سیستم مدیریت آموزش

آموزش مجازی

آموزش مجازی چیست؟

امروزه با توجه به گستردگی آموزش مجازی و بهبود زیر ساخت پهنای باند کشور شاهد رشد روز افزون یادگیری الکترونیکی LMS هستیم چرا که آموزش مجازی با صرف کمترین منابع و با استفاده از اینترنت ، فضای جلسات مجازی را برای سازمانها و شرکتها به بهترین وجه ممکن فراهم می آورد. آموزش مجازی فضای جلسه یا وبینار را از طریق اینترنت برای کاربران فراهم می آورد بطوریکه محدویت جغرافیایی حذف می گردد کاربر در این فضای دارای تخته وایت برد و امکان به اشتراک گذاری انواع محتوای متنی ، محتوای فیلم و تصویر ، محتوی صوتی ، انواع فرمت فایل مانند پاورپوینت ، pdf و ... می باشند.
در نرم افزار آموزش از راه دور حتی امکان به اشتراک گذاری دسکتاپ شخصی خود وجود دارد. در آموزش مجازی LMS شما همانند یک ویدئو کنفرانس میتوانید انواع سمینارهای مجازی یا همایش های مجازی را از طریق وبینار برگزار نمایید و جلسات آنلاین داشته باشد امروز وب کنفرانس توانسته جای خود را در جامعه باز کنند بطوری که رشد دانشکاه های مجازی و موسسات آموزشی اینترنتی رو به افزایش است. در یادگیری الکترونیکی یکبار محتوای الکترونیکی تولید می شود و به دفعات برای کاربران قابل انتشار و باز آموزی دارد و همین امر باعث شده کاربران بتوانند حتی در صورت عدم حضور در جلسه از فایل ضبط شده آن بهره ببرند.

انواع سیستم آموزش مجازی

انواع سیستم آموزش مجازی

تمامی سیستم های آموزش مجازی LMS مشخصات و قابلیت‌ها را به اشکال مختلف و با بهره‌گیری از شیوه‌های متفاوت فراهم می‌کنند. برخی از این سامانه‌ها برای شبیه‌سازی کلاس‌ها و فعالیت‌های آموزشی، محیط‌های سه‌بعدی آموزشی با شکل‌های متنوع و سرگرم‌کننده ارائه می‌کنند و برخی صرفاً از ابزارهای نوشتاری بهره گرفته و ساده هستند. بعضی به‌صورت ویدیو بوده و پهنای باند دریافت رسانه‌ای دارند و برخی ویدیو را در بر نمی‌گیرند. کاربران می‌توانند با استفاده از یک مرورگر در سامانه آموزش مجازی به ‌صورت تعاملی عمل کنند. فراگیران به‌محض ورود به شبکه، قادرند دروس و اطلاعات را مشاهده و موضوع مورد نظر خود را انتخاب و مطالعه کنند. درعین‌حال، فعالیت کاربر و نتایج آن در بانک اطلاعاتی مربوط به آن ضبط خواهد شد.

مزایای سیستم آموزش مجازی

آموزش مجازی پس از رونق اینترنت و افزایش نفوذ آن میان مردم کاربرد و اهمیت زیادی پیدا کرد. سازمان‌ها و دانش پذیران زیادی برای استفاده از آموزش مجازی علاقه نشان دادند و در طول سال‌های اخیر به‌عنوان یکی از کاربردهای مهم فناوری جدید اطلاعات و ارتباطات در جهان مطرح بوده است و این مقوله تبدیل به یک حوزه رو به رشد شد. از مزایای این سیستم می توان به نداشتن محدودیت مکانی، نداشتن محدودیت‌های زمانی، محدود نبودن ظرفیت پذیرش، گسترش فرهنگ یادگیری مستقل، استفاده از استادان مجرب در حوزه‌های گسترده‌تر(جغرافیای و تعداد دانشجویان)، امکان تطبیق و بهینه‌سازی کلاس‌ها تمرینات و مشاوره با نیازهای فردی(دانشجو محوری)، انعطاف‌پذیری در اصلاح و تغییر محتوا، افزایش سرعت آموزش، افزایش کیفیت ارائه‌ دروس (به دلیل ارائه‌ دروس به‌ صورت چندرسانه‌ای)، کاهش زمان و هزینه‌ رفت‌ وآمد، تکثرگرایی و دسترسی آسان به اساتید متعدد اشاره کرد.

مزایای سیستم آموزش مجازی

آموزش مجازی

ضرورت حرکت به سوی آموزش مجازی

آموزش مجازی (LMS) امروزه در سطح وسیعی از جامعه گسترده گردیده است و کلاس های آموزشی به صورت غیر حضوری و الکترونیکی برگزار می گردد. سازمانها می توانند با بهبود شرایط و اجرای برنامه های آموزش آشنا سازی کارکنان با نحوه بهره گیری از آموزش الکترونیکی , صرفه جوئیهای بسیاری را در پرداخت هزینه های حقوق و بکارگیری کارکنان بویژه در حوزه تخصصی و کارشناسی بعمل آورند. با اجرای برنامه های آموزشی به شیوه الکترونیکی نه تنها از کیفیت نظارت و اجرای آموزش کاسته نمی شود بلکه با توجه به قابلیتهای بسیار وسیع اجرایی این گونه سیستمها، می توان از مرحله نیازسنجی آموزشی و برنامه ریزی تا مرحله اجرا و نظارت و ارزیابی و نتیجتا” صدور گواهینامه های مربوطه به نحوی بسیار مطلوب و همه جانبه اقدام نمود که این مهم خود باعث صرفه جویی سالیانه نسبت به هزینه های آموزشی به شیوه سنتی می شود .

کلاس مجازی VC

کلاس مجازی VC در واقع یک آدرس در محیط اینترنتی است به اینصورت که در هر مکانی که دسترسی به اینترنت وجود داشته باشد می توان در آن حضور یافت. کلاس مجازی VC تمام قابلیت های کلاس حضوری را به علاوه قابلیت های مفیدتری اعم از ایجاد امکان ضبط کلاس ها و مشاهده یا گوش دادن چندین باره به کلاس را در اختیار کاربرانش قرار میدهد. در کلاس آنلاین همانند کلاس حضوری دانش آموز و معلم وجود دارند. تخته سیاه و وایت برد وجود دارد و فراگیران می توانند سوال بپرسند و استاد پاسخگو باشد و تمام نیازهای مورد نیاز یک کلاس را بر آورده نماید. ازسایرمزایای کلاس مجازی می توان به هزینه پایین تر نسبت به کلاس حضوری ،عدم وجود محدودیت جغرافیایی، عدم نیاز به رفت و آمد و کیفیت بالاتر برگزاری کلاس های از نظر نمایش اسلاید و محتوای آموزشی در کلاس را اشاره کرد.

کلاس مجازی


سيستم مديريت آموزش مجازی LMS بستري نرم افزاری است که آموزش دهنده و آموزش گيرنده را به يکديگر پيوند داده و فعاليت دوره های آموزش الکترونیکی را مديريت، ثبت و پيگيری مي‌کند. به عبارت ديگر روند آموزش و یادگیری را به طور خودکار مديريت مي‌کند. يک LMS سيستم یادگیری الکترونیکی قدرتمند، مديريت اجرایی برنامه های آموزشی را در درون يک سازمان تسهيل مي‌کند و همچنين  فراگيران را قادر مي‌سازد که به همکاري و مشارکت با فراگيران هم تراز خود بپردازند.


برخي از ويژگي های سيستم مديريت آموزش مجازی (سامانه یادگیری الکترونیکی مودل LMS) شرح زير می باشد:

 • ارتباط کامل و يکپارچه با وب کنفرانس VC- Adobe connect
 • ارتباط مستقيم با سیستم مديريت اموزشي پافکو (4M)
 • ايجاد محيط اختصاصي براي هر يک از دوره هاي آموزشي بدون محدوديت تعداد دوره ها.
 • مديريت هر يک از دوره های آموزشی توسط مدير دوره با قابليت هايي همچون ايجاد صفحه جديد، اطلاع رساني و....
 • تعريف سطوح مختلف دسترسی براي مديران، مدرسين، فراگيران و کارشناسان و امکان ايجاد سطح دسترسی جديد.
 • روش هاي مختلف ارايه دوره آموزشی به شکل هاي هفتگی، موضوعی، پروژه ای و....
 • بارگذاري و به اشتراک گذاري مطالب دوره هاي آموزش بر طبق استاندارهاي مختلف آموزش الکترونیکی.
 • بارگذاري هرنوع فايل در سیستم.
 • ارتباط بين اعضا با سيستم پيام رساني، انجمن هاي گفتگوي، اتاق هاي چت و....
 • برگزاري آزمون الکترونیکی و امتحانات آنلاين و امکان برگزاري نظر سنجي هاي مختلف.

 • دريافت تمرين ها و پروژه ها به شکل هاي مختلف از فراگيران با قابليت تصحيح و دادن نمره و  بازخورد به فراگير.
 • تقويم آموزشي قوي با امکان تعريف رخدادها و فهرست کارها و....
 • سيستم هاي مختلف اطلاع رساني.
 • آمار ها و گزارش هاي استفاده و ثبت کليه وقايع و کليک ها در سيستم.
 • مديريت منسجم کليه کاربران سيستم.
 • ستفاده از ماژول هاي مختلف همچون ويکي ها، کارگاه ها و فرهنگ لغت و....
 • ثبت نمرات و ايجاد دفتر نمره براي فراگيران.
 • ايجاد صفحات شخصي براي هر فرد.
 • تعريف روش هاي مختلف ثبت نام در دوره هاي آموزشي براي فراگيران.
 • مديريت پوياي سيستم توسط کارشناس مربوطه ، بدون نياز به دانش فني بالا
 • امکان ايجاد محدوديت هاي مختلف در سيستم.

 نرم افزار مدیریت آموزش مجازی LMS پافکو بصورت يکپارچه با ERP مي تواند يک مجموعه دانشگاهی يا آموزشگاهی را که دوره هاي کوتاه مدت برگزار می نمایند، بطور کامل مکانيزه نمايد. هم اکنون بسيار از دانشگاه ها و موسسات غير انتفاعی از سيستم LMS پافکو بهره برداري می نمايند.

شرکت مهندسي پافکو: (آموزش مجازی LMS)