مقالات پافکو

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ

به فعالیت‌هایی که به‌منظور تبلیغ یک کالا، خدمات، برندها و بررسی رفتار مشتریان در بستر اینترنت و فضای مجازی انجام می‌شود دیجیتال مارکتینگ گفته می‌شود. در دیجیتال مارکتینگ مشتریان در درجه اهمیت بیشتری قرار دارند به همین منظور شرکت‌ها و فروشگاه‌ها و سازمان‌ها با استفاده از ابزارهای مختلف مانند وب‌سایت شرکت، ایمیل و شبکه‌های اجتماعی رفتار مشتری را تحلیل می‌کنند تا بتوانند تبلیغات خود را در بهترین زمان و برای طیف گستره‌ای از کاربران منتشر نمایند تا درنتیجه بتوانند بهترین بازخورد را از مشتریان دریافت نمایند.

دیجیتال مارکتینگ

استفاده بهینه از تمام ابزارهای موجود در دنیای دیجیتال، می‌تواند هم‌افزایی مناسبی را جهت گسترش یک کسب و کار در اینترنت ایجاد نماید. به بیانی دیگر، دیجیتال مارکتینگ به استفاده مناسب از ابزارهای دیجیتالی جهت ایجاد معماری و ساختار حرفه‌ای در بستر اینترنت و گسترش آن‌ها از طریق هدف‌گذاری و تعیین استراتژی مناسب در این زمینه اطلاق می‌شود.

در ادامه جزییات بیشتری در مورد انواع روش‌های دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی اینترنتی را بررسی خواهیم کرد.

دیجیتال مارکتینگ حرکت و همراهی گام به گام با مشتری جهت رسیدن به اهداف از پیش طراحی شده است. برای نمونه چند مدل از دیجیتال مارکتینگ را باهم مرور می‌کنیم:

بازاریابی با استفاده از موتورهای جستجو Search Engine Marketing-SEM

در روش بازاریابی با استفاده از موتورهای جستجو با استفاده از روش‌های طراحی سایت و بهینه‌سازی سایت-سئو- سعی در بهبود جایگاه سایت موردنظر است تا با بالا بردن جایگاه سایت در نتایج جستجو و قرار گرفتن در صفحه اول، سایت توسط کاربران بیشتری دیده شود و راحت‌تر به سایت دسترسی داشته باشند. بهینه‌سازی به دو صورت بهینه‌سازی داخلی و بهینه‌سازی خارجی است. در بهینه‌سازی داخلی بر روی کاربرد درست کلمات کلیدی، لینک‏های داخلی و کلاً بر طراحی سایت تاکید می‌شود؛ و بهینه‌سازی خارجی مانند لینک‏هایی است که به سایت شما داده می‌شود.

بازاریابی با استفاده از شبکه‌های اجتماعی (Social Network Marketing)

این روش با استفاده از نرم‌افزارهای ارتباط‌جمعی مانند فیس‌بوک، لینکداین، تلگرام، گوگل پلاس و ... می‌باشد. در این بازاریابی هدف شناساندن برند و خدمات خود به دیگران و ارتباط و تعامل بیشتر با مخاطبان و بالفعل کردن مشتریان بالقوه و وفادار کردن این کاربران می‌باشد. این روش که به‌نوعی همان بازاریابی دهان به دهان است سایر کاربران با به اشتراک‌گذاری کامنت ها و توضیحاتی که در زیر مطالب کاربران می‌نویسند، این نوع تبلیغ را گسترش می‌دهند. یکی دیگر از اهداف بازاریابی با استفاده از شبکه‌های اجتماعی در دیجیتال مارکتینگ، لینک دهی و به اشتراک‌گذاری تصاویر و ویدئوها و درنتیجه بالا بردن ترافیک وب‌سایت می‌باشد.

بازاریابی محتوایی Content Marketing

یکی از موارد بسیار مهم و تاثیر گذار تولید محتوی با ارزش است؛ و این محتوی تولیدشده باعث بالا رفتن جایگاه مجموعه می‌شود. بازاریابی محتوی تلاش می‌کند محتوایی ارائه کند که بتواند با مناسب‌ترین کلمات بهترین و عمیق‌ترین تأثیر را بر خوانندگان و مخاطبان بگذارد و از طریق ابزارهایی که به نشر این محتوا می‌پردازند مشتریان را به سمت وب‌سایت هدایت کنند.

دیجیتال مارکتینگدیجیتال مارکتینگ

نمایش تبلیغات

نمایش تبلیغات در سایت‌های دیگر یا سایر شبکه‌های اجتماعی نوع دیگری از تبلیغات است و از آنجایی به‌صورت تصویری و یا ویدئویی می‌باشند برای کاربران قابل‌فهم‌تر هستند و تأثیرگذاری بیشتری نیز دارند. بنرها یک نوعی از این تبلیغات می‌باشند و مستلزم پرداخت هزینه از طرف سفارش‌دهنده می‌باشد. در حال حاضر ویدئوهای تبلیغاتی طرفداران بیشتری دارند و موتورهای جستجو نیز اقبال بیشتری نسبت به محتوی تصویری و ویدئویی دارند.

بازاریابی ایمیلی Email Marketing

شاید بازاریابی از طریق ایمیل را بتوان یکی از قدیمی‌ترین و البته شایع‌ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ دانست و با طراحی صحیح و زیبا و ارسال منظم ایمیل به مشتریان می‌تواند مشتریان بالقوه بیشتری را به‌صورت وفادار نگه داشت تا در آینده تبدیل به مشتریان بالفعل شوند و از این طریق می‌توان به معرفی برند به مشتریان، اطلاع‌رسانی و آگاهی مشتریان از تازه‌ترین کالاها و محصولات و خدمات اقدام نمود. هنگامی‌که مشتریان وارد سایت می‌شوند و ایمیلشان را در اختیار قرار می‌دهند درواقع علاقه‌مندی خود اعلام می‌کنند و دوست دارند تا در آینده در جریان اتفاقات بعدی شرکت قرار گیرند؛ و حتی با ترک سایت نیز با داشتن ایمیل می‌توان آن‌ها را به سایت برگردانده و حتی می‌توان نتایج ایمیل‌های ارسالی را از مشتریان دریافت کرده و طبق بازخورد و سلیقه مشتریان محصولات آینده را طراحی یا بازطراحی کرد.

بازاریابی در موتورهای جستجو یا Search Engine Marketing

بازاریابی از طریق موتورهای جستجو به دو صورت انجام می‌پذیرد:

1- از طریق سئو: در این روش بیشتر مربوط به طراحی اصولی و مناسب سایت می‌باشد تا در جایگاه بهتری در نتایج قرار گیرد.

2- به ازای هر کلیک: تبلیغات کلیکی به این صورت می‌باشد که درازای پرداخت مبلغ به موتورهای جستجو، هنگامی‌که کاربر کلمه‌ی مرتبط با محصولات و یا خدمات شمارا جستجو می‌کند در ابتدای نتایج جستجو و به‌عنوان آگهی تبلیغاتی به مخاطب نشان می‌دهد؛ و اگر کاربر بر روی لینک شما کلیک کند موتور جستجو از اعتبار خریداری‌شده شما کسر می‌کند. این نکته را به خاطر داشته باشید که موتورهای جستجو تأکید دارند این نحوه تبلیغات بر روی سئو سایت تاثیر گذار نیست و صرفا جنبه تجاری دارد.

از مزیت‌های دیجیتال مارکتینگ می‌توان به ارزان بودن آن در مقایسه با آگهی در روزنامه‌ها و یا تلویزیون اشاره کرد و همچنین دسترس بودن آن در تمام روز و هفت روز هفته یا به عبارتی 24/7 است. بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ می‌تواند در بسیاری از مواقع در کسب و کارها موفق عمل کند. با توجه به گستردگی فضای مجازی و آسان بودن استفاده از این فضا دیجیتال مارکتینگ روز به‌روز در حال گسترده شدن و افزایش است و این روش‌های بازاریابی به‌مرور و البته سرعتی غیرقابل باور در حال جایگزینی با روش‌های سنتی بازاریابی مانند بازاریابی تلفنی، آگهی و تبلیغات تلویزیونی و رادیویی، آگهی و رپرتاژ آگهی در روزنامه‌ها و نشریات است.

در ادامه مواردی که می‌توان برنامه‌ریزی کرد تا نتایج بهتری در دیجیتال مارکتینگ کسب کنیم را یادآوری می‌کنیم

 • کارهای اولیه و مقدماتی و آماده‌سازی متن: نام دامنه، طراحی سایت و اندازه صفحه از کارهایی است که باید انجام شود.
 • زمان‌بندی تولید محتوا برای انتشار مطالب.
 • چگالی کلمات کلیدی: استفاده از واژه کلیدی در قسمت‌های مختلف متن به‌خصوص در بخش ابتدایی آن و همچنین تعداد تکرار این کلمات کلیدی بین یک تا سه درصد متن باشد و نه بیشتر.
 • لینک‌های ورودی و خروجی: از دیدگاه گوگل سایت‌هایی که به سایت شما لینک می‌دهند و یا سایت‌هایی که شما به آن‌ها لینک می‌دهید مهم است؛ و این لینک‌ها را معرف شما می‌داند.
 • لینک‌های داخلی بین صفحات سایت، آنلاین بودن سایت، معرفی سایت به موتورهای جستجو و همچنین معرفی به دایرکتوری‌های محلی و یا کشوری از کارهایی است که باید انجام شود تا بتوان از دیجیتال مارکتینگ نتایج بهتری کسب کرد.

مقالات مرتبط


چرا باید برای بازاریابی اینترنتی سایت داشته باشیم؟

بازاریابی موتورهای جستجو چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

 

 • نویسنده : روابط عمومی پافکو
  • امتیاز :
  • 14
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1395/12/28
 • تعداد مشاهده : 939 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

لطفا از گذاشتن متن بصورت فینگلیش خودداری نمایید با تشکر

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

پربیننده های بازاریابی اینترنتی