که به مدیریت زمان در مجموعه تحت رهبری خود بها می دهند، به سوی اتوماسیون اداری در ابعاد مختلف رهنمون ساخته است.

هر سازمانی برای انجام ماموریت و رسیدن به اهداف معینی تشکیل می‌گردد و این اهداف، تعیین کننده فعالیتهای اساسی سازمان محسوب می‌شوند. با توجه به اینکه نتیجه اهداف، اندیشه‌ها، فعالیتها و اقدامات انجام شده در هر سازمان بصورت اسناد و مدارک نگهداری می‌شود و این سوابق با صرف وقت و هزینه‌های زیاد فراهم می‌آیند، حاوی اطلاعات و تجربیات گرانبهایی می‌باشد که در تعالی اهداف سازمان نقش مهمی داشته و یکی از ابزارهای مهم مدیریت در تهیه برنامه‌ها و تصمیم گیریهای استراتژیک محسوب می‌گردد. از این رو سیستم های مکانیزه، قدمی در جهت تسریع امور و اطلاع رسانی مناسب بالاخص در کشورهای در حال توسعه به حساب می‌آیند و بجاست که موسسات و سازمانها و بخصوص ادارات دولتی با دیدی آینده نگر به این مهم اهتمام ورزند.

اتوماسیون اداری، بهترین ابزار برای رسیدن به راه کارهای مفید در جهت صرفه جویی زمان و استفاده بهینه از وقت در سازمان می باشد.برای انتخاب یک اتوماسیون اداری خوب نیز باید مواردی و نکاتی را در نظر بگیریم. راه حل های مکانیزه به گردش مکاتبات سازمان سرعت بخشیده و همچنین مدیریت بر گردش کارها را میسرمی سازد. دراین فرایند، حذف مکاتبات کاغذی، صرفه جویی و استفاده بهینه از زمان، عملی می گردد. سیستم مکاتبات اداری یا سیستم اتوماسیون اداری به منظور مکانیزه نمودن مکاتبات در واحدهای مختلف اداری راه اندازی شده است. این سیستم مراحل مختلف گردش نامه از جمله نامه های ارسالی و دریافتی و کار با کارتابل های مختلف را انجام می دهد. هدف از پیاده سازی این سیستم، یکپارچه سازی علمیات گردش نامه در ادارات، حذف کاغذ، امکان کنترل گردش نامه و بررسی موقعیت نامه در هر زمان، امکان پیگیری نامه های ارجاع داده شده و یافتن نقاط گلوگاه گردش نامه که موجب توقف احتمالی نامه شده است، بایگانی الکترونیکی، بهره گیری از امضاء دیجیتالی و کارتابل الکترونیکی می باشد.

بسیاری از تکنولوژی های جدید بر پایه این جمله بوجود آمده اند "انسان فکر کند، ماشین کار کند". ذهن انسان و برهمین اساس خود انسان از انجام کارهای جدید و یا فکر کردن بر روی راهکارهای جدید لذت می برد و از انجام کارهای تکراری گریزان است. امروزه تکنولوژی برای حل این مشکل به کمک انسان آمده است، اما از طرف دیگر با وجود گذشت سالها از پیاده سازی انواع سیستمهای مکانیزه مالی و صنعتی در سازمانها و موسسات اقتصادی کشورمان، امور اداری و دفتری و گردش اسناد مالی اغلب این موسسات به طریق سنتی انجام می گیرد. سرعت پایین، افزایش بوروکراسی، وابسته شدن سیستم به افراد و نیز عدم هماهنگی این روش با سیستمهای مکانیزه سبب افزایش قابل ملاحظه خطاهای انسانی و کاهش بهره وری در سازمانها شده است.

اتوماسیون اداری

شکل 2 : اتوماسیون اداری چیست؟

 گردش کار مکانیزه جایگزین گردش کار سنتی در اتوماسیون اداری:

حجم کارها و اهمیت اطلاعات در کلیه سازمانها و شرکت ها با وجود استفاده از پرسنل متعدد شاهد رشدی روزافزون است. برنامه ریزی، سازماندهی، کنترل و نظارت بر عملکرد فعالیتهای درون سازمانی یکی از مهمترین معیارها و پیش نیازها در توسعه و کاربرد فن آوری اطلاعات در سازمانهای امروزی محسوب می‌شوند. هدف اصلی ای که برخی از صاحبان فکر و اندیشه در غرب دنبال می‌کنند، توسعه انفجاری و غیر قابل تصور استعدادها و فرصتهای اقتصادی و اجتماعی خصوصا با تکیه بر سرمایه‌های حیاتی و تعیین کننده، دانش اطلاعات و تکنولوژی است و این یعنی حداکثر بهره وری. تحقیقات گروه WFMC  (تحقیقات انجمن مدیریت جریان کار - 2006) نشان می‌دهد سازمانها و شرکت های سنتی در محصولات و خدمات خود عملا تنها از %30 زمان فرآیندها ارزش افزوده دریافت می‌کنند و از %70 زمان باقیماده غیر از اتلاف وقت و هزینه چیزی عایدشان نمی‌شود. این آمار حتی در شرکتها و بنگاه‌های اقتصادی موفق که گردش کاری سنتی را دنبال می‌کنند به صورتی واضح تر نمود پیدا می‌کند.

شرکت پافکو، مفتخر است تا چنانچه در هر یک از موارد ذیل در حوزه اتوماسیون اداری نیاز به مشاوره دارید، مشاوره رایگان (Free Consultation) ارائه دهد:

 • مشاوره رایگان "آموزش اتوماسیون اداری" و تعرفه اجاره "اتوماسیون اداری"
 • مشاوره رایگان خرید "انواع نرم افزارهای اتوماسیون اداری" و آموزش جهت "آشنایی با اتوماسیون اداری"
 • مشاوره رایگان "آموزش اتوماسیون اداری تحت وب" و دموی "برنامه اتوماسیون اداری"
 • مشاوره رایگان "بهترین سیستم اتوماسیون اداری" و "تعرفه قیمت اتوماسیون اداری"
 • مشاوره رایگان آموزش "روش کار با اتوماسیون اداری" و پیاده سازی "سامانه اتوماسیون اداری"
 • مشاوره رایگان مزایای "سیستم اتوماسیون اداری" و معرفی "شرکت نرم افزار اتوماسیون اداری"
 • مشاوره رایگان "طراحی اتوماسیون اداری" و "فواید استفاده از اتوماسیون اداری"
 • مشاوره رایگان "قیمت طراحی اتوماسیون اداری" و "قیمت نرم افزار اتوماسیون اداری"

مشاوره رایگان بگیرید


برای خرید نرم افزار اتوماسیون اداری پارامتر ها و نکات مهمی را باید مد نظر داشت تا بتوان یه یک نرم افزار اتوماسیون اداری خوب را برای سازمان خود انتخاب کنید

شاید دوست داشته باشید در مورد سیستم اتوماسیون اداری  Office Automation مطالب زیر را هم مطالعه کنید:

نرم افزار اتوماسیون تحت وب پافکو

اتوماسیون اداری و تفاوت آن با انواع دیگر سیستم های اطلاعاتی

 • نویسنده : روابط عمومی پافکو
  • امتیاز :
  • 656
  • 1
 • تاریخ انتشار : 1395/06/29
 • تعداد مشاهده : 16603 بار
نظرات کاربران
مرضیه

مرضیه

        سلام
من با نرم افزار اتوماسیون اداری پافکو کار کرده ام برای سازمانهای متوسط و کوچک طراحی شده
من از نسخه موبایلش که کارتابل داره بیشتر بهره برده
در کل اگر کارتون ساده است این سیستم رو پیشنهاد می کنم
      
پاسخ دادن 2 0

نازنین زهرا

نازنین زهرا

        سلام
اتوماسیون تحت موبایل کاربردی تره 
موافقم🌷🌷🌻
      
پاسخ دادن 0 0

ناهید

ناهید

        سلام
با اتوماسیون اداری پافکو من کار کرده ام خیلی آسون و رونه موارد بالا رو هم داره
      
پاسخ دادن 2 1

همایون حیدرزاده

همایون حیدرزاده

        سلام
جهت خرید نرم افزار اتوماسیون اداری چند سوال دارم:
1 - در سیستم اتوماسیون اداری شما آیا امکان ارجاع چند نامه بصورت همزمان وجود دارد؟
2 - آیا امکان قراردادن یادآوری برای هر نامه وجود دارد؟
3 - آیا امکان مشاهده ارجاعات بصورت درختواره وجود دارد؟
4 - آیا در قسمت ارجاعات می توان دید نامه چه مدت زمانی در کارتابل هر فرد باقی مانده است؟
با سپاس از شما
      
پاسخ دادن 7 0

پافکو

پافکو

        درود
در نرم افزار اتوماسیون اداری کلیه مواردی که اعلام کردید وجود دارد
      
پاسخ دادن 1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید